• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 544
 • دوشنبه 1390/12/22
 • تاريخ :

عضو هیئت منصفه مطبوعات تاكید كرد:

شاكله فكری اصحاب رسانه توجه به «مكارم الاخلاق» باشد

حجت الاسلام محمد رضا آقامیری

اهالی رسانه بدانند كه آبروی یك مسلمان از حرمت خانه كعبه بیشتر است؛ واقعا با این شاكله فكری یعنی توجه به مكارم اخلاقی وارد تاسیس یك رسانه و یا تصدی امر یك رسانه شوند.

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمدرضا آقامیری، قائم مقام و عضو هیئت مدیره موسسه فرهنگی اطلاع رسانی تبیان و عضو هیئت منصفه مطبوعات در گفت‌وگو با خبرنگاران درباره فقه رسانه ابراز كرد: دین اسلام و برخی احكام فقه در مورد فرد فرد افراد جامعه موضوعیت جزئی دارد ولی در رسانه این احكام تبدیل به بحث‌های كلان می‌شود و از جزئیت خارج می‌شود.

وی با ارائه مثالی در این زمینه بیان كرد: مثلا اگر فردی در یك تعامل چهره به چهره مرتكب بهتان و افترا شود یك مسئله جزئی است ولی اگر این مساله در رسانه مطرح شود از جزیی‌بودن خارج شده و در حقیقت رسایی خاصی برای آن ایجاد می‌شود و آن رسائی باعث می‌شود شدت تخریب آن بهتان و كذب خیلی زیادتر شود، بنا براین باید بحث اخلاق رسانه‌ای خیلی جدی‌تر از اخلاق فردی مطرح شود.

نماینده سازمان تبلیغات در كمیته تعیین مصادیق فیلترینگ ادامه داد: سخنگویی راجع به برادر مومن به صورت جزیی حرام و غیبت است. حال اگر غیبت در یك رسانه صورت گیرد یعنی «ذكر اخیك بمایكره» از آن حالت شخصی در بیاید و از طریق رسانه‌های جمعی به بخش بزرگی از جامعه تسری داده شود، موجب تخریب گسترده‌تری می‌شود یعنی وقتی می‌گوییم غیبت همانند خوردن گوشت برادر مومن است در حقیقت آن تخریب شخصیت در رسانه بردش خیلی شكننده‌تر وكشنده‌تراست.

وی تصریح كرد: رسانه همان‌طور كه می‌تواند تاثیرگذاری مثبت داشته باشد و به نحو فراگیر مسائل اخلاقی را مطرح كند و منش‌های والا را توسعه بدهد، در بعد منفی هم می‌تواند تاثیرگزار باشد و تخریب بالایی داشته باشد. بنا براین رسانه باید تاثیرگذار و انسان‌ساز باشد و پیروی از مسائل و احكام شرعی و اخلاقی كه مربوط به تعاملات چهره به چهره است و در رسانه به نحو كلانتر خواهد بود، منشور اخلاق رسانه‌ای قرار گیرد.

عضو هیئت منصفه مطبوعات اظهار كرد: ما باید بداینم كه رسانه باید اولا اقدام به تشویش افكار عمومی و نشر اكاذیب نكند و این مساله‌ای است كه اكثر نظریه‌پردازان رسانه‌ای دنیا به آن قائلند. به عنوان مثال در برخی رسانه‌های بیگانه یا صهیونیستی كاری مخرب صورت می‌گیرد ولی آن رسانه به اولیات رسانه پایبند است؛ یعنی اگر خبری را هم درج می‌كند هرچند ناظر به هدفش است ولی سعی می‌كند منبع صحیحی را به مخاطب ارائه دهد و اولیات اخلاق رسانه‌ای را عمل می‌كند تا مخاطب بیشتری جذب كند و تاثیرگذارتر باشد؛ در واقع از طریق زیبا كردن ظاهر خود اهداف خود را پنهان می‌كند.

قائم مقام و عضو هیئت مدیره موسسه فرهنگی اطلاع رسانی تبیان بیان كرد: به طور كلی رسانه نباید دروغ بگوید و فضای متشنج ایجاد كند و افراد را به دروغ و بیجا تخریب كند؛ دروغی كه از طریق رسانه در مورد افراد منتشر می‌شود علاوه بر تبعات فردی منجر به تبعات اجتماعی هم می‌شود.

آقامیری اظهار كرد: در دنیا رسانه‌هایی كه اصالتی دارند در ذكر نام افراد بی ادبی نمی‌كنند و محترمانه با وقایع برخورد می‌كنند و اگر می‌خواهند مطلبی را القا كنند سعی می‌كنند ادب در گفتار و نوشتار را حتما حفظ كنند و توهین به افراد نكنند.

وی ادامه داد:این‌ها منش‌هایی است كه در رسانه‌های حائز اهمیت در دنیا مطرح است. البته بعضی رسانه‌ها هم هستند كه اینطور نیستند مثلا رادیو عراق در زمان جنگ دائم ناسزا و فحش علیه ایران مخابره می‌كرد طبیعتا این رسانه برای خود مردم عراق هم تاثیرگذار نبود.

آقامیری اظهار كرد: رسانه‌ها باید اندیشه صادق و درست را در هر زمینه‌ای انتشار دهند مثلا بعضی رسانه‌های اومانیستی هستند كه پایبند به اندیشه‌های انسان محورانه هستند و خدا در منظر آنها جایگاهی ندارد. این رسانه‌ها ممكن است در برخی منش‌های انسانی فعالیت‌های خوبی انجام دهند ولی دشمنی كردن با خدا و كم رنگ كردن تاثیر خداوند در زندگی از مواردی است كه این رسانه‌ها به دنبال آن هستند؛ یك رسانه باید حتما الهی باشد.

عضو هیئت مدیره موسسه فرهنگی اطلاع رسانی تبیان اضافه كرد: رسانه اگر واقعا بخواهد وارد عرصه اعتقادات بشود، باید اعتقادات را به نحوی كه هست توسعه دهد. ممكن است مدیر مسئول یك رسانه فرد خوبی باشد اما افرادی كه به خدمت گرفته است افراد صالحی نباشند. ما در هیئت منصفه مطبوعات پرونده‌های را مشاهده می‌كنیم كه مدیر رسانه فرد خوبی بوده است ولی چون توجهی به اقدامات مجرمانه توسط افراد نداشته موجب شده كه با نشر مطالبی تاثیر منفی در جامعه داشته باشد كه این عدم نظارت برای افراد یك رسانه توسط مدیر آن رسانه، از اخلاق رسانه‌ای به دور است.

مدیر حوزه‌ علمیه خواهران تهران تصریح كرد: كسی كه یك رسانه‌ را تاسیس می‌كند نباید در تامین نیروی صالح سهل‌انگاری كند و باید آن رسانه را تحت نظر افرادی بگذارد كه كاملا صلاحیت دارند و این طور نباشد كه صرفا مجوز آن رسانه را بگیرد و آن رسانه را به دست افراد ناباب بسپرد و آنها اقدام به نشر مطالبی كنند كه كشنده و شكننده جامعه اسلامی باشد و نشر اكاذیبی شود كه انتشارش یك عمل جبران‌ناپذیر باشد.

عضو هیئت منصفه مطبوعات اضافه كرد: مثلا اگر روزنامه‌ای اقدام به مصاحبه با شخصی كند كه تخریب شخصیت دینی علما صورت گیرد، یا مثلا در قضیه مشروطه درباره یكی از علمای مشروطه به ناحق مطالبی را بنویسد كه روند تاریخ را مخدوش كند، مدیر مسئول اگر چه به شخص دیگری واگذار كرده اما خود هم مسئول است لذا در انتخاب افراد باید دقت كند و این مساله را به شخص صالح و اخلاق‌مدار واگذار كند، اگر این كار را نكند از اخلاق رسانه‌ای به دور است.

آقامیری با اشاره به حدیث پیامبر(ص) «انما بعثت لاتمم مكارم الاخلاق» اظهار كرد: این گفته پیامبر(ص) باید شعار اخلاقی و شخصی افراد و سرلوحه نشر بسیاری از مطالب توسط اهالی رسانه باشد.همچنین صدق بر گفتار و صدق در نیت باید سرلوحه كسانی باشد كه می‌خواهند اقدام به تاسیس رسانه كنند.

وی گفت: پیامبر خطاب به امیر‌المومنین(ع) می‌فرمایند: «لان یهدی الله بك رجلا واحدا خیر من یكون لك حمر النعم» باید توجه داشت كه هدایت خدا اگر توسط یك نفر صورت گیرد و یك نفر هدایت شود این از نعمت‌های پر رنگ دنیوی ارزشش بیشتر است یعنی بحث هدایت بشر اهمیت بالایی دارد. اهالی رسانه بدانند كه آبروی یك مسلمان از حرمت خانه كعبه بیشتر است و واقعا با این شاكله فكری یعنی توجه به مكارم اخلاق وارد تاسیس یك رسانه بشوند و یا متصدی امر یك رسانه شوند.

 

 

تنظیم: هومن بهلولی

UserName