• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1386/04/05
  • تاريخ :

اخباری از سینما و تئاتر ایران

علی حاتمی

ستارخان حاتمی در موزه‌ی سینما

فیلم سینمایی ستارخان اثر زنده یاد   در نخستین نشست كانون فیلم تاریخ نمایش داده می‌شود.

به گزارش تبیان، این نشست ساعت 10 صبح روز پنجشنبه هفتم تیر ماه در سالن سینمایی موزه سینما باغ فردوس برگزار خواهد شد.

پس از نمایش فیلم جلسه نقد و بررسی با حضور اساتید عزت‌الله انتظامی و علی نصیریان دو تن از بازیگران، خسرو دهقان منتقد سینمایی و محمدحسن رجبی تاریخدا تشكیل می‌شود.

كانون فیلم تاریخ با همكاری موزه سینما، بنیاد سینمایی فارابی و همچنین فیلمخانه ملی ایران تشكیل شده است.

فراخوان اجرای نمایش‌های خیابانی ویژه تهران

فراخوان اجراهای فصلی نمایش‌های خیابانی ویژه شهر تهران از سوی دفتر تئاتر خیابانی مركز هنرهای نمایشی منتشر شد.

در نمابر ارسالی آمده است: دفتر تئاتر خیابانی مركز هنرهای نمایشی با توجه به‌اهمیت اجرای عمومی نمایش‌های خیابانی به‌عنوان اصلی‌ترین عامل در توسعه این‌گونه مهم وتاثیرگذار در جامعه با اعلام این فراخوان، از تمامی گروه‌های فعال جهت حضور در اجراهای فصلی سال 86 در شهر تهران دعوت به عمل آورد.

بنا به این گزارش، هیچ محدودیتی به‌لحاظ موضوعی برای متقاضیان شركت در اجراهای فصلی نمایش‌های خیابانی وجود ندارد، اما با توجه به‌این كه عنوان اتحاد ملی وانسجام اسلامی برای سال جاری انتخاب شده، آثاری كه با این رویكرد و همچنین آثاری كه با موضوعات اجتماعی و رویكردی اصلاحی در این حیطه متقاضی شركت باشند، در اولویت قرار دارند.

شیوه‌های اجرایی خلاق و متناسب با موضوع نمایش‌ها جزو اصلی‌ترین ملاك‌ها در انتخاب آثار خواهند بود.

تعیین محل و تعداد اجراها با دفتر تئاتر خیابانی مركز هنرهای نمایشی خواهد بود و به تمامی گروه‌ها نیز متناسب با اثر گروه اجرایی وتعداد اجرا كمك هزینه پرداخت می‌شود و آخرین مهلت ارسال نوشته‌های اجرایی 25 تیر ماه است.

علاقه‌مندان شركت در این اجراهای فصلی می‌توانند فرم تقاضای حضور در این اجراها را پر كرده و به همراه سه نسخه نوشته اجرایی طرح یا ایده نمایشی و یك قطعه عكس به آدرس خیابان حافظ، خیابان استاد شهریار، جنب تالار وحدت، مركز هنرهای نمایشی، دبیرخانه جشنواره ارسال كنند.

آمار تماشاگران مجموعه تئاترشهر اعلام شد

آمار تماشاگران نمایش‌های روی صحنه در تالارهای مختلف مجموعه تئاترشهر طی هفته گذشته اعلام شد.

روابط عمومی مجموعه تئاترشهر اعلام كرد: نمایش پنجره فولاد كه از روز 12 اردیبهشت ماه اجرای خود را در تالار اصلی آغاز كرده است تا امروز با 50 اجرا میزبان 27 هزار و 53 تماشاگر بوده است.

نمایش كالون و قیام كاستلیون اجرای خود را از 17 خرداد ماه در تالار چهارسو آغاز كرده و تا كنون با 12 اجرا 772 تماشاگر داشته است.

پینوكیو نیز كه در تالار قشقایی بر صحنه است با 255 تماشاگر تا كنون 4 اجرا داشته است.

نمایش پنجره فولاد پس از یك هفته توقف در اجرا، از این هفته اجرای خود را در تالار اصلی از سر گرفته است.

این نمایش كه از 11 اردیبهشت اجرای خود را آغاز كرده است. تا كنون با مجموع 27053 تماشاگر از پرمخاطب‌ترین نمایش‌های مجموعه تئاترشهر بوده است. این نمایش هفته گذشته به دلیل ایام سوگواری حضرت فاطمه زهرا (س) اجرایی نداشت و از روز پنجشنبه 31 خرداد اجرای دوباره خود را در تالار اصلی آغاز كرده است.

لازم به ذكر است نمایش پنجره فولاد كه اكبر عبدی، محمود راسخ‌فر، محمود فرهنگ وعطیه غبیشاوی به عنوان بازیگر در آن حضور دارند، هر روز ساعت 20 بر صحنه است.

جشنواره‌ی تئاتر بانوان : مركز هنرهای نمایشی و استانداری تهران به برخی از تعهدات خود عمل نكردند .

ستاد خبری ششمین جشنواره تئاتر بانوان به نقل از دبیر این جشنواره اعلام كرد:‌متاسفانه مركز هنرهای نمایشی علی‌رغم قولی كه برای در اختیار گذاشتن تالار سنگلج داده بود، متاسفانه به آن عمل نكرد ودبیرخانه این جشنواره را در موقعیت نامناسبی قرار داده است.

بروجردی در ادامه اعلام كرد: ما بر طبق این تعهدات نمایش‌ها را انتخاب كردیم اما هم اكنون نمی‌دانیم برای اجرای این هشت نمایش باید چه كرد؟! این در حالی است كه با شروع جشنواره تنها 10 روز باقی مانده است!

وی در ادامه گفت: امور بانوان استانداری تهران نیز به جشنواره تعهداتی داشت كه درست در دقایق آخر از آنها سر باز زد.

ما تنها می‌توانیم امیدوار باشیم كه تا روز آخر با مشكلات دیگری برخورد نكنیم.به تصور من علاوه بر اداره تئاتر وخانه هنرمندان، تنها گروه‌های نمایشی هنوز هم متعهدانه به كار خود ادامه می‌دهند.

 سوگواره تعزیه كرمان سراسری می‌شود

رییس مركز هنرهای نمایشی حوزه هنری، در اختتامیه چهاردهمین سوگواره تعزیه كرمان، از سراسری شدن این سوگواره خبر داد.

سعید كشن فلاح با اعلام این خبر گفت: كرمان از خاستگاه‌های مسبوق به سابقه در برگزاری تعزیه است واز این نظر، قابلیت‌های فراوانی برای برگزاری این سوگواره در سطح كشوری دارد.

وی با اشاره به‌ریشه داشتن تعزیه در آداب، فرهنگ و سنن ایرانی، این هنر را مختص به ایران دانست و گفت: یكی از بسترهایی كه می‌تواند در تحقق شعار اتحاد ملی وانسجام اسلامی یاری‌رسان ما باشد، تعزیه است و باید این گنجینه ملی هنری ودینی را به همان شكلی كه وجود دارد حفظ كرد.

لازم به گفتن است كه در چهاردهمین سوگواره تعزیه استان كرمان، 14 گروه منتخب از 22 گروه تعزیه‌خوان، 15 مجلس را در مدت دو هفته اجرا كردند.

در بخش شهادت‌خوانی، مجتبی تیكدری، مقام اول، حسین زنگی‌آبادی، ‌رضا میراحمدی وعلیرضا طاهری به طور مشترك مقام دوم و محمدرضا ایزدی مقام سوم را به خود اختصاص دادند.

در بخش مخالف‌خوانی هیچ یك از تعزیه‌خوانان شایسته احراز رتبه اول و سوم شناخته نشدند وتنها ثارالله انكوتی توانست مقام دوم این بخش را به خود اختصاص دهد.

حسین‌پور محی‌آبادی واكبر شهیدی، معین البكاء‌های گروه‌های تعزیه محی‌آباد و اسماعیل‌آباد نیز در این سوگواره مورد تقدیر قرار گرفتند.

چهاردهمین سوگواره تعزیه كرمان به كوشش حوزه هنری آن استان، از 18 خرداد تا 2 تیر برگزار شد.

كار مشترك ایران و ژاپن در جشنواره تئاتر بانوان

ایزومی آشیزاوا در همكاری مشترك با بازیگران ایرانی نمایش ضحاك را در ششمین جشنواره تئاتر بانوان به صحنه می‌برد.

ایزومی آشیزاوا دوم تیر ماه وارد تهران شد و با انتخاب بازیگران، نمایش ضحاك را برای اجرا در ششمین جشنواره تئاتر بانوان آماده می‌كند.

عاطفه تهرانی، نوید هدایت‌پور‌، صیفوری، آزاده چاووشی، نادر فلاح، آرمین بشرویه، مرتضی یونسی‌زاده، علی گودرزی، جواد همایون‌فر و یاسر خاصب عنوان بازیگرانی هستند كه برای نمایش ضحاك توسط آشیزاوا انتخاب شده‌اند و تمرینات خود را در فرهنگسرای بهمن از امروز سوم تیر ماه آغاز كرده‌اند.

این نمایش زنده عروسكی نگاهی نو به داستان ضحاك دارد و بدی را در قالب اعتیاد نشان می‌دهد.

از دیگر عوامل این نمایش می‌توان به الكا هدایت (مترجم ودستیار كارگردان)، آزاده دلیری (طراح صحنه)، سهیلا باجلان ونازیلا نوری شاد (عروسك‌سازان) اشاره كرد.

مسعود دلخواه با نمایش طوبی در جنگ در جشنواره تئاتر دفاع مقدس

دكتر مسعود دلخواه‌مدرس و كارگردان تئاتر، نمایش طوبی در جنگ نوشته محمد ابراهیمیان را در بخش ویژه دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر دفاع مقدس به صحنه می‌برد.

این نمایش داستان مقاومت زنی جوان در دوران جنگ است كه با شستن لباس مجروحان جنگ سهم خود را در دفاع از كشورش ادا می‌كند.

ریحانه سلامت، ایمان افشاریان، حمیدرضا هدایتی، سوده شرحی، مهدی شاه تیری، بیژن زرین ونوید گودرزی در این نمایش ایفای نقش می‌كنند.

دلخواه پیش از این، نمایش‌های ژولیوس سزار و وینسك را در پرونده كارگردانی خود دارد.

دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر دفاع مقدس در سه بخش تئاتر صحنه‌ای، خیابانی و ویژه از 13 تا 20 شهریور ماه در سنندج برگزار می‌شود.

موزه‌ای برای نمایش عروسك‌های اقوام ایرانی و ملل جهان

موزه عروسك‌های اقوام ایرانی و ملل جهان در آینده‌ای نزدیك در تهران راه‌اندازی خواهد شد.

مهدی باقری مدیر روابط عمومی كانون كه در سمینار آموزشی كارشناسان این حوزه در تهران سخن می‌گفت با بیان این مطلب افزود: تا كنون بیش از 120 عروسك بومی و محلی ایران همچنین 20 عروسك از 6 كشور جهان مانند لهستان، سوئد، مجارستان، بوسنی و هرزگوین، استرالیا وتركیه از طریق سفارتخانه‌های این كشورها در تهران در اختیار كانون برای ایجاد موزه قرار گرفته است.

وی از كارشناسان روابط عمومی كانون خواست تا با وسعت بخشیدن به پژوهش‌های خود عروسك‌های بیشتری را شناسایی و در اختیار موزه كانون قرار دهند.

UserName