• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1386/02/17
  • تاريخ :

 

 

آمریکا بدنبال دسترسی به جوانان ایرانی با اینترنت

کاخ سفید

 

 معاون وزیر امور خارجه آمریكا در امور سیاسی و امنیت در جلسه استماعی در سنای این كشور، با اشاره به اقدام دولت آمریكا در اختصاص هزینه برای تامین مالی میزبانان مجازی درایران گفت دسترسی به جوانان ایرانی از طریق اینترنت، راهكاری مناسب است.

 

به گزارش فارس، این جلسه استماع با شركت " نیكلاس برنز" نماینده و معاون وزیر امور خارجه آمریكا در امور سیاسی، "استیوارت لیوی" معاون وزیر خزانه‌داری آمریكا در امور تروریسم و اطلاعات مالی و "مارك فولون"، معاون موقت وزیر بازرگانی آمریكا در دفتر امور صنایع و امنیت و به ریاست "كریستوفر داد" سناتور دموكرات ایالت كانكتیكت در كمیته امور بانكی، مسكن و امور مدنی سنا برگزار شد.

بخشی از این جلسه تقدیم می‌شود:

 

سناتور جان تستر: آقای رئیس متشكرم. جا دارد از همه حضاری كه امروز در این استماع حضور دارند و توضیحات خویش را ارایه می‌كنند، تشكر كنم. از زحماتی كه شما دوستان انجام دادید و یا اقداماتی كه در آینده انجام خواهید داد، قدردانی می‌كنم. من از اظهارات آقای برنز در سخنرانی افتتاحیه كه عنوان كردند اتخاذ سیاست دیپلماتیك تند ممكن است باعث شود ایران به عضو آرام و خوب در جامعه جهان بدل شود، دلگرم شدم. امید ما نیز همین است.

سوال من از آقای برنز این است؛ اگر به سال 2003بازگردیم، روزنامه‌های آمریكایی از جمله واشنگتن پست گزارش داده‌اند ایرانی‌ها در آن سال با پیشنهاد معامله با آمریكا در مسئله هسته‌ایشان نزد ما آمدند. من نمی‌خواهم حرف در دهان شما بگذارم اما گمان می‌كنم شما در آن زمان گفتید فكر نمی‌كنید پیشنهاد ایرانی‌ها حقیقی باشد. سوال اینجا است كه منظور شما از پیشنهاد حقیقی چیست؟ حالا كه افراد بسیاری در این زمینه فعالیت می‌كنند منظور از پیشنهاد حقیقی چه خواهد بود اگر ایرانی‌ها یك بار دیگر با پیشنهاد تازه‌ای گام به جلو بگذارند؟ 

برنز: ممنونم آقای سناتور. من در سال 2003 در ناتو [ سازمان پیمان آتلانتیك شمالی] خدمت می‌كردم و در مباحث مذكور مشاركت نداشتم اما صحبت‌هایی با آن دسته از افرادی انجام دادم كه درآن زمان در كاخ سفید و یا وزارت امور خارجه حضور داشتند و دریافتم در آن زمان تردید فراوانی در این باره وجود داشت كه آیا پیشنهاد مذكور منعكس كننده نظر سران ایران است یا خیر. می‌دانم مباحث در هر دو زمینه انجام شد.

به گمان من مهم این است به این نكته توجه شود كه آنها اكنون مشغول چه كاری هستند. ما بسته پیشنهادی خود را در اول ژوئن 2006 توسط رایس ارایه كردیم. ما به ایرانی‌ها گفتیم آمریكا حاضر است با شما سر یك میز مذاكره بنشیند. این پیشنهاد با روسیه، ‌چین و اروپایی‌ها در میان گذاشته شد. ما تنها یك خواسته داشتیم و آن این بود بخاطر مذاكره، برنامه غنی‌سازی خود را تعلیق كنید. اما ایرانی‌ها از این كار سر باز زدند.

بنابراین من فكر می‌كنم توپ اكنون در زمین آنها است. ما تمایل داریم درباره موضوعات هسته‌ای مذاكره كنیم. شما در مورد عراق شاهد بودیم كه ما با ایرانی‌ها و سوری‌ها بر یك میز مذاكره نشستیم. زلمی خلیل‌زاد (سفیر سابق آمریكا در عراق) این كار را انجام داد تا درباره عراق گفت‌وگو كند. این دیدارها در آینده نیز ادامه خواهد داشت و راه برای آنها باز است.

سناتور تستر: بسیار خوب! برای آگاهی خودم سوال می‌كنم آیا ایرانی‌ها خطوط كشتیرانی را در آنجا بسته‌اند؟

برنز: البته ایرانی‌ها نام آن را خلیج فارس می‌خوانند ولی ما آن را با عبارت خلیج می‌شناسیم. از سال 1949 و به منظور حفاظت از این آبراه ناوگان دریایی آمریكا در آنجا حضور دارند. از زمان انقلاب اسلامی ایران در سال 1979 تاكنون ما بارها مجبور شده‌ایم توان دریایی خود را نشان دهیم تا این خلیج باز بماند و این پیام را به ایرانی‌ها منتقل كنیم كه ما نمی‌خواهیم هیچگونه ممانعتی از حمل و نقل بین‌المللی در این منطقه ایجاد شود و آن را تحمل نخواهیم كرد.

اعزام دو ناو هواپیمابر به منطقه خلیج فارس توسط آمریكا در ماه‌های گذشته نیز تاكیدی بر این سیاست بوده است.

سناتور تستر: ممنون از پاسخ شما كه كوتاه و مختصر نیز بود. شما از اعتبارنامه تجاری 22 میلیاردی سخن راندید و گفتند كه میزان صدور این اعتبارنامه‌ها اكنون در حد پائین‌تری است. دقیقاً ذكر كنید اكنون میزان آن چقدر است؟ برای ما توضیح دهید آیا این اعتبارنامه‌های تجاری همان اعتبارنامه‌هایی هستند كه برای تقویت و تشویق تجارت با ایران صادر می‌شوند؟ میزان آن اكنون چقدر است؟

برنز: البته آمریكا به مدت 22 سال هر گونه تجارت و داد و ستدی با ایران را قطع كرده است. این آمار مربوط به همپیمانان ما در ژاپن، اتحادیه اروپا، سازمان امنیت و همكاری اروپا است. رقم سال 2005 برابر با 22 میلیارد دلار بوده و شامل انواع و اقسام اعتبانامه‌های صادراتی است. ما سیاستی در پیش گرفته‌ایم و از دولت‌های اروپایی خواسته‌ایم این میزان را كاهش دهند. ما به اروپایی‌ها گفته‌ایم، "شما نمی‌توانید تجارت معمول با ایران داشته باشید. شما نمی‌توانید تهران را در مسئله هسته‌ای تحریم كرده و در عین حال از سود اقتصادی با آنها بهره‌مند شوید."

از این رو،‌ ایتالیا، آلمان،‌ فرانسه و ژاپن به ما گفته‌اند كه میزان صدور اعتبارنامه‌های تجاری را با ایران كاهش داده‌اند. در رابطه میزان دقیق آنها آقایان استیوارت لیوی و یا مارك فالون بهتر می‌توانند نظر دهند.

سناتور تستر: به نظر می‌رسد با وجود این كه شما نهایت تلاش خود را انجام می‌دهید، همپیمانان ما از آن چه در قبال ایران در پیش گرفته شده، درك درستی ندارند. چرا آنها میزان تبادلات تجاری خود را با ایران به صفر نمی‌رسانند؟ من می‌دانم كه آرزو و خواست شما و خود من چیست اما برای من معنی ندارد كه اگر آنها از اثرات ایران و برنامه هسته‌ای آن درك درستی دارند، چرا مانند ما به این كار خاتمه نمی‌دهند؟

برنز: می دانید رابطه ما به نسبت رابطه اروپایی‌ها تفاوت‌های اساسی با یكدیگر دارند. همه آنها با ایران داد و ستد و روابط دیپلماتیك دارند. ما به هر حال شاهد كاهش این روند هستیم. اكنون مشاهده می‌شود دولت‌های اروپایی این نكته را در ذهن می‌پرورانند كه چگونه باید از سطح اقدامات خود درباره ایران كم كنند. آنها شركای خوبی برای ما در بحث هسته‌ای ایران بوده‌اند.

سناتور تستر: اگر بتوانید مشخص كنید كه وضعیت این اعتبارنامه چیست كار بزرگی انجام داده‌اید. برداشت من این است كه نیمی از جمعیت ایران زیر 25سال هستند. شما از برنامه‌های رادیو و تلویزیونی سخن راندید و آن را شیوه‌ای برای دسترسی و تماس با شهروندان عادی توصیف كردید. نقش اینترنت در این میان چیست؟ آیا به این امر نیز پرداخته‌اید؟ آیا از این ابزار نیز استفاده می‌كنید؟ آنها از نظر تكنولوژیك در چه وضعیتی هستند؟

برنز: بسیار خوب! ما نیز دیدگاه شما را داریم.جوانان ایران در استفاده از اینترنت هوشمندند. اقدامات بسیاری در زمینه وبلاگ‌های ایرانی صورت گرفته ولی آنها نمی‌توانند آشكارا به این امر دست بزنند.

كنگره نیز در این راستا مددیار خوبی بوده است و سال گذشته 5 میلیون دلار به ما اختصاص داد و ما از این پول برای تامین مالی سفارت و میزبان مجازی [رایانه‌ای] خود در ایران بهره می‌گیریم. ما شبكه‌ای كامپیوتری در اختیار داریم كه به ما اجازه می‌دهد با جوانان ایرانی به گفت‌وگو بنشینیم. ما صفحات اینترنتی برای بسیاری از شهرهای ایران راه‌اندازی كرده‌ایم تا درباره حقیقت سیاست‌های دولت آمریكا صادقانه حرف بزنیم و ما واقعاً در حال ترغیب گفت‌ و گو با جوانان از طریق اینترنت هستیم.

سناتور تستر: آیا راهی برای نظارت بر كارایی آن و یا رادیو و تلویزیون وجود دارد؟

برنز: بله. عملاً ما مجبوریم كه درباره چگونگی مصرف این پول به كنگره توضیح دهیم. بنابر این سیستمی برای اندازه‌گیری این امر ایجاد كرده‌ایم كه به ما نشانه‌های دقیق را ارایه كند. مشكل ما در اینگونه موارد نیست بلكه مشكل در نشانه‌های متفاوتی است كه درباره نوع تاثیرات عملكرد ما در دسترس است. با این حال متقاعد شده‌‌ایم دسترسی به جوانان ایران از طریق اینترنت راهكاری مناسب است.

 

UserName