• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1386/03/07
  • تاريخ :

200 عكس روایت خرمشهر، حماسه مقاومت

خرمشهر

مدیركل تبلیغات و مراكز فرهنگی بنیاد شهید گفت: دبیرخانه مسابقه و نمایشگاه عكس خرمشهر حماسه مقاومت 5 هزار عكس جنگی از سراسر كشور را مورد بازبینی قرار داد كه در نهایت 200 عكس برگزیده برای بخش نمایشگاه در معرض دید عموم قرار گرفت.

به نقل از ستاد خبری نمایشگاه و مسابقه سراسری عكس خرمشهر، حماسه مقاومت، اسكندر یارنسب درباره نمایشگاه عكس خرمشهر، حماسه مقاومت افزود: نمایشگاه بزرگ هنر ایثار شامل 3 بخش اصلی است و هر یك از آن 3 بخش در نوع خود قابلیت برگزاری به صورت مستقل را دارند.

وی در تشریح این 3 بخش گفت: یكی از این بخش‌ها هنر عكاسی با نام نمایشگاه و مسابقه سراسری عكس خرمشهر، حماسه مقاومت به دبیری مجتبی آقایی است كه فراخوان آن از بهمن‌ماه سال گذشته ارایه شد. این نمایشگاه در 3 موضوع كلی خرمشهر پیش از جنگ تحمیلی، مقاومت در خرمشهر، اشغال و آزادسازی و بازسازی و زندگی پس از جنگ برگزار شده است.

این مسئول ادامه داد: در بخش مسابقه این نمایشگاه، مسابقه عكاسی با فراخوان عمومی ارایه شد كه بیش از 5000 عكس از سراسر كشور در این بخش دریافت شده است. در این میان بخش غیررقابتی نیز بنا به درخواست مسئولان از هنرمندان فعال در زمان جنگ به وجود آمد كه خارج از بخش مسابقه برگزار می‌شود. در این نمایشگاه بیش از 200 عكس برای بازدید علاقمندان انتخاب شده است.

یارنسب در ادامه توضیح داد: مقدمات بخش نقاشی با عنوان روزنه‌ای به باغ بهشت به دبیری حسین طاهری كه طرح پیشنهادی آن از سال قبل توسط معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید ارایه شده بود، فراهم شد كه در این بخش طی سفارش به 60 هنرمند نقاش كشور، در مدت یك سال 120 تابلو دریافت شد.

خرمشهر

وی ادامه داد: انجام مقدمات بخش هنر جدید با عنوان پرواز _ پایداری نیز به دبیری كفشچیان مقدم از سال قبل با ارایه فراخوان و همكاری جهاد دائشگاهی واحد تهران آغاز شد. برای این نمایشگاه بیش از 400 اثر جمع‌آوری شد كه پس از چند مرحله داوری 50 اثر برای نمایشگاه برگزیده شدند.

یارنسب تصریح كرد: در مجموع، برپایی نمایشگاه بزرگ هنر ایثار در راستای اهداف معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید مبنی بر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در قالب هنر و زبان امروزی است كه در مدت 3 سال گذشته در حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری مورد توجه صاحبنظران و هنرمندان قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: با این اهداف، اعلام می‌كنیم كه درهای معاونت پژوهش به روی همه هنرمندان، ادبا شعرا و فرهنگیان متعهد كشور كه در حوزه ترویج فرنگ ایثار و شهادت به عنوان قطه اوج فرهنگ دینی و ملی ما آثار شایسته خود را ارایه می‌دهند، باز است. زیرا شایسته‌ترین قالب برای ارایه این آثار، قالبی رساتر و مناسب‌تر از هنر نیست.

این مقام مسئول در پایان تاكید كرد: نمایشگاه بزرگ هنر ایثار برای پاسداشت ارزش‌های دین، انقلاب و جنگ، همچنین پاسداشت رشادت‌ها و ایثارگری‌های فرزندان این مرز و بوم با قالب زیبای هنرو زبانی رسا در سطح كشور و برای همه نسل‌ها برپا می‌شود.

نمایشگاه عكس خرمشهر، حماسه مقاومت در طبقه سوم مؤسسه فرهنگی -هنری صبا با حضور هنرمندان عرصه عكاسی جنگ، مسئولان و خبرنگاران افتتاح شد و تا 25 ماه جاری همه روزه از ساعت 9 تا 18 و روزهای جمعه و تعطیل از 14 تا 18 پذیرای مخاطبان است.

مطالب مرتبط:

ویژه نامه فتح خرمشهر سال 1386 – فیلم

ویژه نامه فتح خرمشهر سال 1386 - گالری تصاویر

شهری در آسمان

انتهای جاده عاشقی

شكست حصر آبادان

 

UserName