• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1386/03/07
  • تاريخ :

امروز در تاریخ (7 خرداد ) 

     

امروزدرتاریخ(7 خرداد 86 )

        

امروزهفتم خرداد ماه 1386 هجری شمسی ، برابراست با 11 جمادی الاول 1428قمری و 28 می   2007 میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، بوقوع پیوسته از این قرارند:

***

 

پیشنهاد بركناری اردوان چهارم به سنای ایران

 

1926 سال پیش در چنین روزی در سال 81 میلادی ، به نوشته مورخان رومی، بركناری اردوان چهارم در جلسه مهستان (سنای ایران) از سوی تنی چند از بزرگان كشور پیشنهاد شد.

 بحث درباره این پیشنهاد مدتها طول کشید و بالاخره به رای گیری گذاشته شد و مهستان رای به بركناری اردوان چهارم از شاهی ایران داد.

در زمان اشكانیان انتخاب و بركناری شاه از اختیارات مهستان بود كه اردشیر بنیادگذار دودمان ساسانی این قاعده را موقوف ساخت. 

***

اعدام رجب پاشا ، توسط مراد چهارم

375 سال پیش در چنین روزی در سال 1632 میلادی ، مراد چهارم سلطان وقت عثمانی در جریان پاكسازی سازمانهای عمومی این كشور«رجب پاشا» وزیر اعظم خود را اعدام كرد و ظرف چند روز صدها مقام دولتی و كارمند را به جرم ارتشاء، سوء استفاده از مقام و منزلت، دزدی از اموال عمومی و... به چوبه دار سپرد.

از جمله اقدامات دیگری که مراد چهارم انجام داده است تخریب موزه خط و کتابت ( صاحب الامر) در قلب شهر تاریخی تبریز در سال 1045 ه.ق ، می باشد .

***

اعلام استقلال سرزمین ارمنستان

ارمنستان

88 سال پیش در چنین روزی در سال 1919 میلادی ، ارمنستان ــ نخستین كشور مسیحی جهان، كشوری كه از عهد باستان همواره دوست باوفای ایران بوده است اعلام استقلال كرد.

ردپای تاریخ ارامنه به قرن  6 قبل از میلاد می رسد. در حالت کلی ارمنستان میدان تاخت و تاز و درگیری های امپراتوری های مختلف و پلی برای بسیاری از فرهنگها و تمدنها بوده است. در 2700 سال گذشته ارمنستان توسط امپراتوری ایران ،اسکندر ، اپراتوری رومانی، بیزانس ، اعراب، سلجوقیان ، مغولها ، تاتارها ،امپراتوری عثمانی، سلسله صفویان در ایران و امپراتوری روسیه تحت سلطه بوده است.

ارمنیان با استفاده از فرصتی كه شكست نظامی عثمانی در جریان جنگ جهانی اول و نیز از هم پاشیدگی امپراتوری روسیه برایشان فراهم ساخته بود در منطقه كوچكی از ارمنستان بزرگتر اعلام استقلال كردند. اما پس از اعلام استقلال ، بر سر مالکیت زمین با تمامی همسایگانش با جنگ روبرو شد.

در 1922 ارمنستان به بخشی از جمهوری ماوراء قفقاز شوروی و در 1936 به صورت جمهوری مجزایی در اتحاد جماهیر شوروی تبدیل گشت. پس از کودتای نا موفق کمونیستها در مسکو (سپتامبر 1991) ارمنستان ، تحت عنوان جمهوری ارمنستان ، اعلام استقلال کرد و در زمان انحلال شوروی (دسامبر 1991) از سوی جامعه بین المللی به رسمیت شناخته شد.

امروزه جمهوری ارمنستان با 29800 کیلومتر مربع مساحت، در غرب آسیا و در قسمت جنوب غربی منطقه  قفقاز و با کمی فاصله از سواحل جنوب شرقی دریای سیاه واقع شده و همچون کمربندی بین مرزهای جمهوری اسلامی ایران از یک سو و جمهوری آذربایجان و گرجستان از سوی دیگر گسترده شده است .

این کشور از نظر وسعت کوچکترین جمهوری اتحاد جماهیر شوروی محسوب می شد كه از جنوب با جمهوری اسلامی ایران و از جنوب غربی با جمهوری خود مختار نخجوان، غرب با ترکیه و از شمال با گرجستان و شرق با جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارد.

پایتخت ارمنستان   شهر ایروان است که بیش از یک سوم کل جمعیت کشور را تشکیل می دهد. امروزه شمار ارمنی زبانان جهان پیرامون 5 تا 6 ملیون است. جمعیت خود جمهوری ارمنستان دو و نیم ملیون است یعنی کمتر از نیمی از ارمنیان بیرون از میهن خود بسر می‌برند.

***

استقلال آذر بایجان

89 سال پیش در چنین روزی در سال 1918 میلادی ، تاتار ها استقلال آذرباییجان را از روسیه  اعلام کردند . همه ساله چنین روزی به عنوان روز ملی در این کشور گرامی داشته می شود .

منطقه ای که امروز جمهوری آذربایجان نامیده می‌شود در گذشته به نام آلبانیای قفقاز یا آران و شیروان نامیده می‌شد. و اصولا آن سوی رود ارس تا سال 1918 هیچ گاه نام آذربایجان نمی‌داشت این منطقه پس از جنگهای ایران روس و طی معاهده ترکمنچای به همراه دیگر شهرهای قفقاز جنوبی از خاک ایران جدا گردید و به روسیه تزاری ملحق شد و پس از آن اتحاد جماهیر شوروی میراث دار این تغییرات گردید. در سال 1918 حزب مساوات با تحریک ترکان عثمانی و بر اساس عقاید پان‌ترکیسم دولتی تشکیل داد و نام آن را جمهوری مستقل آذربایجان نامید در سال 1920 این حکومت به وسیله بلشوویکها سرنگون گردید.

جمهوری آذربایجان در روز 30 اوت 1991 در خلال فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی اعلام استقلال نمود.  پایتخت این کشور باکو است. جمهوری آذربایجان در منطقه جغرافیایی قفقاز و در گذرگاه اروپا و آسیای جنوب غربی و در جوار دریای خزر قرار گرفته است. جمهوری آذربایجان از سال 2001 به عضویت شورای اروپا در آمده است.

اکثریت جمعیت جمهوری آذربایجان مسلمان شیعه هستند .

***

 

 

تاسیس سازمان آزادی بخش فلسطین

فلسطین

43 سال پیش در چنین روزی در سال 1964 میلادی ، سازمان آزادی فلسطین (پی. ال. او) تاسیس شد. 

ملت فلسطین بخشی از امت اسلامی است و پیش از آنکه کشورهای جهان عرب تشکیل شوند، ملت فلسطین در داخل امت اسلامی به سر می برد و خلفای راشدین و امویان و عباسیان و ممالیک و عثمانی ها یکی پس از دیگری بر این امت حکم رانده اند.

خواسته ملت و دولت فلسطین که جای هیچ گونه بحث و یا چشم پوشی از آن وجود نداشت، آزادی کامل فلسطین و بیرون راندن مهاجران غاصب یهودی از این خاک پاک بود ولی موضع سازمان آزادی بخش فلسطین از سال 1968 دچار تغییر شد و "ابوایاد صلاح خلف" در 10 اکتبر سال 1968 هدف راهبری فتح را تاسیس یک دولت دموکرات فلسطینی عنوان و تاکید کرد که در این دولت مسلمانان، مسیحیان و یهودیان در تساوی کامل به سر می برند .  این مسئله بدین معنا بود که دیگر فلسطینی ها قصد بیرون راندن مهاجران غاصب یهودی ـ هر چقدر که تعدادشان باشد و یا هر سالی به فلسطین مهاجرت کرده باشند ـ  را از فلسطین ندارند بلکه به آنان حق شهروندی نیز می دهند.

درواقع سازمان فتح و دیگر گروههای شبه نظامی فلسطینی محصول ناامیدی فلسطینیان مبارز از رژیم های عرب در دفاع از حقوق مردم فلسطین به شمار می روند. بنیانگذاران فتح علت ناکامی جنبشها به حرکت های ضدصهیونیستی و اسرائیلی گذشته را در نبود سازمان منسجم با بستگی به رژیمهای عرب و جذب نکردن یهودیان مخالف اسرائیل دانستند.

***

 

افتتاح اولین دوره مجلس شورای اسلامی

 

27 سال پیش در چنین روزی در سال 1359 ه.ش ، اولین مجلس شورای اسلامی ، با عنوان مجلس شورای ملی آغاز به کار كرد.  البته این نام در جلسه 31 تیر 1359، با تصویب نمایندگان به "مجلس شورای اسلامی" تغییر یافت.

هفتم خرداد درهردوره  به عنوان روز آغاز به کارمجلس جدید بوده است به طوری که مجلس دوم درسال 1363 مجلس سوم درسال 1367 ، مجلس چهارم درسال 1371 ، مجلس پنجم در سال 1375 و مجلس ششم در سال 1379 در این روز آغاز به کار کرده اند .

انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی در یک فضای باز سیاسی انجام گرفت و داوطلبان از سوی وزارت کشور مورد بررسی قرار می گرفتند و توسط وزیر وقت، تایید یا رد می گشتند . چراکه شورای نگهبان در آن زمان هنوز تشکیل نشده بود.

به موجب قانون انتخابات مصوب شورای انقلاب، اقدام کنندگان علیه انقلاب و جمهوری اسلامی، محرومین از حقوق اجتماعی، محجورین و ورشکستگان به تقصیر و مقامات رژیم گذشته به علاوه مسئولین شاغل بکار حق شرکت در انتخابات را نداشتند در نتیجه داوطلبانی که شامل این موارد نمی شدند در انتخابات خود را نامزد کردند. گروه ها و احزاب سیاسی حاضر در صحنه نیز با معرفی نامزدهای مستقل به رقابت پرداختند. به لحاظ همین تنوع نامزدها و شعارهای انتخاباتی، اولین دوه انتخابات مجلس از ویژگی و برجستگی خاصی برخوردار بود. اما گذشته از این تنوع، از جمله مسایلی که در آن دوره بحث انگیز بود، موضوع دو مرحله ای شدن انتخابات بود.

مرحله اول انتخابات در 24 اسفند 1358 ، و روز نوزدهم اردیبهشت ماه 59 مرحله دوم انتخابات در تهران و شهرستان ها برگزار شد.

پیروزی بزرگ اولین دوره انتخابات، ائتلاف بزرگ بود که توانست بیشترین کرسی های مجلس را به نامزدهای خود اختصاص دهد. این ائتلاف از بهم پیوستن حزب جمهوری اسلامی، جامعه روحانیت مبارز، سازمان فجر اسلام، سازمان مجاهدین اسلامی، انجمن اسلامی معلمان ایران، نهضت زنان مسلمان، بنیاد الهادی و اتحادیه انجمن های اسلامی شهر ری تشکیل شده بود.

***

 

روزملی اتیوپی

 اتیوپی

16 سال پیش درچنین روزی در سال 1991 میلادی ، روزملی اتیوپی نامگذاری شده است . به همین مناسبت  همه ساله این روز در کشور اتیوپی  گرامی داشته می شود .

 اتیوپی در ساحل دریای سرخ واقع شده، و بخش عمده ای از آن را، صحراهای خشک و سوزان در بر گرفته است.

***

منابع :

1- مهر

2- روزنامک

3-ویکی پدیا

4- سایت رشد

5-  سایت سازمانها و جنبش های ازادی بخش فلسطین

6- سایت ایراس

7- armunireg

8- سایت هه و رامان

9- irib

10- قدس تی وی

11-  سایت مرکز اطلاع رسانی فلسطین

12- نیک صالحی

13- ایرنا

 

 

  

 

 

 

UserName