• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1386/02/20
  • تاريخ :

امروز در تاریخ (21 اردیبهشت)

        

امروزدرتاریخ(21اردیبهشت86)  

      

امروز ، بیست و یکم اردیبهشت ماه 1386 هجری شمسی ، برابراست با 23ربیع الثانی 1428قمری و 11 می   2007 میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، بوقوع پیوسته از این قرارند:

***

پایتخت شدن قسطنطنیه

 

 قسطنطنیه

677 سال پیش در چنین روزی در سال 1330 میلادی ، قسطنطنیه ( استانبول فعلی ) پایتخت جدید امپراطوری روم شرقی شد .

در سال 395 میلادی تئودور کبیر امپراتور روم ، کشور خود را میان دو پسرش تقسیم کرد و بدین ترتیب، دو کشور به نام‌های روم شرقی و روم غربی پدید آمد.

بنیان‌گزار این شهر قسطنطین (معرب کلمه‌ی کنستانتین) بود که در 274 میلادی متولد شد و در 337 میلادی از دنیا رفت.

وی نخستین امپراتور روم بود که آئین مسیحیت را پذیرفت و آن را دین رسمی کشور روم اعلام کرد و کلیسا را با دولت پیوند داد.

وی پس از پیروز بر دشمنانش، در سال 330 پایتخت خود را به دهکده‌ی بیزانطیوم (قسطنطنیه) -که در حاشیه‌ی تنگه‌ی بسفر قرار دارد- انتقال داد و آن را وسعت بخشید؛ ساختمان‌های زیادی در آن ساخت.

حاکمان امپراتوری روم شرقی همیشه بر این مطلب تاکید داشتند که دولت بیزانس (دولت روم شرقی) دولتی است شرقی. قسطنطنیه تا سال 1453 پایتخت امپراتور روم شرقی محسوب می‌شد.

 در این سال، از سپاهیان دولت عثمانی به فرماندهی سلطان محمد فاتح شکست خوردند و قسطنطنیه تصرف شد و بدین ترتیب، به عمر امپراتوری هزارساله‌ی روم شرقی خاتمه داده شد. شهر قسطنطنیه پس از تصرف توسط نیروهای عثمانی، اسلامبول (یعنی شهر اسلام) خوانده شد.

این شهر هم‌اکنون یکی از شهرهای مهم و زیبای کشور ترکیه محسوب می‌شود که در کنار تنگه‌ی بسفر (تنگه‌ای که دریای سیاه را به دریای مرمره وصل می‌کند) قرار دارد.

 اسلامبول یا استامبول در بخش اروپایی ترکیه است و حلقه‌ی ارتباطی آسیای صغیر با اروپای شرقی به شمار می‌آید.

*** 

درگذشت ملا احمد نراقی

 

ملا احمد نراقی

183سال پیش در چنین روزی در سال 1245 قمری ،  آیت الله ملا احمد نراقى ، ستاره فروزان آسمان فقه و فقاهت ، در اثر بیمارى وبا كه نراق و كاشان و اطراف آن را فراگرفته بود چشم از جهان فروبست.

این عالم بزرگوار در چهاردهم جمادى الثانى سال 1185 قمری ، در خاندان علم و فضیلت در نراق از توابع کاشان دیده به جهان گشود.

پدرش حاج ملا مهدى بن ابو‏ذر از استادان علوم اسلامی در روز گار خویش بود . احمد دوران نوجوانى و جوانى را در شهر كاشان و در محضر پدر بزرگوارش محقق نراقى به تحصیل دوره‏ هاى مقدمات، سطح و خارج گذراند. پس از فراگیری مقدمات علوم نزد پدر ، به سمت گسترش یافته های علمی  خود پرداخت و در این مسیر  از محضر بزرگانی چون علامه بحر العلوم ، شیخ جعفر کاشف الغطاء ، میرزا مهدى شهرستانى و وحید بهبهانى در در نجف اشرف و کربلای معلا بهره جست . وی در سال 1205 قمری ( در سن 20 سالگی ) به درجه اجتهاد نائل آمد . پس از در یافت  درجه اجتهاد به زادگاه خویش بازگشت و به تدریس و تربیت شاگردان بسیار همت گمارد .

ملا احمد نراقى در بین علماى قرون اخیر از جایگاه خاصى برخوردار است وى در علوم مختلف، اصول فقه، حدیث، رجال، درایة، ریاضیات، نجوم، حكمت، كلام، اخلاق، ادبیات و شعر سرآمد علماى زمان خود بوده است. وى از همان دوران جوانى مسئولیت مرجعیت و ریاست و زعامت دین و دنیاى مردم كاشان و قسمتهاى وسیعى از ایران را بر عهده داشت و كلمات معاصرین و علماى پس از وى شاهد بر این مطلب مى‏باشد.

از او آثار بسیاری به جای مانده است که از میان آنها می توان به  مستند الشیعه فى احکام الشریعه، عوائد الایام، طاقدیس، عین الاصول، شرحى بر تجرید الاصول، معراج السعاده، اسرار الحج، اجتماع امر و نهى، اساس الاحکام، سیف الامه، مناهج الاصول، مفتاح الاحکام، خزائن و یک دیوان شعر فارسى اشاره کرد . تالیفات مرحوم نراقى، هم در زمان خودش و هم پس از او مورد عنایت و مراجعه علمابوده، به طورى كه فقیه بزرگ شیعه مرحوم «سید كاظم یزدى‏» صاحب «عروه‏» - رضوان الله تعالى علیه - همیشه سه كتاب مهم فقهى در نزدش عزیز و مورد مراجعه‏بوده كه یكى از آنها مستند مرحوم نراقى است .

كتاب طاقدیس  ایشان كه به سبك و روش مثنوى ملاى رومى است، شامل قصص‏و داستانهاى اخلاقى و تربیتى است كه با نظمى شیوا و دلنشین به رشته تحریر در آمده.او دراشعارش به صفایى تخلص مى‏كرده. این ابیات از اشعار نغز اوست:

ساقى به یاد یار بده ساغرى ز مى *  از آن گنه چه باك كه باشد به یاد وى

من ژنده پوش یارم و دارم به جان او *  ننگ از قباى قیصر و عار از كلاه كى

تا كى دلا به مدرسه طامات طرهات * بشنو حدیث‏یار دو روزى ز ناى نى

...

زخم دل را مرهمى جستم طبیبى دید و گفت * زخم شست قاتلى هست این ندارد مرهمى

آدمى زادى كه مى‏گویند، اگر این مردمند * اى خوشا جایى كه در آنجا نباشد آدمى

پس از وفات بدن مطهر او به نجف اشرف منتقل و در جانب صحن مرتضوى و پشت سر مبارك مولى الموحدین على بن ابى طالب (ع) و در كنار قبر پدر بزرگوارش به خاك سپرده شد.

روحش با اولیاءالله محشور باد.

***

استقلال لوكزامبورگ

 

140 سال پیش در چنین روزی در سال 1867 میلادی ، قدرت های اروپایی در اجلاس خود باردیگر و برای سومین بار در طول قرن نوزدهم ، مهر تایید بر استقلال دوك نشین «لوكزامبورگ» گذاردند.

مبارزات استقلال طلبانه مردم این سرزمین از سمپتامبر 1815 میلادی از زمانیكه لوكزامبورگ به اجبار عضو فدراسیون آلمان شد ، آغاز شده بود .آلمانی ها در زمان جنگهای اول و دوم این كشور را اشغال كردند و سال 1942 میلادی به مدت 3 سال لوكزامبورگ جزء خاك آلمان محسوب می شد .

 این كشور دو هزار و پانصد كیلومتر مربعی با پانصد هزار جمعیت میان فرانسه، آلمان و بلژیك قرار گرفته و با این كوچكی، از موسسان اتحادیه اروپا و پیشگامان عضویت در «ناتو» بوده است.

لوكزامبوگ كه دارای حكومت پارلمانی است (تعیین رئیس دولت از سوی پارلمان) و یك دوك (پرنس) بر آن ریاست می كند ، هیچیك از مشكلات كشورهای دیگر اروپا از جمله تورم، بیكاری و نارضایتی عمومی و در نتیجه اعتصاب عمومی و تظاهرات خیابانی نداشته است.

 لوكزامبورگ در سال 963 میلادی به عنوان یك دژ نظامی نام خود را در تاریخ به ثبت رساند و چون دژی مستحكم بود، در اطراف آن آبادی های متعدد ساخته شد. در سال 1815 كه كنگره وین در صدد تاسیس كشورهای كوچك در اطراف فرانسه برآمد تا ناپلئون دیگری به دنیا نیاورد، به لوكزامبورگ نیز استقلال كامل داده شد و به صورت یك كشور بی طرف همانند سویس درآمد، ولی دو جنگ جهانی قرن بیستم به لوكزامبورگی ها آموخت كه قوانین و میثاقهای بین المللی در برابر اراده فاتحان و قدرتمداران دیوارهایی كوتاه بیش نیستند و با همین فلسفه، پس از جنگ جهانی دوم به ناتو پیوست .

***

زادروز سالوادور دالی

 

سالوادور دالی

103 سال پیش در چنین روزی در سال 1904 میلادی ، سالوادور دالی نقاش برجسته اسپانیایی و بنیانگذار سبک سورئالیسم در نقاشی ، در فلورانس به دنیا آمد .

وی در دوران كودكی بچه‌ای متمرد و سركش و نسبت به هم‌سن و سال‌های خودش بسیار پرخاشگر بود. در دوران تحصیل علاقه‌ی وافری به نقاشی نشان داد و استعداد هنری‌اش خیلی زود شناخته شد. زمانی‌كه فقط 10 سال داشت اولین آموزش طراحی و نقاشی را شروع كرد. استادان وی هنرمندان معروف امپرسیونیسم آن دوران یعنی رامون پیكوت و بعدها یكی از استادان مدرسه‌ی نقاشی ملّی اسپانیا بود. اولین آثاری كه خلق كرد، نقاشی‌هایی بود كه از منازل و مناظر محیط اطراف زندگی‌اش كشید.

دالی، دوران تحصیلی‌اش را در دبیرستان برادران ماریستن به پایان رساند و در سال 1918 اولین نقاشی‌هایش در سالن تئاتر شهر فیگوراس به نمایش گذاشته شد كه این آثار توجه منتقدان هنری را به وی معطوف ساخت.

در سال 1921 وی در آكادمی «سن فرناندو» در مادرید شروع به تحصیل كرد اما در سال 1925 به دلیل سخنان تند سیاسی از آكادمی اخراج شد. دالی فوراً به خانه برگشت اما در آن‌جا دستگیر شد. وی مظنون به شركت در اغتشاشات و ناآرامی‌های سیاسی در كشور بود.

دالی در سال 1927 در جریان سفرش به پاریس با پابلو پیكاسو ـ نقاش اسپانیایی ـ و جوآن میرو آشنا شد. او كه از دیدار با پیكاسو به شدت تحت تأثیر قرار گرفته بود بعدها گفت: «زمانی كه با پیكاسو دیدار كردم چنان هیجان‌زده شده بودم كه گویی به حضور پاپ شرفیات شده‌ام».

 دالی در پاریس به عنوان مهم‌ترین عضو گروه هنری سورئال «آندره برتون» شناخته شد. برتون مدیر مدرسه‌ی هنری سورئالیسم بود. سال‌ها بعد او از سالوادور دوری جست و وی را به جانبداری كردن از فاشیسم و خودنمایی و حرص و طمع متهم كرد. در سال‌های بعد دالی از آن‌جایی كه هیأت ژوری آكادمی مادرید را برای ارزیابی آثار هنری فاقد صلاحیت می‌دانست در این آكادمی ثبت‌نام نكرد.

سال 1929 دالی سبك خاص خودش را كه بعدها باعث موفقیت‌اش در سطح جهانی شد یافت. تئوری سورئالیسم بر اساس تئوری‌های روان‌شناس معروف ـ دكتر زیگموند فروید ـ پایه‌ریزی شده است و توانایی‌های تكنیكی بسیار بالای دالی به وی اجازه داد تا نقاشی‌هایش را تقریباً به سبك فتورئالیستی خلق كند.

او مدتی در گروه نقاشان و مجسمه سازان سورئالیست فعالیت کرد و با ارائه نقاشیهای شگفت انگیز،  نام خود را به عنوان یکی از نام آورترین نقاشان سبک فرا واقعی تثبیت کرد."دالی"در کنار نقاشی به سینما،تئاترو اپرا علاقه داشت و در این زمینه ها نیز فعالیت کرد.از جمله آثار مطرح این هنرمند می توان به نقاشیهای "سبد نان"،"مرگ بهتر از ننگ"،"رویای کریستف کلمب"و "شام آخر"اشاره کرد.این هنرمند نامی درروز بیست و سوم ژانویه  1989 براثر حمله قلبی در گذشت.

*** 

آغازبه کارنخستین فرستنده تلویزیونی جهان

72 سال پیش در چنین روزی در سال 1935 میلادی ، نخستین فرستنده تلویزیونی جهان به نام نیپکو دربرلین آغاز به کارکرد .

این فرستنده به پاس قدر دانی از پاول نیپكو بنام او نام گذاری شد. نیپكو تحصیلاتش را در فیزیك به پایان رساند و تحقیقات گسترده خود را آغاز كرد و سر انجام طریقه تبدیل عكس به امواج و تشكیل مجدد آنها را كشف كرد . به عبارت دیگر نوعی از تلویزیونی را اختراع كرد كه امروزه شكل تكامل یافته آن در دسترس همگان است .

***

ورود نیروهای نظامی دو کشور فرانسه و انگلیس  به بلژیک

67 سال پیش در چنین روزی در سال 1940 میلادی ، نیروهای نظامی دو کشور فرانسه و انگلیس  بلژیک  را به تصرف خویش در آوردند . این عمل در برابر حملات گسترده ارتش نازی به این شهر و به منظور حمایت از مردم بلژیک در برابر آلمان ها انجام پذیرفت .

امروزه بلژیک کشوری کوچک، صنعتی، با تراکم جمعیت بالا و دارای منابع طبیعی اندک است. حکومت بلژیک پادشاهی مشروطه است. مجلس نمایندگان متشکل است از 212 عضو که برای دوره‌ای چهار ساله با رأی تمامی افراد بالغ تحت سیستم تعیین تعداد نمایندگان به نسبت جمعیت هر منطقه انتخاب می‌شوند.

مجلس سنا 182 عضو دارد، 106 نفر مستقیما انتخاب می‌گردند. 50 نفر منتخب شوراهای محلی هستند، 25 نفر را اعضای مذکور انتخاب می‌کنند و به علاوه ولیعهد.

پادشاه شخصی را به نخست وزیری انتصاب می‌کند که از پشتیبانی اکثریت در مجلس نمایندگان برخوردار است و بر اساس توصیه نخست وزیر دیگر اعضای کابینه را نیز انتصاب می‌کند.

بلژیک هم اکنون مرکز اصلی اداره جامعه اروپا و پیمان آتلانتیک شمالی است ولی این کشور گرفتار رقابت حاد میان فلامانی زبانان و فرانسوی زبانان است و به تدریج به سوی نظام فدرال پیش می‌رود .

****

 دموکراسی در لائوس

60 سال پیش در چنین روزی در سال 1947 میلادی ، لائوس صاحب قانون اساسی شد . بر این اساس ، رژیم این کشور به دموکراسی پارلمانی تغییر هویت داد .

کشور لائوس در شبه جزیره هندوچین قرار دارد. این سرزمین محصور در خشکى است و به دریا راه ندارد. مسلمانان این کشور از نژاد چام (شام) و اغلب چینى هستند.  در دهه شصت  که لائوس وضع ناگوارى داشت مسلمانان آسیبهاى فراوانى دیدند و با روى کار آمدن کمونیست‏ها، فشار بر آنان شدت بیشترى یافت.

تاریخ لائوس به پادشاهی لان‌ژانگ می‌رسد که در سده چهاردهم میلادی بنیاد شد و تا سده هیجدهم ادامه یافت. حزب انقلابی خلق لائوس  حزبی کمونیست در کشور لائوس است. از سال 1975 به بعد کنترل لائوس را به دست داشته است.

کمیته مرکزی و دفتر سیاسی ارگان‌های تصمیم گیری این حزب هستند و کنگره? حزب که اعضای کمیته مرکزی و دفتر سیاسی را انتخاب می‌کند هر پنج سال یک‌بار برگزار می‌شود.

***

تغییر نام سیام به تایلند

 

تغییر نام سیام به تایلند

58 سال پیش در چنین روزی در سال 1949 میلادی ، کشور سیام ، نام خود به تایلند تغییر داد  .  تایلند در جنوب شرقى آسیا و شبه جزیره هندوچین بر کنار خلیج ‏سیام قرار دارد . مساحت آن بیش از پانصد و چهارده هزار کیلومتر مربع وسعت آن است و بیش از پنجاه  میلیون سکنه دارد. مرکز حکومت آن بانکوک است.

بیشتر جمعیت آن (امروزه 65 میلیون نفر) از تبار «تای» هستند، به علاوه واژه تایلند در زبان این كشور به معنای «آزادی» است و این سرزمین از سال 1238 میلادی كه به وجود آمده است، مستعمره و تحت الحمایه دولت دیگری نبوده است.

 تایلند كه میان كامبوج، لائوس، میانمار، مالزیا و خلیج سیام واقع شده است در طول جنگ جهانی دوم به صورتی متحد ژاپن بود و سپس در طول جنگ ویتنام و بعد از آن در ردیف دوستان آمریكا قرار گرفت.

مردم تایلند عمیقا بودایی و دارای فرهنگ بودایی و هندی و چینی هستند. حدود چهار درصد تایلندی ها مسلمانند و مسلمانان در جنوب تایلند ( مجاور مرز مالزی ) زندگی می كنند.

*** 

روزی كه خسرو روزبه اعدام شد

 

 

خسرو روزبه

49 سال پش در چنین روزی در سال 1337 ه.ش ، خسرو روزبه رئیس سازمان نظامى و عضو كمیته مركزى حزب توده ایران به حكم محكمه نظامی و تأیید شاه، اعدام شد.

خسرو روزبه فرزند ضیاءلشكر بود و در ملایر به دنیا آمد. او پس از به پایان رساندن تحصیلات ابتدایى و متوسطه در ملایر و همدان، به دانشكده افسرى وارد شد و در رسته توپخانه تحصیل كرد.

او پس از حوادث شهریور 1320 و اشغال ایران، به حزب توده پیوست. وی در سال 1323 به همراه عزت الله سیامك سازمان نظامى حزب را تأسیس كرد.

 رهبران حزب توده پس از شكست قیام پیشه ورى و خاتمه غائله آذربایجان حكم به انحلال سازمان نظامى دادند، اما روزبه خشمگین شد و سازمان را به رغم مخالفت رهبران حزب حفظ كرد.

او از عضویت در حزب نیز كناره گیرى كرد اما در سال 1327 و پس از آنكه حزب توده، تحت فشار شوروى ها، خواستار بازگشت سازمان نظامى شد، بار دیگر به عضویت حزب درآمد.

 او در همین سال دستگیر و زندانى شد، اما در آذرماه 1329 به همراه عده دیگرى از رهبران زندانى از زندان گریخت.

اظهارات روزبه در بازجویى و دادگاه از چند جهت اهمیت دارد. او اولاً اعتراف كرد كه قتل محمد مسعود (روزنامه نگار رادیكال و مدیر روزنامه «مرد امروز» در سال 1326) و عده اى از اعضاى حزب (پس از سال 1331) كار گروه ترور او بوده است.

 در ثانى دفاع او از كمونیسم و انتقاداتى كه نسبت به گروهى از رهبران حزب توده مطرح كرد، به موضوعى براى سال ها بحث و مناقشه تبدیل شد.

روزبه پذیرفت كه در قتل پنج تن از اعضاى حزب كه توسط شاخه اطلاعات سازمان نظامى طراحى شده بود، مشاركت داشته است.

آخرین فعالیت هاى سازمان یافته حزب توده در ایران (پیش از انقلاب) نیز با دستگیرى و اعدام روزبه پایان یافت.

***

آغاز تحریم اقتصادی ایران

27 سال پیش در چنین روزی در سال 1359 ه.ش ، شماری از کشورهای اروپاپی به تاسی  از دولت امریکا ، جمهوری اسلامی ایران را مورد تحریم اقتصادی خویش قرار دادند .

هدف آنها همانند امریكا ، اعمال فشار بیشتر بر مردم مسلمان وانقلابی كشور اسلامی ما ایران بود . تا از این طریق نظام نوپای جمهوری اسلامی ایران از میان بردارند .

 اما این توطئه نیز تحت تاثیر قاطعیت و آگاهی رهبر كبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره)؛ و وحدت مردم در سراسر كشور باشكست روبروشد.

 این تحریم  اگرچه موجبات فشار اقتصادی بیش از پیش بر مردم و دولت را فراهم آورد اما در عمل پایبندی مردم  ایران را به آرمانهای انقلاب اسلامی مستحکم تر ساخت . این قبیل ترفندهای نخ نما و کهنه هنوز هم در سیاست خارجی کشور امریکا رایج است !

***

منابع :

1- مهر

2- روزنامک

3- صداوسیما

4- روزنامه شرق

5- سایت رشد

6-ویکی پدیا

7- irib

8- حوزه

9- سوره مهر

UserName