• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2268
 • چهارشنبه 1386/3/23
 • تاريخ :

جنجال در جلسه نقد اخراجی ها

جلسه نقد اخراجی ها

سیدعبدالجواد موسوی، حسین معززی‌نیا و مسعود ده‌نمكی از حاضران در نشست جنجالی عصر دیروز حوزه هنری، درباره فیلم اخراجی‌ها به اظهار نظر پرداختند.

در پی ایجاد تشنج در نشست عصر دیروز «نور، صدا، دوربین، خنده» در حوزه هنری، سیدعبدالجواد موسوی، حسین معززی‌نیا و مسعود ده‌نمكی (از حاضران در این نشست) در این مورد به اظهار نظر پرداختند و ‌نظرات خود را در مورد برخورد طرفین اعلام كردند.

عبدالجواد موسوی: جلسه نقد «اخراجی‌ها» بیشتر شبیه استادیوم آزادی بود.

عبدالجواد موسوی منتقد ادبی حاضر در نشست روز گذشته فیلم اخراجی‌ها، در گفت‌و‌گو با خبرنگار سینمایی تبیان گفت:سعی ما بر این بود كه فیلمنامه و ساختار فیلم را بررسی كنیم اما فضای جلسه آن را به سمت و سوی دیگری سوق داد و نشست آنطور كه باید برگزار نشد.

جلسه نقد اخراجی ها

وی در ادامه افزود: با توجه به گذشت اكران فیلم و فروكش‌ كردن تب و تاب مخالفین و موافقین، تصور ما بر این بود كه می‌توانیم در فضایی آرام، فیلم را بررسی كنیم.قرار بود حسین معززی‌نیا، ساختار فیلم و من زبان طنز (به ویژه ویژگی‌های كلامی آن را) نقد كنم اما متأسفانه این امكان فراهم نشد.

موسوی در واكنش به تشنج رخ داده در این جلسه اظهار داشت: متاسفانه در كشور ما ظرفیت نقدپذیری در بین جامعه،هنرمندان و مسئولین وجود ندارد و همه دوست دارند تعریف و تمجید بشنوند و تحمل نقد را ندارند.

در چنین فضایی، هر جلسه نقد و بررسی بیشتر شبیه استادیوم آزادی می‌شود كه در آن دو تیم به جان هم می‌افتند و طرفدارانشان كف و سوت می‌زنند.

وی ادامه داد: ما در جلسه نقد اخراجی‌ها با فضایی روبرو بودیم و باید به دو گروه مخالف و موافق تقسیم می‌شدیم، در صورتی‌كه وقتی موضوعی را تحلیل می‌كنیم، لزوما نباید موضع مشخصی نسبت به آن داشته باشیم.

این منتقد از ابراز نظر درباره فیلم اخراجی‌ها خودداری كرد و افزود: در این فضای آشفته كه راه را برای سوء تفاهم باز می‌كند، ترجیح می‌دهم برای بررسی اخراجی‌ها یكی،دو دهه صبر كنم.

معززی‌نیا: جو بر علیه ده‌نمكی بود، به نفع او شد!

حسین معززی‌نیا منتقد سینما گفت: جو جلسه نقد فیلم برعلیه مسعود ده‌نمكی بود اما كار علی شاه‌حاتمی باعث شد كه ایشان محق شود و جو جلسه به نفع ایشان شود.

جلسه نقد اخراجی ها

معززی نیا در گفت و گو با خبرنگار سینمایی فارس در مورد اتفاق عصر گذشته نشست حوزه هنری، گفت: من از برگزاری این جلسه بسیار خوشحال بودم چون كه حس می‌كردم برای اولین بار می‌شود به دور از حاشیه در مورد خود فیلم اخراجی‌ها صحبت كرد، اما وقتی به این جلسه وارد شدیم و جلسه شروع شد، دیدم كه ایشان باز هم جواب‌های درستی به سوالات ما نمی‌دهد و كماكان مشغول جوسازی است.

معززی نیا در ادامه گفت: فضا خود به خود متشنج بود. از سویی، طرفداران ایشان مدام تشویق می‌كردند و كسانی هم كه مخالف دیدگاه‌های ایشان بودند از نشنیدن جواب‌های درست ناراحت بودند كه در این میان، توهین علی شاه‌حاتمی، اوضاع را به نفع مسعود‌ ده‌نمكی كرد و بعد از آن هم متأسفانه، به مدت ده دقیقه هواداران مسعود ده‌نمكی به داد و فریاد پرداختند و متأسفانه، جو جلسه را كاملا به هم ریختند.

معززی نیا در پایان گفت: متاسفانه شخصیت مسعود ده‌نمكی به گونه‌ای است كه همیشه در هر جوی، تشنج ایجاد می‌كند و به جای جواب دادن به سوالات منطقی، حاشیه‌پردازی می‌كند.

ده‌نمكی: به جای توطئه علیه «اخراجی‌ها»، به سؤال مردم پاسخ دهید.

مسعودده‌نمكی گفت: به جای توطئه علیه «اخراجی‌ها»، به سؤال مردم پاسخ دهید.

مسعود ده‌نمكی در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس، گفت: از توزیع CD در بهشت زهرا تا آشوب‌آفرینی در جلسه دیشب حوزه هنری، همه نشان از توطئه هایی است كه علیه اخراجی‌ها چیده شده و این توطئه‌ها، از سوی كسانی صورت می‌گیرد كه می‌خواهند شیرینی استقبال مردم از این فیلم را تبدیل به تلخی كنند، اما من به آنها می‌گویم كه كار از كار گذشته و باید این افراد به سوالاتی پاسخ دهند كه اخراجی‌ها در سطح جامعه ایجاد كرده است.

مسعود ده نمكی در واكنش به ساخت فیلمی علیه «اخراجی‌ها» گفت: خوشحالم كه یك بچه حزب‌اللهی آمده و فیلم ساخته، حتی اگر این فیلم علیه من یا «اخراجی‌ها» باشد.

جلسه نقد اخراجی ها

چندی پیش افرادی منتسب به خانه شهید در بهشت زهرا (س)، به خانواده شهید خدمت مراجعه كردند و با نمایش بخشی از برنامه شب شیشه‌ای كه در آن عنوان شده بود «قهرمان اخراجی‌ها بر اساس شخصیت مجید خدمت شكل گرفته» و«این فیلم اهانت به این شهید است»، باعث شدند كه خانواده شهید خدمت تحریك شده و علیه فیلم «اخراجی‌ها» مطالبی بگویند كه این حرف‌ها، به همراه مقداری موسیقی و تصاویری از مجموعه روایت فتح، در قالب یكCD در بهشت زهرا (س)، مرقد مطهر امام (ره) و بخش‌های مختلف شهر تهران در تیراژ وسیع به رایگان پخش شده است.

ده نمكی متذكر شد: در برنامه شب شیشه‌ای هم تأكید كردم كه صحنه‌های گزینش یا اشاره به زندان در فیلم، از الزامات داستان و فیلمنامه است و امیدوارم با دیدن نسخه كامل برنامه شب شیشه‌ای، سوتفاهمی كه برای خانواده شهید خدمت پیش آمده، برطرف شود.

مسعود ده‌نمكی گفت: در همان برنامه شب شیشه‌ای عنوان شد كه این فیلم بر اساس حوادث واقعی است اما به ضرورت داستان، قصه‌پردازی‌هایی هم در آن صورت گرفته است كه این موضوع را قبلا در دیداری به خانواده شهید خدمت گفته‌ بودیم.

وی افزود: كسانی كه بر ضد اخراجی‌ها، فیلم ساخته‌اند، تفاوت بین فیلم داستانی و مستند را نمی‌دانند و این موضوع، از همین CD مشخص است.

ده نمكی همچنین افزود: اگر كسی می‌خواهد فیلم مستندی از زندگی شهید مجید خدمت بسازد، باید به من مراجعه كند كه از زمان ورود او به جبهه تا موقع شهادتش در كنارش بودم.

ده‌نمكی در مورد تهیه‌كنندگان این CD گفت: با اینكه این افراد از سینما چیز زیادی نمی‌فهمند اما خوشحالم كه یك بچه حزب‌اللهی آمده و فیلم ساخته، حتی اگر این فیلم علیه من یا اخراجی‌ها باشد.

ده نمكی در پایان گفت: این روزها روی فیلمنامه اخراجی‌های دو  با جدیت كار می‌كنم و در آینده نزدیك هم DVD اخراجی‌ها را منتشر خواهم كرد.

منبع:  تبیان

مطالب مرتبط :

پشت صحنه اخراجی ها را دانلود کنید

گالری عکس فیلم سینمایی اخراجی ها

گالری عکس فیلم سینمایی اخراجی ها

اخراجی ها در صدر

تجلیل فرماندهان جنگ از اخراجی ها

"اخراجی‌ها" افتخار سینمای ایران است

مسعود ده‌نمكی‌: اخراجیها ، روایت نگاه انسانی به جنگ!

گزارشی جذاب از پشت صحنه اخراجی‌ها

گزارش تصویری از پشت صحنه اخراجی ها

 

UserName