• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1386/03/06
  • تاريخ :

سردار رادان :

بسیاری از اراذل دستگیر شده از آزار رساندن به دیگران لذت می‌بردند

سردار رادان

منبع : خبرگزاری فارس

‌فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ گفت: بسیاری از اراذل دستگیر شده از آزار رساندن به دیگران لذت می‌بردند و برخی از آنان هیچ وجدان اخلاقی ندارند.

یك هفته پس از شروع جدی مرحله دوم طرح ارتقای امنیت اجتماعی شهروندان، كه آن را طرح مقابله با اراذل و اوباش نام نهادند، ارزیابی سردار احمدرضا رادان، فرمانده پلیس تهران، را در خصوص اثرات و میزان موفقیت این مرحله از طرح جویا شدیم‌.

- سردار! یك هفته از آغاز مرحله دوم طرح ارتقای امنیت اجتماعی می‌گذرد، لطفاً مختصری از اقدامات انجام شده در این مدت را تشریع كنید.

همانگونه كه پیش‌تر گفته‌ام پیش از شروع مقابله با ارذال و اوباش مطالعه گسترده‌ای را روی اراذل و اوباش و افراد شرور تهران انجام دادیم كه حاصل آن دسته‌بندی اشرار به 3 گروه بود.

گروه اول شامل كسانی بودند كه سوابق متعددی در ارتكاب انواع كج‌روی‌ها و جرائم داشتند و مزاحمت‌های متعدد را برای شهروندان فراهم می‌آوردند. از نظر ما این گروه افراد پسیكوپات (ضد اجتماع) بودند كه در آزار رساندن به شهروندان بی‌گناه احساس لذت می‌كنند.

گروه دوم، افرادی بودند كه ویژگی‌های روان‌شناختی‌ آنان كمابیش مثل گروه اول بود اما كارنامه آن‌ها هنوز به اندازه گروه اول سیاه نشده بود.

گروه آخر، فریب‌خوردگان و عوامل گروه اول بودند كه حاضر بودند دستورات سركردگان خود را در ‌آزار و اذیت شهروندان عملی كنند.

پس از انجام مطالعات و تحقیقات اولیه، ‌شروع به دستگیری این افراد كردیم و تاكنون 80 درصد اراذل‌ و اوباش دستگیر شده‌اند.

- ‌آیا پس از دستگیری مطالعه‌ای هم روی این افراد انجام شده است؟

بله! ما یك روز پس از دستگیری گروه اول از 2 روان‌شناس، یك جامعه‌شناس و یك جرم‌شناس خواستیم تا این افراد را از حیث ابعاد مختلف شخصیتی، روان‌شناسی و آسیب‌شناختی مورد بررسی و مطالعه قرار دهند و اینها در حال حاضر همچنان به بررسی‌های خود ادامه می‌دهند و احتمالاً تا هفته آینده برسی‌های این افراد برای انتشار آماده می‌شود.

- ‌فكر می‌كنید ارذال و اوباش از نظر شخصیتی و كاراكتر چه ویژگی‌هایی دارند؟

من در صحبت‌هایی كه با تعدادی از شرورترین افراد دستگیر شده انجام دادم به این نتیجه رسیدم كه‌ اغلب آن‌ها فاقد وجدان اخلاقی هستند و لذا از این‌كه به دیگران آزار برسانند لذت می‌برند، وجود اغلب آن‌ها سرشار از كینه و نفرت از افراد جامعه است به همین خاطر از هیچ جنایتی علیه آحاد جامعه دریغ نمی‌ورزند.

بیش‌تر آن‌ها به سندرم الكلیسیم «میگساری شدید» و یا حتی استفاده از مواد مخدر مبتلا هستند.

جرم‌ها و كجروی‌های آن‌ها چند‌گانه است و یك یا چند جرم بسنده نمی‌كنند.

- سردار با توصیفی كه از اراذل و اوباش ارائه كردید اینگونه می‌توان نتیجه گرفت كه این افراد هم نیازمند برخورد قضایی هستند و هم نیازمند درمان و بازپروری، آیا در این زمینه كاری انجام داده‌اید؟

بله! ‌هماهنگی‌های لازم را با قوه محترم قضاییه انجام داده‌ایم و در این زمینه تدابیر لازم و مناسبی اندیشیده شده است.

- آیا در زمینه مقابله با ارذال و اوباش از مردم نظرسنجی كرده‌اید؟

‌پیش از شروع طرح یك بار نظر نمونه‌ای معروف از شهروندان تهرانی را مورد سنجش قرار دادیم كه اكثر شهروندان خواهان برخورد سریع و قاطع با اراذل و اوباش بودند. بلافاصله بعد از شروع طرح هم نظرات شهروندان را مورد اندازه‌گیری قرار دادیم كه بیش از‌ 90 درصد از شروع طرح احساس مسرت می‌كردند و خواهان ادامه قاطعانه آن بودند. در یكی دو روز اخیر هم یك نظرسنجی درباره میزان احساس امنیت شهروندان انجام دادیم كه نشان می‌داد احساس امنیت آنان افزایش یافته است.

علاوه بر آن، تحلیل محتوای رسانه‌ها و سخنان و اظهارات سخنرانان و افراد مختلف نشان می‌داد كه تقریباً كسی مخالفت مقابله با اراذل و اوباش نیست منتهی عده‌ای نگران آن هستند كه طرح ناتمام رها شود كه به آن‌ها قول می‌دهیم تا پاكسازی كامل شهر از وجود اراذل و اوباش، طرح را استمرار می‌بخشیم.

- سردار طرح مقابله با‌ بدپوششی چه می‌شود؟ آیا استمرار پیدا می‌كند‌؟

‌قبلاً هم بارها تأكید كرده‌ام كه در طرح «ارتقای امنیت اجتماعی» چند آسیب اجتماعی آماج قرار گرفته‌اند و مقابله با آن‌ها، تا رفع كامل‌، هرگز متوقف نمی‌شود. آن آسیب‌ها عبارتند از: مزاحمت برای نوامیس مردم،‌ بدپوششی، رفتارهای شرورانه و رذل، خشونت علیه شهروندان، معتادان ولگرد و سایر مظاهر كجروی و انحرافات اجتماعی.

بنابراین، مقابله با بدپوششی همچنان ادامه دارد و در این خصوص هم لازم می‌داند از همه شهروندان تهرانی كه در اجرای طرح صمیمانه ما را یاری می‌دهند، تشكر كنم.

 

روابط عمومی موسسه تبیان

UserName