• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 18143
 • سه شنبه 1382/8/13
 • تاريخ :

ساختمان و عملكرد ناخن

ناخن دریچه ای شفاف به بسترعروقی خونمی باشد و درحاشیه طرفی  به وسیله چین های نرم طرفی ناخن نگهداری می شود . در ناحیه  قدامی ، یك چین پوستی  نرم به قسمت بالای ناخن چسبیده است كه به نام چین ابتدایی ناخن نامیده می شود . صفحه ناخن (Nail plate)  ، ساختمانی  سفت دارد كه در تمام عمر رشد آن ادامه دارد . چین های طرفی ناخن ، ساختمانی از جنس پوست دارند كه لبه های طرفی ناخن را تشكیل میدهند.

ناخن دارای  لایه زایگری است به نام ماتریكس  كه عامل تولید مثل سلولی و رشد ناخن می باشد . در روی قسمت ابتدایی صفحه  ناخن ناحیه سفیدی دیده می شود به نام "ماهك" یا " لانولا " كه این ناحیه  در ناخن شست دست و پا مشخص تر است . بستر ناخن Nail bed) ) نیز بستری عروقی است كه صفحه ناخن بر روی آن قرار می گیرد.

فیزیولوژی  رشد ناخن

بیشتر مطالعات در ناخن انگشتان دست انجام شده است. رشد آن بین 9/1 – 4/4 میلیمتر در ماه متغیراست . مقدار  متوسط رشد نیز 3 میلیمتر در ماه یا 1/0 میلیمتر در روز است . ناخن های انگشتان پا در حدود 1 میلیمتر در ماه  رشد می كنند . مطالعات مختلف نشان داده است كه فصول مختلف  و بیماریهای  خفیف  اثر ناچیزی در رشد ناخن دارند . قد یا وزن فرد روی رشد ناخن تأثیری ندارند. جنس، تأثیر اندكی بعد از بلوغ  بر روی رشد ناخن دارد . مردان دارای رشد ناخنی بیشتری  تا 19 سالگی هستند . این تفاوت ازاین سن كاهش یافته ولی تا 69 سالگی رشد ناخن در مردان اندكی بیشتر است . ازاین سن به بعد ، رشد ناخن هر دو جنس یكسان می شود . حاملگی باعث افزایش سرعت رشد و سوء تغذیه باعث كاهش آن می شود . بعضی از بیماریهای شدید نیز باعث اختلال در رشد یا ایجاد ناخن می شوند .

اختلال رشد می تواند  در بیماریهای شدید مثل" اوریون" و" تیفوید" دیده شود كه خودش را به صورت یك فرورفتگی یا برجستگی عرضی بر روی ناخن نشان می دهد .

تركیب شیمیایی ناخن

پروتئین عمده ناخن، كراتین است . چربی عمده ناخن نیزكلسترول می باشد  و حدود 1/0 تا 1 درصد آن را تشكیل می دهد . مقدار آب آن كمتر از پوست بوده و حدود  % 12 – 7 می باشد .

محرك های شیمیایی ناخن

ناخنها در اثر غوطه وری طولانی درآب و یا مقادیر زیادی  از قلیا یا مواد پاك كننده قوی ، دچار نرمی  و تخریب تدریجی می شوند . حلال های آلی و روغن موتور نیز باعث نرم شدگی  صفحه ناخن می شود . روغن های معدنی  باعث  اونیكولیز ( جداشدن ناخن از بستر ) و ضخامت زیر ناخن می گردند .

عفونت های باكتریایی

عفونت های كنار ناخن ( پارونیكیا ) به وسیله عوامل میكروبی  متعدد ایجاد می شود . افراد شاغل در آشپزخانه ، باغبانها و كشاورزان و نوازندگان پیانو مستعد ابتلا به این حالت  هستند . این حالت به شكل حاد در قصابها دیده می شود .

صدمات ناشی از مانیكور

ناخنها بهتر است با صابون و برس تمیز شوند . مانیكور شدید و عقب زدن كوتیكول ناخن و نظافت كنار ناخن با وسایل آلوده ، ممكن است باعث عفونت حاد یا مزمن انساج كنار ناخن شوند .

ریش ریش شدن كنار ناخن

این مسئله ناشی از شكسته شدن قسمت سطحی پوست است  كه می تواند به علت خشك و تر شدن زیاد دستها در حین كار و شستشو باشد و یا به علت ناخن خوردن ایجاد شود.  بهتر است از دستكش های كار استفاده شود و توسط كرمهای  رطوبتی در اطراف ناخن و پوست آن ، به درمان این حالت پرداخت .

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
نکات طلايي براي پوست‌هاي خشک

نکات طلايي براي پوست‌هاي خشک

نکات طلايي براي پوست‌هاي خشک
نگذاريد پوستتان در سرما خشک شود

نگذاريد پوستتان در سرما خشک شود

نگذاريد پوستتان در سرما خشک شود
شهر ما با پوست ما چه مي‌کند؟

شهر ما با پوست ما چه مي‌کند؟

شهر ما با پوست ما چه مي‌کند؟
خشکي پوست در فصل سرما

خشکي پوست در فصل سرما

خشکي پوست در فصل سرما
UserName