• تعداد بازديد :
  • شنبه 1386/04/02
  • تاريخ :

اگر آمریکا ایران بود! 

  

اگر آمریکا ایران بود

مایکل شنینگ*

    

 

بیایید یک بازی با هم انجام دهیم. فرض کنید که قدرت های اسلامی، ابرقدرت های جهان هستند. در این سناریو، آمریکا تنها یک جمهوری کوچک است.

 

حال تصور کنید که ایران در این اتحاد اسلامی نقش اصلی را بازی می کند و تلاش می کند تا آمریکا فرهنگ خود را تغییر دهد. آنها از ما می خواهند که زنانمان باید مطیع تر باشند. باید به قبل از جنبش آزادی زنانمان بازگردیم. الکل ممنوع شود و قوانین شریعت برقرار شود. اگر این کارها را انجام دهیم، عضوی از کشور های "متمدن" دنیا محسوب می شویم و حاضرند با ما عادلانه تجارت کنند.

 

حال تصور کنید که کانادا به دلیل نقض مکرر دستورات سازمان ملل، ایران و نیز اتحادیه عربی را نگران کرده باشد که کانادا سلاح کشتار جمعی دارد و به آنها حمله خواهد کرد. ایران، کانادا را تسخیر می کند، مخالفان را شکست می دهد ولی در مدیریت اشغال بد عمل می کند.

 

نتیجه این سناریو، بوجود آمدن آشوب های فرقه ای و جنگ داخلی در مرز شمالی آمریکا خواهد بود. کاتولیک های کانادا علیه پروتستان های کاندایی.... ماجرایی کثیف.

 

حال تصور کنید که ما آمریکا هستیم و تمام این رویدادها رخ داده است. اگر خواستار حفظ حاکمیت ملی مان هستیم، دو انتخاب داریم. می توانیم به درخواست های ایران گردن بنهیم و یک کشور اسلامی بشویم، یا اینکه به سمت هسته ای شدن پیش برویم. هیچ راه حل دیگری نداریم.

در ساختار ژئوپولیتیک کنونی، دستیابی یک کشور به فناوری هسته ای فوراً آن را تبدیل به کشوری "بالغ" می کند. نگاهی به پاکستان، کره شمالی یا هند بیاندازید. زمانی که هسته ای شدند. لحن صحبت تغییر می کند. برخورد تغییر می کند. به طور ناگهانی دیگر پاکستان و هند به دلیل نقض حقوق بشر تحت تعقیب نیستند و حتی با کره شمالی نیز با کمی احترام بیشتر رفتار می شود. از نظر اقتصادی نیز منفعت بیشتری در همکاری با آنها پیدا می کنند.

اگر به واقعیت برگردیم، این همان انتخابی است که پیش روی ایران قرار دارد. آنها می تواند از غرب تقلید کنند و فرهنگ و ایدئولوژی خود را تغییر دهند  تا رضایت آنها را جلب کند، یا اینکه "سرکش" باقی بماند. اگر سرکش بمانند و فناوری هسته ای نداشته باشند، آنها همچون عراق در معرض خطر نابودی قرار دارند.

دقیقاً در حال قراردادن ایرانی ها در موقعیتی هستیم که چاره ای بجز اقدامات خطرناک ندارند. چرا راه حل دیگری ندارند؟ مگر نه اینکه که عراق سلاح کشتارجمعی نداشت، کافی است که بوش فکر کند که ممکن است که آن را داشته باشند. شواهد در دولت بوش هیچ اهمیتی ندارد.

سناریوی من را که با جابجایی نقش های آمریکا و ایران بود، در نظر بگیرید. چه کار می کردیم؟ من و شما بخوبی می دانیم که تمام تلاشمان را می کردیم تا بجنگیم و هیچ گاه به فکر دست کشیدن از فرهنگمان و گردن نهادن به تغییراتی که دوست نداریم، نمی افتادیم. انسان ها سر سخت هستند و ربطی ندارد که کجای دنیا متولد شده باشید. این مشخصه ای است که در همه مشترک است.

 

* از وب سایت "آخرین آمریکایی"

 

منبع:الف

     

UserName