• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1386/03/31
  • تاريخ :

نقش عوامل داخلی در قطعنامه های ضد ایرانی

دبیر شورای عالی امنیت ملی از نقش برخی افراد داخل كشور كه با سفر خود، غرب را به صدور قطعنامه ترغیب كرده بودند خبر داد و گفت: در مذاكرات هسته‌ای بیش از 10 تا 15 مرتبه از زبان غربی‌ها گفته شد كه شما در داخل دچار مشكل می‌شوید.

   

به گزارش خبرگزاری فارس، علی لاریجانی دبیر شورای عالی امنیت ملی كه در جمع هادیان سیاسی سپاه سخن می‌گفت، با اشاره به صدور دو قطعنامه از سوی شورای امنیت گفت: در صدور قطعنامه‌ها، حرف اصلی آنان این بود كه اولاً قطعنامه برگشت‌پذیر است، به این معنا كه اگر ایران از فن‌آوری هسته‌ای دست بردارد، قطعنامه برگشت‌پذیر است اما این بهانه‌ای است، چون از ما می‌خواهند كه از فن‌آوری اتمی دست‌برداریم.

وی با اشاره به اینكه بخشی از قطعنامه‌ها در حوزه مسائل موشكی ایران، چه ساخت موشك و چه قطعات و لوازم یدكی است و ربطی به هسته‌ای ندارد، گفت: آنها علت این را كه چرا وارد این حوزه‌ شده‌اند، توضیح نمی‌دهند و تنها می‌گویند چون قدرتش را داریم، اقدام می‌كنیم.

لاریجانی با بیان اینكه یك بخش از قطعنامه دوم مربوط به فرماندهان سپاه پاسداران و عدم سفر آنهاست، افزود: نسبت سپاه پاسداران به مسائل اتمی و هسته‌ای صفر است، ولی آنها می‌گویند فرماندهان سپاه نباید سفر خارجی كنند. جالب این است كه فقط اسامی بعضی از مسئولین انرژی اتمی در دو قطعنامه آمده ‌است، اما در مورد سپاه اسامی همه فرماندهان ذكر شده‌ است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به‌ اینكه آنها مسائل اقتصادی را نیز نشانه گرفته‌اند كه نمونه آن بانك سپه می‌باشد، خطاب به شركت كنندگان گفت: حریف شما در بحث هسته‌ای فقط به مسائل هسته‌ای نمی‌اندیشد، بلكه متن بزرگتری را می‌بیند و گاهی نیز از دستشان در می‌رود و در جلسات به ما می‌گویند كه شما كشوری هستید كه از لحاظ موقعیت استراتژیك بسیار برجسته‌اید، انقلاب شما، انقلابی الهام‌بخش و تاثیرگذار است، نیروی انسانی قوی و موثر دارید و به شرق و غرب هم متكی نیستید.

مسئول ارشد موضوع هسته‌ای كشورمان با بیان اینكه از نظر نظام سلطه، عناصر قدرت شامل ژئوپلیتیك، توسعه، قدرت توسعه و قدرت نظامی است، گفت: آنها نمی‌توانند به ژئوپلیتیك ایران دست بزنند، لذا سراغ توسعه و قدرت نظامی رفته‌اند و تحلیل آنها این است كه سپاه پاسداران عنصر مهم قدرت نظامی است. آنها فكر می‌كنند با این كارها (درج نام فرماندهان سپاه در قطعنامه‌ها) به سپاه ضربه می‌زنند، در حالی كه سپاه محبوب‌تر می‌شود. فرماندهان سپاه كه به مسافرت خارجی نمی‌روند، اما اخم آنها باعث فربه شدن و نفوذ بیشتر ما شده ‌است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به این‌ موضوع كه در تجزیه و تحلیل قطعنامه، وضع روبه‌ رشد جمهوری اسلامی ایران دیده ‌می‌شود، یادآور شد: به نظر می‌رسد در یكسال و نیم اخیر، یك بیداری برای آنها پیدا شده كه هر چند قدرت اقتصادی و قدرت نظامی مهم است، اما قدرت تاثیر جمهوری اسلامی، اینها نیست. اصل ماجرا فكر "اسلام نوین" است كه انقلاب اسلامی در منطقه ایجاد كرده ‌است.

لاریجانی این جنس مبارزات را جنس جنگ‌های نامتقارن دانست و اضافه كرد: فكر انقلاب اسلامی بیداری و مقابله با ظلم بود كه اتفاقاً بیشتر هم شده‌ است. هر چه آنها بیشتر فشار بیاورند، محبوب‌تر می‌شویم یا در لبنان می‌خواستند حزب‌الله را نابود كنند اما حزب‌الله محبوب‌تر و به یك جریان مقاومت اصیل تبدیل شد.

وی در بخش دیگر سخنان خود به چرایی صدور قطعنامه علیه ایران پرداخت و گفت: اولین نكته این‌ است كه آنها فكر می‌كردند با صدور قطعنامه، ما عقب‌نشینی می‌كنیم، چون برای آنها، چه از لحاظ رفتار گذشته و سیگنال‌هایی كه به آنها رسیده ‌بود، چنین وانمود شده ‌بود كه اگر پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت برود، ایران عقب‌نشینی می‌كند. دوم اینكه آنها فكر می‌كردند با صدور قطعنامه، در داخل كشور اختلافات و شكاف‌های عمیق و به هم ‌ریختگی ایجاد می‌شود.

مسئول ارشد موضوع هسته‌ای كشورمان اضافه كرد: نماینده دولت انگلیس به یكی از مسئولان ما گفت كه ما می‌دانیم داخل كشور شما به خاطر قطعنامه به‌ هم می‌ریزد و مشكلات اقتصادی هم زیاد می‌شود. آنها متوجه نبودند كه در داخل كشور، سكانداری همچون رهبری معظم انقلاب وجود دارد. من به آنها می‌گویم گول نخورید كه قطعنامه صادر می‌كنید و عده‌ای در داخل با شما همراهی می‌كنند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در ادامه تاكید كرد: ما به آنها گفته بودیم اگر قطعنامه صادر كنید، شما مذاكره را به هم زده‌اید. لذا ما گام بعدی را بر‌می‌داریم. ما به صراحت، هم به آژانس و هم به اینها گفتیم كه چه كار خواهیم كرد و حتی وقتی ما شروع كردیم آنها باور نكردند، تا این‌كه آژانس آمد و دید كه ما جدی هستیم. آیا قطعنامه‌ای كه صادر كردند، جلوی برنامه هسته‌ای ما را گرفت؟ این اقدامی كه علیه سپاه كردند، مگر سپاه تكان خورد؟

لاریجانی با اشاره به درخواست مجدد غربی‌ها برای مذاكره با مختصات و فضای جدید و با تاكید بر اینكه نمی‌توان بدون در نظر گرفتن جایگاه ما، توافقی داشت، گفت: آنها امید عجیبی دارند كه در داخل كشور تغییراتی به‌ وجود بیاید تا به جایی برسند و بتوانند خواسته‌های خود را تحمیل كنند. در بحث هسته‌ای بیش از ده، پانزده مرتبه از زبانشان در رفت و گفتند كه شما در داخل دچار مشكل می‌شوید. سؤال این است كه چه كسانی به آنها این احساس را می‌دهند؟ گاهی یك حرف، 5 یا 6 ماه كار را طولانی‌تر می‌كند.

وی خطاب به این افراد در داخل كشور گفت: آخر شما چه كسانی هستید؟ مگر مسئول پرونده هستید كه این حرف را می‌زنید؟ یك سری اقدامات آنها باعث می‌شود كه غربی‌ها احساس كنند در درون نظام اختلاف است و لذا به سمت قطعنامه بعدی می‌روند. آنها با همین مسئله (تفرقه‌افكنی‌های داخلی و سیگنال‌ها) تصمیم‌گیری می‌كنند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: ما یك دوره سینوسی داشتیم، با سیگنال‌هایی كه عوامل آن كشورها، از داخل ایران داده‌ بودند. برخی افراد داخلی به واشنگتن رفته و غرب را به صدور قطعنامه ترغیب كرده‌ بودند، غربی‌ها هم فكر می‌كردند با سیگنال‌های داخلی، اوضاع به نفع آنها در حال تغییر كردن است.

لاریجانی تصریح كرد: جمهوری اسلامی ایران خیلی قدرتمند‌تر از آن است كه چهار تا بچه بتوانند خللی ایجاد كنند. انقلاب اسلامی ریشه‌دارتر و صدایش هم طنین‌اندازتر است. من تردید ندارم استقامت ملی نقش تعیین‌كننده‌ای دارد، آنها باید متوجه شوند كه با زبان زور، نمی‌توانند با ما برخورد كنند.

لاریجانی تاكید كرد: اینكه امروز فهمیده‌اند ایران كشوری‌ است كه روی آرمانهایش ایستاده و تلوّن نداشته، به بركت وجود رهبر معظم انقلاب است. فردی كه در شرایط متفاوت دولت‌ها، از یك سری اصول حمایت و پشتیبانی كردند و این رمز موفقیت امروز، مربوط به ایشان است. زمانی در افغانستان طالبان مسلط شده‌ بود و عده‌ای در داخل می‌گفتند اینها یك واقعیت هستند و باید با آنها همكاری كرد، اما رهبری انقلاب هوشیارانه ایستادند.

 

UserName