• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 6224
 • يکشنبه 1386/4/10
 • تاريخ :

هشدار وزارت بهداشت در تابستان

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با توجه به فرا رسیدن فصل گرما و احتمال افزایش بیماری‌ها، رعایت برخی نكات بهداشتی را توصیه كرد.

تغذیه در تابستان

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، با توجه به فرا رسیدن فصل گرما و احتمال افزایش بیماری‌های واگیردار و مسمومیت‌های غذایی و با توجه به وضعیت جغرافیایی كشور از نظر مهاجرت و تردد همسایگان، و بومی بودن بعضی از بیماری‌های خطرناك از جمله شبه وبا، وبا و گاهی حصبه، وزارت بهداشت با انتشار اطلاعیه‌ای رعایت نكات بهداشتی لازم را به هموطنان توصیه كرد.

بر اساس این اطلاعیه به مردم توصیه شده است:

* از خریداری و مصرف محصولات لبنی فاقد مجوز و پروانه‌های بهداشتی یا محصولاتی كه بدون درج تاریخ تولید و انقضا و یا خارج از یخچال عرضه می‌شوند، جداً خودداری شود و در منزل نیز با توجه به تاریخ انقضا تا هنگام مصرف، بایستی در داخل یخچال نگهداری شود.

* همچنین سبزی ها و میوه‌ها حتماً باید قبل از مصرف ضدعفونی شوند. برای ضدعفونی كردن آنها آسان ترین روش، استفاده از پركلرین به میزان یك قاشق مرباخوری در 5 لیتر آب و شستشوی كامل است.

* ضمناً بعضی از میوه‌جاتی كه احتمالاً حاوی بقایای سموم دفع آفت نباتی بوده و موجب تغییر طعم آنها شده، بهتر است قبل از مصرف در محلولی حاوی یك قاشق غذاخوری بی كربنات سدیم در 5 لیتر آب، به مدت 15 دقیقه گذارده و پس از شستشو مصرف شود.

از مصرف ساندویچ‌هایی كه قبلاً تهیه شده و در شرایط معمولی در اغذیه‌‌فروشی‌ها نگهداری می‌شوند و نیز از مصرف ساندویچ‌هایی مانند دل و جگر مرغ یا مغز یا سالاد الویه كه احتمال آلودگی‌های اولیه یا آلودگی‌های هنگام تهیه آنها بسیار است، خودداری کنید.

* از نگهداری مواد غذایی طبخ شده در شرایط نیمه گرم بین 20 تا 40 درجه سانتی‌گراد جداً خودداری شود و باقیمانده غذاهای تهیه شده، باید پس از سرد شدن در داخل یخچال برای مدت محدود یا در فریزر نگهداری شود.

* همچنین از مصرف انواع مواد پروتئینی كه در خارج از یخچال نگهداری و اطمینان لازم از كنترل و نظارت بهداشتی آن موجود ندارد، خودداری نمایید.

* بستنی‌هایی كه صرفاً در كارخانجات دارای پروانه‌های بهداشتی تولید شده و در روی بسته‌بندی آن شماره پروانه ساخت، تاریخ تولید و انقضا مصرف قید شده مصرف شوند. سایر بستنی‌هایی كه غیر پاستوریزه بوده یا در پیاده‌روها به صورت قیفی عرضه می‌شوند و گاهی با افزودن بعضی از مواد رنگی به عنوان میوه‌ای و غیره عرضه می‌شوند، مورد تأیید نمی‌باشد.

* همچنین شیرینی‌های تر و خامه‌دار به خصوص در فصل گرما باید حتی از هنگام تهیه تا مصرف در یخچال در دمای بین 2 تا 4 درجه سانتی‌گراد و در زمان محدود نگهداری شوند و در صورت نگهداری در حرارت معمولی خطر ایجاد مسمومیت غذایی بسیار متحمل خواهد بود.

* هرگز از مواد غذایی مانند: آب زرشك یا آلبالو، شربت های خاكشیر و این قبیل مواد كه توسط فروشندگان دوره‌گرد یا مراكزی كه در میان خیابان ها هستند عرضه می‌شود، استفاده نكنید.

* مطالب مرتبط :

مراقب آب و میوه مصرفی باشید

تعداد بازرسان بهداشت كافی نیست، مردم نظارت كنند  

پیشگیری از مسمومیت غذایی در تابستان

چگونگی نگهداری و مصرف غذا در تابستان (1)  و (2)

توصیه های غذایی برای مسافران در تابستان

بیماری وبا، خطری در تابستان 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
بستنی‌های میوه‌ای واقعا میوه‌ای‌اند؟

بستنی‌های میوه‌ای واقعا میوه‌ای‌اند؟

بستنی‌های میوه‌ای واقعا میوه‌ای‌اند؟
خوراكي‌هاي جذاب و آلوده در تابستان

خوراكي‌هاي جذاب و آلوده در تابستان

خوراكي‌هاي جذاب و آلوده در تابستان
آماده‌باش تابستاني براي بهداشت مواد غذايی

آماده‌باش تابستاني براي بهداشت مواد...

آماده‌باش تابستاني براي بهداشت مواد غذايی
توصیه هایی به گرم مزاج ها در تابستان

توصیه هایی به گرم مزاج ها در تابستان

توصیه هایی به گرم مزاج ها در تابستان
UserName