• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1386/04/12
  • تاريخ :

سهمیه آزاد بنزین اعلام نمی شود تا...

کارت هوشمند سوخت

نائب رئیس مجلس گفت: تأمل دولت در اعلام سهمیه آزاد بنزین به این دلیل است كه تبلیغ نشود قیمت بنزین بالا رفته است.

محمدرضا باهنر در گفتگو با باشگاه خبرنگاران با اشاره به آغاز اجرای قانون سهمیه بندی بنزین گفت: دولت بسیاری از مسائلی كه می بایست از قبل پیش بینی می كرد در زمان اجرای سهمیه بندی پیش بینی كرده بود و با وجود نگرانی هایی روزهای اول شروع سهمیه بندی و ایجاد صف های طولانی در جایگاه های عرضه سوخت در تهران كه در برخی شهرها چند روز ادامه داشت اما با اطمینانی كه دولت به مردم داد مشخص شد دولت و مجلس برای بسیاری از مشكلاتی كه برای مردم قابل تصور بود فكر كرده اند و پاسخ های مناسب دادند.

وی افزود: دولت تمهیدات لازم برای سوخت آژانس ها، مسافربری های شخصی، موتورهای غیر خودرویی كه مصرف بنزین دارند مثل قایق ها و حتی اره برقی ها را اندیشیده و سهمیه ویژه برایشان در نظر گرفته است.

باهنر یكی از دغدغه های مردم را عرضه بنزین با قیمت آزاد علاوه بر سهمیه بندی عنوان كرد و گفت: مشكل ما و دولت این است كه اگر در حال حاضر بنزین با قیمت آزاد اعلام شود افكار عمومی تصور می كنند بنزین گران شده است و تامل دولت در اعلام سهمیه آزاد به این دلیل است كه تبلیغ نشود قیمت بنزین بالا رفته است.

نائب رئیس مجلس افزود: آمارها نشان می دهد كه بالای 50 درصد از مصرف كنندگان خودرو بیش از 100 لیتر در ماه مصرف نمی كنند كه متوسط مصرفشان 5/4 تا 5 لیتر در روز است و این مصرف كنندگان با سهمیه بندی مشكلی ندارند.

باهنر در ادامه گفت: مشكل مسافربرها و تاكسی ها نیز با سهمیه 800 لیتر در ماه حل شده است. ما مدعی هستیم اكثریت مصرف كنندگان بنزین نیازی به سهمیه بیشتر ندارند اما معدود كسانی هستند كه مدعی هستند مشكل اقتصادی ندارند و می خواهند بنزین بیشتری مصرف كنند و این بنزین آزاد مخصوص این قشر خاصی است كه باید هزینه مصرف بالای خود را بپردازد اما در هر حال عرضه بنزین آزاد هیچ تاثیری در قیمت بقیه كالاها نخواهد داشت.

باهنر در عین حال گفت: سیاست كلی دولت و مجلس این است كه هیچ متقاضی بنزینی در كشور بدون بنزین نماند ولی باید این متقاضیان را از هم تفكیك كرد.

نائب رئیس مجلس در خصوص افزایش نرخ كرایه های تاكسی ها و خودروهای مسافربر شخصی نیز گفت: وزارت كشور مكلف بود این نرخ ها را كنترل كند چون از سهمیه بنزین این خودروها كاسته نشده است.

وی تصریح كرد: اضافه كردن نرخ به بهانه كمبود بنزین از سوی مسافربرها بهانه غیرقابل قبولی است كه هیچ توجیهی برای آن وجود ندارد و اتحادیه های صنفی و تاكسی ران و شهرداری ها و استانداری ها باید این مسئله را به طور جدی پیگیری كرده و با سوء‌ استفاده كننده ها برخورد نمایند.

 

احتمال ارائه طرح های اصلاحی نمایندگان در مورد سهیمه بندی بنزین

 

در این میان عضو  کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز ضمن بیان اینکه دولت باید قبل از سهمیه بندی سوخت را ساماندهی می کرد، به خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: اجرای طرح سهمیه بندی بنزین، قانونی بوده که تاکنون دولت نتوانسته آن را به خوبی اجرا کند و این ناشی از ضعف مطالعه و عجله و همچنین شرایط خاص جامعه ایران است.

حشمت الله فلاحت پیشه افزود: برای ما جای تعجب دارد که چرا آقای نعمت زاده مدیر عامل شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی بعد از 24 ساعت از اجرای قانون سهمیه بندی بنزین تازه اعلام کردند که از عدم وجود جایگاه های سوخت CNG در بسیاری از شهرهای کشور بی اطلاع بودند!

وی افزود: ظرف سه هفته آینده در صورت عدم موفقیت دولت در جبران عوارض ناشی از اجرای این طرح نمایندگان مجلس مجبور به ارائه طرح های اصلاحی مثل طرح افزایش سهمیه خودروهای سواری خواهند شد.

فلاحت پیشه در پایان ارائه بنزین آزاد با نرخ تمام شده را در مرحله آزمایشی یک فاجعه دانسته و خاطرنشان کرد: ارائه بنزین با نرخ تمام شده به مردم در حالی که هنوز این طرح در مرحله آزمایش قرار دارد مناسب نیست ، لذا من به مسئولان دولت توصیه می کنم که این کار را نکند تا زمانی که میزان نهایی نیاز مردم به سوخت مشخص شود به علاوه آنکه نرخ بنزین آزاد در این مرحله نباید از 300 تومان تجاوز کند.

 

UserName