• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1386/04/14
  • تاريخ :

اعتراض دختر دکتر «معین»

محمد معین

اعتراض دختر «معین» به انتشار غیرقانونی آثار پدرش

مهدخت معین گفت: گاهی اوقات شنیده‌ام كه یك نفر دیپلمه یا زیر دیپلمه نشسته و داخل فرهنگ شش جلدی فارسی معین دخل ‌و‌ تصرف كرده و آن را یك‌جلدی كرده آن وقت پشت جلد كتاب هم نوشته این كتاب را دكتر معین نوشته است.

مهدخت معین در آستانه سال روز درگذشت مرحوم محمد معین به خبرنگار ادبی فارس، گفت: قانون حمایت از حقوق مؤلف كه انتشار اثر را بعد از 30 سال از درگذشت مؤلف مجاز می‌داند اینطور است كه كتاب نباید مشابه اثر باشد یعنی باید عین اثر باشد. حالا آیا فرهنگ یك‌جلدی مشابه فرهنگ شش‌جلدی است؟ اگر فرهنگ 6 جلدی را عینا منتشر می‌كردند اشكالی نداشت. تا حالا ما موارد اینگونه نداشته‌ایم. رمان‌ها و داستان‌ها را عینا چاپ می‌كردند.

وی تاكید كرد: این وضع انتشار فرهنگ فارسی را وزارت ارشاد نباید مجوز بدهد.

معین با اشاره به پیگیری‌های مكرر خود و نامه‌نگاری‌های پی‌درپی‌اش برای جلوگیری از این سود‌جوئی گفت: به وزارت ارشاد نامه نوشتم و ارشاد هم نامه مرا به ناشران داد و ناشران هم جواب‌های بی‌خودی دادند. من نمی‌خواستم با ناشران مكاتبه كنم بلكه می‌خواستم وزارت ارشاد جواب من را بدهد.

وی افزود: معلمان و دانش‌آموزان احتیاج به فرهنگ دارند ولی چون پول ندارند می‌روند و آن فرهنگ یك جلدی را می‌خرند و بعد هم آن غلط‌‌‌‌ها را یاد می‌گیرند و آن غلط‌ها رایج می‌شود بین همه دانش‌آموزان.

معین ادامه داد: داخل هر كدام از این فرهنگ‌های فارسی معین را كه باز كرده‌ام از همان صفحه اول بی‌غلط نبوده‌اند. معانی مهم را برداشته‌اند و معانی كمتر مهم را گذاشته‌اند.گاهی اوقات حتی شنیده‌ام كه یك نفر دپیلمه و یا زیر دیپلمه نشسته و داخل فرهنگ فارسی معین دخل و تصرف كرده. پشت جلد كتاب هم می‌نویسند كه این كتاب را دكتر معین نوشته.

کتاب فرهنگ فارسی معین

این استاد دانشگاه، در ادامه با اشاره به انتشار این آثار مملو از غلط و لطمه زدن به نام معینِ پژوهشگر تصریح كرد: انتشار این گونه آثار به فرهنگ مملكت ضربه می‌زند و این وظیفه ارشاد است كه جلوی آنرا بگیرد.

وی افزود: یك‌بار به ارشاد نامه نوشتم و آن‌ها جواب دادند كه فعلاً این قانون هست و كاری نمی‌توان كرد. به نظرم مجلس باید قانونی در این باره تصویب كند. بیشتر كشورها برای این مساله 90 سال در نظر گرفته‌اند.

فرزند «محمد معین» در ادامه به چگونگی برخورد دولت هند با آثار «رابیندرانات تاگور»،شاعر ملی هند، بعد از 60 سال از در گذشت او اشاره كرد و گفت: هنوزیادداشت‌های چاپ نشده معین در این فرهنگ هست كه چاب نشده‌اند و كسی آنها را چاپ نكرده آن وقت پشت سرهم این فرهنگ را منتشر می‌كنند.

وی در ادامه به یكی دیگر از كتاب‌های محمد معین با نام «ستاره ناهید» اشاره كرد و گفت: یكی از ناشران این كتاب را منتشر كرده و وسط آن عكس‌های یك عكاس را گذاشته كه هیچ ربطی به كتاب ندارد.

مهدخت معین سپس به انتشار باقی آثار مرحوم محمد معین به مرور زمان اشاره كرد و گفت: اگر ناشران اجازه بدهند به فكر انتشار باقی آثار او هستیم. آنها كتاب‌ها را با غلط بیرون می‌دهند و وقتی می‌خواهیم اصل كتاب را با حواشی ایشان منتشر كنیم ناشر می‌گوید این كتاب دیگر فروش ندارد چرا كه نسخه‌ای از آن در بازار هست.

وی درباره آثار منتشر نشده ایشان گفت: آثار منتشر نشده از او هنوز هست. مثلا ایشان 9 كتاب درباره حافظ دارد كه فقط «حافظ شیرین سخن» را تاكنون منتشر كرده‌ایم. فرهنگ‌های موضوعی هم دارند كه روی برخی از آن‌ها برای انتشار كار شده است.

UserName