• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1386/12/07
  • تاريخ :

ایران یكی از بزرگ‌ترین گنجینه‌های نسخ خطی شرقی جهان را دارد

نسخه خطی

وزیر فرهنگ و اطلاع رسانی قزاقستان:

ایران یكی از بزرگ‌ترین گنجینه‌های نسخ خطی شرقی جهان را دارد

علی‌اكبر اشعری، مشاور فرهنگی رئیس جمهور و رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی با یرتیس بایوف "وزیرفرهنگ و اطلاع رسانی قزاقستان" دیدار كرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان اسناد و كتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، در این دیدار كه در آستانه و با حضور "رامین مهمان پرست" سفیر كشورمان در قزاقستان و هیئت همراه مشاور فرهنگی رئیس جمهور برگزار شد، "یرتیس بایوف" ، جمهوری اسلامی ایران را دارای پشتوانه و قدرت بالای علمی و فرهنگی دانست و افزود: روابط دو كشور در سطحی بسیار خوب قرار دارد كه دیدارهای متعدد رؤسای جمهور دو كشور نشان دهنده این موضوع است.

وزیر فرهنگ و اطلاع رسانی قزاقستان گسترش روابط با ایران برای قزاقستان را بسیار مهم دانست و افزود : ایران در زمینه مسایل فرهنگی از غنی ترین كشورهای جهان است و دارا بودن یكی از بزرگترین مجموعه های نسخ خطی شرقی از جمله نشانه های این قدمت و غنای فرهنگی است.

وی ضمن اشاره به تفاهم نامه منعقده میان سازمان اسناد و كتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران و وزارت فرهنگ و اطلاع رسانی قزاقستان ، تلاش برای اجرایی كردن مفاد آن را خواستار شد و افزود:در این راستا متخصصان آرشیو خود را جهت استفاده از تجربیات كارشناسان ایرانی به جمهوری اسلامی ایران اعزام خواهیم كرد.

"یرتیس بایوف" بر گسترش همكاری ها در راستای تفاهم نامه منعقده در ماه اكتبر سال گذشته میلادی تاكید كرد.

وی همچنین ضمن ابراز تشكر از نصب مجسمه آبای متفكر و شاعر قزاقی در محل كتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، از نصب مجسمه یكی از مفاخر فرهنگی كشورمان در كتابخانه ملی قزاقستان استقبال كرد.

مشاور فرهنگی رئیس جمهور كشورمان نیز در این دیدار تاریخ دو كشور را گواه نزدیكی فرهنگی دو ملت دانست و افزود : امروز كتابخانه ها و آرشیو های ملی دو وظیفه عمدة پشتیبانی علمی برای پیشرفت های كشور و فعالیت به عنوان حافظه ملت ها كه نگهدارنده تاریخ علم و اندیشه كشور برای نسل جوان است، را بر عهده دارند.

رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی ضمن اشاره به مشتركات فراوان و هم سویی میان كشور های منطقه از تشكیل اتحادیه كتابخانه ها و آرشیوهای ملی كشورهای عضو اكو به عنوان تلاشی برای آشنایی بیشتر ملت های منطقه با یكدیگر نام برد و گفت : هم افزایی اطلاعات علمی كشورها و استفاده از ظرفیت های علمی اعضا برای افزایش دانش كتابداران و آرشیویست ها و توسعه فعالیت هایمان با استفاده از هیأت های علمی مشترك از دیگر دلایل تشكیل این اتحادیه بود.

اشعری افزود : ما معتقدیم ایران و قزاقستان می توانند با توجه به دیدگاههای خوبی كه در مورد روابط با یكدیگر دارند ضمن گسترش این روابط ،در شكل گیری نهایی این اتحادیه و اجرایی شدن مفاد اساسنامه آن نقش مهم و موثرتری را داشته باشند.

مشاور فرهنگی رئیس جمهور از بخش های مختلف فرهنگی قزاقستان دعوت كرد تا در سایر فعالیت های فرهنگی مانند نمایشگاه كتاب و جشنواره های هنری همانند فیلم فجر در جمهوری اسلامی ایران شركت نمایند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان نیز در این مراسم از وزیر فرهنگ و اطلاع رسانی آن كشور جهت سفر به كشورمان دعوت كرد.

تاكنون و در راستای اجرایی كردن مفاد تفاهم نامه منعقده میان سازمان اسناد و كتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران و وزارت فرهنگ و اطلاع رسانی جمهوری قزاقستان كه مهر ماه گذشته و در حضور دكتر محمود احمدی نژاد و نورسلطان نظربایف رؤسای جمهور دو كشور منعقد گردید، فعالیت هایی نظیر ایجاد اتاق مطالعات قزاقستان و نصب مجسمه آبای در محل كتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران ، غنی سازی منابع مركز مطالعات فرهنگی ایران و آسیای مركزی و برگزاری دوره آموزشی 10 روزه آشنایی كارشناسان كتابخانه ملی قزاقستان با روشهای علمی و اجرایی فرآیندهای نگهداری ، مرمت و بایگانی كتابهای خطی و نادر در كشورمان انجام شده است.

منبع : خبرگزاری فارس

 

UserName