• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1386/04/03
  • تاريخ :

آقای بازیگر سینمای ایران در 83 سالگی

عزت الله انتظامی

علی‌ نصیریان: عزت‌الله‌ انتظامی بازیگر چند بعدی است.

عزت‌الله انتظامی گفت: هیج وقت مایوس نشدم و هنوز هم عاشقانه كارم را دوست دارم و علاقه‌مندم كاری انجام دهم كه از قبلی‌ها بهتر باشد.

این بازیگر پیشكسوت كه همزمان با سال‌روز تولدش در مراسمی تحت عنوان دیدار با عزت‌اله انتظامی سخن می‌گفت، با بیان اینكه آدم همیشه دوست دارد در این رشته‌ به جاهای بالاتر برسد اظهار داشت: خوشبختانه خدا نیرویی به من داده كه فعالیتم را ادامه دهم و در آخرین كارم هم كه با رسول صدرعاملی در مشهد بود یك ماه مداوم در شرایط سخت مشغول بودم و هنوز هم تا آماده شدن كارهایم دلهره دارم كه خوب شده است یا نه.

وی افزود: از نسل ما افراد معدودی همانند آقایان مشایخی، نصیریان و كشاورز باقی مانده‌اند و هنوز هم می‌بینیم كه همان قدیمی‌ها مشغول هستند و چهره‌های زیادی در این عرصه مشاهده نمی‌شود كه این روند جای سوال دارد.

انتظامی با گلایه از محدودیت‌ فضاهای تئاتر گفت: همین باعث شد بچه‌های تئاتر جذب تلویزیون بشوند باید در فرهنگسراها برنامه‌های تئاتر اجرا شود و كمك‌ مالی بشود تا چرخ این هنر بچرخد چون پایه‌ سینما هم در تئاتر بسته می‌شود و بهترین‌های این حوزه در قبل و بعد از انقلاب از تئاتر آمده‌اند.

این بازیگر پیشكسوت به حضور مجدد در روی صحنه اظهار علاقه كرد و اظهار داشت: دلم می‌خواهد یك تئاتر خوب بازی كنم و هفته گذشته حدود 3و4 متن خواندم كه خوشم نیامد چون به نظرم تماشاگر حساس است و گذشت ندارد، كافی است یك اثر بد ببیند و دیگر توجه نكند، به خاطر همین در كاری كه بازی می‌كنم تا خوب نشود آرامش پیدا نمی‌كنم.

در ابتدای این مراسم علی نصیریان در سخنانی انتظامی را بازیگر جستجوگری دانست و گفت: استعداد توان و نیروی خلاقانه ایشان بسیار زیاد وخودجوش است و كاربازیگری‌اش منحصر به یك بخش نیست و ابعاد مختلفی دارد.

وی تاكید كرد: انتظامی بازیگری چند بعدی است كه در همه نقش‌ها می‌تواند به خوبی بازی كند، ضمن آنكه آشنایی و تبحر ایشان روی نمایش‌های سنتی و تخت حوضی هم ستودنی است و علاوه بر مطالعاتی كه بر روی این آثار داشته‌اند خیلی خوب می‌توانند آنها را ارایه دهند.

نصیریان رشد و شكوفای انتظامی را از دوره حضورش در اداره هنرهای دراماتیك دانست و یادآور شد: سال 48 و آشنایی با داریوش مهرجویی و حضور در فیلم گاو اوج شكوفایی ایشان محسوب می‌شود انتظامی در دوره‌ای شانس كاركردن با عبدالحسین نوشین را داشت كه نقطه عطف تئاتر ایران به حساب می‌آید و برای ایشان هم بسیار تاثیرگذار بود.

این بازیگر برگزاری چنین جلساتی را بسیار مفید دانست و گفت: صرف نظر از تشویق و احترام باید روی روال كار اشخاصی كه در كار هنری‌شان توفیق داشتند نگاه پژوهشی داشته باشیم و علت رسیدن این افراد را به چنین مراحل ریشه‌یابی كنیم تا دریابیم چه چیزهایی تاثیر گذار بوده است.

ایرج راد هم به عنوان دیگر سخنران این مراسم با تبریك تولد عزت‌الله انتظامی اظهار داشت: باعث افتخار است كه ایشان بعد از 70 سال فعالیت پرانرژی به عنوان یك هنرمند شاخص در اینجا حضور دارند و جا دارد در روز تولد چنین عزیزانی حداقل در محل تولدشان چراغانی شود تا همه بدانند در كجا متولد شده‌اند یا حتی نام این محله‌ها را بنام این عزیزان نامگذاری كنیم.

وی انتظامی را عاشق و شیفته هنر دانست و گفت: ایشان حضور صحنه‌ای كاملا نافذی دارند و بسیار با احتیاط در نقش‌های مختلف ظاهر می‌شوند.

این بازیگر با اعتقاد بر اینكه عزت‌الله انتظامی صاحب سبك است، ادامه داد: او حتی از بزرگترین بازیگران جهانی هم تقلید نمی‌كنند و اگر هم الگو می‌گیرد چیزی است كه با شناخت خودشان پیدا می‌كنند و با تبحر كامل آنرا خلق می‌كنند.

در پایان این نشست انتظامی در پاسخ به سوالی درباره احداث موزه تئاتر گفت: چند سالی است كه گرفتار این موضوع هستیم و تعدادی از مكانها را دیده‌ایم اما آنها را نپسندیده‌ایم. اما پیشنهاد ما محل تئاتر تهران به عنوان قدیمی‌ترین محل اجرا تئاتر در تهران است كه مورد موافقت هم واقع شده و قرار است در اختیار موزه قرار بگیرد.

وی درباره رضایت از فیلم‌هایش اظهار داشت: در میان كارهایم تنها یكی دو فیلم هستند كه آنها را نمی‌بینیم و می ترسم هنگام دیدنشان حالم به‌هم بخورد اما بقیه را دوست دارم. تنها چیزی كه من را راضی می‌كند نگاه مردم است و هیچ جایزه‌ای هم جای برخورد با مردم را نمی‌گیرد.

در پایان این مراسم كه توسط فرهنگستان هنر برگزار شد، لوح تقدیر این فرهنگستان به عزت‌الله‌ انتظامی اهدا شد.

مهدی صباغ زاده و محمد بزرگ ‌نیا از كارگردانان سینما از حاضران این مراسم بودند.

در حاشیه:

ـ انتظامی در بخشی از سخنانش به شایعه فوتش اشاره كرد و گفت: چند هفته است كه می‌گویند من مرده‌ام و امروز هم خانم كارگردانی تماس گرفت و با نگرانی جویای حالم شد و شنیده بود كه سكته كرده‌ام اما من دوباره متولد شده‌ام.

ـ بهروز افخمی هم قرار بود به عنوان سخنران در این مراسم حاضر باشد به دلیل فیلمبرداری فیلم فرزند صبح نتوانست در این مراسم شركت كند.

به گفته‌ی برگزار كنندگان این نشست، جلسات دیدار با هنرمندان قرار است در آخر هر ماه ادامه داشته باشد.

مطالب مرتبط:

تولدت مبارك؛ آقای بازیگر

منبع: تبیان

UserName