• تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1382/08/20
  • تاريخ :

مصاحبه با آقاي مهندس اسماعيلي عضو هيئت مديره تبيان

گفتگوي تبيان با جناب آقاي مهندس محمدرضا اسماعيلي مدير كل امور مجامع سازمان تبليغات اسلامي و عضو هئيت مديره مؤسسه فرهنگي و اطلاع رساني تبيان در خصوص روند حركتي و فعاليتهاي مؤسسه و سايت و برنامه هاي كلان مؤسسه در آينده به منظور آگاهي شما عزيزان تقديم حضورتان مي گردد.

لطفاً در خصوص نمايشگاه قرآن امسال و ميزان استقبال مردم بفرمائيد؟

نمايشگاه قرآني يكي از بركات ماه مبارك رمضان است كه در شهر تهران برگزار مي شود و الحمدلله مردم ما قدر اين نعمت را مي دانند و سال به سال رشد استقبال مردم عزيز افزايش يافته است و استقبالي پر شور و جدي از مردم در اين چند روز افتتاح نمايشگاه ديده شد. و پيش بيني مي شود هر چه به پايان ماه مبارك نزديك تر شويم اين استقبال و  ازدحام از سوي علاقه مندان بيشتر و بيشتر شود.

لطفاً برنامه و سياست هاي مؤسسه تبيان در خصوص برگزاري و شركت در نمايشگاهها و علي الخصوص نمايشگاه قرآن چه در داخل و خارج از كشور را تشريح فرمائيد؟

اصولاً ما دو هدف را در نمايشگاهها دنبال مي كنيم و با اين دو هدف در نمايشگاهها حضور بعمل مي رسانيم.

هدف اول معرفي سايت و محتوي و فعاليت هاي مربوط به آن است كه در راستاي اهداف كلي مؤسسه تبيان كه عرضه و معرفي يك فرهنگ ناب اسلامي و مكتب اهل بيت را بيان مي كند كه سبكي نو براي جذب جوانان همگام با تكنولوژي روز را در نظر گرفته ايم.

پس هدف اول ما از شركت در نمايشگاه معرفي سايت و عرضه كارهاي انجام شده در سايت و محتوي موجود آن در كنار مؤسسات انفورماتيك فعال ديگر مي باشد هدف دوم ما عرضه محصولات فرهنگي تبيان است كه مقداري جنبه تجاري و بازرگاني به خود مي گيرد. ما در بخش مالتي مديا با توليد و ارايه محصولات متنوع در زمينه هاي معارف اسلامي و حتي سرگرمي و بازي و علوم ديگر فعاليت داريم و نمايشگاه آن جايي است كه ما مي توانيم در آن به معرفي و عرضه محصولات موجود خود بپردازيم و مخاطبين خود را شناسايي كنيم.

ما در نمايشگاه قرآن علاوه بر معرفي ، ساير فعاليت هاي قرآني را كه در قالبCD تهيه گشته ارايه مي كنيم تا علاقه مندان استفاده كنند.

  تفاوت نمايشگاه قرآن امسال با نمايشگاه پارسال چيست؟

نمايشگاه امسال با نمايشگاه پارسال در خصوص فضاي غرفه تغييري نداشته اما عمده تفاوت امسال با پارسال در طرح جديدي بود كه براي معرفي سايت از كاربران خود سايت در طي يك فراخوان از اعضاء تأييد شده كمك و استفاده كرديم كه نوعي مشاركت ؛اعضاء را برقرار كرديم و با استقبال خوبي روبرو شديم و از ميان تعداد بسيار زياد متقاضيان  10 تا 12 نفر از آنها را انتخاب كرديم و در اين طرح ابتكاري از آنها بعنوان معرفي كنندگان سايت در غرفه استفاده مي كنيم كه تجربه اي ارزشمند و موفقيت آميز بوده است.

تفاوت جدي و عمده ديگر ارايه محصولات وCDهاي جديد ما بوده كه شامل موضوعات قرآني و تفسير و قرائت است كه در اين سهCD جديد دوCD مربوط به درسهايي از قرآن توسط حاج آقاي قرائتي است و محصول ديگر كه مشكاة نام دارد به تفسير قرآن پرداخته است.

علاوه بر آن ما درCD هاي قديم خود مثل عترت تغييراتي در ورژن و بهينه سازي آنها داشته ايم و آن را براي علاقه مندان خارجي به دو زبان انگليسي و عربي عرضه و ارايه كرده ايم.

آقاي مهندس اسماعيلي در ادامه سخنان خود در خصوص نمايشگاههاي خارج از كشور افزود: ما در نمايشگاههاي خارجي به قصد معرفي خود و محصولاتمان با محتواي شيعه اسلامي حضور پيدا مي كنيم.

به طور مثال، ما در اولين نمايشگاه خارجي دمشق كه شركت و حضوري جدي داشتيم مورد استقبال غير منتظره و بي نظيري قرار گرفتيم به طوري كه براي همگان تعجب انگيز بود مثلاً در همان دو روز اول به علت استقبال بيش از حد موجودي هاي  CD هُدي به پايان رسيد. جالب اينجا بود كه سفراي كشورهاي اسلامي و وزير امور اقتصاد و دارايي سوريه هم از محصول هدي ما تمجيد و آن را تهيه كردند.

ما در بازارهاي سوريه و كشورهاي عربي به خصوص در محصولات قرآني و مربوط به ائمه از استقبال خوبي برخوردار هستيم كه بايد به نحو احسن استفاده كنيم.

البته احتياط را هم به لحاظ عدم رعايت قوانين كپي رايت در كشورها رعايت مي كنيم.

به همين جهت در حال حاضر خود را براي نمايشگاه دهلي در هند براي برقراري ارتباط با مسلمانان و شيعيان اين كشور آماده كند.

نكته مهم و اولويت اصلي راه اندازي سايت عربي و انگليسي است ( البته سايت انگليسي راه اندازي شده است)  تا مخاطبين خود در خارج از مرزها را پيدا كنيم.

روند حركتي مؤسسه و سايت را در خصوص جذب جوانان چگونه ارزيابي مي كنيد؟ آيا اين روند مثبت بوده است؟

بله من بارها گفته ام كه با اينكه از عمر سايت بيشتر از يكسال و 4 ماه نمي گذرد سايت در مجموعه جوانان اهل اينترنت داخل و خارج از كشور جايگاه خود را پيدا كرده است و در اين كسب جايگاه عواملي همچون همت جمعي براي راه اندازي سايت، افرادي كه در تبيان گرد هم آمده اند و نيت خالص مسئولان و حمايت هاي سازمان و رياست آن جناب آقاي دكتر خاموشي مؤثر و دخيل بوده است.

نكته دوم اينكه ما در تبيان به مانند سايرين به توليد اطلاعات نپرداختيم بلكه با هدف تجميع اطلاعات وارد مسئله شديم چرا كه در كشور ما توليد اطلاعات بسيار زياد اما منسجم و متمركز نيستند و ما سعي كرديم آنها را جمع آوري كنيم. به نظر من اگر بدنبال توليد مي رفتيم زمين گير و ناموفق بوديم.

سومين مسئله بازتاب خوب  سايت تبيان در نزد مسئولين و دست اندركارانI.T بود كه آنها هم به ما كمك كردند.

مهندس اسماعيلي در ادامه اظهار داشت: تبيان برنامه هاي وسيع تري هم دارد همچون ارايه اينترنتي امن براي جوانان جامعه و گسترش آن و ايجاد سايت و ISP در 28 استان كشور كه به زودي در حال شكل گيري است.

وضعيت مخاطبين ما هم روز به روز در حال افزايش و رشد است كه رقع 37 هزار عضو گواه اين قضيه است.

با توجه به ارايه خدمات از تبيان و برنامه هاي سازمان در اين راستا همچون اينترنت رايگان كه در حال حاضر قطع مي باشد آيا هيئت مديره تبيان برنامه و تصميمي در اين مورد اتخاذ كرده است تا ما براي كاربران خبر خوشي داشته باشيم؟

بله – بحث كرده ايم و قرار است بزودي اين خدمات را مجدداً براي عزيزان ارايه كنيم.

نقاط ضعف تبيان را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

واقعيت امر اين است كه چون تبيان به لحاظ سبك كاري مشابه ندارد نمي شود خيلي مقايسه كرد. اما مي بايستي ميزان و حجم اطلاعات را بالاتر ببريم و علاوه بر فضاي عمومي سرويس هاي تخصصي تري براي ساير اقشار داشته باشيم و ديگر اينكه فكر نكنيم به درجه و مرز قابل قبولي رسيده ايم و به همين موجودي اكتفا كنيم بلكه غفلت، ما را از رسيدن به هدفي ايده آل دور مي كند.

آيا نسبت به مجموعه و محتوي آن چه كه در سايت عرضه مي شود از ديد شما دقت نظر خاصي وجود دارد؟

ما اين بحث را بطور جدي در هيئت مديره دنبال مي كنيم و بدنبال مخاطب شناسي هستيم كه بدانيم مخاطبين در چه سطح و رده اجتماعي و سني قرار دارند. و تقريباً مخاطب خود را شناخته ايم.

آيا سازمان تبليغات كه براي جذب جوانان اينگونه شرايط را فراهم كرده اهداف و خط مشي خاصي را دنبال مي كند؟

خير ما هدفمان ارتباط قشر وسيع جامعه است و خط و خطوطي دنبال نمي شود بطور مثال در سايت ما بحث هاي مختلفي همچون مشاور خانواده و آموزشي به همراه موزيك ها و مطالب مختلف ورزشي در كنار آموزش حوزه علميه و بحث هاي فلسفي سنگين داريم. البته به دنبال طبقه بندي اطلاعات هستيم تا مخاطبين راحت تر وارد مطالب مورد نظر خود شوند.

در مورد محتوي مطالب نيز ما حدي از اطلاعات را در نظر گرفته ايم آن هم طبيعي است كه همراه با خط قرمز باشد چرا كه مي بايستي براي جوانان مفيد باشد و در مباحثي مانند مسائل اعتقادي، فكري و حتي علمي اين خط را لحاظ مي كنيم هر چند كه كاملاً منطقي به مسايل نگاه مي شود.

آيا مؤسسه تبيان همچون پارسال در نمايشگاه براي خريداران و بازديد كنند گان امسال نيز جوايز و تسهيلاتي را در نظر گرفته است؟

بله ما به خاطر ايجاد شور و حال در ماه رمضان و جذب مخاطبين جواير خاصي را براي استفاده كنندگان از محصولات تبيان در نظر گرفته ايم همچون سال گذشته اين جوايز شامل يك دستگاه اتومبيل پرايد، كامپيوتر و چندين سكه طلا  مي شود كه طي مراسمي در سالن همايش نمايشگاه در روز  29 رمضان ساعت 8 شب قرعه كشي انجام خواهد شد.

خيلي از بيننده هاي ما اين سؤال را دارند كه سايت تبيان ا ز كجا تغذيه مالي مي شود و بر اين باورند كه هزينه هاي ما بسيار آنچناني است. حال جنابعالي بعنوان مسئول و كسي كه در سازمان به طور كامل به اين مسئله اشراف داريد بفرمائيد آيا هزينه هاي تبيان بالاست؟

واقعيت اين است كه آن كساني كه تصور مي كنند در تبيان هزينه زيادي شده من هم اگر در جايگاه آنها قرار بگيرم همان فكر و تصور آنها را خواهم داشت چرا كه بازده و خروجي مؤسسه تبيان اين را نشان مي دهد.

و فكر را به گمان مديريت هاي رايج گذشته به سمت هزينه هاي گزاف و ميلياردي سوق مي دهد.

 اما باور بفرماييد اين چنين نيست و عليرغم اين همه كار و خروجي هزينه هاي مصرفي ما براي تبيان اعداد و ارقامي پايين هستند و ميليارد براي ما دست نيافتني است و ما مي خواهيم الگويي باشيم براي ديگران ما تجميع كرديم و فقط به توليد نپرداختيم كه هزينه زياد مصرف گردد.

بنابراين خروجي و بازدهي خيلي بزرگ است به همين دليل فكر مي كنند هزينه و مخارج بالاست.

پيام و پيشنهاد جنابعالي به سايت تبيان چيست؟

استراتژي ما در خصوص تهاجمات فرهنگي وارده نبايد حالت انفعالي داشته باشد بلكه موضع ما بايد عرضه فرهنگ غني اسلام و ايران باشد و به جوانان خودباوري را القاء كنيم و از آنها خواهش مي كنم از همين فضاي اينترنت بهترين استفاده را براي رسيدن به پاسخ هاي خود بكنند و با تأمل بيشتري به مسائل نگاه كنند بنده بعنوان كسي كه در سازمان و تبيان افتخار خدمت گذاري را دارم از مجموعه كاركنان و مديران، مؤسسه تبيان كه واقعاً زحمت مي كشند تشكر و قدرداني مي كنم.

با تشكر كه در اين گفتگو شركت فرموديد.

UserName