• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1386/03/21
  • تاريخ :

امروز در تاریخ(21 خرداد )   

     

امروز در تاریخ (21 خرداد 86)       

امروز بیست و یکم خرداد ماه 1386 هجری شمسی ، برابراست با 25 جمادی الاول 1428 قمری و 11ژوئن   2007 میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، به وقوع پیوسته از این قرارند:

***

روزی كه شهر تروا به دست یونانیان ویران شد 

 3191 سال پیش در چنین روزی در سال 1184 پیش از میلاد ، شهر تروا به دست یونانیان تسخیر و ویران شد.

این برآورد تاریخی را ، «اراتوستنس» ریاضیدان، جغرافیدان و فضاشناس یونانی تبار و محاسبات تقویمی قرون معاصر، بدست داده است .

شهری كه در آن تاریخ ویران شد هفمتین شهری بود كه هریك پس از دیگری در همان محل و بر روی ویرانه های یكدیگر در شمال غربی آناتولی (تركیه آسیایی) ــ نه چندان دور از رود گرانیكوس (محل نخستین جنگ اسكندر با ایران) و تنگه داردانل ــ ساخته شده بودند كه اینك به «حصار لیك» معروفند. طبق مطلبی كه بر یك سنگ مرمر باقی مانده از آن زمان حك شده است، ویران شدن تروا در سال 1208 پیش از میلاد و به روایت هرودوت 1250 سال پیش از میلاد مسیح و با تاكتیك خاص و خدعه (داستان برجای گذاردن اسب چوبی كه چند نظامی در شكم آن پنهان شده بودند و ...) اتفاق افتاده است. با وجود این، مورخان و باستانشناسان سال 1184 پیش از میلاد را دقیق تر می دانند. تروا از سال 546 پیش از میلاد كه كوروش بزرگ بر دولت لیدی غلبه كرد در قلمرو ایران قرار گرفته بود و این منطقه حدود دو قرن توسط یك ساتراپ (استاندار) ایرانی اداره می شد.

در اكتشافات یك باستانشناس آلمانی در سال 1870 دیوارهای سنگی آخرین شهر تروا از زیر خاك خارج شد .

   *** 

 

رواج سكه زرین « شعله جاویدان» به عنوان پول ملی ایرانیان 

 1781 سال پیش در چنین روزی در سال 226 میلادی ، اردشیر پاپكان بنیادگذار دودمان ساسانیان در امپراتوری پهناور ایران ، سكه زرین «شعله جاویدان» را پول ملی (سراسری) ایران اعلام داشت و به جریان گذارد.

وی این سكه را در سال 224 در «پارس» به عنوان واحد پول رایج در محل ضرب كرده بود. بر یك روی این سكه كه نمونه های آن در موزه ها موجود است نقش «شعله جاویدان» حك شده است كه در ظرفی روی ستونی قرار داده شده و زبانه می كشد. با این اقدام، اردشیر توجه ویژه خود را به آیین زرتشت كه بر رعایت اخلاقیات و درستی و مهربانی كردن تأكید داشته نشان داد و آن را با سیاست (حكومت) درهم آمیخت كه چهار قرن ادامه داشت.

 ***

 

تاسیس بزرگترین کتابخانه دنیای باستان در جندی شاپور (خوزستان)

1157 سال پیش در چنین روزی در سال 250 میلادی كتابخانه جندی شاپور كه بزرگترین كتابخانه دنیای باستان به شمار آورده شده است ، آغاز به كار كرد.

دانشگاهی كه در همین محل و به همین نام دایر شده بود بزرگترین مركز آموزش و پژوهش پزشكی، فلسفه (حكمت) و ادبیات دنیای قدیم خوانده شده است. در این دانشگاه استادان ایرانی، هندی، یونانی و رومی تدریس می كردند. نخستین كتابخانه جهان مركب از آجرك نبشته (تابلت) در سال 630 پیش از میلاد توسط آشور بانیپال در شهر نینوا (بین النهرین) تاسیس شده بود.

دانشگاه جندی شاپور بود كه عددنویسی هندی (سانسكریت) را به دلیل آسان بودن بكارگیری، متداول كرد كه بعدا ایرانیان آن را در جهان اسلام رایج ساختند . این شیوه به تدریج به اروپا منتقل و جای عددنویسی لاتین را گرفت و چون اروپاییان آن را از اعراب مستقر در اسپانیا فرا گرفته بودند به نام «عربیك نومرال» بین المللی شده و همین است كه امروز در سراسر جهان متداول است و از چپ به راست نوشته می شود. در غرب، به مرور زمان شكل اعداد اندكی فرق كرده است.

برزویه دانشمند پزشكی عهد ساسانیان از دانش آموختگان دانشگاه جندی شاپور بود و در همانجا تدریس می كرد. گفته اند كه در آن دانشگاه در آن زمان حتی عمل پیوند اعضای بدن (دست و پا و انگشتان) انجام می گرفت.

***

تولد ریچارد اشتراوس ، موسیقی دان مشهور آلمانی

تاریخ

161 سال پیش در چنین روزی در سال 1846 میلادی ، ریچارد اشتراوس موسیقی دان مشهور آلمانی ، در مونیخ ،  قدم به عرصه گیتی نهاد .

پدرش نوازنده چیره‌دست هورن بود که او را از اوان کودکی با موسیقی آشنا کرد. مهم‌ترین مشخصات آثار اشتراوس عبارت‌اند از تاکید فوق العاده بر منطقه صوتی بسیار ریز سازها و اصوات انسانی، ارکستراسیون عظیم و پرصدا و پاساژهای بسیار مشکل در سازهای بادی خصوصاً ساز هورن که بسیار مورد نظر او بود. علاقهٔ شدید اشتراوس به صداهای زیر در اپرای سالومه که در آن از سه صدای سوپرانو استفاده کرده، کاملاً مشهود است.

مهم‌ترین آثار اشتراوس پوئم‌سمفونی‌های او هستند که به دو دسته تقسیم شده‌اند:

دسته اول، پوئم‌سمفونی‌هایی که مبنای فلسفی دارند مانند مرگ و دگرگونی و چنین گفت زرتشت. این قطعات فاقد داستان هستند و بیشتر اشخاص یا مفاهیم را تفسیر می‌کنند.

دسته دوم پوئم‌سمفونی‌هایی که جنبهٔ توصیفی دارند. از اپراهای برجسته و به‌یادماندنی اشتراوس اپرای سالومه و سوارکار گل سرخ شهرت فراوانی دارند.

اشتراوس در سال 1949 درگذشت . « تیل اولنسپیل » عنوان مهمترین اثر اوست .

***

تجزیه نورخورشید و مشخص شدن چگونگی رنگ های قوس قزح

152 سال پیش درچنین روزی در سال 1855 میلادی ، نورخورشید با بكارگیری روش های علمی تجزیه شد و چگونگی رنگ های قوس قزح مشخص گردید . این عمل برای نخستین بار در تاریخ تحقیقات نوین فیزیكی انجام شد . تشكیل قوس قزح و ترتیب رنگ های آن به علت تفرق نور خورشید است كه توسط قطرات آب موجود در ابرها ایجاد می شود نظریه ارسطو درباره این پدیده طبیعی كهن ترین نظریه است كه بعدها مسلمانان نیز با آن آشنایی یافتند. ابوعلی سینا؛ ابن هیثم؛ و قطب الدین شیرازی با افزودن مطالبی بر نظریه ارسطو آن را به نحو قابل قبولی توجیه كرده اند و به عبارتی نظریه مزبور را تكمیل نمودند.

***

زادروز شارل فابری ، کاشف لایه اوزون

140 سال پیش در چنین روزی در سال 1867 میلادی ، « شارل فابری » فیزیكدان فرانسوی كه لایه های اوزون را كشف كرد به دنیا آمد و 78 سال عمر كرد. وی ضمن مطالعه مبحث نور ، متوجه این لایه ها در جو بالای زمین شد . آلایندگان در این لایه ایجاد تغییرات زیان آور می كنند كه یكی از آنها گرم شدن خارج از قاعده محیط زیست است. 

***

اخراج اروپائیان از بندر اسكندریه

125 سال پیش در چنین روزی در سال 1882 میلادی ، به دنبال حركت مردم استقلال طلب مصر، جمع كثیری از اروپائیان از بندر اسكندریه اخراج شدند . حركت مردم مصر، از هنگامی آغاز گردید كه توفیق پاشا خدیو مصر نظارت مشترك فرانسه و انگلیس را بر امور مالیه مصر پذیرفت . به دنبال آن و به واسطه فشار مردم، دولتی مخالف منافق دول استعمارگر اروپایی در مصر روی كار آمد اما با اعمال نظر دولت های فرانسه و انگلیس دولت تازه تأسیس گردید. در سال 1822 میلادی انگلستان كه از تشدید شورش های مردمی مصر منافع خود را در خطر جدی می دید، بندر اسكندریه را شدیداً بمباران كرد و با پیاده كردن قوای نظامی عملاً مصر را تحت اشغال خود درآورد . سرانجام چند سال بعد یعنی در سال 1922 میلادی در انگلستان استقلال مصر را به رسمیت شناخت.

***

زادروز بولگانین

 112 سال پیش در چنین روزی در سال 1895 میلادی ، نیكلای بولگانین و سیاستمدار معروف روسیه كه در دهه 1950 سه سال رئیس شورای وزیران ( نخست وزیر ) شوروی بود در" نیژنی نووگرود " قدم به عرصه وجود گذاشت.

 او كه یك مهندس صنایع بود از جوانی وارد حزب كمونیست شد. بعدا شهردار مسكو، وزیر دفاع شوروی و معاون نخست وزیر این كشور شد. استالین وی را وارد دفتر سیاسی حزب كمونیست كرد و خروشچف به دلایلی كمك كرد كه بولگانین برجای مالنكف ( كه پس از مرگ استالین، نخست وزیر شوروی شده بود ) بنشیند و از 1955 تا 1958 در این سمت باقی بماند.

خروشچف كه دبیر كل حزب حاكم بود به همان گونه كه بولگانین را آورده بود با انتقاد های پی در پی ، وی را بركنار كرد و بولگانین به سال 1975 درگذشت.

مكاتبه 12 ژانویه 1958 بولگانین با آیزنهاور سندی جالب است. بولگانین در نامه خود اشاره كرده بود ؛ در حالی كه شوروی سر جنگ با آمریكا ندارد ، نمی داند كه چرا آمریكا همچنان به تقویت نظامی و یارگیری بر ضد آن ادامه می دهد و آیزنهاور پاسخ داده بود كه پیمان دوستی شوروی با چین كه روی هم یك سوم جمعیت جهان را تشكیل می دهند هر دولت دیگری را هم كه جای آمریكا باشد نگران می كند و تا این نگرانی وجود داشته باشد افزایش آمادگی دفاعی اجتناب ناپذیر است.

    *** 

زاد روز مرد بزرگ معاصر ، نلسون ماندلا 

تاریخ

89 سال پیش در چنین روزی در سال 1918 میلادی ، « نلسون ماندلا » به دنیا آمد. استقامت او در مبارزه؛ علاقه مندی اش به حقوق و رفاه بشر، آزادی و دموكراسی؛ و حل مسائل ملل با توسل به قوانین بین المللی و از طریق داوری و رد هرگونه تجاوز و جنگ زبانزد می باشد. وی در مسیر مبارزه با نظام تبعیض نژادی مبارزات بسیاری را رقم زد و در این مسیر به حبس های طولانی مدت محکوم گردید.

او نخستین رئیس جمهور آفریقای جنوبی است که در انتخابات دموکراتیک عمومی برگزیده شد. وی پیش از ریاست جمهوری از فعالان برجسته مخالف آپارتاید در آفریقای جنوبی و رهبر کنگره ملی آفریقا بود. او به خاطر دخالت در فعالیت‌های مقاومت مسلحانه مخفی محاکمه و زندانی شد. مبارزه مسلحانه، برای ماندلا، آخرین راه چاره بود؛ او همواره پایبند به عدم توسل به خشونت بود.

ماندلا در طول 27 سال زندان، که بیشتر آن را در یک سلول در جزیره رابن سپری کرد، مشهورترین چهره مبارزه علیه آپارتاید در آفریقای جنوبی شد. گرچه رژیم آپارتاید و ملت‌های طرفدار آن وی و کنگره ملی آفریقا را کمونیست و تروریست می‌دانستند، مبارزه مسلحانه بخشی جدایی‌ناپذیر از مبارزه علیه آپارتاید بود. ماندلا پس از آزادی از زندان در سال 1990 ، سیاست صلح‌طلبی را در پیش گرفت، و این امر منجر به تسهیل انتقال آفریقای جنوبی به سمت دموکراسی‌ای که نماینده تمامی اقشار مردم باشد شد. ماندلا پس از دریافت جوایزی در طول چهار دهه، در حال حاضر یک چهره سرشناس دولتمرد است که همچنان عقاید خود را در مورد مسائل مهم ابراز می‌دارد. او را در آفریقای جنوبی اغلب تحت عنوان مادیبا می‌شناسند، این عنوان افتخاری را بزرگان خاندان ماندلا به وی داده‌اند. این عنوان دیگر مترادف با نام نلسون ماندلاست. بسیاری از مردم آفریقای جنوبی نیز به نشانه احترام وی را "مخولو" (پدربزرگ) صدا می‌زنند.

***

زاد روز ادیب برومند

تاریخ

83 سال پیش در چنین روزی در سال 1303 شمسی ، عبدالعلی ادیب برومند در شهر " گز" از شهرستان برخوار استان اصفهان به دنیا آمد.

پدرش مرحوم مصطفی قلی خان برومند از خوانین گز بود که از حسن خط ومقدمات زبان عربی و آگاهی های تاریخی بهره داشت. به زبان فرانسه مسلـّط واز جمله تجددطلبان عصر بود . ادیب تا سن 16 سالگی به نثر نویسی اهتمام می‌ورزید ولی از 17 سالگی بیشتر به شعر و شاعری روی آورد و با علاقه و دلبستگی که به شاعران و اشعار شعرای دوران مشروطه پیدا کرده بود، به سرودن شعر در همین سبک ِ نوپا که از جهت موضوع و مطلب دیرینگی نداشت و موضوع آن مسایل روز بود، پرداخت.

ادیب برومند در جوانی وارد دانشکده حقوق دانشگاه تهران شد و در طی تحصیل در دانشكده حقوق از تكمیل معلومات ادبی و پرورش طبع شاعری خود غافل نشد، بلكه با كوشش بسیار شمار فراوانی از متون معتبر نظم و نثر پارسی را با دقت تمام مطالعه نمود و در شعر و ادب به ممارست پرداخت و به زبان عربی و فرانسه نیز به خوبی آشنایی پیدا كرد . او پس از حادثه سوم شهریور ماه 1320 و اشغال ایران به وسیله متـفـقـیـن در جنگ جهانی دوم، به سرودن شعرهای سیاسی و میهنی پرداخت. استاد ادیب برومند در سال 1325 از وزارت دادگستری ابلاغی برای شغل دادیاری دادگستری اردبیل دریافت كرد ولی از پذیرفتن سِِِِِمَت قضائی اعـراض نمود و تقاضای صدور پـروانـه كارآموزی وكالت دادگستری كرد و دو سال بعد به طور مستقـل به عنوان وكیل پایه 1 دادگستری مشغول كار شد؛ وی سال ها وكیل بانك ملـّی در ایران بود و وكالت های متفرق را كمتر می‌پذیرفت و در این حرفه همواره برای احقاق حقوق افراد می‌كوشید.

ادیب برومند مدت شصت سال با قلم و قدم در راهِ سر بلندی ایران و تحقق آزادی و ضدیت با استبداد و استعمار كوشیده و بیشترین قسمت اشعارش میهنی و سیاسی و ملی است که بیشتر آنها در مجموعه اشعارش با نام حاصل هستی به چاپ رسیده است. پیش از این نیز مجموعه شعرهایی از وی به نام های "ناله‌های وطن"، "پیام آزادی"، "دردآشنا"،"سرود رهایی"، "راز پرواز" و "مثنوی اصفهان" به چاپ رسیده است.

او از شاعران ایرانی‌است که به دلیل سرودن اشعار ملی و میهنی "شاعر ملی" روزگار ما محسوب می‌شود.

***

سالروز تولد یدالله مفتون امینی (شاعر معاصر)

تاریخ

81 سال پیش در چنین روزی در سال 1305 شمسی ، مفتون امینی در شهرك شاهین دژ از توابع تبریز به دنیا آمد.

 او فارغ التحصیل رشته حقوق قضایی از دانشگاه تهران است. یدالله مفتون امینی، سخنوری لطیف طبع و نواندیش است که به طور پیگیر در عرصه ی شعر معاصر حضوری مؤثر داشته است. مفتون امینی بیشتر به غزل و شعر غنائی گرایش دارد؛ اما آثاری که تاکنون در مجموعه های " دریاچه " ، " کولاک " و " فصل پنهان " از او به چاپ رسیده است، نشان می دهد که او در انواع دیگر شعر بالاخص شیوه های نو، دارای ارزش و اعتبار است. عشق به خطه ی آذربایجان و مردم آن و طرح نکات اجتماعی در اشعار او جایگاه خاصی دارد. از اشعار نو او طراوت و رنگ و بوی تجدد  محسوس است. اشعار مفتون در عین تازگی ، ریشه در شعر کلاسیک فارسی دارد و از این رو با خواننده مأنوس است. او ترکیبات و جملات نو را به راحتی در کنار تعبیرات شعری مرسوم قرار می دهد. مفتون در اشعارش با دیدی ژرف و باز به احوال انسان و جهان می نگرد. او شاعری است محتواگرا و مضمون ساز، که مضامین رئالیستی و بیشتر عینی، ابزار کار او را تشکیل می دهد. انعکاس عینی طبیعت در شعر او و نیز کند و کاو در پدیده های عینی، سیما و شکلی مشخص از شعر را نمایان می سازد. به طور کلی شعر مفتون امینی دارای زبانی مستقل و مشخص با مضمونی اجتماعی است که رگه هایی از امید به آینده و اعتراض به بی عدالتی ها در آنها موج می زند. تصاویر نو، دریافت های اجتماعی و زبان پر کنایه و طنزآمیز از مشخصه های بارز شعر اوست.

تاكنون مجموعه اشعار «دریاچه» 1336، «كولاك» 1344، «انارستان» 1346، «نهنگ یا موج» 1357 و« فصل پنهان» (گزینه اشعار) و همچنین یك مجموعه شعر تركی  از وی منتشر شده است .

***

زادروز آتول فوگارد

75 سال پیش در چنین روزی در سال 1932 میلادی ، « آتول فوگارد » نویسنده ای كه همه تلاش خود را در راه حذف هرگونه تبعیض از زندگی بشر بكار برده است ، در جمهوری فدرال آفریقای جنوبی به دنیا آمد.

معروفترین كتاب او « گره خون » نام دارد كه شرح مظالم نظام اقلیت سفید پوست آفریقای جنوبی نسبت به رنگین پوستان است. بیشتر كارهای « فوگارد » نمایشنامه است . نوشته های او انعكاس واقعیات زندگانی روزمره است. هرزمان كه در مراسمی فوگارد را به عنوان نویسنده بزرگ معرفی كرده اند گفته است كه هیچ بزرگی در خود نمی بیند، جز این كه مهارت او در توصیف حقایق از شماری دیگر از مردم عادی بیشتر است.

فوگارد یك بار در برابر قاضی ژریم آپاتاید در دفاع از خود گفته بود كه او یك نویسنده است ، نه یك سیاستمدار كه برای نوشتن و گفتن هزار ملاحظه داشته باشد و مواظب مقام و پول خود باشد و اضافه كرده بود : من هرچه را كه ببینم و احساس كنم به رشته تحریر می كشم ، نه به خاطر پول و مقام و مصلحت این و آن ؛ تنها برای ارضای خودم ، و بیان مشاهدات و انعكاس احساس و عواطف و اعلام فكر و نظر؛ این توطئه نیست و جرم نمی تواند باشد ، بنا براین من خلافی مرتكب نشده ام كه از خود دفاع كنم . من هرگز به قلم و حق خیانت نمی كنم ، پای بر احساس خود نمی گذارم ، لب فرو نمی بندم و قلم بر زمین نمی گذارم. 

آتول فوگارد بانگارش بیست و پنج اثر نمایشی، درباره بی عدالتی و فساد اخلاقی در سیستم منفور تبعیض نژادی ساخته است. تقریباً قصه همه نمایشنامه هایش در آفریقای جنوبی می گذرد و حول موضوعات سیاسی روز بحث می كند. زیرا او معتقد است؛ تئاتر نیروی مبارزه توده های سیاهپوست را افزایش داده و اقشار مختلف مردم را ... نسبت به ارزش و منزلت یك انسان آزاد، هوشیار و حساس كرده است.

 ***

درگذشت دكتر محمد خزائلی

33 سال پیش درچنین روزی در سال 1353 شمسی ، دكتر محمد خزائلی بنیانگزار انجمن هدایت و حمایت از نابینایان كشور بر اثر سكته مغزی دارفانی را وداع گفت.

او در سال 1292 شمسی در اراك متولد شد و در طفولیت به علت بیماری آبله بینایی خود را از دست داد و به سبب نبودن مدارس ویژه نابینایان ناگزیر مكتب نرفت . چندی بعد پس از افتتاح مدرسه سهاقیه آنجا مشغول تحصیل شد و به مدد حافظه نیرومند خویش پیشرفت سریعی داشت. نخستین مشكل وی در دوران تحصیلات متوسطه آشكار شد زیرا قادر به نوشتن نبود اما با این وجود به تحصیل ادامه داد و سرانجام موفق به اخذ دكترای حقوق از دانشگاه تهران گردید. گفتنی است دكتر خزائلی به زبان های عربی، فرانسه و انگلیسی كاملاً مسلط بود، و افزون بر تألیف آثار بسیار، كتب ترجمه شده متعددی نیز از ایشان باقی است. فلسفه اسلام ، ترجمه معالم القربه فی احكام الحسبه ، تحقیق در اعلام قرآن ، شرح بوستان و گلستان و نهج البلاغه از آثار دكتر خزائلی است. او به منظور رفاه نابینایان در سطح بین المللی نیز فعالیت چشمگیری داشت و از اعضای كمیته اجرایی خاورمیانه در شورای ملی رفاه نابینایان و اتحادیه بین المللی نابینایان بود.

***

عملیات فرمانده كل قوا، خمینی روح خدا

26 سال پیش درچنین روزی در سال 1360 شمسی ، عملیات فرمانده كل قوا، خمینی روح خدا ، در منطقه شرق كارون جنوب دارخوین آغاز شد. در این عملیات كه با همكاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی انجام شد بیش از 3 كیلومتر از مواضع دشمن در منطقه به تصرف سپاه اسلام در آمد و خسارات قابل توجهی نیز بر دشمن بعثی وارد شد. این عملیات یک روز پس از عزل بنی صدر صورت گرفت .

***

درگذشت برلینگوئر

23 سال پیش در چنین روزی در سال 1984 میلادی ، « انریكو برلینگوئر» كه 12 سال بر حزب كمونیست ایتالیا رهبری كرد ، درگذشت .

وی یك اشراف زاده بود كه از جوانی ماركسیسم را راه نجات بشر تشخیص داده و به حزب كمونیست ایتالیا پیوسته بود. برلینگوئر برای مطالعه ماركسیسم و اطلاع از تجربه شوروی در این زمینه به مسكو رفت و در بازگشت مسئول سازمان جوانان حزب كمونیست ایتالیا شد وی معتقد بود كه اگر اشتیاق به یك ایدئولوژی از جوانی در یك فرد تقویت نشود ، بعدا به سهولت می توان راه او را تغییر داد.

وی در كنگره های احزاب كمونیست هیچگاه تسلیم نظر دیگران مبنی بر رد سوسیال دموكراسی نشد و بر این اعتقاد خود كه نمی توان فرهنگ ملی را نادیده گرفت پای فشرد . او عقیده داشت كه بنای سوسیالیسم در هر كشور متفاوت است و بستگی به فرهنگ ملی و شرایط زندگی دارد و نمی توان یك الگو را برای همه ملل بكار برد.

    برلینگوئر كه در سال 1972 دبیر كل حزب كمونیست ایتالیا شده بود در كنگره احزاب كمونیست در مسكو كه باطنا برای تقبیح چین برگزار شده بود در برابر برژنف ایستاد و به او به وضوح « نه » گفت. برلینگوئر در همین اجلاس نظر تازه ای مطرح كرد و گفت:

    تا زمانی كه یك حزب از حوزه سوسیالیسم خارج نشود نمی توان آن را از این جرگه خارج كرد . احزاب باید استقلال فكر و عمل داشته باشند تا از انتقاد و شكست دور بمانند . نفوذ در تصمیم گیری های احزاب باعث شكست آنها و در نتیجه شكست كمونیسم خواهد شد. مفسران رسانه ها بلافاصله این اظهارات برلینگوئر را پیدایش كمونیسم اروپایی عنوان داده بودند.

 ***

 

منابع :

1- مهر

2- ویکی پدیا

3- صداوسیما

4- وب نوشته ها

5- روزنامک

6- هشت

7- سایت رسمی ادیب برومند

8- تبیان

9- ساو

10- روزنامه ایران

 

 

 

UserName