• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1386/03/20
  • تاريخ :

امروز در تاریخ (20 خرداد )  

      

امروزدرتاریخ(20 خرداد 86 ) 

       

امروز بیستم خرداد ماه 1386 هجری شمسی ، برابراست با 24 جمادی الاول 1428 قمری و 10 ژوئن  2007 میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، به وقوع پیوسته از این قرارند:

***

كشف حلقه دوم سیاره زحل توسط گالیله

گالیله

397 سال پیش درچنین روزی در سال 1610 میلادی ،  گالیله  منجّم و ریاضیدان معروف ایتالیایی موفق به كشف حلقه دوم سیاره زحل گردید .

گالیله به هنگام كار و تحقیق به سبب استفاده از تلسكوپی ابتدایی و ضعیف موفق به تعیین ماهیت دقیق این حلقه نشد. از این رو آن را زائده ای دانست كه همراه زحل دریك مدار مشترك گردش می كنداما همین حلقه بعد ها  توسط منجمین و دانشمندان مورد مطالعه قرارگرفت و به نام حلقه دوم سیاره زحل ثبت گردید .

گالیله در 1564 میلادی ، در اواسط دوره رنسانس در پیزای ایتالیا متولد شد . گالیله استاد نجوم ، ریاضی ، فیزیك ، فلسفه و تبلیغات بود .

گالیله به طور آشكارا از دیدگاه جهانی كپرنیك  در مقابل كلیسا حمایت كرد .كلیسا نمی توانست گالیله را نادیده بگیرد . در سال 1634 گالیله به دادگاه كلیسا آورده شد و ادعا كرد كه دست از عقاید بدعت گذارانه اش درباره منظومه شمسی برداشته است .

روبه رو شدن با شكنجه و مرگ ، گالیه را وادار به تسلیم شدن كرد . او هنگامیكه اتاق محاكمه را ترك كرد - زیر لب- بی اعتنا به آنچه مجبور به گفتن شده بود ادعا كرد كه زمین هنوز به دور خورشید می چرخد.

گالیله بقیه عمر خود را در زیر شیروانی خانه ای تا سال 1642 گذراند . 355 سال بعد در سال 1992 كلیسا رسما طرح كپرنیك را در مورد منظومه شمسی پذیرفت.

***

 

قتل نادرشاه و تغییر مسیر تاریخ خاور زمین

 

نادرشاه

 

260 سال پیش در چنین روزی در سال 1747 میلادی ،  در فتح آباد قوچان، نادرشاه در خوابگاهش به دست تنی چند از ژنرالهایش به قتل رسید و به این ترتیب ناپلئون شرق از دنیا رفت .

نادر مردی بود كه آرزو داشت ایران را بار دیگر ابرقدرت جهان كند. او در سال 1736 میلادی توسط زعمای ایران، سران قبایل و كدخدایان و معتمدان نقاط مختلف كشور به شاهی انتخاب شده بود. وی نیروهای روسیه را به آن سوی داغستان فراری و عثمانی را گوشمالی داده و برجای خود نشانده بود، ورارود (آسیای میانه) را آرام، و گردنكشان ایران خاوری (پشتون ها) را تنبیه و دهلی را در سال 1739 (نوروز) به تصرف خود درآورده بود. نادر نه تنها حاكمیت ایران را بر سراسر خلیج فارس مسلم ساخته بود، بلكه سران مسقط و عمان را نیز به سوی خود جلب كرده و درصدد ساخت ناو جنگی و تصرف جزیره زنگبار در حاشیه آفریقا هم بود.

نادر دو سوم از ایام عمر خود را روی زین اسب گذرانید و لشگر كشیهای لاینقطع و ضعف مزاج و خستگی جسمانی ناشی از آن وی را به تدریج بدخلق و خوی ساخته بود كه نتیجه اش اتخاذ تصمیمات سخت و نیز اعمال مجازاتهای شدید و فوری اطرافیان خود و مقامات از جمله افسران ارشد بود.

نادر كه آخرین آیین های نوروزی دورات حیات را در كرمان گذرانیده بود، نیمه خرداد در راه بازگشت به پایتخت، در فتح آباد قوچان اردو زده بود. در این اردوگاه كه در 12 كیلومتری قوچان (خبوشان آن زمان) برپا شده بود، نادر دژبانی اردو را به احمدخان درانی، افسر 25 ساله پشتون، سپرده كه این امر باعث ترس سایر افسران شد كه بر جان خود ایمن نبودند . به زودی 70 افسر  از قاجارها و افشارها «هم قسم» شدند  كه نادر را بكشند. آنها شبانه (10 ژوئن 1747) به چادر خوابگاه نادر نزدیك شدند، نگهبان چادر را خفه كردند، و وارد چادر شدند. نادر با شمشیر دست به دفاع زد ولی صالح خان دست نادر، و یك ژنرال قاجار سر او را قطع كرد و روز بعد، در آن اردوگاه عظیم جز جسد نادر چیزی بر جای نمانده بود.

جنازه نادر سپس در گوری كه خود قبلا در خیابان بالا در مشهد تدارك دیده بود دفن شد، و در آنجا بود كه مردم متوجه شدند نادر ریش خود را رنگ میزد تا كهولت او آشكار نشود.

نادر یادداشت های روزانه اش را در پایان روز به منشیش «میرزا مهدی» دیكته می كرد تا فراموش نشوند. وی جز «پزشك»، هرگز از كمك اروپائیان استفاده نكرد. نادر نسبت به اروپاییان بسیار بدبین بود، از همین رو به جای خرید كشتی از اروپا، از مازندران از طریق مشهد چوب به بوشهر حمل كرد و 19 كشتی جنگی توپدار ساخت. به ابتكار نادر بود كه توپهای سبك كه تا آن تاریخ در جهان سابقه نداشت ساخته شد و «زنبورك» نام گرفت. نادرشاه علاقه عجیبی به جمع آوری كتاب و اهداء آنها به كتابخانه ها داشت. وی صدها جلد كتاب خطی نفیس به كتابخانه رضوی مشهد هدیه كرده بود.

كودتای دهم ژوئن 1747 قوچان، نه تنها مسیر تاریخ ایران، بلكه سرنوشت مشرق زمین را تغییر داد. اگر این كودتا رخ نداده بود، انگلستان بر آسیای جنوبی و بعداً خاورمیانه، و روسیه بر آسیای میانه و قفقاز دست نمی یافتند، افغانها (نامی كه انگلستان بر ایرانیان خاوری گذاشته است) از ایران جدا نمی شدند و مسأله ای به نام كشمیر به وجود نمی آمد و نقشه جغرافیایی آسیای جنوبی چیز دیگری بود و ....

نادر خرید صنعتی (تكنولوژیك) از اروپا را را روا نمی دانست و از این كار اجتناب داشت. وی بر خلاف صفویه، كوچكترین نظر مساعدی به اروپاییان نداشت و برای تارانیدن آنان از آبهای شرق بود كه درصدد ایجاد یك نیروی دریایی بزرگ كه بتواند جزایر اقیانوس هند از جمله زنگبار را از دسترس اروپاییان كه هدفی جز سلطه و استثمار شرق نداشتند دور سازد و برای این منظور مهندسان كشتی ساز هند را با كمك پارسیان مهاجر یافته و استخدام كرده بود. نادرشاه كه شدیداً به اروپاییان بدبین بود به سرزمین‌های مورد نظر اروپاییان در منطقه از جمله عمان قول حمایت نظامی داده بود. نادرشاه استقرار اروپاییان در بنادر اقیانوس هند و خلیج های منشعب از آن را كه به بهانه تجارت صورت می‌گرفت، وسیله‌ای برای دست اندازی به همه شرق تلقی می كرد و شدیداً از خرید اسلحه از اروپا كه آن را آغازی برای وابسته شدن و نیازمند و طفیلی دیگران شدن می‌دانست اجتناب داشت.

آرامگاه نادرشاه بنایی است که به یادبود نادرشاه افشار در شهر مشهد ساخته شده است. مقبره كنونى نادرشاه واقع در ضلع شمال غربى چهارراه شهدا (نادرى سابق) می باشد . طراح بنا مهندس هوشنگ سیحون بود و تندیس نادر شاه سوار بر اسب به همراه تنی چند از سربازانش بر فراز یک حجم سنگی مرتفع توسط مجسمه ساز شهیر ایرانی زنده یاد استاد«ابوالحسن صدیقی » ساخته شده است . بعضى از قطعات سنگ بسیار بزرگ انتخاب شده تا تداعى كننده مقبره دوم ساخته خود نادرشاه باشد. پوشش مقبره كاملاً به مانند چادر عشایرى است، كه نادر در آن زاده و هم كشته شده است. پوشش دیوارهاى داخلى مقبره نیز از سنگهاى مرمر اُخرایى رنگ مراغه انتخاب شده تا قتل نادرشاه در داخل چادر را تداعى نماید. در گوشه شمالی آرامگاه نادر آرامگاه محمد تقی خان پسیان سردار خراسان قرار دارد .

****

 

ربوده شدن ماتئوتی و قتل او ، به دنبال انتقاد از اظهارات موسولینی

83 سال پیش در چنین روزی در سال 1924 میلادی ، گیاكومو ماتئوتی رئیس فراكسیون سوسیالیستها در پارلمان ایتالیا در پی انتقاد شدید از اظهارات موسولینی رئیس وقت دولت ایتالیا ، در راه خانه اش ربوده شد و جسد او سه روز بعد در خارج از شهر به دست آمد.

اختلاف نظر او با موسولینی از زمانی آغاز شد كه موسولینی به دفاع از آن دسته از صاحبان صنایع سخن گفته بود كه در كارشان موفق و در پیشرفت ایتالیا و قدرتمند كردن آن موثر بوده اند. ماتئوتی گفته بود كه این حمایت موسولینی باعث افزون شدن ظلم این جماعت به كارگران و اسثتمار هرچه بیشتر آنان می شود.

 در پی كشف جسد ماتئوتی ، سوسیالیست ها با برگزاری تظاهرات خواهان بركناری موسولینی شدند ، ولی پادشاه ایتالیا قبول نكرد كه موسولینی در آن قتل دست داشته و پیشنهاد بركناری وی را رد كرد.

***

 

بازگشت آیت الله کاشانی از تبعید به میهن

آیت الله کاشانی

57 سال پیش در چنین روزی در سال 1329 شمسی ، آیت الله کاشانی از تبعید به میهن بازگشت. بازگشت آیت الله کاشانی از تبعید ، یکی از روزهای پرشور و به یادماندنی تاریخ ایران است.

 در بهمن 1327 ، رژیم شاه که از نفوذ گسترده آیت الله کاشانی بسیار وحشت زده شده بود به بهانه تیراندازی به سوی شاه ، آیت الله کاشانی را دستگیر و سپس به لبنان تبعید کرد. گرچه عاملان تیراندازی به سوی شاه ، جریان های سیاسی دیگری بودند ولی رژیم شاه چون به دنبال بهانه ای برای تبعید آیت الله کاشانی بود ، از این فرصت استفاده کرد و اعلام نمود که تیراندازی به سوی شاه از سوی طرفداران آیت الله کاشانی بوده است.

هنگامی که آیت الله کاشانی وارد فرودگاه مهرآباد شد، علاوه بر این که هزاران نفر در انتظار ورود  ایشان بودند ، مجموعه ای از شخصیت های مذهبی و میهنی نیز در فرودگاه به سر می بردند. هنگامی که آیت الله کاشانی در پلکان هواپیما ظاهر شد، جمعیت به طور یکپارچه فریاد برآورد: زنده باد کاشانی ، صل علی محمد و آل محمد... عوامل انتظامی و بهداری این کاروان همگی شعار «مسلمین مجاهد» را بر خود نصب کرده بودند. دهها اتوبوس با این کاروان بودند که همگی عکس آقای کاشانی را داشتند. کاشانی در هریک از خیابان ها با استقبال وسیع مردم و کسبه رو به رو شد. تا آن تاریخ استقبالی به گستردگی و شکوه استقبال از آیت الله کاشانی در تاریخ معاصر ایران پدید نیامده بود.

***

 

روز جهانی صنایع دستی

43 سال پیش در چنین روزی در سال 1964 میلادی ، شورای جهانی صنایع دستی تأسیس گردید و از آن تاریخ همه ساله چنین روزی به عنوان روز صنایع دستی در جهان گرامی داشته می شود .

از این تاریخ ، با تأسیس "شورای جهانی صنایع دستی"، در قالب یكی از ارگانهای وابسته به یونسكو، صنایع دستی و سنتی به صورت بخشی از حیات فرهنگی - اقتصادی ملل مورد توجه قرار گرفت.  در بدو امر، شورای جهانی صنایع دستی با شمار محدودی از اعضا كار خود را آغاز كرد و در حال حاضر، 90 كشور جهان را تحت پوشش دارد. دبیرخانه آن در شهر آمستردام  كشور هلند قرار دارد.

از هر كشور تنها یك سازمان می تواند به عنوان نماینده صنعتگران آن كشور، به عضویت شورا درآید و سازمان صنایع دستی ایران از سال 1347 به عنوان ارگان مسئول متولی صنایع دستی كشور به عضویت شورای جهانی صنایع دستی درآمده است.

 یکی از خصوصیات صنایع دستی این است که این صنعت حاصل روح ملت ها و آئین فرهنگ ملی کشورهاست که به سادگی با رجوع به آمار صنایع دستی کشورها به روحیه مردم آن کشورها می توان پی برد، بنابراین صنایع دستی تنها یک کالا برای مبادله نیست بلکه خصوصیات فرهنگی و ویژگی های اقوام از طریق این کالا مبادله می شود و نوعی ارتباط را ایجاد می کند.

***

 

شهادت آیت الله سید محمدرضا سعیدی

 آیت الله سید محمدرضا سعیدی

37 سال پیش درچنین روزی در سال 1349 شمسی ، آیت الله سید محمدرضا سعیدی یكی از روحانیون مبارز ایران پس از مدتها شكنجه در زندانهای رژیم منحوس پهلوی به شهادت رسید .

وی در سال 1308 شمسی در نوغان مشهد دیده به جهان گشود و تحصیلات علوم دینی را در مشهد و قم به پایان رسانید .

 این عالم گرانقدر كه از محضر آیت الله العظمی بروجردی و حضرت امام خمینی(ره) بهره برده بود ، پس از وقایع  15 خرداد سال 1342 شمسی بردامنه فعالیتهای خود علیه شاه خائن افزود، از این رو ازجانب ساواك ممنوع المنبر گردید .

درسال 1345 در پی سخنرانی علیه رژیم اشغالگر قدس مدت 61 روز درزندانهای ساواك به سر می برد اما پس از آزادی فعالیتهای خود را ازسرگرفت و این بار به دلیل مخالفت با سیاستهای استعماری رژیم پهلوی و آمریكای جنایتكار دستگیرشد .

سال 1349 ه.ش، سال هجوم سرمایه داران آمریکایی به سوی ایران بود. آنها می خواستند آخرین رمق اقتصادی ایران را نیز از بین ببرند و در کنار غارت  دارایی های ایران، فرهنگ اسلامی و بومی ایران را نیز غارت کنند. آیت الله سعیدی با درک این موقعیت حساس،  شجاعانه اعلامیه ای در این زمینه صادر کرد. اعلامیه و نامه آیت الله سعیدی در سکوت مرگبار آن زمان، چنان شوری در جامعه ایجاد کرد که از زمان تبعید امام خمینی سابقه نداشت.

آیت الله سعیدی در بخشی از این اعلامیه چنین نوشت: هیات حاکمه ستمگر و عامل استعمار، چنان در برابر استعمارگران خاضع گردید که طوق بندگی و عبودیت آنان را بر گردن افکنده و درصدد برآمده است نوامیس ملت ایران را نیز به آنها تقدیم کند... امروز، روز فریاد و اعتراض است، صدای خود را با اعتراض بلند کنید، داد بزنید، فریاد کنید، یکپارچه و متحد علیه این قرارداد خائنانه مبارزه نمایید... اعلامیه آیت الله سعیدی چنان وحشتی در میان سران رژیم شاه افکند که فوراً دستور دستگیری آن عالم مبارز را صادر کردند. بدین ترتیب، آیت الله سعیدی روز 11 خرداد 1349 به زندان انتقال یافت و در 20 خرداد به طرز بسیار وحشیانه ای در تاریک خانه زندان به شهادت رسید. شهادت آیت الله سعیدی، سبب پدید آمدن خشم و اندوه در میان اقشار مذهبی و حوزه های علمیه شد. امام خمینی (ره) هم پس از شنیدن خبر شهادت آیت الله سعیدی، پیامی فرستادند و در بخشی از پیام خود فرمودند:

«من شهادت فجیع این سید بزرگوار و فداکار را که برای حفظ مصالح مسلمین و خدمت به اسلام، جان خود را از دست داد، به ملت اسلام عموماً و خصوصاً به ملت ایران تعزیت می دهم و از خداوند متعال رفع ید دستگاه جبار و عمال کثیف استعمار را مسألت می نمایم.»

 از آثار این شهید مبارز می توان «اتحاد اسلام» «آزادی زن» «كار و اسلام» و چاپ و نشر جزوات آموزشی را نام برد .کلام شهید روحانی :

 " به خدا قسم اگر مرا بکشید و خونم را به زمین بریزد هر قطره خون من نام مقدس خمینی را صدا خواهد زد."

***

 

برکناری بنی صدر از فرماندهی کل قوا ، توسط حضرت امام(ره)

26 سال پیش در چنین روزی در سال 1360 شمسی، به دستور امام خمینی (ره)، ابوالحسن بنی صدر از فرماندهی کل قوا عزل شد.

واقعیت این بود که با پیروزی بنی صدر در اولین انتخابات ریاست جمهوری ، منافقین وی را عامل مهمی برای رسیدن به اهداف خود یافتند و حمایت از او را در صدر برنامه های خویش قرار دادند. با خیانت آشکار بنی صدر و وقایعی که پیرامون این خیانت به وجود آمد، مجلس شورای اسلامی رأی به عدم کفایت سیاسی بنی صدر و برکناری او داد و امام (ره) نیز قاطعانه وی را ابتدا از فرماندهی کل قوا و سپس بر اساس اصل 110 قانون اساسی از ریاست جمهوری عزل نمودند.

***

درگذشت حافظ اسد

حافظ اسد

7 سال پیش در چنین روزی در سال 2000 میلادی ، حافظ اسد ژنرال هوایی پیشین و رهبر سوریه كه دولتمردی بسیار باهوش بود، در 70 سالگی درگذشت .

در آن سال رفعت اسد برادر و جانشین حافظ اسد رئیس جمهور فقید سوریه ، در یك روند مسالمت آمیز كنار گذاشته شد تا راه برای به قدرت رسیدن «بشار» تنها پسر برجای مانده از پدر هموار شود.

***

منابع:

1- مهر

2- روزنامک

3- روزنامه کیهان

4- شهید آوینی

5- Irib

6- صدا و سیما

7- ویکی پدیا

8- سایت خاوران

9- ادبکده

10- خانواده سبز

11- هوپا

 

UserName