• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1386/02/25
  • تاريخ :

امروز در تاریخ (25 اردیبهشت)  

 

امروزدرتاریخ(25 اردیبهشت86) 

       

امروز ، بیست و پنجم اردیبهشت ماه 1386 هجری شمسی ، برابراست با 27ربیع الثانی 1428قمری و 15 می   2007 میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، بوقوع پیوسته از این قرارند:

***

عبدالرحمان اول امیر کردوای  اسپانیا شد

1251 سال پیش در چنین روزی در سال 756 میلادی ، عبدالرحمان اول امیر کردوای  اسپانیا شد .این از نخستین تصرفات مسلمانان در اروپا بود .

  گفته می شود در سال 1492 میلادی مسلمانان آخرین منطقه تحت حکومت خود را با غرناطه  ازدست دادند و مسیحیان قدرت را در سراسر اروپا در دست گرفتند . مسلمانان که در اروپا قدرت واحده بودند مورد تهاجم هر از گاه مسیحیان قرار می گرفتند ولی مسیحیان توان رویارویی با آنان را نداشتند . در این میان  پس از گذشت چندی مسیحیان اروپا روز به روز متحد تر می شدند ولی روسای  کشور های مسلمان سخن جدایی  سر می دادند . به همین دلیل دولت های کوچک  مسلمان اندلس،یکى پس از دیگرى در برابر مسیحیان وادار به تسلیم شدند و مسلمانان به سوى جنوب اندلس عقب نشینی کردند . آخرین دولتی که در مقابل مسیحیان مقاومت می کرد ‏دولت بنى نصر بود . شهر غرناطه پایتخت این دولت و مهمترین شهر اسلامى اندلس ، مدتها در برابر مسیحیان ایستادگى کرد.  اختلافات داخلى،مهمترین عامل ضعف مسلمانان در این برهه  در برابر قدرت در حال افزایش مسیحیان بود.دولت‏بنى نصر به تنهایى مى‏بایست در برابر دو دولت قدرتمند مسیحى اسپانیا یعنى کاستیل و آراگون ایستادگى مى‏کرد.با اتحاد این دو دولت و تشکیل دولت واحد اسپانیا کار بر مسلمانان سخت‏تر شد.دولت‏بنى نصر در آخرین روزهاى حیات خود،دست کمک به سوى دولت عثمانى دراز کرد.این دولت حتی به امید حفظ حیات خود،درصدد مصالحه با دولت مسیحى اسپانیا بر آمد.براى این منظور معاهداتى میان طرفین ‏منعقد شد اما دولت اسپانیا به هیچیک از معاهدات خود وفادار نماند.بنى نصر بار دیگر با توسل به جنگ کوشیدند موقعیت‏خود را حفظ کنند.در جنگهایى که در گرفت،سر انجام در سال 898 ه. ق  دولت‏بنى نصر شکست‏خورد و شهر غرناطه سقوط کرد.

***

پاپ مجوز شكنجه كردن صادر كرد

755 سال پیش در چنین روزی در سال 1252 میلادی ، پاپ وقت، اینوسنت چهارم با امضاء یك فرمان، مجوز شكنجه كردن كسانی را كه منكر وجود خدا بودند صادر كرد.

 این فرمان سبب رواج شكنجه در دنیای كاتولیك شد، به گونه ای كه هركس را كه می خواستند شكنجه كنند، انگ خدا نشناسی می زدند. اینوسنت چهارم كه یك روحانی ایتالیایی بود از سال 1243 تا 1254 مقام پاپی را به دست داشت و رئیس كل كلیساهای كاتولیك جهان بود.

***

ساخت نخستین تیربار در جهان

 

289 سال پیش در چنین روزی در سال 1718 میلادی ، « جیمز پاكل » انگلیسی اختراع خود، تفنگ خودكار را در لندن به ثبت رسانید.

 این تفنگ كه به «پاكل گان» معروف شد تنها می توانست 9 گلوله پیاپی شلیك كند و سپس نیاز به فشنگ گذاری داشت. از این تیربار كه از لحاظ وزن، سنگین بود عمدتا در كشتی استفاده می شد.

ساخت تیربار از دیر زمان مورد توجه اصحاب صنایع نظامی بود، زیرا كه برتری تسلیحات نظامی، همچنان از عوامل اصلی قدرت یك كشور است. در سده نخست میلادی، كمانگران كمانی را ساخته بودند كه قادر به پرتاب بیش از یك تیر بود. در نیمه قرن یكم پیش از میلاد، در زمان سپهسالاری «سورنا» سرفرمانده ارتش امپراتوری ایران زوبین انداز و سنگ انداز مكانیكی مسلسل ساخته بودند كه در جنگ «كارهه» از آنها استفاده شد. در قرن پانزدهم میلادی، لئوناردو دا وینچی تلاش بسیار كرد كه تفنگ خودكار بسازد و در این زمینه به پیشرفتهایی هم نائل آمد. مسئله او این بود كه هنوز فشنگ اختراع نشده بود.

    پس از اختراع جیمز پاكل، تیربار واقعی تر در سال 1861 و در جریان جنگ داخلی آمریكا توسط «ریچارد كاتلینگ» ساخته شد و از سال بعد در نیروی زمینی و نیروی دریایی بكار گرفته شد. تیربار كاتلینگ برقی و سنگین بود در سال 1883 «هیرام ماكزیم» تیرباری ساخت كه مشابهت فراوان به تیربارهای امروز داشت و همین تیربار ماكزیم كه در انواع سبك و سنگین ساخته شده بود رو به تكامل گذارد و آلمانی ها در دوران جنگ جهانی اول، نوع بهتر آن را ساختند. تلاش نهایی این بود كه سلاحهای انفرادی (تفنگ و تپانچه) هم خودكار شوند و از تك تیرزنی بیرون آیند كه جنگ دوم جهانی این كار را میسر ساخت و میخائیل كالاش نیكوف روسی كاملترین تفنگ خودكار را در سال 1947 تحویل ارتش شوروی داد .

***

زادروز میخائیل بولگاكوف

 

116 سال پیش در چنین روزی در سال 1891 میلادی میخائیل بولگاكوف داستان نگار نیمه اول قرن بیستم روسیه به دنیا آمد. تحصیلات وی پزشكی بود و به خواست والدینش دكتر شده بود، اما پس از خروج از دانشگاه به تعقیب هدف خود داستان نگاری پرداخت . زیرا كه متعقد بود در آن استعداد بیشتری دارد و جمعیت بیشتری را مخاطب قرار می دهد. بولگانوف نیز بمانند بیشتر داستان نگاران معروف، داستان نویسی را از نوشتن داستان كوتاه برای مجله ها آغاز كرد. معروف ترین داستان او «آقا و مارگاریتا» عنوان دارد كه در آن حقایق بسیاری را در قالب داستان بیان كرده است. شهرت بولگاكوف در جامعه روسیه به حدی بود كه استالین شخصا به او تلفن می كرد. این داستان نگار در دهم مارس 1940 درگذشت كه امروزه معلوم شده است براثر بیماری ناشی از كشیدن سیگار بوده است. وی در كشیدن سیگار افراط می كرد.

***

تظاهرات میهنی ایرانیان برضد وثوق الدوله

91 سال پیش در چنین روزی در سال 1296 میلادی در میدان بهارستان تهران بر ضد وثوق الدوله رئیس الوزراء وقت ، تظاهرات وسیعی انجام شد كه به زد و خورد تظاهركنندگان و ماموران مسلح دولت انجامید. این، خشونت بارترین تظاهرات چهل روزه بر ضد وثوق الوله بود. اعتراض و تظاهرات مردم از زمانی آغاز شده بود كه تهرانی ها متوجه شده بودند، وثوق الدوله رئیس الوزراء وقت، ایجاد واحد نظامی انگلیسی «اس . پی . آر» مركب از افراد محلی و افسران انگلیسی اعزامی از هند را در منطقه تحت نفوذ انگلستان در ایران به رسمیت شناخته است.

در آن زمان، انگلیسی ها كرمان را مركز این نیرو قرار داده بودند. طبق موافقتنامه سن پترز بورگ، انگلستان و روسیه میهن ما را میان خود به دومنطقه نفوذ و یك ناحیه بی طرف حایل قسمت كرده بودند كه جنوب و شرق ایران سهم انگلستان شده بود. وثوق الدوله اوایل فروردین بر اقدام انگلستان دایر بر ایجاد اس.پی.آر كه «ژنرال پرسی سایكس» مجری آن بود صحه گذارده بود و مردم كرمان و فارس از لحظه تسلیم شدن وثوق الدوله به خواست انگلیسی ها تظاهرات بر ضد او را آغاز كرده بودند و تهرانی ها در چنین تاریخی اعتراضات خود را نشان دادند .

***

اعلام جرم علیه قوام السلطنه

59 سال پیش در چنین روزی در سال 1327 شمسی ، احمد دهقان نماینده وقت مجلس و ناشر مجله تهران مصور برضد قوام السلطنه به دادستان تهران اعلام جرم كرد و با ارائه اسناد و مدارك او را متهم به ارتكاب خیانت نسبت به وطن كرد.   احمد دهقان در خرداد 1329 به قتل رسید.

***

اعلام موجودیت رژیم صهیونیستی ، شوم ترین روز براى مردم فلسطین

 

 قدس

59 سال پیش در چنین روزی در سال 1948 میلادی ، رژیم صهیونیستی پس از خروج نیروهای انگلیسی از کشورفلسطین ، وبا  اشغال کامل این کشور اعلام موجودیت کرد .

آنروز فصلى متفاوت را در تاریخ این سرزمین رقم زد و در میان هلهله و غریو اروپاییان كه در پى فراموش كردن گناه خود برآمده بودند، در فلسطین مردمى قربانى جنایت اروپاییان مى شدند و تاوان گناهى را پس مى دادند كه هیچ گاه مرتكب نشده بودند. سرزمین فلسطین درسال 1917 به اشغال سربازان انگلیسی درآمده بود و 5 سال بعد به موجب تعمیم مجمع بین الملل تحت قیمومیت انگلستان قرارگرفت.

ازآن پس تشكیل دولت یهودی درفلسطین به رسمیت شناخته شد و یهودیان ازسراسرجهان به فلسطین مهاجرت كردند. درسال 1948 میلادی بموجب قطعنامه سازمان ملل متحد سرزمین فلسطین میان دو دولت یهودی و عرب تقسیم و بیت المقدس منطقه ای بین المللی درنظرگرفته شد. مدتی بعد بن گوریون ازرهبران اصلی صهیونیسم ایجاد دولتی صهیونسیت را اعلام كرد. درپی انتشاراین خبركشورهای عربی اعتراض شدید خود را آشكارساختند اما ازآن زمان تاكنون رژیم صهیونیستی همچنان به حیات ننگین خود ادامه می دهد

با نگاهی به تاریخ می توان در یافت که  انگلیس ، در زمان اوج قدرت ، تمامی هم خود را برای  نابود کردن توان  سیاسی و نظامی جهان اسلام ، تحت قیمومت در آوردن سرزمین های اسلامی و تاسیس یک رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی بکار گرفته بود . بر همین اساس و در آستانه اشغال فلسطین توسط ژنرال آلنبی ، جیمز بالفور وزیرامور خارجه وقت انگلیس طی نامه ای  به لیونل والتر دوروچیلد  ، قول همکاری تمام عیاری را  در جهت تاسیس یک رژیم صهیونیستی در فلسطین به وی داد .  لذا  در زمانی  که آلنبی به سوی فلسطین می شتافت  ، بالفور نیز  جدی ترین گام را در  زمینه تشکیل یک رژیم صهیونیستی در فلسطین برداشت . 

در همین زمان صهیونیست ها از نامه  بالفور و پیشروی ژنرال آلنبی به عنوان استجابت دیرینه دعای قوم یهود یاد می کردند . طی مدت سی سال و درحالی که مسلمان ها در اختلاف و چند دستگی  به سر می بردند  ، بریتانیا  زمینه را برای تشکیل رژیم صهیونیستی فراهم کرد. هجوم  صهیونیست ها  از سراسر جهان به فلسطین , تشکیل  گروه های نظامی صهیونیستی  ،در اختیار قرار دادن  امکانات مالی و اقتصادی ، تقویت وجهه صهیونیست ها در جهان از طریق رسانه های  بین المللی  و سرکوب مسلمانان فلسطین از جمله مهمترین اقدامات استعمار در جهت  تشکیل رژیم صهیونیستی بود . سرانجام پس از آمده شدن موقعیت ، انگلستان بر قیمومت و اشغال خود در فلسطین پایان داد و از آن جا خارج شد. پس از این واقعه ،  رژیم اشغالگر قدس موجودیت خود را  اعلام کرد  و نخستین  جنگ اعراب و این رژیم  در گرفت . 

***

عملیات شیخ فضل الله نوری

26 سال پیش درچنین روزی در سال 1360 شمسی ، رزمندگان ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عملیات شهید شیخ فضل الله نوری را در آبادان آغاز کردند. درعملیات شهید شیخ فضل الله نوری رزمندگان اسلام تپه های شهید مؤذنی را كه مكان دیده بانی دشمن بود، از وجود دشمن پاك كردند. افراد زیادی از ارتش دشمن را به هلاكت رساندند.

***

روزبزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی

 

حکیم ابوالقاسم فردوسی

همه ساله چنین روزی در ایران به عنوان روزبزرگداشت فردوسی گرامی داشته می شود . فردوسی به حق پرچمدار هویت ایرانی در نظم است . طبع و ذوق شاعری و شور و دلبستگی او بر زنده کردن مفاخر ملی، باعث بوجود آمدن شاهکاری برزگ به نام «شاهنامه» شد. شاهنامه فردوسی که نزدیک به پنجاه هزار بیت دارد ، مجموعه ای از داستانهای ملی و تاریخ باستانی پادشاهان قدیم ایران و پهلوانان بزرگ سرزمین ماست که کارهای پهلوانی آنها را همراه با فتح و ظفر و مردانگی و شجاعت و دینداری توصیف می کند.

حکیم ابوالقاسم فردوسی در طبران طوس به سال 329 هجری بدنیا آمد. پدرش از دهقانان طوس بود و در آن ولایت مکنتی داشت. وی دوران کودکی و جوانی را در خانواده ای که همه دهقان و ایرانی پاک نژاد بودند؛ در فضایی سرسبز و آرام به تحصیل علم و ادب گذراند. علاقه او به داستان های كهن باعث می شد تا گهگاه طبع خود را در سرودن تاریخ ایران قدیم آزمایش كند اما در آن زمان هیچ کس باور نمی کرد که این سروده های پراکنده ادامه یابد و به یک اثر عظیم حماسی به نام «شاهنامه» تبدیل شود.

در عهد سامانیان در قرن چهارهم هجری، جمع آوری و تألیف سرگذشت پادشاهان قدیم ایران رونق به سزایی یافت. این کتاب ها که به شاهنامه معروف بودند به نثر نوشته شده بود و پیش از آن که از میان بروند، منبع و مأخذ برخی از کتاب های منثور و منظوم تاریخی در زبان فارسی و عربی قرار گرفت. جامع ترین آنها شاهنامه منثور ابومنصوری نام داشت که به فرمان «ابومنصور محمدبن عبدالرزاق» حاکم طوس، در حدود سال 346 قمری به دست جمعی از مورخان و نویسندگان جمع آوری و تدوین گردید. این کتاب، مأخد مهم فردوسی در نظم شاهنامه است.

پیش از آن که فردوسی، به شاهنامه سرایی بپردازد، «دقیقی» که از شاعران بزرگ و همسال فردوسی است به نظم شاهنامه روی آورده بود. وی تنها هزار بیت از داستان گشتاسب و ارجاسب تورانی را سروده بود که در سن کمتر  از چهل سالگی به دست غلامش کشته شد. پس از قتل دقیقی، دوستان فردوسی که قوت طبع شاعری  او را پیش از این آزموده بودند نزد وی آمده و او را به ادامه کار تشویق کردند؛ اما وی منبع و مأخذی در اختیار نداشت که بتواند از روی آن به نظم شاهنامه بپردازد؛ از این رو این شاعر خستگی ناپذیر و سخت کوش برای تهیه  این منابع به شهرهای بخارا، مرو، بلخ و هرات سفر کرده و با یک تحقیق میدانی و گسترده، داستان های باستان را از سینه پیران جهان دیده بیرون کشید و آن ر ا به نسل های پیش ازخود تقدیم کرد.

                       بپرسیدم از هر کسی بی شمار                                نترسیدم از گردش روزگار

فردوسی همیشه این نگرانی و دغدعه خاطر را داشت که مبادا او هم همانند دقیقی که چهل سالگی از دنیا رفت با مرگی نا به هنگام روبه رو شود و نتواند کار بزرگی را که با عشق و علاقه آغاز کرده به فرجام رساند؛ از این رو از خداوند می خواست که آن قدر زنده بماند که بتواند شاهنامه را که خود آن را «نامه شهر یاران پیش» نامیده بود به نظم درآورد.

دعای او متسجاب شد و در سن 71 سالگی، شاهنامه را به پایان رساند و در سن 82 سالگی نیز جهان فانی را وداع گفت.

«هرچه زودتر برآید؛ دیر نپاید».

 این سخن از سعدی شیرازی است یعنی چیزی که با شتاب انجام یابد ماندگار نمی ماند. فردوسی این شاعر توانمند ایران، از کسانی بود که عشق و تلاش را به هم آمیخت و با فقر و تنگدستی در آویخت و سی سال رنج برد و دود چراغ خورد تا توانست اثری پایدار و ماندگار از خود به یادگار گذارد.

او در سن کهولت نیز خود را بازنشسته نپنداشت و هستی خود را در این راه گذاشت و تا  دستانش توان نوشتن داشت قلم را کنار ننهاد و حاصل رنج سی ساله خود را در سال 400 هجری و در سن 71 سالگی به جامعه ادبی وهنری ایران زمین تقدیم کرد تا در سن 82 سالگی نیز به پیرایش و آرایش آن پرداخت. 

فردوسی پس از تکمیل شاهنامه و بازنگری در آن، تصمیم گرفت آن را به سلطان محمود غزنوی تقدیم کند، تا با پاداشی که از  این راه می ستاند هم خود را از فقر و تهدیدستی برهاند و هم کتاب را از گزند حوادث مصون دارد. وی بدین منظور از طوس به غزنین آمد، و به دربار محمود بار یافت . لیکن شاهنامه به مذاق سلطان ترک تبار خوش نیامد که کتاب را همه تمجید از ایران و ایرانی دید وسلطان غزنوی محمود نامه می خواست و فردوسی شاهنامه سروده بود. فردوسی خشم آلود از کاخ بیرون شتافت و شبانه به هرات گریخت.

فردوسی ازدوستان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت و شیفته مقام حضرت علی (ع) بوده است. این معنا در اشعار بسیاری از فرودسی تجلی یافته است.

با اینکه سلطان محمود غرنوی، ابتدا فردوسی را مورد بی مهری  قرار داد و دل او را رنجاند، اما سال ها بعد درصدد برآمد ازاین شاعر دل شکسته دل جویی کند؛ از این رو هدایایی فراهم کرد و گفت: با شتر سلطانی به طوس برند و از او عذر خواهند؛  اما اقبال با این شاعر همراه نبود. نظامی عروضی گوید: هدایای سلطان به سلامت به شهر «طبران» رسید، وقتی شتر از دروازه «رودبار» وارد می شد، جنازه فردوسی از دروازه «رزان» بیرون می رفت. گویند از فردوسی دختری ماند سخت بزرگوار، خواستند هدایای سلطان را بدو سپارند، قبول نکرد و گفت بدان محتاج نیستم.  فردوسی پس از 82 سال زندگی شرافتمندانه و افتخار آمیز در سال 411ه. ق غریبانه وفات یافت و دخترش عزت و  بلند طبعی او را کامل کرد و این چنان مقتدرانه از هدایای مادی سلطانی چشم پوشید و افتخاری بر افتخارات پدر افزود.

وقتی خبر مرگ فردوسی و رد هدایای او توسط دخترش به گوش سلطان محمود غزنوی رسید، دستور داد تا با آن هدایا کاروان سرا و آب انباری در بین راه نیشابور و مرو بنا کند. امروز پس از گذشت هزار سال که از مرگ فردوسی می گذرد نه از کاروان سرا اثری است و نه از «سلطان سرا»؛ نه از کاخ نشانی است و نه از کاخ نشین؛ اما کاخی که فردوسی بنا کرد نه تنها با گذشت روزگاران ویران نگردید بلکه بر آبادی و استحکام آن افزوده گشت.

 فردوسی از زبان قهرمانان و پهلوانان شاهنامه به همه آزاد مردان و ستم ستیزان جهان می آموزد که در برابر بیگانگان سر تسلیم و تعظیم فرود نیاورند و مرگ با عزت بر زندگی با ذلت ترجیح دهند و این همان مضمون سخنان سید و سالار شهیدان امام حسین (ع) در کربلاست.

به این بیت از فردوسی و سپس حدیثی از امام حسین (ع) توجه کنید :

فردوسی :      مرا مرگ خوش تر به نام بلند                                از این زیستن با هراس و گزند

امام حسین (ع): من مرگ را جز سعادت و زندگی با ستم کاران را جز خواری نمی بینم.

که البته نمونه هایی اینچنینی در اشعار بلند فردوسی فراوانند.

***

 روز جهانی خانواده

 

 روز جهانی خانواده

همه ساله چنین روزی به عنوان روز جهانی خانواده در کشورهای مختلف گرامی داشته می شود. مجمع جهانی سازمان ملل بر اساس قطعنامه شماره 47/237 که در تاریخ 20 سپتامبر 1993 به تصویب رسیده است، پانزدهم ماه می را که مصادف با 25 اردیبهشت می باشد بنام روز جهانی خانواده اعلام کرده است.

هدف از گرامیداشت این روز اهمیت جوامع جهانی به خانواده بعنوان اصلی ترین ركن جامعه و برطرف نمودن مواردی است كه در دنیای امروز این كانون گرم زندگی تهدید می كند. علاوه بر آن روز جهانی خانواده فرصت مناسبی است برای ارتقا سطح آگاهی عمومی در مورد مسائل مربوط به خانواده و بسط آن در جوامع مختلف.

در ایران اسلامی نیز همچون دیگر كشورهای جهان،دولت و مردم با گرامیداشت این روز حمایت خاص خود را از كانون گرم خانواده اعلام می دارند. اهمیت خاص دین مبین اسلام به خانه و خانواده و نگاه جدید دولتمردان به مشكلات و مسائل مربوط به خانواده راهكارهای مفیدی را در این زمینه بدنبال داشته است. حفظ خانواده و صیانت از آن در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز مورد اشاره قرار گرفته . دانش‌افزایی خانواده‌ها در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی از جمله اقداماتی است كه در سال های اخیر در این زمینه صورت گرفته است.

***

منابع:

مهر

صداوسیما

روزنامک

ویکی پدیا

Irib

ایران نگار

UserName