• تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1386/03/30
  • تاريخ :

کترینگ
 كترینگ

 امروز نام كترینگ واژه چندان نا آشنایی نیست. در سفرهای هوایی یكی از اولویت های هر شركت هواپیمایی به نحوه پذیرایی مناسب از مسافرین در حین پرواز بستگی دارد.

تاریخچه كترینگ به ابتدای استفاده از هواپیماهای مسافربری باز می گردد. در كترینگ مسافران با توجه به نوع پرواز ( داخلی یا خارجی ) زمان پرواز و كلاس پروازی مورد پذیرایی میهمانداران قرار می گیرند.

كترینگ علاوه بر بخش پذیرایی به ارائه خدمات جنبی پروازی نظیر اهداء هدایا ، مجلات و روزنامه های منطقه ای و كشوری می پردازد. علاوه بر موارد گفته شده ، شیوه های خاصی برای عرضه ی خدمات با كیفیت و مطلوب و در عین حال كاملاً مطمئن و مطابق با استاندارد های ایكائو وجود دارد.

بخش زمینی كترینگ :

در این بخش شركت های بزرگ هواپیمایی آشپزخانه ها و سامانه های اغذیه پیشرفته ای را به خدمت می گیرند. بطور مثال برای یك پرواز داخلی می بایست 200 بسته پذیرایی آماده شود و این حجم كار برای كلیه پرواز های یك شركت معتبر هوایی بسیار پیچیده و سنگین است.

اشپزخانه ها مرغوب ترین مواد غذایی را با توجه به الگو های تغذیه ای در پرواز انتخاب می كنند . مشخصات بهداشتی و شناسنامه محصولات دقیقاً به ثبت می رسد. این مواد بیشتر از نوع نیمه آماده و كنسرویی هستند. جدول كترینگ روزانه با توجه به پرواز های صبحگاهی ، میانه روز ، ظهرگاهی ، عصر و شبانه متغیر است و با توجه به این وضعیت نوع تولیدات متفاوت خواهد بود.

بطور مثال در پرواز های صبحگاهی از مواد با در صد شیرینی بالاتر به جهت تامین انرژی در انسان استفاده می شود. در پروازهای ظهر از موادی بصورت تركیبی از قند ها و پروتئین ها استفاده شده و در هنگام شب مواد فیبری و پروتئینی مورد توجه قرار می گیرد.

در كترینگ عمدتاً غذا ها در گروههای شیرینی ها و ساندویچ ها قرار می گیرد. علت این انتخاب صرف و هضم ساده تر و حجم كمتر است. در پروازهای بیش از 120 دقیقه از خورشت ها هم استفاده می شود.

بسته بندی مواد غذایی بسیار مهم است. در این خصوص شركت های كترینگ تولیدات خود را با استفاده از سیستم وكیوم و ظروف یكبار مصرف PET آماده كرده و به پروازها منتقل می نمایند. مواد غذایی كترینگ معمولاً 3 تا 12 ساعت قبل از هر پروازی آماده است و تا 72 ساعت به راحتی می توان صرف نمود.

یكی از ویژگی های كترینگ در سازگاری غذا با هر ذائقه و سلیقهای بوده و همچنین توجه به غذا های مرسوم در خانواده های بومی ( و سنتی ) در ارجحیت می باشد.

بخش هوایی كترینگ :

 شركت های هوایی چنانچه خود دارای تاسیسات كترینگ باشند محموله های خود را تا 3 تا 12 ساعت قبل از پرواز و با استفاده از خودرو های یخچالدار با دمای استاندار به محل فرودگاه حمل نموده و پس از قرار گیری در كانتینر مخصوص به داخل هواپیما منتقل می شود. در این هنگام بخش اول كترینگ نسبت به توزیع و قرار دادن نشریات و مطبوعات برای هر صندلی اقدام می نماید.

قبل از پرواز به جهت كنترل فشارخون و تسكین اعصاب از طریق مهمانداران به مسافران شكلات های نیمه شیرین توزیع می شود .

پس از پرواز هواپیما و سپری شدن 10 دقیقه از این زمان بسته های كترینگ در بین مسافران توزیع شده و نیز هدایایی از طرف شركت هواپیمایی به آنها اهدا می شود.

برخی از مسافران بنا به عادات شخصی بسته ها را نگه داشته و پس از رسیدن به مقصد با خود همراه می آورند كه البته این امری طبیعی است.

 

بخش كترینگ هوایی یكی از حساس ترین و در عین حال مهمترین عنصر كیفی در شركت های هواپیمایی بشمار می رود . هر چه نحوه ارائه این سرویس ها مطلوب تر باشد رضایت مندی از آن شركت بیشتر خواهد بود.

 كترینگ

 

UserName