• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • شنبه 1386/02/15
  • تاريخ :

امروز در تاریخ(15دیبهشت)   

     

امروزدرتاریخ(15دیبهشت86) 

       

امروز ، پانزدهم اردیبهشت ماه 1386 هجری شمسی ، برابراست با 17 ربیع الثانی 1428 قمری و 5مه  2007 میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، بوقوع پیوسته از این قرارند:

 

بهرام چوبین  درگذشت

1415 سال پیش در چنین روزی در سال 592 میلادی ، سپهبد بهرام مهران (بهرام چوبین) ژنرال معروف و نابغه نظامی قرن ششم میلادی ایران ، در خراسان خاوری درگذشت  .

به نوشته برخی از تاریخ نگاران، سامانیان که باعث احیاء زبان فارسی و فرهنگ ایرانی شدند از نسل بهرام چوبین بوده اند.

بهرام ملقب به چوبین ( ژوپین ) ، از مردم ری ، پسر وهرام گشنسب از دودمان بزرگ مهران و بزرگترین سردار هرمز شاهنشاه ساسانی بود . فرماندهی قادر وتوانا و محبوب سربازان خویش و در عین حال بسیار مغرور بود و از این حیث  شبیه بزرگان عهد اشكانی به شمار می رفت . 

بهرام پس از آنكه بر طوایف مهاجم مرزهای شمالی ومشرق پیروز شد ، تركان را به سختی شكست داد  و حتی خاقان ترك معروف به ( شابه شاه ) را نیز كشت .پس از این پیروزی ها بهرام به فرماندهی كل نیروی ایران برابر رومیان منصوب شد ، اما شكست كوچكی از آنها خورد ، هرمز كه ظاهرا" به دنبال بهانه ای برای عزل كردن بهرام می گشت با ارسال دوكدان و لباس  زنانه ، وی را به طرز اهانت آمیزی از فرماندهی سپاه خلع كرد اما بهرام چوبین از فرمان شاهنشاه سر پیچید و سپاهیانش را نیز با خود همراه كرد وبا اطمینان از نارضایتی نجبا و موبدان از هرمزد بر او شورید .

 در همین ایام بخشی از سپاه ساسانی كه حدود نصیبین از نیروهای روم شكست خورده بودند و از خشم و تنبیه پادشاه می ترسیدند به سپاه شورشی بهرام چوبین پیوستند و بهرام به قصد بر كنار كردن هرمز به سوی پایتخت روان شد . وی در بین راه و در ری فرمان داد تا  درهم سیمین با تصویر و نام خسرو پسر هرمز ضرب كنند ، بدین ترتیب موفق شد درخاندان ساسانی بذر نفاق و اختلاف بیفكند . خسرو از ترس تنبیه و انتقلم پدر به آذربایجان گریخت . 

هرمز كه توان مقابله با بهرام چوبین را در خود نمی دید و در تیسفون نیز به دلیل مخالفت های موبدان ونجبا از وی احساس امنیت نمی كرد به بهقباد ( وه كواذ ) نزدیك سلوكیه رفت . خسرو با كمك نجبا و بزرگان كه هم ازهرمز ناراضی بودند و هم از غلبه ی بهرام چوبین نگرانی داشتند پادشاه را دستگیر ، خلع و كور كردند و پسرش خسرو معروف به پرویز را شاهنشاه خواندند .

خسرو پرویز بلافاصله تلاش كرد تا با بهرام كه در نزدیك تیسفون مستقر شده بود به توافق دست یابد اما مذاكرات آنها به نتیجه ای نرسید و بهرام به سوی تیسفون حركت كرد . از آنجا كه سپاه بهرام نیرومند بود ، خسرو به روم گریخت و به امپراتور روم پناهنده شد . بهرام هم فاتحانه وارد پایتخت شد .خسرو پرویز از موریكیوس امپراتور روم درخواست كمك كرد.

موریكیوس قیصر روم خسرو را با سپاهی مدد كرد ، به شرط آنكه شهرهای دارا ، میافارقین و قسمتی از ارمنستان به روم واگذار شود . این پیشامد به نتیجه مطلوب منتهی شد.

بسیاری از بزرگان كه طرفدار بهرام چوبین بودند ، او را ترك كردند . پس از جنگهای خونین ، سپاه روم و ارامنه ی موشل و ایرانیانی كه به خسرو پرویز پیوسته بودند ، بهرام را در حوالی دریاچه ارومیه در آذربایجان شكست  دادند ، بهرام به نزد تركان گریخت اما ظاهرا" پس از حدود یكسال به تحریك خسرو پرویز در آنجا كشته شد. .

 

 ریاست قوبیلای خان مغول

 

مغول قوبیلای خان

 

747سال پیش در چنین روزی در سال 1260 میلادی ، قوبیلای قاآن (كوبلای خان) نوه چنگیز و برادر هولاگو خان (ایلخان مغول ایران) رئیس كل متصرفات مغولان و خان بزرگ آنان شد كه از چین تا اروپا و خاورمیانه گسترش داشت .

     قوبیلای پسر «تولی» بود و پیش از به دست گرفتن ریاست كل امپراتوری مغولها، بر شرقی ترین قسمت این امپرتوری (چین و مغولستان) حكومت داشت. قوبیلای پس از استیلای كامل برچین، القاب و امتیازهای «هان ها» را لغو كرده بود.

93 درصد چینی ها «هان» هستند. وی در چین دودمان «یوان» را تشكیل داد. در زمان قوبیلای خان بود كه ماركو پولوی ونیزی (ایتالیایی) از چین دیدار كرد و مدتی را مشاور قاآن مغول (قوبیلای خان) بود. قوبیلای خان برخلاف پدر بزرگش چنگیز كه در خراسان دست به كشتار و ویرانی زد، در چین به آبادانی پرداخت.

 وی دو بار تلاش كرد كه به ژاپن حمله برد كه بر اثر بدی هوا و توفان دریا (كامیكاز) و مقاومت ژاپنی ها موفق نشد.

 قوبیلای كه در سال 1215 به دنیا آمده بود در سال 1294 درگذشت.

 

تولد شاه نعمت الله ولی

 

شاه نعمت الله ولی

 

698 سال پیش در چنین روزی در سال 730 ه.ق ، شاه نعمت الله ولی  عارف شهیر ایرانی متولد شد .

او در 5 سالگی با تصرف و عرفان آشنا شد. چون پدرش میر عبدالله، شاه‌ نعمت الله را به مجالس صوفیه می‌برد. شهر حلب در آن زمان مركز مكتب وحدت وجودی ابن عربی بود. شاه نعمت الله از این فرصت استفاده كرده و در حلب در خدمت محی‌الدین ابن عربی قرار گرفت و از مكتب و عرفان او بهره برد. شاه نعمت‌الله برای پیشرفت در علوم و افزایش علوم دینی در خود به شیراز سفر كرد. شهر شیراز در آن زمان از مراكز اصلی دروس فقه و مذاهب سنّی بود. در این صورت شاه نعمت‌الله برای یافتن مرشد و مراد خود به این و آن سو و در خدمت شیوخ و مشایخ زیادی قدم برداشت .

شاه نعمت‌الله علوم مقدماتی را نزد شیخ رکن‌الدین شیرازی تحصیل کرده و علم بلاغت را خدمت شیخ شمس الدین مکی و حکمت را نزد سید جلال الدین خوارزمی و اصول و فقه را نزد قاضی عضدالدین ایجی آموخت و چون علوم ظاهری طبع اورا قانع نمی‌کرد سا‌ل‌ها به‌ تزکیه باطن مشغول گردید و در پی مراد به سیر و سفر پرداخت تا عاقبت به مكه مشرف شد و از دست شیخ عبدالله یافعی یکی از عرفای عصر خویش خرقه پوشید و به مراد خویش نایل آمد و دست ارادت بدو داد. او بیست و چهار ساله  بود كه با شیخ عفیف الدین یافعی دیدار كرد.

 شیخ یافعی از عرفای بزرگ و با عظمت آن دوران به شمار می‌آمد. شیخ یافعی به سلسله‌های طریقت شاذلیه و قادریه متصل می‌شد.شاه نعمت‌الله هفت سال را با شیخ عارف سپری كرد و از او علوم و دانش‌های معنوی زیادی آموخت. شاه نعمت‌الله بعد از آن به مصر رفت و در آنجا به سوی جهان فرهنگ ایرانی روی آورد و مابقی عمر خود را در آنجا به سر برد. وی در بازگشت به ایران پس از ازدواج با نوه دختری میر حسینی هروی ، بسوی کوه بنان کرمان عزیمت کرد و در آنجا به ریاضت طویل المدتی پرداخت که مکان مورد نظر بنام تخت امیر معروف است. در طول این مدت ، افراد بسیاری در نزد او به تحصیل علوم و معارف صوفیه پرداختند واز محضر ایشان کسب فیض نمودند. سلسله نعمت اللهی ، منسوب به شاه نعمت الله ولی از عرفای بزرگ ایران و اسلام است .

شاه نعمت الله در طریقه? تصوف موسس سلسله? مشهور نعمت‌اللهی است و در راه طریقت و سیر و سلوک مقامی بلند داشته است. شاه نعمت الله ولی داری دیوانی است که متشمل بر قصاید و غزلیات و ترجیعات و مثنویات و قطعات و دوبیتی‌ها و رباعیات است . مرگ این عارف بزرگ در 834هجری قمری اتفاق افتاده است .

مقبره ی وی در ماهان کرمان است . شهر ماهان در 42 کیلومتری ( هفت فرسنگی ) جنوب شرقی کرمان و در مسیر کرمان - بم واقع شده است .

 

تولد کارل مارکس

 

کارل مارکس

189 سال پیش در چنین روزی درسال 1818 میلادی ، «كارل ماركس» روزنامه نگار، اندیشمند آلمانی، صاحب فرضیه كمونیسم (سوسیالیسم تمار عیار)، نویسنده مانیفست كمونیست و مولف كتاب«سرمایه» به دنیا آمد .

دومین فرزند از هشت فرزند هاینریش مارکس . وکیل دعاوی . که خود او از خانواده ی خاخامهای بهودی بود اما در 1816 به کیش پروتستان ایمان آورده بود.

ماركس از پیروان فلسفه تاریخ (اصطلاحا تكرار تاریخ) و اجتناب ناپذیر بودن وقوع رویدادها و معتقد به ساختار دیالكتیكی بود. ماركس ریشه و واقعیت رویدادها را بر پایه اقتصاد، و نه تفكرات ایده آلی روشنفكران می دانست .

« مانیفست» و « سرمایه »   عناوین مهمترین آثار  اویند . مانیفست به عنوان یک سند تاریخی سالها به عنوان تنها راه درمان آلام بشری در میان احزاب چپگرا  تبلیغ می شد .

مارکس در ابتدای مانیفست چنین می نویسد  : تاریخ تمام جوامعی که تاکنون وجود داشته ، تاریخ مبارزات طبقاتی است. آزاده و بنده، خاص و عام، ارباب و رعیت، استادکارو شاگرد و  ظالم و مظلوم پیوسته در برابر یکدیگر صف آرائی کرده، به کشمکشی، گاه مخفی و گاه آشکار، بی وقفه، ادامه داده اند.

مارکس در کتاب سرمایه به قوانین نظام سرمایه داری می پردازد . مارکس معتقد است که نظام سرمایه­داری، نظامی مبتنی بر استثمار انسان از انسان است و به این اعتبار نه تنها نظامی غیرانسانی، بلکه حتا ضدانسانی است. مارکس اساسا" نظام اجتماعی مبتنی بر مالکیت خصوصی را نفی می­کند، چرا که به عقیده­ی او در جامعه­ی مبتنی بر مالکیت خصوصی، انسان از ذات خود بیگانه می­شود.

وی 65 سال عمر كرد و در سال 1883 درگذشت .

 

 درگذشت ناپلئون 

ناپلئون

 

 

 186 سال پیش در چنین روزی در سال 1821 میلادی ، ناپلئون بناپارت پس از شش سال تبعید در جزیره سنت هلن واقع در اقیانوس اطلس در این جزیره در گذشت .

     ناپلئون چهارمین فرزند از 11 فرزند خانواده كارلو بناپارت و لتیزا رومولینو بود. پس از پایان تحصیلات ابتدایى ناپلئون به همراه برادرش عازم بورگوندى شد تا وارد دانشگاه شوند. یك سال بعد ناپلئون به دانشگاه علوم نظامى رفت ولى برادرش او را همراهى نكرد.ناپلئون از بهترین دانشجویان دانشگاه علوم نظامى در دانشگاهى بود كه در آن زمان قوى ترین و برترین مردان نظامى اروپا را در اختیار داشت. او به خدمت در ارتش لویى شانزدهم پرداخت تا كمى بعد نقش مهمترى در تاریخ فرانسه ایفا كند. وی به رسته ادوات در «والنس» رفت و تعلیمات ارشد نظامى را گذراند.

 ناپلئون که در ابتدا سرهنگی گمنام بود پس از انقلاب فرانسه به یکباره قدرت گرفت و وارث انقلاب شد. در ابتدا به ایتالیا حمله کرد و با حمایت مردم این کشور آنجا را از دست حکومت اتریش خارج نمود. سپس به مصر رفت و به سلطه مملوک‌های مصری نیز پایان بخشید و سوریه را نیز ضمیمه خاک کشور خود کرد. در بازگشت به فرانسه با کمک دو برادر خود لوسین و ژوزف مجلس را منحل کرده و خود را امپراتور نامید. سپس پروس، هلند، لهستان، بلژیک و نیز سرزمین اتریش -مجارستان را تسخیر کرد. در جنگ دریایی با انگلیس شکست خورد اما اسپانیا و پرتغال را هم به متصرفات خود افزود. آنگاه عازم روسیه شد و تا مسکو پیش رفت. ضمن اینکه در این دوره طی قرارداد فین کن اشتاین با فتحعلی شاه (حاکم ایران) که با روسها در جنگ بود همکاری نمود. اما چون نتوانست بر الکساندر (تزار روسیه) دست یابد و در سرمای کشنده این کشور بسیاری از سربازان خود را از دست داده بود، لذا با روسها صلح کرد و با بستن پیمان صلح تیلسیت با روسیه آشتی و به ایرانیان خیانت نمود.

بزرگ‌ترین دشمن ناپلئون انگلیس بود که همه جا چون سایه وی را تعقیب می‌کرد و دولتهای مورد تجاوز فرانسه را حمایت می‌‌نمود. سرانجام کشورهای تحت تسلط ناپلئون که همه از سوی انگلیس حمایت می‌‌شدند و همین طور دشمنان ناپلتون در خاک فرانسه متحد گشته وی را شکست دادند و بجای او لوئی هجدهم را به حکومت انتخاب کردند. ناپلئون پس از خلع از قدرت در سال 1814 از سوی متفقین به جزیر? الب تبعید شد. اما از آنجا گریخت و از تاریخ 20 مارس 1815 تا 22 ژوئن در یک دور? کوتاه که به حکومت صدروزه معروف است، ازنو رهبری فرانسه را بر عهده گرفت. پس از شکست در نبرد واترلو در 18 ژوئن سال 1815، وی از امپراتوری استعفا داد و خود را به دشمن دیرینش نایب‌ السلطن? انگلستان تسلیم کرد و برای همیشه به جزیر? سنت هلن تبعید شد. وی به دلیل بیماری در سن 52 سالگی در همان جا درگذشت.

 

تولد استاد غلامحسین بنان

 

استاد غلامحسین بنان

 

96 سال پیش در چنین روزی در سال 1290 غلامحسین بنان در تهران متولد شد. بنان نوه "میرزا فضل الله خان مستوفی نوری" و فرزند "کریم خان بنان الدوله" بود . او در خانواده هنردوست و اعیان خود که نسبت نزدیکی با ناصرالدین شاه داشتند (مادرش برادرزاده ناصرالدین شاه بود) با آوازهای پدراولین درسهای موسیقی را آغاز کرد و پس از مدتی همراه با خواهرانش به مکتب مرتضی نی داوود نوازنده و آهنگساز نامدار ایران راه یافت که اولین معلم رسمی او در واقع نی داوود بود. او آواز را بعدها نزد ضیاء الذاکرین و ناصر صیف به روش سینه به سینه ادامه داد،وی آنزمان شناختی از تئوری موسیقی و نت نداشت و آواز را به شیوه قدما و بدون توجه به جایگاه صدایش می خواند.

سالها بعد به دعوت روح ا... خالقی نزد صبا رفت تا به جمع خوانندگان مکتب وزیری بپیوندد. ابوالحسن صبا در اولین دیدار متوجه استعداد و تواناییهای بنان شد.آشنایی غلامحسین بنان با روح ا... خالقی، علی نقی وزیری و مخصوصا" ابوالحسن صبا نقطه عطفی در زندگی هنری بنان محسوب می شود. بنان پس از آشنایی با این بزرگان، همچنین استفاده از راهنمایی های آنها در زمینه آواز، پس از چند سال به ستاره ای در آسمان آواز ایرانی تبدیل شد.

مخصوصا" راهنمایی های وزیری که در اروپا دوره های آواز کلاسیک دیده بود باعث شد بنان در محدوده صدایی خود بخواند و به رسم بسیاری از خوانندگان آن روز با فشار تولید صدا نکند.

آنزمان وزیری با ارائه طرحهای جدید خود در موسیقی ایرانی و مخصوصا" تئوریزه کردن آن مورد توجه موسیقیدانان بود. وزیری با معرفی کردن استانداردهایی برای اجرای موسیقی ایرانی، جریان موسیقی ایرانی را به طرف نظم جدیدی هدایت میکرد. او از خوانندگی با استیل غلط بیزار بود که تاثیر این ایده هایش را روی اکثر خوانندگان و نوازندگان همنسلش به طور واضح می توان دید. وزیری به شاگردان و مجریان طرح هایش هم که باید نمونه کامل ایده های او می بودند توجه بیشتری داشت .

بنان نیز که آن زمان یکی از بهترین مجریان طرحهای وزیری بود با آواز پاکیزه و خوش تکنیک خود جربان آواز خوانی کلاسیک ایرانی را به سمت خود می کشید.

کم کم آوازهای بنان در رادیو شهرت زیادی بین مردم کسب کرد و هنرمندان بزرگ رادیو که بیشتر از شاگردان صبا بودند با ساخت قطعاتی همکاری خود را با او آغاز می کردند. همچنین هنرمندان بزرگی مانند جلیل شهناز و حسن کسایی که اصفهانی بودند در سفرهایی که به تهران داشتند، در جواب آواز با او همکاری می کردند.

می توان گفت مهمترین همکاران بنان در تولید موسیقی خالقی، محجوبی ( و رهی به عنوان ترانه سرا ) بودند. بنان آنزمان میان خوانندگان ایرانی، آوازه خوانی پیشرو در موسیقی ایرانی محسوب می شد. بسیاری از آوازهای او را پیانو و ویلن دو ساز محبوب آن دوران همراهی می کردند که آن سالها اولین تجربه های همکاری با سازهای غربی و از همه مهمتر تجربه همکاری با ارکستر بزرگ به اجرا در می آمد. هنوز هم آوازهای بنان با ارکستر و یا پیانو جزو بهترین نمونه های این نوع موسیقی است. هوشمندی بنان در اجرای تصنیفهای "من از روز ازل" ساخته مرتضی محجوبی، "توشه عمر" ساخته مهدی مفتاح در زمانی که آواز رایج هنوز بی سروسامان و تا حدی زمخت بود قابل تحسین است. با این حال اگر بنان با بزرگانی چون، نی داوود، صبا، وزیری و خالقی روبرو نمی شد، هیچگاه به چنین جایگاهی نمی رسید.

غلامحسین بنان، از معدود هنرمندان عرصه موسیقی بود که از نظر سطح زندگی در رفاه کامل بود .

از آثار وی می توان به :«حالا چرا »«نغمه همایون »«من بی دل ساقی »«الهه ی ناز »«رویای هستی »و ... اشاره کرد .

 

اشغال گینه

94 سال پیش در چنین روزی در سال1913میلادی ، نیروهای نظامی فرانسه  کشور گینه را به اشغال خود در آوردند . گینه درسال1946میلادی به  استقلال دست یافت .

گینه کشوری است نیمه کوهستانی که در غرب منطقه استوایی آفریقا و  در ساحل اقیانوس اطلس مابین ساحل عاج و سنگال قرار دارد .

مساحت آن تقریبا معادل یک هفتم ایران است . نژاد مردم این کشور سیاه و زبان رایج در میان آنان فرانسوی و محلی است . بیشتر اهالی این کشور پیرو دین اسلام اند . نوع حکومت  گینه جمهوری است .

این کشور در دوازدهم دسامبر همان سال به عضویت سازمان ملل متحد در آمد . پایتخت آن بندر کوناکری نام دارد. واحد پول آن فرانک محلی است . 

 

آیت الله سید عبدالحسین لاری درگذشت

83 سال پیش درچنین روزی در سال1303هجری شمسی ، آیت الله سید عبدالحسین لاری ازمراجع شیعه و ازسیاستگذاران پرهیزكاراسلام درجهرم فارس بدرود حیات گفت.

 ایشان در78سال حیات خود به جامعه اسلامی خدمات ارزنده ای كرد. آیت الله لاری پس ازورود به منطقه لارستان رهبری مردم ستمدیده جنوب ایران را به عهده داشت.

مرحوم سید عبدالحسین لاری، جامع اضداد بود، از طرفی قایل به دخالت در سیاست و جهاد و مبارزه بود، و مبارزه با استعمار خارجی را به عنوان برائت از مشركان یاد می كرد، دفاع از مشروطه مشروعه می‏كرد و از معتقدان سر سخت ولایت فقیه بود. او با تحریم اجناس خارجی، و تشویق و تحریض به مصرف اجناس داخلی، از پیشگامان مبارزه با تهاجم فرهنگی و اقتصادی به شمار می رود. سید برای تداوم مشروطیت و تأسیس مجلس شوای ملی و شیوه اداره شهرها، رساله‏های قانون در مشروطه مشروعه ، قانون در اتحاد دولت و ملت و احكام بلدیه را به رشته تحریر درآورد و... و در عین حال، تهجد و شب زنده داری آن مرحوم زبان‏زد عام و خاص بود.

او و مجاهدان همراهش بیشترین ضربه ها را برپیكراستعمارانگلیس وارد ساختند. اعلام جهاد با محمد علیشاه ازجمله اقدامات مبارزاتی آیت الله لاری دراین دوره بوده است.

حضرت آیة الله لارى علاوه بر جهاد در راه خدا و تطهیر جامعه از وجود دیوسیرتانى چون انگلیس. با تألیف كتب ارزشمندى در علم فقه و كلام و فقه سیاسى و اصول و حدیث میراث، گرانبهایى براى آیندگان باقى گذاشت. حدود چهل اثر از ایشان شناخته شده است كه در علوم اسلامى و شیوه‎هاى حكومتى و قانون گذاری نگاشته شده است بدین قرار است :

معارف السلمانى بمراتب الخلفاء الرحمانی، رساله در عقوبت حب دینا (عرفان السلمانى بحقائق الایمانی)، اكسیر السعادة فى اسرار الشهادة، استخاره نامه، آیات الظالمین، رساله و جیزه در كیفیت علم امام ـ علیه السلام ـ قانون در اتحاد دولت و ملت، قانون مشروطه مشروعه، هدایت الطالبین، تعلیقات المكاسب (در دو جلد)، كتاب الاصول، حاشیه بر فرائد الاصول شیخ انصارى (در دو جلد)، حاشیه بر شرح كبیر، حاشیه بر قوانین الاصول.

 

 اشغال ادیس آبابا توسط نیروهای ایتالیا

71 سال پیش در چنین روزی در سال 1936میلادی ، نیروهای اعزامی ایتالیا به اتیوپی كه این كشور را مورد حمله قرار داده بودند شهر آدیس آبابا پایتخت آن را اشغال نظامی كردند.

 هایله سلاسی امپراتور اتیوپی قبلا كشورش را ترك كرده بود در همین روز در سال 1941 با كمك انگلستان به آدیس آبابا بازگشت . 

 

 استقلال آلمان

52 سال پیش درچنین روزی در  سال1955میلادی  ،  جمهوری فدرال آلمان استقلال خود را اعلام کرد . این اتفاق ده سال پس از پایان جنگ جهانی دوم رخ داد .

آلمان، بزرگترین کشور اروپا است و یکی از بزرگترین کشورهای جهانی صاحب سنن غنی فرهنگی، دانش و هنر، رسم و رسوم غنی دموکراتیک و امکانات بالقوه بالا اقتصادی و فکری میباشد.

امروزه جمهوری فدرال آلمان نقش مهمی را در کلیه جریانات در کره زمین ایفا می نماید و طبیعتاً، حل مسایل بین المللی بستگی زیادی به موضع گیری آلمان دارد.

 

 در گذشت  بابی ساندز

26سال پیش درچنین روزی در  سال1981میلادی ، بابی ساندزشاعر و مبارز مشهور ایرلندی پس ازهفته ها  اعتصاب غذا در زندانهای انگلستان در گذشت .

بابی ساندز، عضو ارتش جمهوری‌خواه ایرلند و عضو مجلس عوام انگلیس، در اعتراض به رعایت نکردن حقوق زندانیان سیاسی و شرایط نامساعد زندان دست به اعتصاب غذا زد و سرانجام پس از 65 روز مقاومت بی‌امان در زندان "میز" در نزدیکی بلفاست درگذشت. ساندز 27 ساله، طول مدت اعتصاب غذا بارها به اغما رفت، اما بر خواسته‌‌های خود پای فشرد تا مرگ او را مغلوب کرد.

 ساندزدراین مدت فقط با نوشیدن آب زنده بود. مرگ بابی ساندزازیك طرف موج اعتراضات و اعتصابات را برضدّ دولت انگلستان درپی داشت؛ و ازطرف دیگردرس مقاومت دربرابرظلم ظالمان به مردم ایرلند و مبارزان جهان داد.

بابی ساندز به همراه  9  همراهش، یکی بعد از دیگری در راه آزادی وطن خود جان باختند.

 

در گذشت حجه الاسلام والمسالمین دشتی

6 سال پیش در چنین روزی در سال 1380 ه ش ، حجه الاسلام والمسلمین دشتی از بزرگان حوزه  علمیه قم دار فانی را وداع گفت .

 ایشان در مدت عمر گرانقدرشان آثاری چند را در حوزه علوم اسلامی ترجمه و یا تالیف کردند . وی بیشتر عمر خود را بر تبیین مفاهیم نهج البلاغه نهاد . «المعجم المفهرس لالفاظ نهج البلاغه » از مهمترین آثار ایشان است . 

 

روز بزرگداشت شیخ صدوق

همه ساله چنین روزی به عنوان روز بزرگداشت شیخ صدوق در ایران گرامی داشته می شود .  یکی از بزرگترین مرزبانان حماسه جاوید و خدمتگزاران مکتب اهل بیت (ع ) و شاخص ترین دانشمندان جهان اسلام که عمر خود را در راه خدمت به فقه و حدیث شیعه و پاسداری از فرهنگ مهدویت صرف کرد , ابوجعفر محمدبن علی بن بابویه قمی ملقب به « شیخ صدوق » است که صف اول محدثین و علمای اثنی عشر جای دارد و به عنوان یکی از ارکان فقه شیعه به شمار می رود.

وی در سال 305 ه.ق در شهر مقدس قم متولد شد. ولادت این عالم فقیه با آغاز نیابت حسین بن روح سومین نائب خاص امام زمان هم زمان بوده است .

پدر شیخ صدوق علی بن الحسین بن بابویه قمی، از فقهای بزرگ اسلام و در زمان امام حسن عسگری و امام زمان می زیسته و مورد احترام آن امامان بوده است .

او به دعای امام زمان صاحب سه فرزند شد که محمد (شیخ صدوق) بزرگترین آنها بود.شیخ صدوق برای ملاقات با ابو عبدالله نعمت رقیب به بلخ رفت و کتاب «من لا یحضره الفقیه» را به نام او نوشت.

ابن بابویه  در روزگار جـوانى پـس از فرا گرفتـن علـوم مقـدماتـى، علـم حـدیث و فقه را از مفاخـر فقها و محدثیـن قـم همچون پدرش على بن بابویه و محمد بن حسـن بـن ولید، پیشواى فقهاى قم، احمد بن على بن ابراهیم قمى، حسیـن بـن ادریس قمى و دیگران آموخت و چون در روزگار سلاطیـن شیعى آل بویه به سر مـى برده و آنها بر قسمت اعظم دنیاى اسلام تسلط داشتنـد به منظور دیـدار مشایخ دیگـر در سایر نقاط شیعه نشیـن، و سیـر و سیاحت به مسافرت دور و درازى همت گماشت . 

شیخ صدوق در سال 347 هـ . ق، در رى از ابو الحسن محمد بـن احمد بن علـى اسدى معروف به ابـن جراده بردعى حدیث فراگرفت و در سال 352 هـ . ق، در نیشـابـور ازمحضر علماى آن سـامـان استماع حـدیث نموده مانند: ابـو علـى حسیـن بـن احمد بیهقـى، عبـد الرحمـن محمد بـن عبدوس و همچنیـن در مرو از افرادى همچون ابـو الحسن محمد بن على بن فقیه و ابو یوسف رافع بـن عبدالله به اخذ حـدیث تـوفیق یافت که در کـوفه، مکه، بغداد، بلخ و سـرخـس استماع حدیث داشته است . 

شخصیت علمى و معنـوى او چنان بـود که فقها و دانشمندان شیعه هر جا به نام وى مى رسیـدند از وى با بهتـریـن عبارات یاد مـى کردنـد چنانچه فقیه عظیـم الشأنى همچون بحر العلوم او را (رئیس محدثیـن) خوانده است .

ابن ندیم در کتاب  الفهرست‏خود مى‏نویسد: «ابن بابویه،على بن موسى قمى،یکى از فقها و یکى از موثقین شیعه مى‏باشد.باخط پسرش ابو جعفر محمد بن على پشت کتابى خواندم که به یک نفر  اجازه داده بودکتابهاى پدرش را روایت کند و تعداد آنها حدود دویست  جلد مى‏باشد،ولى او تصریح‏نموده بود که تالیفات خودم هجده  کتاب مى‏باشد.»

سرانجام شیخ صدوق این عالم بزرگوار پس از گذشت هفتاد و چند سال از عمر شریف و پر برکتش در سال 1381 ه.ق دعوت حق را لبیک گفت و در شهر ری دیده از جهان فرو بست. پیکر پاکش در میان غم و اندوه مردمان در نزدیکی مرقد مطهر حضرت عبدالعظیم مدفون گردید . 

امروزه آرامگاهش به نام ابن بابویه در شهر ری مشهور و قبر منورش زیارتگاه مسلمانان و محل استجابت دعای مؤمنان است .

 

روز جهانی ماما

همه ساله چنین روزی درجهان تحت عنوان روز ماما گرامی داشته می شود . با نگاهی به پیشینه پایگیری جمعیت مامائی ایران آشكار می گردد كه این جامعه همواره با مشكلات و نارسائیهائی روبرو بوده است كه آثار ناگواری درچگونگی ارائه خدمات و میزان آگاهی این گروه را فراهم می آورده است.

براین اساس عده ای از ماماهای كشور در شهریور 1323 " كانون مامائی " را پایه گذاری نموده و شروع به فعالیت كردند. این كانون پس از اتخاذ نام های مختلف مانند "سندیكای مامائی" و" جمعیت ماماها" در سال 1342 با" كانون همكاری ماماها" كه اعضا‌ آن را پرستار ماماها تشكیل می دادند یكی گردید و بدین ترتیب انجمن تازه ای به نام" انجمن ماماهای ایران" تشكیل یافت.

 ولی به نظر می آید كه انجمن نامبرده توانایی لازم را برای برطرف كردن نارسائیها نداشته و در اواخر سال 1367 به دلیل دشواریهای گوناگون حرفه ای از قبیل نامعین بودن جایگاه مامایی، منطبق نبودن برنامه های آموزشی با شرح وظایف، عدم وجود شرح وظایف معین و مناسب، عدم حضور ماماها در سیاستگذاری و تصمیم گیریهای مربوط به رشته، جذب نشدن ماماهای فارغ التحصیل در محیط‌هایی كاری، نداشتن نماینده در سطح وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در ابعاد مختلف و بسیاری دیگر، گروهی از ماماهای جوان بار دیگر برای حل مشكلات و تامین كمبودها همت گماشتند و پس از بررسی مشكلات موجود زمینه را برای تاسیس "جمعیت مامائی ایران" فراهم آوردند و طی دو سال فعالیت و پیگیری در سال 1369 جمعیت  موفق به كسب پروانه فعالیت از وزارت كشور گردید و به ثبت شركتها رسید.

قدمت رشته مامایی در ایران به شكل آموزش عالی پس از تحصیلات دبیرستان، به 80 سال قبل بر می گردد. اولین آموزشگاه مامایی بنام « مدرسه قابلگی » با 10 نفر شاگرد در سال 1298در بیمارستان بانوان (زنان) سابق شهر تهران تأسیس شد.

پس از گذشت 10سال، اولین آموزشگاه عالی مامایی در سال 1308 و با اعطای مدرك معادل لیسانس بعنوان یكی از شعب مدرسه طب آغاز به كار كرد. در سال 1313 دانشگاه تهران تاسیس شد و سپس دانشكده پزشكی آن نیز افتتاح گردید. لذا چند سال بعد در سال 1319 بیمارستان زنان ضمیمه دانشكده پزشكی منضم گردید.

 از این آموزشگاه تا سال 1331 جمعا" 462 نفر فارغ التحصیل شدند. از سال 1335 تا 1358 برنامه آموزشی آموزشگاه به برنامه 5/1ساله پرستاری و مامایی برای لیسانسیه های پرستاری تغییر یافت. پس از آن بدنبال 3 سال تعطیلی انقلاب فرهنگی از آغاز سال 1362 با نام « مدرسه عالی مامایی» شروع به كار كرد و مجددا" از ورودی دیپلم به تربیت كاردان و كارشناس مامایی اختصاص یافت.

در سال 1365 پس از انتقال آموزش گروههای پزشكی از آموزش عالی به وزارت بهداشت، دانشكده های پرستاری و مامایی تاسیس گردید كه در بهمن ماه 1368 مصوب شد. لذا با تاسیس دانشكده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشكی تهران، رشته مامایی نیز با تشكیل دو گروه آموزشی به نامهای « بارداری و زایمان ژنیكولوژی » و « بهداشت مادر و كودك» به فعالیت پرداخت كه تا حال حاضر نیز ادامه دارد. هم اكنون این گروهها در تربیت دانشجویان كارشناسی و كارشناسی ارشد مامایی ارائه خدمت می نمایند .

 

منابع :

1- مهر

2- صداوسیما

3- روزنامک

4- ویکی پدیا

5- سایت رشد

6- سایت شرقیان

aliyevheritage7-

8- روزنامه شرق

philosophers.atspace9-

10- سایت سراج

11- سایت آل شیعه

12- سالنامه موسیقی ایران :ج 1و2

13-سایت هنر و موسیقی

14- سایت گفتگوی هارمونی

15- ایرانگار

16- سایت شاه نعمت الله ولی

17- سایت کرمان میراث

irib18- 

19- سایت آینده روشن

20- سایت یاتاهو

21- سایت سرزمین

 

UserName