• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1386/03/31
  • تاريخ :

بزرگان به عرصه تئاتر کشور بازمی‌گردند

 تئاتر

بزرگان به عرصه تئاتر کشور بازمی‌گردند؛ گزارش مهر از نشست خبری مدیر کل هنرهای نمایشی

مدیر کل هنرهای نمایشی معاونت هنری وزارت ارشاد صبح روز سه‌شنبه 29 خردادماه با حضور نمایندگان رسانه‌های گروهی فعالیت‌های حال و آینده تئاتر کشور را تشریح کرد و به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین پارسایی در این نشست درباره بازسازی مجموعه تئاتر شهر گفت: "مکاتباتی را با رئیس سازمان میراث فرهنگی انجام دادیم که متأسفانه هنوز پاسخ نامه را دریافت نکرده‌ایم. به همین منظور قصد برگزاری جلسه‌ای داریم که در آن به صورت حضوری و مستقیم مشاوره‌ها و راهکارهای نظارتی و اخذ مجوزهای لازم را به همراه مسئولین سازمان میراث فرهنگی بررسی کنیم."

وی با اعلام اینکه در ابتدا باید نسبت به مقاوم‌سازی، بهسازی و ایمن‌سازی تجهیزات مجموعه تئاتر شهر اقدام کرد، افزود: "بازسازی تئاتر شهر نیازمند کمک دو نهاد شهرداری و میراث فرهنگی است که بدون یاری این دو نهاد بازسازی دچار اختلال می‌شود. روند بازسازی از مرحله تأسیسات زیربنایی، امکانات گرمایی و برودتی و تجهیزات ایمنی آغاز شده که مثل تغییرات تزئینی محسوس نیست."

مدیر کل هنرهای نمایشی درباره انتخاب آثار و نحوه تصمیم‌گیری مدیران تالارها و شورای انتخاب گفت: "مدیران تالارها نمی‌توانند نمایشی را که مجوز اجرا ندارد برای اجرا انتخاب کنند. هر مدیری حق دارد درباره نمایش‌هایی که باید به صحنه برود پیشنهاد بدهد و در صورت نیاز کارهایی را حذف کند. در واقع از بین کارهای پیشنهادی شورای انتخاب آثار دست به انتخاب می‌زند. مدیریت مهرداد رایانی مخصوص در مجوعه تئاتر شهر صرفاً اجرائی نیست و او می‌تواند بر اساس سقف اعتبار و ظرفیت مجموعه آثار را انتخاب کند."

پارسایی درباره رشد کیفی آثار نمایشی بعد از تشکیل شورای راهبردی تئاتر خاطرنشان ساخت: "تأثیر عملکرد شورای راهبردی در انتخاب آثار باکیفیت را می‌توان از شش ماه آینده شاهد بود. چرا که برنامه‌ریزی‌های مناسب به صورت بلندمدت است و در این راستا شورای انتخاب آثار برنامه‌ها و نمایش‌های منتخب خود برای نیمه اول سال 87 را نیز مشخص خواهد کرد."

وی از اعلام آمادگی هنرمندان بزرگ تئاتر کشور برای اجرای نمایش خبر داد و افزود: "بزرگانی نظیر بهرام بیضایی با نمایش "افرا" یا "سهراب‌کشی"، حمید سمندریان با نمایش "ملاقات بانوی سالخورده"، پری صابری با نمایش "بابانشاط" و همچنین دکتر علی رفیعی در حال تصمیم‌گیری‌های لازم برای اجرای آثار خود هستند."

پارسایی درباره برگزاری جشنواره‌های تئاتر رضوی و آئین‌های عاشورایی گفت: "تا زمانی که میزان اعتبار، امکانات و محصولات یک جشنواره را نتوانیم ارزیابی کنیم، قادر نخواهیم بود دبیران این جشنواره‌ها را انتخاب کنیم. امسال تهران مملو از جشنواره‌های تئاتری نظیر آئینی سنتی، بانوان و جشنواره فجر است و اگر قرار باشد بخش صحنه‌ای جشنواره‌های رضوی و عاشورایی نیز در تهران برگزار شود، آثار حرفه‌ای از ریتم اجرایی خود می‌افتند. برای همین از مراکز استان‌های متقاضی جهت میزبانی بخش صحنه‌ای این دو جشنواره استفاده خواهد شد و بخش‌های خیابانی و آئینی در تهران برگزار می‌شود."

مدیر کل هنرهای نمایشی در رابطه با وضعیت انجمن نمایش و تغییرات آن گفت: "این انجمن از این پس با نام انجمن هنرهای نمایشی ایران و با هیئت مدیره هفت نفری که اعضاء آن به زودی اعلام می‌شوند به کار خود ادامه خواهد داد. وظیفه اصلی این انجمن بسترسازی برای فعالیت‌های تئاتر است."

پارسایی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری دومین دوره مسابقه نمایشنامه‌نویسی انجمن نمایشنامه‌نویسان خانه تئاتر افزود: "امیدوارم مسئولین و دست‌اندرکاران برگزاری این مسابقه به خاطر تأخیر در حمایت اداره کل هنرهای نمایشی دلسرد نشوند و این حرکت مؤثر که سال‌ها مهجور مانده به بهترین شکل ممکن برگزار شود. کمبود متون نمایشی ایرانی یکی از معضلات فعلی تئاتر کشور است. وظیفه اداره کل هنرهای نمایشی حمایت از این مسابقه بوده و چشم بسیاری از نویسندگان جوان به این جشنواره دوخته شده است."

وی از تهیه و انتشار کارت‌های اعتباری مختص هنرمندان و انجمن‌های نمایشی شهرستان و تهران در نیمه دوم سال خبر داد و افزود: "کمترین خدمت این کارت‌های اعتباری جذب تماشاگر با در نظر گرفتن حق انتخاب و نداشتن محدودیت زمانی است. این کارت‌ها دارای اعتبار از 100 هزار ریال تا یک میلیون ریال و قابل شارژ هستند."

وی در مورد مبحث آموزش در شهرستان‌ها گفت: "مقرر شده با در نظر گرفتن امکانات، استادان مجرب برای آموزش‌های تکمیلی به مراکز استان اعزام شوند. 15 ایستگاه آموزشی در مراکز استان ایجاد می‌شود که از هر شهرستان یک نفر در هر گرایش می‌تواند در کارگاهها حضور یابد. اجرای آثار حرفه‌ای در شهرستان‌ها توسط کارگردانان بزرگ از دیگر اموری است که برای توسعه و اعتلا تئاتر شهرستان در نظر گرفته شده است. خود استان‌ها را هم متولی بزرگداشت هفته تئاتر در شهرستان‌ها قرار داده‌ایم که این مسئله از تجمع و تمرکز در اداره کل هنرهای نمایشی خواهد کاست."

برنامه خصوصی‌سازی تئاتر از دیگر مسائلی بود که مدیر کل هنرهای نمایشی به آن اشاره کرد و افزود: "برای دو مرکز و استقرار چند گروه اقداماتی انجام داده‌ایم که در آینده ضمن معرفی این دو مرکز که یکی در مرکز شهر و دیگری در شمال شهر است گروهها را نیز معرفی می‌کنیم. با تعریف تئاتر خصوصی و استفاده از یارانه دولتی در ابتدای کار این گروهها فعالیت خود را آغاز خواهند کرد."

پارسایی در پایان ضمن ارزشمند خواندن سفر اخیر خود به همراه گروه عروسکی "اپرای رستم و سهراب" به جمهوری چک افزود: "تفاهمنامه‌هایی را با رئیس تئاتر ملی کشور چک به مرحله امضا رسانده‌ایم که در آن علاوه بر تئاتر عروسکی، تئاترهای دیگر نیز در دو کشور روی صحنه ببریم."

منبع : خبرگزاری مهر

مطالب مرتبط :

آینده تئاتر بانوان نامعلوم است

 

UserName