• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1386/03/16
  • تاريخ :

آنالیز آماری دیدار ایران – مکزیک

 اولین شکست قلعه نویی با تیم ملی

اولین شکست قلعه نویی در اولین جدال جدی

(مهدی ارژنگی نیا)

تیم ملی فوتبال کشورمان در تنها دیدار تدارکاتی خود قبل از جام ملتهای آسیا با نتیجه 4 بر صفر در مقابل مکزیک شکست سنگینی را متحمل شد تیم ایران در این بازی با ترکیبی از بازیکنان جوان و با تجربه از لیگ برتر و لیگهای خارجی راهی این بازی شد. مکزیکی ها که از حمایت تماشاگران خودی برخوردار بودند و با انگیزه بالایی گام در میدان گذاشته بودند موفق شدند در دقیقه دوم بازی توسط بورگتی برای اولین بار دروازه ایران را بازکنند بازیکنان تیم ملی فوتبال کشورمان که از یک گل زود هنگام شوکه شده بودند برای جبران حملاتی را روی دروازه مکزیک انجام دادند اما ناهماهنگی بازیکنان و اشتباهات پر تعداد آنها اجازه تهدید دروازه مکزیک را هم نداد.   

عملکرد ایران در دیدار برابر مکزیک     عملکرد مکزیک در بازی برابر ایران

تیم مکزیک که بازی سرعتی و روانی را به نمایش می گذاشت در دقیقه 27 بازی به دومین گل خود دست یافت تا نیمه اول با این نتیجه به پایان برسد. با شروع نیمه دوم و حضور شجاعی در خط میانی تیم ایران بازی بهتری را انجام داد و موقعیتهای خوبی روی دروازه حریف خلق کرد اما سرعت تیمی ایران به حدی نبود که بتواند از خط دفاع سرعتی مکزیک عبور کند و در نهایت دو گل دیگر دریافت کرد.

از نکات جالب توجه ترکیب ایران می توان بحضور رحمتی پس از ماهها در میادین فوتبال و همچنین قرار گرفتن کاملی مفرد بعنوان مدافع آخر تیم ملی اشاره کرد! اتفاقاتی که شاید فقط در فوتبال ما اتفاق می افتد.

با هم به بررسی آمار این بازی می پردازیم تا از دریچه دیگری این شکست را مورد تحلیل قرار دهیم.

در این بازی که از دقیقه 35 به بعد پخش شد برتری کامل در آمار و نتیجه با مکزیک است و این برتری را پس از مشاهده و تحلیل جدول به آن پی خواهیم برد.

در این بازی ایران 107 پاس صحیح داشت در مقابل مکزیک 231 پاس صحیح تقریبا 124 پاس بیشتر نکته ای که در بازی مشاهده شد سرعت بالا در دادن پاسهای دقیق و استفاده از تمام نقاط زمین بود که حاصل تمرینات زیاد و هماهنگی بین بازیکنان این تیم بود.

11 سانتر مکزیک در مقابل تنها 2 سانتر ایران که 3 گل مکزیک را می توان حاصل همین ارسالهای دقیق هافبکهای این تیم و جاگیری اشتباه مدافعان دانست.

26 دفع توپ ایران در مقابل 14 دفع توپ مکزیک.

3 کرنر مکزیک در مقابل تنها یک کرنر ایران.

3 موقعیت خطرناک در زمانی که بازی پخش شد در مقابل تنها یک موقعیت گل زندی.

با توجه به مشاهده آمار به نکات زیر پی می بریم که باهم به تحلیل آن می پردازیم.

کم تعداد و بی برنامه بودن حملات ایران و کارساز نبودن آن برای رسیدن به دروازه حریف.

خط دفاع متزلزل که حتی در مقابل توپهای آرام نیز شکننده بود و در کل بازی در جاگیری در محوطه جریمه مشکل داشت.

دوندگی زیاد بازیکنان مکزیک که با این روش می توانستند سرعت بازی را خوب تنظیم کنند.

عدم حفظ توپ ایران در زمان مالکیت توپ و طراحی برای حمله.

در نهایت در بازی که هر لحظه آماده گل خوردن بودیم اگر کادر فنی این بازی را واقعاً بعنوان یک آزمایش خوب درک کنند می توان با صرفنظر از نتیجه بدست آمده به ترمیم خط دفاعی و نکات ضعف این تیم پرداخت ولی اگر با بستن چشمهای خود در جستجو برای پیدا کردن توجیه برای شکست خود باشیم به این تیم نمی توان در جام ملتهای آسیا دل بست و از هم اکنون آماده حذف زود هنگام باید باشیم.  نکته ای که در این بازی به وضوح دیده می شد عدم داشتن مدیریت بحران در دقایق سخت برای کادر فنی بود و با بدست آمدن این نتیجه برگزاری یک بازی دوستانه آسان در این زمان باقیمانده در جهت ارتقاء روحیه بازیکنان این تیم ضروری بنظر می رسد.

در پایان مشاهده جدول آمار بازی ایران و مکزیک در جام جهانی خالی از لطف نیست. البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که ترکیب و کادر فنی هر دو تیم نسبت به جام جهانی دست خوش تغییرات زیادی شده است.

عملکرد مکزیک در جام جهانی مقابل ایران      عملکرد ایران در جام جهانی مقابل مکزیک

مطالب مرتبط:

شکست سنگین ایران برابر مکزیک

UserName