• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1386/02/27
  • تاريخ :

هر زمان «آژانس شیشه‌ی» را می‌بینم دگرگون می‌شوم

پرویز پرستویی

پرویز پرستویی:

بعد از چهارده سال كار تئاتر به سینما آمدم

هر زمان «آژانس شیشه‌ی» را می‌بینم دگرگون می‌شوم

پرویز پرستویی گفت: سینما زمانی برایم اهمیت دارد كه بشود با آن حرفی زد.

به گزارش خبرنگار سینمایی ایسنا، این بازیگر كه در نشست نقش‌آفرینان در دانشگاه هنر سخن می‌گفت معروف شدن را آسان دانست و گفت: مهم این است كه چقدر می‌توانیم انسان باشیم.

وی معتقد است: بازیگری خیلی می‌تواند انسان‌ساز باشد و بعد انسانی آدم را تقویت كند و من معتقدم بازیگری قبل از هر چیز باید خود من را بسازد.

پرستویی بازیگری را دنیایی دانست كه هنوز تعریف جامعی از آن نمی‌توان ارائه كرد و اظهار داشت: در این حرفه هر چقدر زحمت كشیده شود، همان قدر بهره برده می‌شود و در واقع مانند بدن‌سازی می‌ماند و فقط كافی است یك ماه آن را رها كنی، همه چیز به هم می‌ریزد.

بازیگر فیلم «مارمولك» با بیان اینكه هیچ وابستگی به پول سینما ندارد و هنوز با فیش حقوقی‌اش زندگی می‌كند تصریح كرد: هیچ حسابی برای سینما باز نكردم و آنقدر كه در تئاتر ارضاء می‌شوم در سینما نمی‌شوم و اگر زیاد در سینما كار می‌كنم از بد تئاتر است.

وی با اشاره به اینكه هر كارش را اولین و آخرین می‌داند توضیح داد: همیشه آخرین كار تعیین كننده است و باید با آخرین توان در آن حضور داشت.

پرویز پرستویی

این بازیگر با یادآوری حضورش در فیلم «بید مجنون» گفت: قبل از شروع فیلمبرداری این فیلم هر روز از ساعت 7 صبح به مجتمع نابینایان می‌رفتم و با چشم‌بند در میان افراد نابینا تمرین می‌كردم و دو ماه در كنارشان زندگی كردم و هنوز هم با خط بریل با بعضی از آنها ارتباط دارم. همین مدت باعث شد تا نقشم را خیلی بهتر بازی كنم واتفاقی كه با این فیلم برای من افتاد دریچه جدیدی در زندگی برایم باز شد.

پرستویی در پاسخ به سوالی درباره شرایط دشوار ورود به عرصه بازیگری اظهار داشت: خود من كارم را از پست‌ترین نقطه جنوب شهر تهران شروع كردم و اكثر اوقات به خاطر بی‌پولی مسافت زیادی را پیاده طی می‌كردم تا به محل تمرین تئاتر برسم و حتی هنگامی كه نفر اول جشنواره تئاتر در ساری شده بودم پول رفتن به آنجا را نداشتم و با افتخار هم می‌گویم همه كار از بستنی فروشی گرفته تا بلورسازی را انجام دادم.

وی افزود: هیچكس هم من را به سینما معرفی نكرد و به دنبالم آمدند. بعد از 14 سال كار در تئاتر به سینما راه پیدا كردم، اما الان سریع می‌خواهند به سینما برسند. كسی كه عاشق هست خودش راهش را پیدا می‌كند.

پرستویی تاكید كرد: اگر در گذشته آن شرایط را نداشتم الان اینجا نبودم. خواستن توانستن است و باید آنقدر كاركرد تا دیده شد.

به گزارش ایسنا، بازیگر «لیلی با من است» در پاسخ به سوال دیگری با ابراز علاقه‌اش به همكاری با كارگردانان بزرگی همچون مهرجویی، بیضایی و تقوایی گفت: من در سال 55 تجربه 2 ماه همكاری با بهرام بیضایی را در نمایشی به‌نام «ندبه» داشتم كه به اجرا نرسید. اما كلاس بازیگری خوبی برای من بود. اخیرا بازی در فیلم «لبه پرتگاه» از سوی ایشان مطرح شد كه به دلیل اینكه سر كار دیگری بودم نتوانستم پاسخ مثبت دهم.

با تقوایی هم دوست دارم كار كنم كه چنین فرصتی در فیلم «كاغذ بی‌خط» پیش آمد و آن زمان هم سر كار دیگری بودم، اما با مهرجویی هنوز فرصتی پیش نیامده است، در واقع اگر نقشی كه پیشنهاد شود حس همذات پنداری با تماشاگر داشته باشد علاقمندم آن‌را كار كنم.

پرویز پرستویی

پرستویی در ادامه با تاكید بر اینكه یك بازیگر مطرح و مولف نمی‌تواند همیشه پولساز باشد اظهار داشت: وقتی ذات یك فیلم درست نباشد، بازیگر هم نمی‌تواند كاری انجام دهد.

وی درباره بهترین كارهایش گفت: همه فیلمهایم را دوست دارم اما «آژانس شیشه‌ای» را دلی دوست دارم و ته مایه حاج كاظم در دلم است و هر موقع آنرا می‌بینم دگرگون می‌شوم و به این شخصیت خیلی می‌توانم نزدیك شوم.

به گزارش ایسنا، پرستویی همچنین درباره یازدهمین جشن سینمای ایران و حضورش به عنوان دبیر در این جشن اظهار داشت: قصدمان این است كه جشن خوبی در شان خانواده سینما برگزار شود، البته كار بسیار سختی است و با توجه به اتفاقاتی كه در جشنواره فیلم فجر و چند دوره قبل جشن خانه سینما افتاده باید دقت داشت كه خانواده سینما همیشه زیر ذره‌بین هستند و امیدوارم بتوانم شرمنده این خانواده بزرگ نشوم.

امیر قادری كه در این جلسه به عنوان منتقد حاضر بود نیز جایگاه پرستویی را از حیطه نقد خارج دانست و گفت: ایشان هم در كمدی و هم در تراژدی بازیگر محبوب بسیاری از اقشار مردم هستند و كسی كه در دو گونه سینمایی تا این حد موفق باشد جای تعریف امثال من را ندارد.

شایان ذكر است در این جلسه كه بعد از نمایش فیلم «آژانس شیشه‌ای» برپا بود دانشجویان حضور چشمگیری داشتند.

پرستویی خطاب به حاضران گفت: من جاهای زیادی دعوت می‌شوم به خصوص مراسم‌هایی كه جنبه مناسبتی دارند و به هیچ وجه شركت نمی‌كنم، اما جایی كه اسم دانشجو باشد با عشق می‌روم. شما سرمایه‌های ملی حال و آینده هستید و قدر خودتان را بدانید.

وی همچنین در بخشی از نشست در پاسخ به سوال مجری كه تا چه ساعتی در خدمتتان هستیم اظهار داشت: تا زمانی كه دوستان در سالن هستند، من هم هستم.

این جمله پرستویی با تشویق حاضران همراه شد.

منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران

مطالب مرتبط :

پرویز پرستویی، فراری از شهرت

پرستویی و رمز موفقیت

نگاهی به زیر تیغ

پرویزپرستویی ، حبیب رضایی و مهتاب نصیرپور دراولین پروژه سینمایی رحمانیان

به خاطر ركود سینما به تلویزیون بازنگشته‌ام

راز مارمولك ‌بازی پرستویی

UserName