• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1386/02/27
  • تاريخ :

امروز در تاریخ (28 اردیبهشت)

      

امروزدرتاریخ(28اردیبهشت86)  

     

امروز ، بیست و هشتم اردیبهشت ماه 1386 هجری شمسی ، برابراست با 1 جمادی الاول 1428قمری و 18 می   2007 میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، بوقوع پیوسته از این قرارند:

تخریب شهر توس به دست میران شاه پسر امیر تیمور

618 سال پیش در چنین روزی در سال 1389 میلادی ، شهر توس به دست میران شاه پسر امیر تیمور (تیمور لنگ) تخریب شد . میران شاه توس، زادگاه و مدفن فردوسی بزرگ را چنان ویران ساخت كه از آن جز ویرانه ای باقی نماند، و چون مسیر رودخانه ها را هم به سوی مشهد تغییر داده بود، توس دیگر به آن صورت آباد نشد. لكن، نام این شهر باستانی همه جا در كنار اسم فردوسی، میهندوست بزرگ ایران زنده مانده است.

*** 

 

تصرف دیوار چین توسط قوم منچو

 

دیوار چین

363 سال پیش درچنین روزی در سال 1644 میلادی ، قوم منچو دیواربزرگ چین را تصرف كرد. پیش ازقوم منچو سلسله مینگ درچین تسلط داشت و درهمین زمان بود كه ورود اروپاییان بویژه انگلیسیها به این سرزمین آغازشد. شایان توجه است كه ساختمان دیوارچین درسال 204 قبل ازمیلاد به پایان رسید و دربنای آن بیش از300000 تن ازمجرمان سیاسی و امیران جنگی شركت داشتند. این دیوار یكی از شاهكارهای معماری بشر، است. دیوار چین در سال 1987 توسط سازمان یونسکو، جزو یکی از آثار باستانی دنیا قرار گرفت.

 ***

تصرف الجزایر توسط فرانسه

177 سال پیش در چنین روزی در سال 1830 میلادی ، سربازان استعمارگرفرانسوی درساحل الجزیره پیاده شدند. این عملیات مقدمه جنگهایی بود كه درشمال اِفریقا برای الحاق الجزایربه كشورفرانسه صورت گرفت. بهانه شاه فرانسه برای حمله به الجزایراین بود كه درسال1827میلادی حسین فرمانروای الجزایربرای وصول 7 میلیون فرانك طلب خود فرانسه را تهدید كرده بود. دوماه بعد الجزایربه تصرف كامل فرانسه درآمد.

***

نامزدی لینکلن برای ریاست جمهوری

 

آبراهام لینکلن

147 سال پیش در چنین روزی در سال 1860 میلادی حزب جمهوری خواه آبراهام لینکلن را برای احراز پست ریاست جمهوری آمریکا نامزد کرد .

 آبراهام لینکلن شانزدهمین رییس جمهور آمریکا بود . وی در خانواده فقیری به دنیا آمد و از نزدیک با فقر آشنا بود.او به همین دلیل بعدها مدافع حقوق بردگان و آزادی آنان شد.وی در سال 1861 به ریاست جمهور آمریکا برگزیده شد و در سال 1863 اعلامیه آزادی برده ها را منتشر ساخت.لینکلن چند روز بعد از پایان جنگ های داخلی آمریکا در واشنگتن به دست یک هنرپیشه متعصب به نام جان ویلکس بوث هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد  .

***

 زادروز برتراند راسل

 

برتراند راسل

 

 135 سال پیش در چنین روزی در سال 1872 ، برتراند راسل ریاضی دان، فیلسوف و نویسنده بزرگ و مشهور انگلیسی قرن 20 و مدافع معروف آزادی اندیشه و بیان چشم به جهان گشود و 98 سال زندگی كرد. از كارهای مهم او تفسیر موضوههای پیچیده فلسفی، و دوباره نویسی و عوام فهم كردن آنها است. تالیف او «حیات منطقی» معروف است. راسل در زمینه حكومت و دمكراسی به عقاید «لیبرتارین» ها نزدیكتر بود. وی برضد بكار بردن اسلحه اتمی و حل هرگونه از طریق توسل به سرباز و زور بود. وی مداخله آمریكا در جنگ ویتنام را عملی منطقی و پذیرفتنی نمی دانست و به همین جهت برضد ادامه آن مبارزه می كرد. این فیلسوف در سال 1950 به خاطر تالیفاتش برنده جایزه نوبل شده بود. راسل دوم فوریه سال 1970 درگذشت.

***

زادروز هوشی مین

117 سال پیش در چنین روزی در سال 1890 میلادی ، دكتر هو شی مین رهبر شهیر مردم ویتنام در قرن 20 به دنیا آمد .

     هوشی مین در 19 سالگی به فرانسه رفت و پس از انجام تحصیلات دانشگاهی، در سی سالگی كمونیست شد و یكی از اعضای موسس حزب كمونیست فرانسه بشمار می آید. وی در سال 1925 به شوروی رفت تا به كار پیاده كردن نظام سوسیالیستی این اتحادیه كمك كند و در سال 1930 در زمانی كه در چین به سازماندهی كمونیستهای این كشور كمك می كرد حزب كمونیست ویتنام را تاسیس كرد. آنگاه به فكر پایان دادن به استعمار فرانسه بر ویتنام، وطن خود، افتاد و به این منظور سازمان «ویت مین» مركب از كمونیستها و ناسیونالیستهای ویتنامی را تشكیل داد.

     در جریان جنگ جهانی دوم، شبه جزیره هندوچین از جمله ویتنام به تصرف ژاپن درآمده بود. پس از تسلیم شدن ژاپن در پی بمباران اتمی توسط آمریكا، سازمان ویت مین به سلاحهای نیروهای ژاپنی دست یافت و هوشی مین با تكیه بر این سلاحها و نیروی ملت اعلام استقلال كرد و كوشید كه فرانسه نتواند بار دیگر بر ویتنام مسلط شود و برای این منظور «بائودای» امپراتور دست نشانده و اسمی را وادار به كناره گیری كرد. جنگ ویت مین با فرانسه 9 سال طول كشید و فرانسه پس شكست نیروهایش در «دین بین فو» حاضر به مذاكره شد و طبق قرارداد ژنو سال 1954 ویتنام موقتا به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شد و مدار 17 درجه عرض جغرافیایی خط تقسیم قرار گرفت و قرار شد كه از طریق رفراندم، وحدت ویتنام تامین شود .

    دهم اكتبر سال 1954«هوشی مین» رهبر جبهه واحد استقلال طلبان، ملی گرایان و كمونیستهای ویتنام همزمان با پایین كشیده شدن پرچم فرانسه پس از 70 سال در شهر هانوی، بدون كوچكترین تشریفاتی و این كه اجازه دهد از او استقبال شود وارد این شهر شد و در نطقی از مردم خواست كه ضمن ادامه مبارزه، سازندگی را هم فراموش نكنند و تنها تولیدات ویتنام است كه می تواند پشتوانه مبارزات باشد. وی گفت كه دولتهای بزرگ به منظور حفظ برتری خود نمی خواهند كشورهای دیگر از نظر اقتصاد داخلی خودكفا و نیز دارای سلاحهای پیشرفته باشند و ویتنامی ها باید این دو نكته را از نظر دور ندارند .

     چون تامین وحدت ویتنام از طریق رفراندم بارها به تعویق افتاد و هوشی مین پی به سوء نیت غرب در این زمینه برد جنگهای غیر منظم را از سر گرفت كه این بار آمریكا مداخله كرد. نخست، مستشار نظامی و سپس سرباز به ویتنام فرستاد و شمار نیروهایش یك زمان از رقم نیم میلیون تن بیشتر شد. هو شی مین كه رهبری مبارزه را بر عهده داشت سوم سپتامبر 1969 و در 79 سالگی درگذشت. ولی آرزوی او در سال 1975 به تحقق پیوست و نیروهای كمونیست شهر سایگون را تصرف و آن را به «هوشی مین سیتی» تغییر نام دادند و وحدت ویتنام تامین شد. فوت این مرد بزرگ در سالروز استقلال ویتنام كه خود او آن را در دوم سپتامبر 1945 اعلام داشت همزمان است.

***

تولد والتر سیسولو

95 سال پیش در چنین روزی در سال 1912 میلادی ، والتر سیسولو مبارز برابری انسانها و مخالف هر گونه تبعیض در آفریقای جنوبی به دنیا آمد.

والتر سیسولو برای نخستین بار ایده انجام عملیات ملی نافرمانی مدنی و سرپیچی از قوانین را نزد گروه کوچکی از ما مطرح کرد. او طرحی را ارائه داد که طبق ان افراد داوطلب از تمامی گروه ها عمدا با تخلف از قوانین خاص،‌خود را به زندان می اندازند. کنگره ملی افریقا قطعنامه ای را از تصویب گذراند که در ان از دولت خواسته شده بود «قانون سرکوبی کمونیسم» ، «قانون اسکان گروهی» ، «قانون نمایندگی جداگانه رای دهندگان» ( و برخی قوانین دیگر ) را تا 29 فوریه 1952 لغو کند . شورای برنامه ریزی اعلام کرد کنگره ملی افریقا در روز 26 اوریل 1952 تظاهراتی بر پا می کند که مقدمه عملیات تخلف از قوانین غیرعادلانه خواهد بود .در اولین روز عملیات تخلف از قوانین غیرعادلانه بیش از 250 داوطلب در گوشه و کنار کشور اینگونه قوانین را زیر پا گذاشتند و زندانی شدند . این سراغازی خجسته بود . سربازان ، مرتب و منظم و برخوردار از اعتماد به نفس بودند. طی چند ماه بعد 8500 نفر در یک عملیات شرکت کردند و افرادی از تمامی اقشار: پزشکان ، کارگران کارخانه ، وکلا، معلمان، دانشجویان و دانش اموزان ،‌کشیشان و غیره از ان قوانین سرپیچی کردند و به زندان رفتند ، انها این سرود را می خواندند :‌اهای مالانا درهای زندان را بازکن – ما می خواهیم وارد شویم .

***

آغاز فعالیت ثبت اسناد در ایران

 

86 سال پیش در چنین روزی در سال 1300 شمسی ، فعالیت ثبت اسناد در ایران آغاز شد .

اجرای این قانون از همان آغاز موافقان و مخالفان فراوان داشته است. هنگام طرح لایحه ثبت اسناد در مجلس، برخی از روحانیون گفته بودند كه مالكیت زمین و منابع طبیعی و وسائل عمومی در اسلام به صورتی كه در فرنگ است وجود ندارد و سوسیالیستهای ایرانی آن زمان هم از نظر این روحانیون حمایت می كردند و اصولا معتقد بودند كه زمین باید متعلق به همه یعنی دولتی باشد و سند تنها برای اعیانی آن(آن چه در زمین به وجود می آید) تنظیم شود و دولت اراضی را به افراد اجاره دهد كه درآمد ملی قابل ملاحظه ای است. گروهی دیگر این بدبینی را دامن می زدند كه با ثبت اسناد، « جعل » هم در جامعه ما متولد می شود و مشكلات را افزون می سازد و شاهد حق و ناحق های متعدد خواهیم بود و صداقت كه در منش ایرانی است از میان ما رخت برخواهد بست ، مگر این كه برای نظارت بر آن و جلوگیری از جعل و تقلب در اسناد و مالكیت، محاكم و ضابطین اختصاصی ایجاد شود و .... در بسیاری از كشورها كه فاقد ادارات و محاضر ثبت اسناد هستند ازجمله بسیاری از ایالات آمریكا، این كار مشتركا توسط وكلای دادگستری، شهرداری و دفتر دادگاه محل انجام می شود و اسناد مالكیت نیز از سوی شركتهای بیمه در برابر هرگونه جعل و تزویر بیمه می گردد و فروش و واگذاری اراضی ملی (متعلق به دولت) تنها از طریق انتشار آگهی در جراید و به صورت مزایده صورت می گیرد و پس از انجام مزایده، جزئیات آن در جراید و تابلوی عمومی مقابل دفتر دادگاه محل اعلام می شود تا اگر كسی اعتراضی داشته باشد، اعتراضش را به دفتر دادگاه محل تسلیم دارد. اعتراض به صحت اسناد و درستی معاملات بعدا هم پذیرفته می شود و محدود به زمان معین(اصطلاحا مرور زمان) نیست.

     در دهها سالی كه از ایجاد ثبت اسناد در ایران گذشته، جامعه ما شاهد پرونده های پر سر و صدای جعل اسناد و ثبت اراضی دولت و غیر بوده است كه می توان با ورق زدن جراید سابق شرح ما وقع را مطالعه كرد. در پی یك جنجال جعل و تصرف اراضی به ناحق در نیمه دهه 1330 دولت وقت با هدف سرپوش گذاردن بر اعتراض مردم ، به بهانه نوسازی اداره ثبت اسناد، بر در این اداره قفل زد و آن را برای مدتی تعطیل كرد و ....

***

روز جهانی موزه وآغاز هفته بزرگداشت میراث فرهنگی

همه ساله چنین روزی به عنوان روز جهانی موزه در کشورهای مختلف گرامی داشته می شود .این نامگذاری براساس قطعنامه  دوازدهمین مجمع عمومی کمیته بین المللی موزه های «ایکوم» انجام شده است .

 گسترش موزه های سراسرجهان همكاری همه جانبه علمی- فرهنگی و صنعتی موزه ها درجهت دستیابی به اهداف فرهنگی ازطریق هماهنگ كردن اقدامات بین المللی و تدوین برنامه های مؤثردرسطح جهانی ازاهداف مهم این مجمع است.

نام موزه از لغت فرانسوی"Musee " گرفته شده و به معنای مكانی است كه مجموعه بزرگی از آثار باستانی و صنعتی و چیزهای گرانبها را در آن به معرض نمایش می گذارند و دانشمندان و پژوهشگران و هنرمندان و علاقه مندان از آن استفاده می كنند. كلمه موزه را فرانسویان از لغت یونانی گرفته اند. موزه نام تپه ای در آتن بوده است كه در آن عبادتگاهی برای موزه ها ساخته شده بود.

هدف ازتشكیل مكانی بنام موزه نگهداری آثارگذشتگان و انتقال آنها به آیندگان، ارزیابی و قیاس پدیده های تاریخی، علمی، هنری و صنعتی گذشته و حال و جلوگیری ازنابودی فرهنگ بومی و ایجاد مانع دربرابرفرهنگهای بیگانه است.

***

سالروز بزرگداشت حكیم عمر خیام

 

حكیم عمر خیام

همه ساله در چنین روزی ، یاد حکیم عمرخیام ، شاعر ، ریاضیدان و عالم بزرگ ایرانی گرامی داشته می شود.

حكیم ابوالفتح عمربن ابراهیم خیام نیشابوری از حكما و ریاضی دانان و شاعران بزرگ ایران دراواخر قرن پنجم و اوایل قرن ششم است.

قدیمی ترین مأخذی كه در آن از خیام نام برده شده، چهار مقاله نظامی عروضی است. خلاصه ی سخن نظامی درباره وی آن است كه: به سال 506 در بلخ به خدمت خواجه امام عمر خیام رسید و در میان مجلس عشرت از وی شنید كه می گفت «گورمن در موضعی باشد كه هر بهاری شمال بر من گل افشان می كند» و چون در سال 630 به نیشابور رسید چهار سال بود كه از وفات اومی گذشت. و نیز درباره ی اختیار او در نجوم حكایتی دارد.

بعد از نظامی عروضی، ابوالحسن علی بن زید بیهقی صاحب تتمة صوان الحكمة، كه خود، خیام را در ایام جوانی ملاقات كرده بود، شرحی مفصل درباره عمربن ابراهیم خیام دارد.

خیام از مشاهیر حكما و منجمین و اطبا و ریاضیدانان و شاعران بوده است. معاصران او وی را اندر حكمت، تالی بوعلی می شمردند و در احكام نجوم قول او را مسلم می داشتند و در كارهای بزرگ علمی از قبیل ترتیب رصد و اصلاح تقویم و نظایر اینها به او رجوع می كردند. برای حكیم سفرهایی به سمرقند و بلخ و هرات و اصفهان و حجاز ذكركرده و گفته اند كه با همه فرزانگی  مردی تند خوی بود.

خیام اشعاری به پارسی و تازی و كتابهایی بدین دو زبان دارد. درباره رباعیات خیام تحقیقات فراوانی به زبان پارسی و زبانهای دیگر صورت گرفته است. استقبال بی نظیری كه از خیام و افكار او در جهان شده باعث گردیده است كه این رباعیات به بسیاری از زبانها ترجمه شود و بسیاری از این ترجمه ها با تحقیقاتی در باره احوال و آثار و افكار خیام همراه می باشد. خاور شناسان نیز در این باب تحقیقات مختلف دارند. بعضی از رباعیات خیام یا منسوب به اومنشأ افسانه هایی شده است، و به سبب شهرتی كه رباعیات فلسفی او از روزگار شاعر حاصل كرده بود، بسیاری از رباعیات فلسفی دیگر شاعران پارسی گوی به وی نسبت داده شده است و به همین سبب است كه هر چه به دوره های اخیر نزدیك شویم عدد رباعیات منسوب به خیام بیشتر می شود. اما رباعیهایی كه بتوان گفت از اوست بنابر دقیق ترین تحقیقات از میانه ی 150 تا 200 رباعی تجاوز نمی كند. این رباعیها بسیار ساده و بی آرایش و دور از تصنع و تكلف و با این حال مقرون به كمال فصاحت و بلاغت، شامل معانی عالی و جزیل در الفاظ موجز و استوار است. دراین رباعیها خیام افكار فلسفی خود را كه غالباً درمطالبی از قبیل تحریك متفكر دربرابر اسرار خلقت و تأثر از ناپیدایی سرنوشت آدمیان است، بیان می كند.

خیام رباعیهای خود را غالباً در دنبال تفكرات فلسفی سروده و قصد او از ساختن آنها، شاعری و درآمدن در زی شعرا نبوده و به همین سبب وی در عهد خود شهرتی در شاعری نداشته و به نام حكیم و فیلسوف شناخته می شده است و بس . اما بعدها كه رباعیهای لطیف فیلسوفانه وی شهرتی حاصل كرد نام او در شمار شاعران درآمد و بیشتر در این راه مشهور گردید و طریقه او مقبول بعضی از شاعران قرار گرفت و بسیاری از آثار آنان در شمار گفته های خیام درآمد ورباعیهای فیلسوفانه معدود او فزونی یافت و همچنانكه دیده ایم در نسخ اخیر بالغ به چند صد رباعی گردید. وی اشعار غیر از رباعی نیز دارد. خیام به نوشته كتب تاریخ عمومی، چهارم دسامبر سال 1131 وفات یافت .

هم چنین در چنین روزی در سال 1338 ، ساخت بنای آرامگاه حکیم عمرخیام در نیشابور توسط انجمن آثار ملی ایران و همراه با طرحی از مهندس هوشنگ سیحون آغاز شد . ساخت این بنا در سال 1340 شمسی پایان یافت .

***

منابع

:

1- مهر

2- روزنامک

3- صداوسیما

4- ویکی پدیا

5- آفتاب

6- سایت گویا

7- سالنامه موسیقی ایران

8- irib

UserName