• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1386/04/05
  • تاريخ :

آغاز تنیس ویمبلدون

آغاز تنیس ویمبلدون

 رقابتهای تنیس ویمبلدون از دیروز در انگلیس آغاز شد .

پیش از آنکه نتایج روز نخست این رقابتها را مرور کنیم ، نگاهی داریم به تاریخچه و محل برگزاری این رقابتها؛ آنچه می خوانید برگرفته از ویژه نامه جالب روزنامه شرق در آستانه برگزاری رقابتهای امسال ویمبلدون است.

130 سال است که در حاشیه جنوب غربی لندن، پایتخت پیر بریتانیا، رویدادی از دوشنبه پایانی ماه ژوئن آغاز می شود، دو هفته طول می کشد و سرانجام در اولین تعطیلات آخر هفته جولای به پایان می رسد.

 صحبت از مسابقات تنیس ویمبلدون است. یکی از چهار رویداد بزرگ (Grand slam) هر ساله تنیس و البته مهم ترین آنها. مسابقاتی که با شروعش در همین دوشنبه، صد و بیست ویکمین دوره خود را جشن خواهد گرفت و برای آن 10 دوره ای افسوس خواهد خورد که طی سال های سیاه جنگ جهانی اول (1915-1918) و دوم (1945-1940) مهر تعطیلی را بر خود دید و به همین خاطر با گذشت 130 سال از برگزاری اولین دوره اش، امسال صد و بیست ویکمین دوره خود را به دنیای تنیس هدیه خواهد داد.ویمبلدون سومین گرند اسلمی است که در طول فصل رقابت های تنیس در هر سال، نوبت به برگزاری آن می رسد و بعد از رقابت های استرالیا، رولان گاروس (فرانسه) و قبل از یو اس اوپن (امریکا) برگزار می شود.

 وجه تمایز و در واقع مهم ترین شاخصه آن هم زمینی است که این بازی ها روی آن انجام می شود. مسابقات استرالیا و امریکا روی کفپوش (Hard Court) و رولان گاروس بر روی خاک رس انجام می شود ولی در ویمبلدون، قهرمانان باید روی چمن سبز و زیبا بازی کنند.

 

اشتباه نکنید. اینجا خبری از رونالدینیو و آن جادوگری هایش با توپ یا تیری آنری و دیوید بکام نیست. گرچه ممکن است هرکدام از اینها برای تماشای ویمبلدون سری به لندن بزنند ولی کاراکترهای اصلی این نمایش دیگرانی هستند که از قضا چیزی کمتر از فوتبالیست ها ندارند. آنها هم خوب بازی می کنند، خوب پول می گیرند، خوش پوش و امروزی هستند و البته در سرگرم کردن علاقه مندان ورزش استادند. بازیگران اصلی این صحنه راجر فدرر، رافائل نادال، اندی رادیک، نواک جوکوویچ و دیگر شرکا هستند که با توپ و راکت هایشان هیجان را به دوستداران تنیس هدیه می کنند. البته تمام اینها را در طول برگزاری ویمبلدون با لباس های یکدست سفید خواهید دید. چرایش هم باشد تا بگوییم،

 

ویمبلدون کجاست؟

شهر کوچک ویمبلدون که امروزه یکی از حومه های مدرن لندن محسوب می شود، در یازده کیلومتری جنوب غربی پایتخت انگلستان قرار گرفته و در طول یک قرن گذشته بیشترین شهرتش را از همین مسابقات تنیس ویمبلدون گرفته است. نام ویمبلدون (vimbeldon) در واقع از نام اصلی   Hill  Wynnman به معنای تپه Wynnman گرفته شده است.

در گویش قدیم انگلیسی، واژه dun به معنای همان تپه (Hill) کاربرد داشته و نام امروزی ویمبلدون از تغییر شکل همان نام قدیمش به وجود آمده است.

 

      ویمبلدونی ها وقتی از فوتبال نا امید شدند ، به تنیس روی آوردند!

 مرکز اصلی ویمبلدون در بالای یک تپه واقع بوده که در حال حاضر به این بخش «دهکده» گفته می شود. یکی از ویژگی های بارز این شهر کوچک که در طول تاریخ انگلستان نمود ویژه ای داشته، رویدادهای مختلف ورزشی است که در آن اتفاق می افتد یا قبلاً در آن برگزار می شده است. مثلاً مسابقات تیراندازی اولین رقابت های ورزشی برگزار شده در آنجا است و جالب اینکه در سال 1878 میلادی بیش از 2500 نفر در این رقابت های دو هفته ای شرکت کرده بودند.

همچنین مسابقات اسب دوانی و رقابت های موتورسواری سرعت از دیگر رویدادهای مهم این شهر محسوب می شود. ویمبلدون همچنین با تیم فوتبال مشهورش هم شناخته می شود. البته آنها چندان حرفه ای و ریشه دار نبودند ولی در سال 1977 دوران جدید حیاتشان را شروع کردند و کار را به آنجا رساندند که بزرگترین افتخار دوران خود را در سال 1988 و در فینال FA CUP با پیروزی بر لیورپول پرآوازه به دست آوردند و جام قهرمانی را از آنها ربودند.

البته با ظهور باشگاه های پولداری چون چلسی و فولهام در نزدیکی این شهر کوچک، تیم آنها توان رقابت با بزرگان را از دست داد و در سال 2000 به رقابت های دسته دوم انگلستان سقوط کرد. بنابراین ویمبلدونی ها دلشان را به همان گرنداسلم تنیس شان خوش کرده اند و این رویدادی است که هر ساله علاوه بر کشاندن بیش از 500 هزار تماشاگر مشتاق به زمین های تنیس ویمبلدون، سود سرشار مالی را هم به این منطقه حومه لندن پیشکش می کند. در این بین، نقش اصلی ماجرا و صحنه گردان بزرگ، باشگاه «کراکت و تنیس روی چمن انگلستان» است که عهده دار برگزاری این بازی ها است.

 

بارش باران همه ساله باعث به تعویق افتادن برخی از مسابقات می شود

تاریخ تاسیس این باشگاه در سال 1868 بوده است و بر همین اساس آنها در سال 1870 اولین دوره بازی های کراکت را که در منطقه از محبوبیت فراوانی برخوردار بوده برگزار کرده اند. کراکت همان بازی چوب و حلقه است که در انگلستان طرفداران زیادی هم دارد.

 اما بعد از چند سال بخش تنیس هم به فعالیت های باشگاه اضافه شد و کار به آنجا رسید که چند سال بعد نام کراکت از نام اصلی باشگاه حذف شد ولی در سال 1889 و به دلیل گرامیداشت ورزش سنتی ویمبلدونی ها، مجدداً کراکت به مجموعه نام باشگاه اضافه شد و امروزه نام اصلی آن به صورت Tennis and Croquet Club The All England Lawn در همه جا شناخته می شود. مجموعه باشگاه در حال حاضر دارای 19 زمین تنیس است که استادیوم اصلی که محل برگزاری مسابقات فینال یک نفره و دوبل است هم شامل آن است. این مجموعه زیبای 14 هزار نفری که حتی 15 هزار تماشاچی را هم می تواند در خود جای دهد با چمنی زیبا پوشیده شده که معمولاً طی ماه های مه تا سپتامبر قابل استفاده است. نکته جالب توجه اینکه مسوولان مجموعه با توجه به حضور باران که مشتری اصلی رویدادهای برگزار شده در طول سالیان سال بوده تصمیم گرفتند تا فکری به حال این مشکل کنند و در نتیجه سقف قابل حرکتی طراحی شد که تا سال 2009 بهره برداری از آن آغاز می شود. این سقف طی مدت 10 دقیقه می تواند باز یا جمع شود. زمین زیبای دیگری هم در این مجموعه وجود دارد که در سال 1997 ساخته شده و نام زمین شماره یک را بر آن نهاده اند. زمین یک قابلیت پذیرش 11 هزار و  500  نفر را دارد و برای میزبانی مسابقات Davis CUP هم از آن استفاده می شود. نکته جالب دیگر در مورد باشگاه تنیس ویمبلدون و مجموعه اش میزبانی رقابت های تنیس المپیک است که در سال 2012 در این مجموعه زیبا و دیدنی برگزار خواهد شد.

نتایج روز نخست

پیروزی فدرر پرآوازه

راجر فدرر

سومین گرنداسلم سال هم به دلیل بارش بی‌وقفه‌ی باران با تاخیر چند ساعته شروع شد.

در نخستین دیدار این بازی‌ها روجر فدرر مرد شماره‌ی یك تنیس دنیا رقابت‌ها را با پیروزی آسان برابر تایماروز گاباشویلی شروع كرد.

فدرر كه در چهار سال گذشته قهرمان این بازی‌ها شده است به پنجمین قهرمانی‌اش در ویمبلدون می‌اندیشد. او حریف روسش را سه بر صفر و بدون دردسر از پیش رو برداشت.

اندی رادیک

اندی رادیك مرد شماره سه تنیس دنیا هم هموطنش جاستین گیملستاب را از پیش رو برداشت و به مرحله‌ی بعد راه یافت.

پیروزی تامی هاس برابر زاك فلاشیمان از دیگر نتایج روز نخست بود. هاس پس از چند هفته آسیب دیدگی در این رقابت‌ها حاضر شده است. او رسیدن به مرحله یك هشتم نهایی را هدف اول خود عنوان كرده است!

فیلیپ كول شرایبر، هموطن هاس با شكست در همان دور نخست وداعی زود هنگام با ویمبلدون 2007 داشت. فلورانت سوا از فرانسه امید نخست آلمانی‌ها را با حساب سه بر صفر كنار زد.

دیدار بنیامین بكر و خوان ایگناسیو چلای آرژانتینی هم به دلیل تاریكی هوا (از نظر بكر) نیمه كاره ماند.

کارلوس مویا

دیدار تیم هنمان انگلیسی و كارلوس مویای اسپانیایی هم به دلیل مشابه نیمه كاره ماند. هنمان با كناره‌گیری اندی مورای امید اول انگلیسی‌های میزبان به شمار می‌آید.

در بخش زنان هم جاستین هنین بلژیكی در كنار سرنا ویلیامز آمریكایی مشهورترین افرادی بودند كه روز نخست را با پیروزی به پایان بردند.

مطالب مرتبط :

 

 

 

UserName