• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 3688
 • دوشنبه 1386/4/11
 • تاريخ :

آشنایی با سیستم‌های ERP

15سال گذشته، شاهد پیدایش یک دسته‌بندی جدید از نرم‌افزارها با نام سیستـم‌های ERP

(Enterprise Resource Planning) در بازار نرم‌افزاری بودیم که به مرکز توجه محققین و شاغلین در حوزه سیستم‌های اطلاعاتی تبدیل شده است. در حال حاضر، بازار نرم‌افزارهای ERP با سرعت بسیار زیادی (با نرخ رشد بلند مدت 36 تا 40 درصد)، در صنعت نرم‌افزاری رشد می‌کند. گروهی از ناظرین برآورد می‌کردند که ابعاد این بازار تا سال 2010 به 1 تریلیون دلار خواهد رسید. البته بازار ERP تا حدودی کند شده است، اما رشد کلی بازار نرم‌افزارهای کاربردی Enterprise به لطف تعدادی از حوزه‌های جانبی نظیر CRM و SCM هنوز نسبتاً قوی است.

 

تعریف ERP

 ارائه تعریفی جامع برای ERP مشكل است. صاحب نظران تعاریف مختلفی برای ERP ارائه داده اند كه هر كدام جنبه‌های خاصی از این سیستم را مورد توجه قرار می‌دهد. شاید آشنایی با ویژگی‌ها، قابلیت‌ها و كاركردهای ERP در بخش‌های مختلف سازمان در آینده بتواند كمك خوبی برای شناخت كامل این سیستم باشد.

یكی از بهترین تعاریفی كه برای ERP وجود دارد عبارت است از:

بسته نرم افزاری کاربردی ERP ، یک مجموعه از ماژول‌های یکپارچه آماده راه‌اندازی از پیش طراحی شده و از پیش مهندسی شده‌ای است که تمام فرایندهای تجاری سازمان را پوشش می‌دهد.

دست‌یابی به حداكثر كارایی در پیاده سازی این نرم افزار و هماهنگ‌سازی آن با نیازهای سازمانی، بسیار پیچیده است. ERP به سازمان برای فعالیت در محیطی یکپارچه از نظر اطلاعاتی و فرایند گرا و اطلاعات محور و بصورت Real-time كمك بسیار زیادی می‌كند.

 در تعریف فوق نكات قابل توجهی وجود دارد كه قبل از پرداختن به سایر تعریف‌ها بهتر است آنها را مورد بررسی قرار دهیم.

 تعریف بیانگر این موضوع است كه ERP یك مجموعه یا یك Suit نرم افزاری است. (در ادبیات فناوری اطلاعات و ارتباطات، Suit  به مجموعه‌های نرم افزاری مستقل ولی مرتبط به یكدیگری اطلاق می شود كه برای دست‌یابی به مقاصد خاصی طراحی شده اند.) امكان تبادل سریع اطلاعات بین این نرم‌افزارها و همسانی محیط كاری در آنها، از مهمترین ویژگی‌های این مجموعه‌هاست. این مجموعه نرم افزارها هر كدام برای هدف خاصی طراحی شده اند. ولی در عین استقلال عملیاتی، امكان تبادل اطلاعات در بین آنها به راحتی امكان پذیر است و از سوی دیگر ساختار ظاهری و یا User interface در همه آنها بسیار به یكدیگر شبیه است ERP .ها دقیقا چنین ویژگی را دارند یعنی خود مجموعه‌ای از چندین نرم افزار مستقل ولی مرتبط به یكدیگر هستند كه امكان تبادل اطلاعات در بین آنها به راحتی وجود دارد.

بلافاصله در همین تعریف بر ساختار ماژولار البته از نوع یكپارچه سیستم تاكید شده است. (ماژول‌ها در ادبیات برنامه نویسی به مجوعه برنامه‌های مستقلی اطلاق می‌شود كه در داخل برنامه‌های دیگر به اجرا در می‌آیند.) در تعریف ارائه شده برای‌ERP، منظور از ساختار ماژولار بیشتر استقلال بخش‌های مختلف برنامه از یكدیگراست به این معنا كه وجود برنامه‌ها یا نرم افزارها یا ماژول‌های مختلفی از جمله مالی و حسابداری، منابع انسانی، برنامه ریزی و كنترل تولید و عملیات و ... در دل یك بسته ERP مانع از توسعه بخش‌هایی از ERP در سازمان نمی‌شود. بنابراین شما حتی می‌توانید به صورت انتخابی بخش‌هایی(ماژول‌هایی) از یك بسته نرم افزاری ERP را انتخاب و پیاده‌سازی نمایید بدون اینكه نیاز به پیاده‌سازی تمامی بخش‌های آن باشد. ساختار ماژولار ERP این امكان رابه شما می‌دهد كه ماژول‌های مختلف را از تامین كنندگان مختلف تهیه و سپس مجموعه آنها را در كنار یكدیگر قرار دهید. البته رعایت استاندارهایی در تولید ERP از طرف تامین كنندگان و فروشندگان (vendor) نرم افزار باعث تسهیل در انجام این كار شده است. در حال حاضر شركت‌هایی هستند كه كه بخش‌های مختلف ERP خود را حتی از بیش از 3 یا 4 تامین كننده تهیه كرده و سپس آنها را در كنار هم قرار داده‌اند.

یكپارچگی ماژول‌ها در سیستم ERP به معانی مختلفی می‌تواند باشد. یكپارچگی از لحاظ امكان افزودن ماژول‌های جدید، یكپارچگی از لحاظ پوشش دادن به تمامی فرایندهای مورد نیاز در یك بخش سازمان، یكپارچگی از لحاظ عدم تكرار برخی از فرایندها و یا حتی بخش یا بخش‌هایی از یك فرایند، یكپاچگی از لحاظ اطلاعاتی و عدم تكرار داده‌ها در كل سیستم و.... اما آنچه كه می‌توان از این تعریف بصورت كلی استنباط نمود، پوشش كامل نرم افزار بر روی فرایندهایی است كه نرم افزار برای آنها پیاده سازی می‌شود. به عنوان مثال با پیاده سازی ماژول حسابداری و مالی، تمامی فرایندهایی كه در واحد حسابداری و مالی سازمان تعریف شده اند، تحت پوشش قرار می‌گیرند.

ایجاد یكپارچگی اطلاعاتی یکی از مزایای استفاده از سیستم‌های erpاست

مزایای ERP

•   ایجاد یكپارچگی سازمانی از بعد اطلاعاتی و افزایش سازگاری در اطلاعات موجود در سازمان.

•  استاندارد سازی فرایندهای سازمانی بر اساس بهترین تجربیاتی كه شركت‌های عرضه كننده نرم افزار از سازمان‌های مختلف به دست آورده اند.

•  مهندسی مجدد فرایندهای سازمانی و کاهش زمان انجام آنها.

• تبدیل فرایندهای سازمانی از حالت ضمنی به حالت صریح به علت مهندسی مجددی که در فرایندهای سازمان صورت می‌پذیرد.

•  امكان نصب و راه اندازی سریعتر سیستم‌های مرتبط با ERP در سازمان از جمله ماژول‌های مختلف این نرم افزار و یا سایر نرم‌ افزارهای كاربردی كه از طرف عرضه‌كنندگان ERP ارائه نشده و مخصوص آن سازمان هستند.

•  امکان و یا تسهیل توسعه سیستم‌ها و تکنولوژی‌های جدید از جمله JIT، ABC و ... .

• امکان ایجاد همکاری‌های تجاری، سرمایه گذاری‌های مشترک، ادغام و .. برای سازمان‌ها با هزینه کمتر و بازدهی بیشتر و نتیجه بهتر.

•  تغییر تمرکز از برنامه نویسی كامپیوتری در سازمان به بهبود فرایندها

• فراهم شدن زیر ساخت لازم به منظور پرداختن به  SCM  و CRM. این دو مبحث در حال حاضر تبدیل به دو جزء جدایی ناپذیر ERP2 شده اند.

•  توسعه زیر ساخت لازم به منظور وارد شدن به بحث e-Business.

 

نکته مهمی که در این جا باید به آن اشاره شود این است که پیاده سازی یک سیستم ERP بصورت موفق در یک سازمان بسیار مشکل است بگونه‌ای که بر اساس مطالعاتی كه صورت گرفته، تا كنون در 50% موارد، پیاده‌سازی این سیستم با شکست مواجه شده و در 90% سیستم‌های پیاده شده موفق، فراتر از زمان و بودجه مصوب اولیه عمل شده است! بنابراین با وجود مزایای بی‌شماری كه پیاده سازی ERP برای سازمان دارد، تا زمانی كه توجیه لازم برای انجام این كار وجود ندارد، سازمان نباید خود را درگیر آن نماید.

 

منبع: behsad.com   

مطالب مرتبط:

تولید اولین محیط برنامه‌نویسی در ایران

اسکریپت (Script) چیست؟

پدیده‌ انقلابی Ajax

آشنایی با مفهوم Uml

ابزارهای جدید فتوشاپ CS3 Extended

معرفی كلیه كلیدهای میانبر‌‌ در آفیس

 

UserName