• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1387/02/12
  • تاريخ :

مروري بر كارنامه‌ي صدا و سيما در سالي كه گذشت

تلويزيون

وعده‌ها و سياست‌هاي محقق ‌شده و نشده...

مروري بر كارنامه‌ي صدا و سيما در سالي كه گذشت

رييس سازمان صدا و سيما به همراه معاونان و مديران ارشد اين رسانه در سال 86، رويكردها و سياست‌هايي را اتخاذ كرده و به مخاطبان خود وعده‌هايي دادند؛ برخي از اين سياست‌ها و وعده‌ها به سال‌هاي گذشته و بدو حضور عزت‌الله ضرغامي در رسانه‌ي ملي برمي‌گردد كه برخي از آن‌ها طي سالي كه گذشت به انجام هم رسيده ‌است.

با مرور سياست‌هاي محقق شده، وعده‌هاي انجام نشده را نيز يادآوري كرده است.

****

* در حالي كه سال گذشته شاهد پخش آگهي‌هاي بازرگاني 7 الي 11 دقيقه اي بوديم، كاهش مدت زمان آگهي‌هاي بازرگاني مورد تاكيد رييس سازمان صدا و سيما قرار گرفت و در نهايت هم اينك، حداكثر مدت زمان هر آگهي بازرگاني 5 دقيقه است؛ البته گاهي افزايش مي‌يابد!

** سازمان صدا و سيما در سال 86 و در پي پخش برخي سريال‌ها از جمله «ميوه ممنوعه»، «ساعت شني»، «اغماء» و «يك مشت پر عقاب» با برخي اعمال فشارهاي خارجي از سوي اقشار و صنف مختلف مواجه شد كه مديران اين رسانه را مجبور به جرح و تعديل و حتي ايجاد تغيير در داستان برخي از اين سريال‌ها كرد. در پي اتفاقاتي اين چنين كه اعتراض برخي هنرمندان را هم به دنبال داشت، نظارت‌ها بر بخش فيلمنامه افزايش يافت. معاون سيما نيز اعلام كرد كه با افزايش نظارت‌ها، مسلما از اين پس جرح و تعديل سريال‌ها كاهش مي‌يابد.

و اما رييس سازمان صدا و سيما نيز در اين باره گفت: اقدامات نهايي براي جمع بندي سريال‌ها سانسور نيست؛ با شيبي ملايم به سمت ايجاد تحول در برنامه‌هاي صدا و سيما هستيم و اين حركت اصلاح‌گرايانه را با تند روي و حركت‌هاي چريكي خراب نمي‌كنيم. معاون سيما نيز اطمينان داد كه صداوسيما به سمت رسانه‌اي خنثي پيش نمي‌رود.

** در تير ماه سال 86 همچنين شبكه پرس تي وي به عنوان نخستين شبكه‌ي ماهواره‌يي انگليسي زبان راه‌اندازي شد و ضرغامي از آن به عنوان تريبوني براي اكثريت خاموش جهان ياد كرد.

بخش انگليسي راديو معارف را هم سرانجام بهمن ماه سال 86 راه اندازي كردند. شبكه اينترنتي ايران صدا هم به رغم برخي بدبرنامه‌ريزي‌ها سرانجام در سال 86 آزمايشي راه‌اندازي شده است.

** توليد و پخش سريال «مدار صفر درجه»(به كارگرداني حسن فتحي) در سال گذشته واكنش‌هاي بسياري را در رسانه‌هاي خارجي به همراه داشت؛ به نحوي كه بسياري از روزنامه‌ها و مجله‌هاي معتبر جهاني درباره اين سريال كه در كنار نمايش روابط عاطفي، سعي داشت ميان يهوديان و صهيونيست‌ها تفكيك قائل شود، مطالب و تحليل‌هايي را ارائه كردند. همچنين در تمامي اين نقدها بر ساخت حرفه‌اي اين سريال كه از حضور تعدادي بازيگران خارجي نيز بهره مي‌برد، اذعان شده بود.

** رييس سازمان صدا و سيما در نيمه دوم سال 86 از اجراي طرح ساماندهي و مديريت پخش موسيقي در رسانه ملي خبر داد و گفت: اين طرح با هدف استفاده مديريت شده از موسيقي در تعميق توليدات و برنامه‌سازي در حوزه‌هاي مختلف اجرا و نهادينه مي‌شود. او هم‌چنان گفت كه در جلسات طرح ساماندهي اغلب خودش نيز حضور دارد.

** در سال 86 بر لزوم پرتاب ماهواره مستقل براي استفاده صدا و سيما تاكيد شد كه به امضاي 162 نماينده هم رسيد. معاون امور مجلس و استان‌هاي سازمان صداوسيما هم بهمن ماه امسال ابراز اميدواري كرد بودجه مورد نياز براي پرتاب ماهواره صداوسيما در مجلس شوراي اسلامي تصويب شود كه مرحله اول آن محقق شد.

** سياست چند صدايي كه از بدو حضور عزت‌الله ضرغامي در سمت رياست اين رسانه مورد تاكيد وي قرار گرفته‌است، در سال 86 با حرف و حديث‌هايي همراه بود و سياست‌هاي اين رسانه در مواردي مورد اعتراض برخي احزاب و گروهها قرار گرفت.

** در پي ساخت پروژه عظيم «مختارنامه» كه بسياري از هنرمندان حال حاضر سينما را به خود مشغول كرده‌است، برخي هنرمندان از جمله عبدالله اسكندري بر لزوم ثبت و مستند كردن تجارب سريا‌ل‌هاي تاريخي تاكيد كردند كه سرانجام مديركل برنامه‌هاي سيما فيلم در دي ماه امسال اعلام كرد كه از سال گذشته پروژه‌اي پژوهشي با نام «فرآيند توليد پروژه مختارنامه» تعريف شده است. وي همچنين خاطرنشان كرد كه اين آمادگي براي مستند كردن ساير پروژه‌ها نيز وجود دارد و اولويت با سريال‌هاي در حال ساخت و رو به اتمام است.

** صدا و سيما بهمن ماه امسال اعلام كرد كه اين رسانه در تلاش است تا بتوانند قبل از سال 2015 تمام سيستم‌هاي سازمان صدا و سيما را ديجيتال كنند. در حال حاضر نيز برخي استوديوهاي ديجيتال در رسانه ملي راه‌اندازي شده است.

** رييس رسانه‌ي ملي دي ماه امسال به آمريكاي لاتين رفت و از پخش فيلم‌ها و سريال‌هاي ايراني از شبكه‌هاي تلويزيوني كشورهاي آمريكاي لاتين در آينده نزديك خبر داد.

** ضرغامي دي ماه امسال با حضور خود در كميسيون فرهنگي مجلس، نقدها را درباره «ساعت شني» و «راديو جوان» شنيد و به سوال نمايندگان پاسخ داد. معاون سيما نيز اين حضور را مثبت تلقي كرد و گفت: ما هر گاه به مجلس و نهادهاي ذي‌ربط درباره اهداف سريال‌هايمان پاسخ گفته‌ايم، حتي يك فريم هم از سريال‌هاي ما كم نشده است.

** در سال 86 از ساخت پروژه‌هاي «حضرت معصومه(س)»، «سلمان فارسي»، «نردبامي بر آسمان» و غيره خبر داده شد، كه تا پايان سال محقق نشد.

** در خلال برگزاري سومين جشنواره توليدات راديويي و تلويزيوني، رييس صدا و سيما از راه اندازي شبكه‌اي اسپانيولي زبان براي مردم قاره آمريكا خبر داد كه تاكنون محقق نشده است.

** برغم اعلام حمايت معاون سيما از طرح‌هايي كه در جهت پاسخگويي به فيلم 300 نوشته مي شوند، پروژه‌اي در اين باره ساخته نشد تا سرانجام دكتر مرتضي ميرباقري در نشستي كه به مناسبت اعلام برنامه‌هاي نوروزي سيما در اسفند ماه برگزار شد، اعلام كرد كه سعي دارند با ساخت فيلم‌هايي درباره فرهنگ و تمدن ايران پاسخگوي اين فيلم و آثار مشابه آن باشند.

** پس از ساخت سريال «شكرانه» كه با همكاري كشور آذربايجان انجام شد، رييس صدا و سيما اعلام كرد كه ‌ براي توليد برنامه‌هاي مشترك با كشورهاي همسايه برنامه‌ريزي شده و مخاطبان به زودي مي‌توانند شاهد توليدات ديگري در اين عرصه باشند. اين در حالي است كه پس از سريال شبكه تهران خبري مبني بر ساخت مجموعه‌اي نمايشي ديگر با مشاركت كشور همسايه اعلام نشده است.

** صدا و سيما هم‌چنين آذر ماه 86 اعلام كرد كه با توجه به توليد انبوه تله‌فيلم‌ها در تلويزيون، آن‌ها را آسيب‌شناسي مي‌كند تا از كيفيت و محتواي بهتري برخوردار شوند؛ اين در حالي است كه برغم تاكيد رييس اين سازمان بر نقد و بررسي تله فيلم‌ها و آثار سيما فيلم در برنامه‌هاي نقد تلويزيون، اين اتفاق تاكنون محقق نشده‌ است.

** ديدار رييس صدا و سيما در آبان ماه 86 با هاشي موتو، رييس سابق اتحاديه ABU كه مديريت شبكه ان. اچ. كي ژاپن را هم بر عهده داشت با بحث توليدات مشترك تلويزيوني گام موثري در ايجاد صلح جهاني همراه بود. اين در حالي است كه هاشي موتو چندي بعد از اين ديدار از هر دو سمت خود استعفا داد.

** ‌درخواست دوبلورها و واحد دوبلاژ سيما براي برگزاري جشنواره دوبله در سال 86 هم به سرانجام نرسيد.

** شبكه اول سيما در سال جاري در صدد پخش سريال‌هاي ملودرام خود به صورت شبانه برآمد كه اين سياست با پخش يك روز در ميان(سه روز در هفته) «ساعت شني» محقق شد.

** مديران شبكه اول همچنين در ابتداي سال بر هر چه ايراني تر شدن اين شبكه تاكيد كردند كه پخش فيلم‌هاي ايراني در عصر روزهاي جمعه از جمله اتفاقاتي بود كه در جهت تحقق اين سياست رخ داد. مدير گروه كودك شبكه تهران نيز بر ايراني‌تر شدن برنامه‌هايش تاكيد كرده بود. 

** مدير شبكه دو سيما اعلام كرد كه در سال 86 رويكرد اين شبكه به سمت پخش بيشتر برنامه‌هاي خانوادگي است. وي پس از چند ماه، پخش برنامه‌هايي چون «تصوير زندگي» و سريال «ميوه ممنوعه» را در جهت تحقق اين سياست برشمرد.

** در سال 86 صحبت‌هايي در خصوص 24 ساعته شدن شبكه‌هاي راديويي از جمله راديو سلامت، گفت‌وگو و غيره مطرح شد كه معاون صدا در نهايت اعلام كرد اختصاص آنتني مجزا به اين شبكه‌ها به عنوان اولويت اين رسانه مطرح نيست.

** رييس سازمان صدا و سيما در ارديبهشت ماه 86 و در خلال برگزاري جشنواره نماز و نيايش از برنامه‌سازان خواست كه در تمامي مجموعه‌هاي نمايشي يك سكانس و يا پلان باور پذير را به نماز اختصاص دهند.

** همچنين در ارديبهشت امسال اعلام شد كه صدا و سيما حداقل با 150 ميليارد تومان كسري بودجه روبرو است كه تا80 درصد آن در شش ماه اول سال پرداخت مي‌شود و ضرغامي اعلام كرد كه به دنبال رفع كسري بودجه براي برنامه سازي هرچه بهتر هستند.

** سازمان صدا و سيما در سال 86 همانند سال گذشته سياست افزايش توليدات تله فيلم را اتخاذ كرد و بنا بر اعلام معاون سيما 150 تله فيلم در سال جاري ساخته شد؛ به گفته وي بودجه اختصاص يافته به اين ساختار متمركز است و به گونه‌اي است كه تا هر اندازه كه طرح قابل قبول به سيما ارائه شود، محدوديتي براي اختصاص بودجه وجود ندارد.

** در سال جاري، صدا و سيما همچنين سياست عدم ساخت فيلم‌هاي 35 ميلي متري را ادامه داد و در مواردي اندكي شاهد ساخت اين ساختار به هزينه رسانه ملي بوديم.

** با وجود تاكيدها بر لزوم راه‌اندازي شهرك سينمايي گسترده تر و مجهزتر از شهرك سينمايي غزالي تاكنون اين اتفاق نيفتاده است؛ البته مديركل برنامه‌هاي سيما فيلم اخيرا طرح راه‌اندازي شهرك سينمايي در منطقه احمدآباد مستوفي را مطرح كرد.

** شبكه چهار سيما ساعت پخش برنامه‌هايش را افزايش داد و اعلام كرد كه ميزان باكس‌هاي مستند اين شبكه را افزايش مي‌دهد؛ اين امر با پخش ويژه‌برنامه نوروزي «مستند چهار» و پخش مستندهايي چون «چهارسوي علم» تا حدودي اتفاق افتاد؛ دكتر رضا پورحسين هم‌چنين از افزايش باكس تله‌تئاتر و اختصاص باكسي به پخش تله‌تئاترهاي خارجي خبر داده بود كه اين اتفاق تاكنون محقق نشده‌است؛ مدير شبكه چهار بر افزايش پخش برنامه‌هاي گفت‌وگو محور در اين شبكه نيز تاكيد داشته است.

** پس از حضور احمدرضا درويش در برنامه «شب شيشه‌يي» و انتقادي كه وي تحت عنوان ورود به حريم خصوصي افراد مطرح كرد، رييس سازمان صدا و سيما بر لزوم حفظ حريم شخصي در برنامه‌هاي راديويي و تلويزيوني تاكيد كرد؛ با اين حال پس از اين تاكيدات نيز مواردي اين چنيني را خصوصا در برنامه‌هاي زنده شاهد بوديم.

** مركز سيما فيلم در نيمه نخست سال 86 نشستي را با هدف نقد و بررسي آثار ساخته شده در اين مركز با حضور اهالي مطبوعات و خبرگزاري‌ها برگزار كرد كه به نقد و بررسي فيلم «ساعت 25» مسعود آب پرور اختصاص داشت؛ اين نشست‌ها كه قرار بود براي فيلمهاي بعدي نيز ادامه يابد، هرگز تكرار نشد.

** در سال جاري بر ساخت توليدات ايراني انيميشن خصوصا در جشنواره توليدات مراكز استان‌ها تاكيد و اعلام شد كه صدا و سيما براي توليدات انيميشن بودجه محدودي را در نظر نگرفته است.

منبع : ايسنا

 

 

UserName