• تعداد بازديد :
  • شنبه 1386/04/09
  • تاريخ :

تاریخچه ی مختصری از Boeing

تاریخچه ی مختصری از boeing,williamboing
william edward boeing

بر هیچ كس پوشیده نیست كه كمپانی بوئینگ یكی از بزرگان و پیشگامان صنعت هواپیمائی دنیا می باشد كه خدمات بزرگی در جهت ارتقا « پرواز» انجام داده است، بنابراین لازم دیده شد تاریخچه ای از این كمپانی و موسس آن (هر چند كوتاه و مختصر) در این مقاله آورده شود.

تاریخچه ی مختصری از boeing,dyna-soar
dyna-soar

The beginnings: 1903-1938

در سال 1903 دو رویداد، تاریخ هواپیمائی مدرن را آغاز نمود. اوّل آنكه برادران رایت  اولین پرواز خود را در شمال كارولینا  انجام دادند و دوم آنكه آقای ویلیام بوئینگ  (متولد اوّل اكتبر 1881 در Detroit) دانشگاه مهندسی Yale را ترك كرد. سپس در سال 1908 به سیاتل  رفت و دو سال بعد برای تماشای اوّلین نمایش هوایی  آمریكا به لس آنجلس رفت. وی برای راندن یكی از هواپیماهای درون این نمایش هوایی تلاش بسیار نمود ولی هیچكدام از 12 خلبان این نمایش هوایی این لطف را به او نكردند. آقای بوئینگ ناامیدانه به سیاتل برگشت و بر آن شد تا درباره ی این علم نوین (aviation) بیشتر بیاموزد، به همین منظور در كلوپ دانشگاه سیاتل مشغول به مطالعه و تحقیق شد.

وی در پائیز سال 1915 برای فراگیری درس های پرواز به كالیفرنیا رفت. وی در این مدت در محل نگهداری قایق خود  به كمك آقای Westervelt به ساختن هواپیما مشغول بود و نام اوّلین هواپیمای خود را B&W نهادند.

The war years: 1939-1945

وی در این مدت توانست اوّلین كارخانه بوئینگ را تأسیس كند، كه در دهه ی 40 كارگران این كارخانه موفق به ساختن B-17 شدند و با در نظر گرفتن شرایط جنگ، تولید B-17 سرعت یافت. سپس او كارخانه ی دوم خود را نیز در سیاتل تأسیس كرد. وی در ایام جنگ سقف كارخانه های خود را به وسیله ی پارچه می پوشاند و دور آن ها را به وسیله ی حصار  می بست و به این طریق مراكز ساخت بمب افكن ها كاملا ً به شكل مزارع حومه ی شهر بودند.

هنگامی كه مردان آمریكایی به جنگ می رفتند، زنان به ساختن هواپیما می پرداختند و در سال 1942 هر ماه 60 فروند هواپیما تولید می شد كه این رقم به صورت مبهوت كننده ای افزایش یافت به طوری كه در سال 1944 هر ماه 362 فروند هواپیما تولید می شد.

در این ایام وی توانست كارخانه ی دیگری  را در نزدیكی سیاتل بنا كند. B-29 در این كارخانه متولد شد. كمپانی های مختلف اطراف كشور در راه پیروزی در جنگ با بوئینگ همسو شدند به طوری كه در این سال ها B-17 و B-29 به تعداد انبوه ساخته شد.

كارخانجات بوئینگ در بین سال های 1936 تا 1944 هواپیما های بسیاری ساخت كه اكثرا ً سفارشات فرانسه و كانادا بودند. از این میان می توان به DB-7B ، Kaydet ، XF8B-1 اشاره كرد.

Post-war developments: 1946-1956

در سال های پس از جنگ جهانی دوم تغییرات بزرگی روی داد. ارتش سفارشات خود را لغو كرد، كارخانجات بوئینگ تعطیل شدند و به دنبال آن هفتاد هزار از مردم كار خود را از دست دادند. رئیس وقت بوئینگ قول داد كه به مجرد اینكه شركت های هواپیمایی  سفارش هواپیما بدهند، مردم به كار خود باز گردند.

Jets and rockets take off: 1957-1970

در اواخر دهه ی 50 رئیس وقت بوئینگ می دانست كه این كمپانی برای رهنمون كردن كشور به قلمروهای اكتشاف نشده، دانشمندان، تجارب و امكانات كافی را داراست. در دهه ی 40 كه از رایانه های رقمی  برای هدایت كردن پرواز استفاده می شد، كمپانی بوئینگ Ground-to-Air Pilotless Aircraft (GAPA) را به منظور جلوگیری از هجوم هواپیما های دشمن ساخت. همچنین مهندسین بوئینگ از این تكنولوژی برای طراحی Dyna-Soar كه یك فضاپیمای قابل استفاده ی مجدد  بود، استفاده كردند ولی این پروژه در سال 1963 لغو گردید. البته این تفكر 20 سال بعد در space shuttle ظاهر شد و بوئینگ به وسیله ی Apollo به فضا رفت و بشر به كمك همین Apollo در سال 1969 بر روی ماه قدم نهاد.

 

Dyna-Soar

New markets: 1971-1982

در آغاز دهه ی 70 چند عامل باعث بحران در بوئینگ شدند چرا كه در پایان دهه ی 60 پروژه ی بزرگ Apollo هزینه های زیادی بر بوئینگ وارد كرد كه این كمپانی امیدوار بود با افزایش در فروش هواپیماهای بازرگانی این كمبود را جبران كند ولی از آنجایی كه در آن زمان صنعت هواپیمائی دچار ركود بود، بوئینگ برای 18 ماه حتی یك سفارش هم نداشت. از دیگر عوامل می توان به jumbo jet 747 اشاره كرد كه هنوز به بازار راه پیدا نكرده بود و برای متولد شدن هزینه ی غیر منتظره ای به بار آورد. مجموعه ی این عوامل باعث فشار و بحران شد به طوری كه فقط در سیاتل نیروی كار بوئینگ از 80400 نفر به 37200 نفر رسید و بقیه ی كاركنان نیز به كار دوم روی آوردند. اوضاع بسیار بد بود به طوری كه در حومه ی شهر روی یك تابلوی بزرگ نوشته شده بود:

«آیا آخرین نفری كه سیاتل را ترك می كند، چراغ ها را خاموش می كند؟»

تاریخچه ی مختصری از boeing

این وضعیت تا سال 1985 ادامه داشت.

Building for the future: 1983-1998

از سال 1983 ركود رو به كاهش نهاد و هزارمین 737 از كارخانه ی Renton خارج شد. بعد از گذشت این دهه ی شوم، هواپیماهای بازرگانی بوئینگ و همچنین هواپیماهای نظامی اش اكثر ناوگان های آمریكا را تشكیل می دادند.

در این زمان سوخت گران شد و بر همین اصل هواپیماها می بایست سریعتر و بهینه تر  می شدند و بوئینگ برای نیل به این اهداف نمونه های 757 و 767 را تولید نمود و همچنین 737 را ارتقا داد. در این دوره كمپانی بوئینگ هواپیماها و چرخبال های فراوانی تولید نمود كه از آن جمله می توان به RAH-66 Comanche، V-22 Osprey، F/A-22 و CH-47 Chinook اشاره كرد.

در دهه ی 90 ، قسمت نظامی بوئینگ برای ساخت B-2 و همچنین ارتقا B-52 و KC-135 فعالیت داشت. از دیگر پروژه های این دوره Joint Strike Fighter (F-35) و هواپیماهای كنترل از راه دور  می باشند.

در دسامبر سال 1996 كمپانی Rockwell International Corporation’s با بوئینگ تلفیق شد.

در اوّل آگوست 1997 كمپانی McDonnell Douglas با بوئینگ (قسمت آمریكای شمالی) تلفیق شد.

آقای بوئینگ در سال 1956 چشم از جهان بست. شعار همیشگی وی این جمله بود:    

“it was time to do something”
تاریخچه ی مختصری از boeing,williamboing
william edward boeing

 

 

 

مهندس محسن منصوری

تبیان(دانش وفناوری)

 

UserName