• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1386/02/27
  • تاريخ :

امروز در تاریخ (27 اردیبهشت)

        

امروز در تاریخ (27اردیبهشت86)

     

امروز ، بیست و هفتم اردیبهشت ماه 1386 هجری شمسی ، برابراست با 29 ربیع الثانی 1428قمری و 17می   2007 میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، بوقوع پیوسته از این قرارند:

***

درگذشت نوح سامانی

1053 سال پیش در چنین روزی در سال 954 میلادی ، نوح سامانی پس از 12 سال حكومت درگذشت. «تاریخ عمومی» نوح را با این كه بمانند سلاطین قبلی دودمان سامانی به تقویت زبان فارسی و احیاء هرچه بیشتر فرهنگ ایرانی كمك كرده بود، به نیكی یاد نمی كند، زیرا كه برضد پدرش «نصر» كودتا كرده و او را به زندان افكنده بود.

مورخان روس نوشته اند كه نصر به اشاره پسرش نوح در زندان به قتل رسیده بود و مرگ او، آن طور كه نوشته اند، طبیعی نبود. ناسیونالیستهای ایرانی نیز از نوح سامانی به عنوان دولتمردی یاد كرده اند كه باعث شده بود پای غزنویان كه از تبار غیر ایرانی بودند به حكومت باز شود. نوح از میان تبار غزنویان برای خود افسر گارد و فرمانده نظامی انتخاب كرده بود و باعث عدم رضایت برخی از ایرانیان شده بود كه او را متهم به برتری دادن خارجی بر ایرانی كرده بودند و یكی از این ایرانیان ناراضی، ابو منصور محمد بود كه برضد نوح دست به قیام مسلحانه زده بود.

     پس از مرگ نوح، پسرش عبدالملك برجای او نشست كه نتوانست غزنویان را از اطراف خود دور سازد و مجبور شد كه الپتكین یكی از سران آنان را به امیری هرات (یكی از شهرهای بزرگ خراسان وقت) منصوب كند كه بانی سلسله غزنویان بشمار می آید. 

***

نخستین مدرسه دریانوردی

581 سال پیش  درچنین روزی در سال 1426 میلادی ، برای  نخستین بار در جهان مدرسه دریانوردی برای تعلیم فنون دریا نوردی بطور رسمی در کشور پرتغال آغاز به کار کرد .

هدف از ایجاد این مدرسه توسعه اكتشافات جغرافیایی بود و اكثر دریانوردان مشهور پرتقال از فارغ تحصیلان این بودند. به سبب نتایج درخشان حاصل از تاسیس این مدرسه ، به تدریج در دیگر كشورهای جهان از جمله انگلستان مدارس دریانوردی دایر شد .

***

تولد ادوارد جنر ، مکتشف واکسن آبله گاوی

258 سال پیش در چنین روزی در سال 1749 میلادی ، ادوارد جنر پزشک مشهور انگلیسی در بركلی از توابع گلاسترشر انگلستان به دنیا آمد . وی شش ساله بود كه پدرش ، که یك روحانی مسیحی بود ، درگذشت ، و بعد از آن برادر بزرگترش مسئولیت تربیت او را به عهده گرفت.

تحصیلات ابتدایی خود را در مدارس محلی گذراند ، ودر آنجا به تاریخ طبیعی علاقه مند شد . تحصیل طب را زیر نظر دانیل لادلو ، از جراحان سادبری آغاز كرد .

جنر در سال 1775 در زمینه عقاید روستاییان گلاستر شر در باره آبله به تحقیق پرداخت دریافت كه دو نوع آبله گاوی وجود دارد ، وفقط یكی از آنها از آبله پیشگیری میكند . همچنین تعیین كرد كه نوع موثر آبله گاوی تنها وقتی اثر محافظتی دارد كه در مرحله خاصی از بیماری منتقل شود .

او برای آزمودن نظریه اش مقداری از مایع درون تاولهای دست شیر فروشی را كه به آبله گاوی مبتلا بود بیرون كشید و آن را به لندن برد .

نخستین فردی كه واكسن آبله را دریافت كرد، یك پسربچه هشت ساله به نام "جیمز فلیپ" بود. جنر، برای اثبات نتایج تحقیقاتش در مورد آبله گاوی، دست به آزمایش خطرناكی نیز زد. این پزشك انگلیسی، چاقوی كوچك جراحی خود را با چرك آبله گاوی آلوده كرد و سپس بازوی "جیمز" كوچك ، پسربچه هشت ساله باغبانش را با آن خراشید . با ورود عامل بیماریزا، پسرك مبتلا به آبله خفیف گاوی شد و به سرعت بهبود یافت.

شش سال بعد از واكسینه شدن جیمز هشت‌ساله، تنها در انگلستان نزدیك به نیم میلیون نفر علیه آبله واكسینه شدند و واكسیناسیون به سرعت در تمام دنیا گسترش یافت.

طبق برآوردهای علمی تنها درسالهای 1700تا1800میلادی بیش از60میلیون نفرازمردم جهان براثربیماری آبله جان خود را ازدست داده بودند.

***

قتل آقامحمد خان قاجار

210 سال پیش در چنین روزی در سال 1176 شمسی ، آقا محمد خان قاجار بنیانگذارسلسله قاجار به دست دو تن از ندیمان خود به قتل رسید . آقا محمد خان  پس از براندازی  زندیه و قتل لطفعلی خان ،  در سال 1210  قمری ، پس از به دست آوردن  تفلیس و چیرگى بر قفقاز، تاجگذارى کرد. در آن تاریخ همه نقاط ایران جز خراسان که در دست شاهرخ میرزا و پسرش نادر میرزا افشار بود ،  تحت تصرف خان قاجار در آمده بود  .آقا محمد خان به آن ناحیه نیز لشکر کشی کرد و آنجا را نیز به تصرف خویش در آورد .  در این زمان جز شاهرخ شاه افشار و فرزندش نادر میرزا، مدعى دیگرى نسبت به سلطنت قاجار در ایران وجود نداشت. اقتدار سیاسى آقا محمد خان سبب شد تا در آخرین سالهاى حکومت با سرکشیهاى جدى روبه‏رو شود. جنگ هرات و طغیان آقا محمد خان محلاتى در این زمان رخ داد. او سرانجام در تاریخ 27 اردیبهشت 1176، در شب بیست و یکم ذیحجه 1211 ه ق، در محاصره شوش به دست سه تن از نوکران خود به قتل رسید . پس از او در 1213 فتح‏على شاه قاجار به سلطنت رسید.

***

ناپلئون به استقلال موناكو پایان داد

193 سال پیش در چنین روزی در سال 1814میلادی ، ناپلئون به استقلال موناكو پایان داد. موناكو 32هزار نفردارد و اینك یك شاهزاده نشین مستقل و عضو سازمان ملل است نواری از ساحل فرانسه در نزدیكی «نیس» را در برگرفته و محافظت نظامی از آن همچنان با فرانسه است. موناكو در قدیم توسط دولت جنوای ایتالیا اداره می شد.

موناکو همچنین از نظر تراکم جمعیت در رده دوم کشورهای متراکم قرار دارد. این کشور از سه طرف هم‌مرز با فرانسه و از سوی دیگر در کرانه دریای مدیترانه در راستای ریویرا یا ساحل آبی (کوت دو آزور) قرار دارد.

***

تصویب قانون اساسی نروژ

193 سال پیش درچنین روزی در  سال 1814 میلادی ، نروژ سرانجام به مشروطه دست یافت و  قانون اساسی این کشور به تصویب رسید.

طی دهه های 70 و 80 كشور نروژ تبدیل به جامعه ای چند فرهنگی گردید . این رویداد نه تنها به علت وقوع مهاجرتهای گسترده به كشور بلكه به دلیل تغییرات در شرایط زندگی و فرهنگی جمعیت samillapp و ارائه نقش پررنگتر آنان نسبت به گذشته در فرهنگ و سیاست كشور بوده است .

 از جملة اولویتهای سیاست فرهنگی كشور نروژ می توان به حفظ و توسعه زبان و فرهنگ اقلیت سامی (sami) ساكن كشور اشاره نمود.

كشور نروژ نمونة اصلی از مدل سازمان فرهنگی اروپایی شمالی است كه توسط بخش دولتی اداره میگردد. این بخش در سطح بالای سازمانی قرار داشته و به طور مستقل فعالیت می نماید.

شكل گیری سیاست فرهنگی كشور نروژ پدیدهای متعلق به دوران پس از جنگ میباشد. قانونگذاری در این زمینه در برگیرندة چندین بخش ویژه از قبیل میراث فرهنگی (شامل زبان نروژی و سامی sami )، كتابخانه های عمومی و كتابخانه های مدارس و رادیو و تلویزیون كشور میباشد. نروژ کشوری کوهستانی , در شمال اقیانوس منجمد شمالی با آب و هوای سرد در مناطق شمالی و نسبتاً سرد در مناطق مرکزی و آب و هوای معتدل در مناطق جنوبی می باشد . مساحت نروژ 385155 کیلومتر مربع است . كشور نروژ به 18 استان و منطقه و 448 شهرستان تقسیم گردیده است.

***

زادروز امام خمینی (ره )

 

104 سال پیش در چنین روزی در سال 1281خورشیدی ، آیت الله سید روح الله موسوی خمینی (ره ) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران دیده به جهان گشود .

ایشان در شهرستان خمین   از توابع استان مركزى ایران در خانواده اى اهل علـم و هجرت و جهاد و در خـانـدانـى از سلاله زهـراى اطـهـر سلام الله علیها، پـاى بـر خـاكدان طبیعت نهاد .

در حـالیكه بیـش از5 مـاه از ولادت روح الـلـه  نمى گذشت، طاغوتیان و خوانین تحت حمایت عمال حكومت وقت نداى حق طلبـى پـدر را كه در برابر زورگـوئیهایشان بـه مقاومت بـر خاسته بـود، با گلـوله پاسـخ گفـتـنـد و در مـسیر خمیـن به اراك وى را بـه شهادت رسانـدنـد. بستگان شهیـد بـراى اجراى حكـم الهى قصاص به  .تهران (دار الحكـومه وقت) رهـسـپار شـدند و بر اجراى عـدالت اصـرار ورزیدند تا قاتل قصاص گردید

بدیـن ترتبیب امام خـمیـنى از اوان كـودكى با رنج یـتیـمىآشـنا و با مفهوم شهادت روبرو گردید. وى دوران كـودكـى و نـوجـوانى را تحت  سرپرستى مادر مـومـنـه اش (بانـو هاجر) كه خـود از خاندان علـم و تقـوا و از نـوادگان مـرحـوم آیـه الـلـه خـوانسـارى ( صاحب زبـده  التصانیف ) بوده است. همچنیـن نزد عمه مـكـرمه اش ( صاحبـه خانم ) كه بانـویى شجاع و حقجـو بـود سپرى كرد اما در سـن 15سالگى از  نعمت وجـود آن دو عزیز نیز محـروم گـردید.

اندكـى پـس از هجرت آیه الله العظمـى حاج شیخ عبد الكریـم حایرى یزدى ـ رحـمه الله علیه ـ  ( نـوروز 1300هـجـرى شمسـى، مـطابق بـا رجب المـرجب 1340 هجـرى قمـرى ) امام خمینى نیز رهـسپار حـوزه  علمیه قـم گردید و به سرعت مراحل تحصیلات تكمیلى علوم حـوزوى را نزد اسـاتید حـوزه قـم طـى كرد. كه مـى تـوان از فرا گرفتـن تـتـمـه  مباحث كـتاب مطـول ( در علـم معانى و بیان ) نزد مرحوم آقا میـرزا محمـد علـى ادیب تهرانـى و تكمیل دروس سطح نزد مرحـوم آیه الـله  سید محمد تقـى خـوانسارى، و بیشتر نزد مرحـوم آیه الـله سیـد عـلى  یثربى كاشانى و دروس فـقـه و اصـول نزد زعیـم حـوزه قـم آیـه الـله  العظمى حاج شیخ عبدالكریـم حایرى یزدى ـ رضـوان الـلـه علیهـم نام  برد .

پـس از رحلت آیه الله العظمـى حـایـرى یزدى ، ایشان  به عنـوان زعیـم حـوزه عـلمیـه عازم قـــم  گـردیـد. در این زمان، امام خمینـى به عـنـوان یـكـى از مـدرسیـن و مجتهدیـن صـاحب راءى در فـقـه و اصـول و فلسفه و عرفــان و اخلاق  شناخته مى شد . حضرت امام طى سالهاى طولانى در حوزه علمیه قـم به  تدریـس چندیـن دوره فقه، اصـول، فلسفه و عرفان و اخـلاق اسـلامى در فیضیه، مسجـد اعظم، مسجـد  محمـدیه، مـدرسه حـاج ملاصـادق، مسجد سلماسى، و ... همت گماشت و در حـوزه علمیه نجف نیز قریب 14 سال  در مسجـد شیخ اعطـم انصــــارى (ره) معارف اهل بیت و فـقـه را در عالیترین سطـوح تدریـس نمود و در نجف بـود كه بـراى نخـستیـن بار مبانـى نظرى حكـومت اسلامـى را در سلسله درسهاى ولایت فـقیه بازگـو نمود.

امام در طی این سالها با دولت وقت مخالف بود و بطور مداوم به توسعه اسلام و مبانی اسلامی همت گمارده بود .

ایشان در پی سركوب شدن قیام خرداد 1342 تحت تعقیب دولت وقت قرار گرفت و در اسفند 1343 از وطن تبعید شد.

 وی در طول تبعید در تركیه و عراق از مبارزه با شاه دست نكشید و این مبارزه از ژانویه سال 1978(دی ماه 1356شدت گرفت كه درست یك سال بعد، در پی اعتصابها و تظاهرات ممتد منجر به خروج شاه و خانواده اش از ایران و متعاقب آن بازگشت خمینی به وطن و پیروزی انقلاب در فوریه 1979(بهمن 1357) شد و 50 روز بعد، ایرانیان در یك رفراندم رای به تغییر نظام دادند. امام خمینی (ره) در سال 1368 در 89 سالگی درگذشت .در عزای او تمام یک ملت سیاه پوش شد و به گواهی تاریخ ، امام خمینی از معدود چهره های سیاسی کل تاریخ جهان بود که در ورودش به میهن و در عروج ملکوتی اش ، آن چنان همراهی مردم را در کنار خود داشت  . 

 

***

درگذشت اسوالد آرنولد سپنگلر

 71 سال پیش در چنین روزی در سال 1936 میلادی ، اسوالد آرنولد سپنگلر مورخ و فیلسوف شهیر آلمانی و صاحب فرضیه «انحطاط» در 56 سالگی درگذشت.

 وی كه كتاب «زوال غرب» را بر پایه فرضیه انحطاط تالیف كرده معتقد بود كه انحصار (مانی پولیشن)، ماتریالیسم (مادی گرایی) و تلاش دولتها برای استراسیسم كردن برخی از اتباع خود (محرومیت از حقوق كردن، طرد كردن، بی وجهه كردن، فراری دادن، تبعید كردن و ...) سه عامل اصلی انحطاط تدریجی هر نظام و سیستم حكومتی هستند.

 وی در همان زمان و به همان دلایل، فروپاشی نظام ناسیونال سوسیالیستی آلمان (نازیسم) و اضمحلال حكومت ماركسیستی شوروی را كه هر دو در آن راهها گام گذارده بودند پیش بینی كرده بود.

سپنگلر (اشپنگلر) همچنین برپایه سیكل های طلوع و غروب تمدن، زوال غرب را حتمی دانسته است زیرا كه در باتلاق مادی گری و حرص پول فرو رفته است.

 وی كه فرضیه خود را از قانون رشد ارگانیك و طبیعت اخذ كرده بود در سالهای 1918 تا 1920 طرح و چارچوب نوعی سوسیالیسم طبیعی را كه با پروسیانیسم همخوانی داشت و به همین لحاظ، آن را سوسیالیسم آلمانیزه می خوانند.

ناسیونال سوسیالیست های آلمان (نازی ها) هنگام انتشار فرضیه اشپنگلر تصور كردند كه در جهت تایید آنان است، ولی هیتلر پس از خواندن كتاب سپنگلر به جای گرفتن پند از آن، به خشم آمد و فعالیت های این فیلسوف را محدود كرد.

 سران شوروی هم از فرضیه این فیلسوف پند نگرفتند . سپنگلر (اشپنگلر) ضمن فرضیه خود ثابت كرده بود كه هر «ایسم» اگر در جریان پیاده شدن به دیكتاتوری بیانجامد و یا یك دیكتاتور كار اجرای آن را به دست گیرد شكست خواهد خورد و مخصوصا برای اجرای یك نظام سوسیالیستی باید روح و طبیعت انسان را كه برضد زور شنیدن است در نظر گرفت و گامی برضد آن برنداشت.

 سپنگلر در هر سه كتاب معروف خود (زوال غرب، لحظه تصمیم، انسان و تكنیك) نوشته است : خودكامگی و توجه نكردن به خواست دیگران و حق انسان، جامعه را به صورت آتشی در زیر خاكستر در می آورد كه با وزش هر باد شعله ور می شود و دیگر، به چیزی ابقاء نمی كند.

وی افزوده است كه اگر خودكامگی وارد آسیب پذیری نظام های ایدئولوژیك ، شود و یا كارها به دست مدیران ناكارآمد و یا مغرض و بخیل افتد اسیب پذیری  بیشتر است. تاریخ نشان داد كه فروپاشی شوروی به همان صورتی انجام شد كه اشپنگلر پیش بینی كرده بود. 

 ***

خطای هدفگیری یك میراژ عراقی در آبهای خلیج فارس

20 سال پیش در چنین روزی در سال 1987میلادی ، یك میراژ عراقی در آبهای خلیج فارس اشتباها به جای ناو ایرانی، كشتی جنگی آمریكای « ستارك» را هدف موشك اگزوست قرار داد كه ضمن این حمله به ناو آمریكایی آسیب رسید و 37 تن از افراد آن كشته و 21 تن دیگر مجروح شدند و دولت عراق از آمریكا عذرخواهی كرد و غرامت پرداخت.

این ناو که از نوع «فری گیت» بود و در خلیج فارس ماموریت حمایت از نفتکش های کویتی را که با پرچم آمریکا حرکت می کردند داشت در آن روز هدف دو موشک اکزوست ساخت فرانسه قرار گرفته بود.

 هر دو موشک به یک نقطه از بدنه ناو برخورد کرده و از زره ناو گذشته بودند. نام دریاسالار هارولد ستارک براین ناو گذارده شده بود. 

 ***

عملیات بیت المقدس 6

19 سال پیش درچنین روزی در  سال1367ه.ش ،  عملیات بیت المقدس 6 ، بار رمزیا امیرالمؤمنین  آغازشد. این عملیات با هدف خارج كردن نیروهای خودی و قوای اسلام ازتیررس دشمن و نفوذ درشهرو سدّ دوكان شروع شد و به آزادسازی منطقه دوكان انجامید.

در این عملیات رزمندگان اسلام با نفوذ  در خاک عراق به نیروهای دشمن هجوم بردند و با در هم کوبیدن پایگاهها و محل استقرار بعثیان موفق شدند در همان ساعات نخستین برخی مناطق مهم  را به تصرف خویش در آورند .

***

روز جهانی ارتباطات

 

همه ساله چنین روزی تحت عنوان روز جهانی مخابرات گرامی داشته می شود . این روز یادآور گردهمائی نمایندگان ‏‏20 كشور جهان در سال 1865 و تأسیس نخستین اتحادیه ‏بین‌المللی با عنوان اتحادیه تلگراف است.

 به همین مناسبت ‏این روز به نام روز جهانی ارتباطات و نیز جامعه ‏اطلاعاتی نامگذاری شده است. در واقع هدف از این اقدام ‏جلب توجه دولتها و مردم جهان به مقوله ارتباطات و ‏فناوری اطلاعات در عصر حاضر است. ‏

درسال ? 1932 ?طبق تصمیمات كنفرانس مادرید این‌اتحادیه به‌اتحادیه بین‌المللى ارتباطات راه دور یا "آى‌تى‌یو" تغییر نام داد و كلیه آیین نامه‌هاى اتحادیه مورد تجدید نظر قرار گرفت و از سال ? 1947 ?آى تى یو بطور رسمى جزو واحدهاى تخصصى وابسته به سازمان ملل شد و اكنون با ? 160 ?عضو از بزرگترین نهادهاى تخصصى بین‌المللى سازمان ملل بشمار مى‌رود. كشورما نیز در سال ? 1248 ?یعنى ?4 سال پس از تاسیس این اتحادیه به عضویت آن در آمد. 

هیات وزیران در سال 1381   به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ، آیین نامه نحوه اجرای فعالیت های مشخص به منظور گسترش کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور را در پانزده ماده تصویب نمود.

***

    منابع :

1- مهر

2- صداوسیما

3- روزنامک

  4- خبرگزارى جمهورى اسلامی (ایرنا) 

5-  سایت ictna

6- سایت شهید آوینی

7- سایت انقلاب فرهنگی

8-  ویکی پدیا

9- سایت ایریپ

10- سایت رشد

11- سایت پایگاه اطلاع رسانی پزشکان ایران

12-  سایت فیزیک

 

UserName