• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1386/03/27
  • تاريخ :

یك سال پس از دیدار تاریخی كارگردانان با رهبر معظم انقلاب

دیدار تاریخی كارگردانان با رهبر معظم انقلاب

دیدگاه‌های برزیده، آفریده، طالبی، محمدی و سهیلی؛

یك سال پس از دیدار تاریخی كارگردانان سینما با رهبر معظم انقلاب، تنی چند از اهالی و دست‌اندركاران سینمای ایران در گفت‌وگو با فارس، از این دیدار و چگونگی اجراشدن فرمایشات مقام معظم رهبری در سینمای ایران سخن گفتند.

عبدالحسن برزیده، منوچهر محمدی، ابوالقاسم طالبی طادی، سعید سهیلی و محمد آفریده در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس، نقطه‌نظرات خود را در زمینه دیدار تاریخی كارگردانان سینما با رهبر معظم انقلاب بیان كردند.

* عبدالحسن برزیده: سیاستگذاران فرهنگی به توصیه‌های سینمایی رهبر معظم انقلاب عمل نكردند

حسن برزیده گفت: سیاستگذاران فرهنگی آن‌طور كه باید به رهنمود‌های رهبر معظم انقلاب درباره سینما عمل نكردند در حالی كه عملی كردن صحبت‌های ایشان در سینما، وظیفه مسئولان فرهنگی است.

دیدار تاریخی كارگردانان با رهبر معظم انقلاب

عبدالحسین برزیده كارگردان سینما در سالگرد دیدار مقام معظم رهبری با كارگردانان سینما به خبرنگار سینمایی فارس، گفت: چون سخنان مقام معظم رهبری،در حوزه بحث‌های كلان فرهنگی است، باید بر اساس آن سیاستگذاری فرهنگی می‌شد.

وی افزود: به نظر من بیش از اینكه هنرمندان در این زمینه مسئول باشند، سیاستگذاران باید از آن رهنمودها بهره می‌بردند.

این كارگردان سینمای دفاع مقدس ادامه داد: متاسفانه در این مدت، نه تنها بر اساس صحبت‌های مقام معظم رهبری، سیاستگذاری اعمال نشده، بلكه در مجلس شورای اسلامی نیز گاه برخلاف آن عمل شده است و كمیسیون فرهنگی مجلس سال گذشته و پس از این دیدار، با بیانیه‌ای كه علیه ابتذال موجود در سینما صادر كرد، مقابل جریان توجه به فرهنگ عمل نمود.

این كارگردان سینما افزود: بنا بر تاییدی كه رهبری نسبت به طرح مسایل اجتماعی _ اعتقادی و سیاسی در این دیدار داشتند به نظرم بیانیه مجلس حكایتی برعكس صحبت‌های ایشان داشت و مجلس بیانیه‌ای در مورد سینما و ابتذال ارایه كرد كه با فرمایش مقام معظم رهبری كه سینما و هنرمند را تكریم كردند، منافات داشت و بعد از آن، بی‌مهری‌های زیادی به سینما شد و این درحالی بود كه رهبر معظم انقلاب با عطوفت و مهربانی با سینماگران برخورد كرد.

دیدار تاریخی كارگردانان با رهبر معظم انقلاب

برزیده به فارس گفت: بار دیگر تاكید می‌كنم بیش از اینكه از هنرمندان توقع داشته باشیم، باید از سیاستگذاران توقع داشت. سخنان رهبری بحث‌های كلان فرهنگی بود كه هنرمند هم جزئی از آن محسوب می‌شود، اما باید سیاستگذاری‌هایی اعمال شود تا هنرمند‌ وارد عمل شود.

* منوچهر محمدی: با عمل به فرمایشات رهبری، 99 درصد از مشكلات سینما حل خواهد شد

منوچهر محمدی گفت: تصور می‌كنم اگر كسی عمق سخنان مقام معظم رهبری را در دیدار سال گذشته كارگردانان با ایشان بفهمد، بالای 99درصد از مشكلات حوزه فرهنگ و سینما حل خواهد شد.

منوچهر محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس، گفت: من مشروح آن دیدار را دیدم و مكرر، سخنان مقام معظم رهبری را مطالعه كرده‌ام. به گمان من ایشان حرف‌های بسیار ریشه‌ای و عمیقی در مورد سینما زدند كه من فكر می‌كنم اگر اهالی سینما و نیز نهادهایی كه طرف صحبت ایشان بودند، واقعا بتوانند این حرف‌ها را در قالب قواعد و قوانین، آیین‌نامه‌ها و فعالیت‌های روش‌مند و هدفمند در بیاورند، بالای 99درصد مشكلات حوزه فرهنگ و سینما حل خواهد شد.

وی گفت: مقام معظم رهبری در دیدار سال گذشته عبارتی فرمودند با این مضمون كه سینما كلید توسعه كشور است. من فكر می‌كنم اگر كسی عمق این حرف را بفهمد، بسیاری از مسائل روزمره‌ای كه ما با آن دست به گریبان هستیم، به طور كامل ریشه كن خواهد شد.

تهیه‌كننده زیرنورماه اظهار داشت: متأسفانه باید بگویم كسانی كه تحلیل و اجرای فرمایشات مقام معظم رهبری به آنها مربوط است، این سخنان را ریشه‌یابی دقیق نمی‌كنند، در صورتی كه به راحتی می‌توانند حل مشكلات سینما را بر مبنای چنین نكاتی استوار كنند.

دیدار تاریخی كارگردانان با رهبر معظم انقلاب

وی متذكر شد: اگر ما بپذیریم سینما می‌تواند كلید توسعه باشد و این باور برای مسئولین ما وجدانی شود، به گمانم بسیاری از مشكلات سینما حل خواهد شد.

* سعید سهیلی: اجرای توصیه‌های سینمایی رهبر انقلاب تشكیلات می‌خواهد

سعید سهیلی گفت: عملی شدن فرمایشات مقام معظم رهبری درباره سینما، نیاز به ستاد و تشكیلاتی دارد تا اجرای این رهنمودها را پیگیری كند.

سعید سهیلی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سینمایی فارس درباره چگونگی اجرای سخنان مقام معظم رهبری در سینمای ایران گفت: متاسفانه تاكنون در زمینه به‌كارگیری و اجرای فرمایشات معظم‌له اتفاقی نیفتاده است.

وی تصریح كرد: وقتی مقام معظم رهبری در مورد سینما نظر می‌دهد، انتظار می‌رود كه به صورت فراگیر و به‌سرعت،به این توصیه‌ها و فرامین عمل شود و همه مسئولین فرهنگی،سینماگران و عوامل سینما، همه تلاش خود را به خرج دهند تا ببینند كه به چه شكلی باید این فرمایشات به مرحله انجام برسد.

كارگردان سنگ‌كاغذ‌قیچی ادامه داد: مدعی نیستم كه این اتفاق به هیچ وجه عملی نشده،اما آن سرعت، قدرت و شتابی كه لازم است، برای اجرای فرمایشات ایشان انجام نشده است.

این كارگردان سینما تاكید كرد:شخصا ندید‌ه‌ام كه تشكیلات و ستادی این جریان را پیگیری كنند و اتفاقی در سینمای ارزشی، انقلابی و دینی بیفتد.

وی گفت: هنرمندان سینمای ما آماده هستند تا به هر صورت فرمایشات مقام رهبری را عملی كنند اما به هر صورت، مسئولین باید این سخنان را جمع‌بندی می‌كردند و راهكارهای پیگیری آن را نشان می‌دادند.

سهیلی به فارس گفت: پس از این دیدار، فكر می‌كردم هنرمندان نشستی بگذارند و راجع به صحبت‌های رهبری، بحث كنند ولی چنین اتفاقی نیفتاد.

سازنده مردی‌شبیه باران در انتها افزود: به نظرم اگر تاكنون اتفاقی هم در این راستا افتاده باشد، در شان و منزلت فرمایشات مقام معظم رهبری نبوده است. هنرمندان باید در این زمینه تحت یك جریان مدیریتی و هدایت شده عمل كنند. هنرمندان ما همیشه آمادگی خود را اعلام كرده‌اند.

* ابوالقاسم طالبی: فرمایشات رهبری راهگشای كشتی سینماگران است

ابوالقاسم طالبی گفت: مقام‌معظم رهبری در شب تاریك و بیم و موج گرداب رسانه‌ای فرهنگی-‌هنری، كشتی هنرمندان و سینماگران ایران را چون فانوس دریایی راهنمایی می‌كنند و فرمایشات رهبری راهگشای این كشتی است.

دیدار تاریخی كارگردانان با رهبر معظم انقلاب

ابوالقاسم طالبی كارگردان سینما در گفت‌و‌گو با خبرنگار سینمایی فارس اظهار داشت:این اولین دیداری نبود كه اصحاب سینما با حضرت آقا داشتند، معظم‌له قبلا هم دغدغه‌های خود را به دلیل اهمیتی كه برای هنر و علی‌الخصوص سینما قائلند، در جلساتی بیان فرموده بودند.

وی افزود: ایشان در این شب تاریك و بیم و موج گرداب رسانه‌ای فرهنگی-‌هنری كشتی هنرمندان و سینماگران ایران را چون فانوس دریایی راهنمایی می‌كنند كه مبادا صخره‌های ناپیدای فرهنگ لیبرالیسم باعث غرق كشتی فرهنگ و هنر سینمای ما در دنیای مادی آمریكایی شود.

این كارگردان سینما در انتها گفت: دیدار سال‌گذشته كارگردانان با رهبر معظم انقلاب برای من حلاوت دیگری داشت و آن به دلیل لطفی است كه نسبت به من داشتند و مرا در آغوش محبت خودشان گرفتند و من هنوز مست آن جرعه‌ام.

* محمد آفریده: در بهره‌مندی از فرمایشات رهبری با كم‌كاری مواجهیم

مدیر مركز گسترش سینمای مستند و تجربی گفت: سینمای ایران آنطور كه شایسته است ،از بیانات مهم و مؤثر رهبری بهره‌مند نشده است و در این راه با كم‌كاری مواجه هستیم .

محمد آفریده مدیر مركز گسترش سینمای مستند و تجربی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سینمایی فارس گفت: به اعتقاد من، صحبت‌های مقام معظم رهبری نقطه عطفی در سینمای پس از انقلاب بود و روح‌ تازه‌ای در مجموعه سینما ایجاد كرد.

وی ادامه داد: معجزه امام خمینی(ره) این بود كه اسلام را با تمام ظرفیت‌هایش، در قرن بیستم وارد معركه عصر حاضر كرد و این بشارت را داد كه اسلام تمامی نیازها، احساسات، موانع، را جوابگو است.

آفریده افزود: همچنین فرمایش رهبری در زمینه سینما كه آن را هنری مدرن، فاخر و متعالی لقب دادند كه بهترین ابزار در رفع معضلات جامعه است و امید و نشاط به جامعه می‌دهد. انقلاب ما فرهنگی است و سینما ابزاری است كه روح جامعه را بانشاط می‌كند.

مدیرعامل مركز گسترش سینمای مستند و تجربی تاكید كرد: آنطور كه باید سینما از بیانات مهم و مؤثر رهبری بهره‌مند نشد و در این راه، كم‌كاری شد.

وی متذكر شد: احساس می‌كنم بیانات ایشان مظلوم واقع شده است و در جایی‌كه مقام معظم رهبری بحث ظرفیت بالای سینما را مطرح كردند، گاه صحبت از این می‌شود كه سینما به چه درد می‌خورد؟

محمدآفریده همچنین گفت: این اجحاف است از این منبع نورانی كه از الطاف خون شهدا است، دفاع نمی‌كنیم. متاسفانه ما كمتر خطر می‌كنیم تا ظرفیت‌هایمان بروز كند،ضمن اینكه یكدستی را در حوزه‌های مختلف در سینما نمی‌بینیم.

وی افزود:پس از این فرمایشات باید در سال‌های 86 و 87 سرعت بیشتری به سینما می‌دادیم،هر چند اتفاقات خوبی هم افتاده اما در كل، منفعل عمل می‌كنیم تا مگر اتفاقی بیفتد،در حالی‌كه جامعه ما با پشتیبانی انقلاب و سرمایه‌های خدایی، در هر زمینه‌ای می‌تواند مؤثرتر حركت كند.

مدیر مركز گسترش سینمای مستند و تجربی به فارس گفت:حاشیه‌ها ما را از حركت در مسیر اصلی بی‌بهره می‌كند. مسئولان در سازمان‌های مختلف باید در كنار هم باشند تا از حداقل امكانات استفاده كنیم.

منبع : خبرگزاری فارس

مطالب مرتبط :

گزارش تصویری دیدار جمعی از کارگردانان و مدیران سینمایی با مقام معظم رهبری

دیدار ده ها نفر از کارگردانان سینما با حضرت آیت الله خامنه ای دیدار کردند

هنرمندان از دیدار با رهبر می گویند

حاشیه‌های دیدار برنامه‌سازان رسانه‌های كشورهای مختلف با رهبر معظم انقلاب

 

UserName