• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • جمعه 1386/02/14
  • تاريخ :

امروز در تاریخ(14اردیبهشت)   

    

امروزدرتاریخ(14اردیبهشت86) 

       

امروز ، چهاردهم اردیبهشت ماه 1386 هجری شمسی ، برابراست با 16 ربیع الثانی 1428 قمری و  4 مه  2007 میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، بوقوع پیوسته از این قرارند:

 

جنگ مرج الصفر

1415 سال پیش در چنین روزی در سال13 ه ق ، جنگ مرج الصفر بین روم و مسلمانان در گرفت. در این جنگ خالد بن سعید فرمانده ارتش اسلام بود . در این نبرد مسلمانان منطقه شامات را به تصرف خویش در آوردند .

شامات سرزمینی حد فاصل دریای مدیترانه، سواحل غربی فرات، مرز شمالی حجاز، و مرز جنوبی روم شرقی قدیم و ترکیه فعلی است.

منطقه شامات پیش از آن که تحت‏سلطه مسلمانان درآید، تحت‏سلطه امپراتوری روم شرقی بود. از قرنها پیش از اسلام، قبایل بزرگ عربی از جزیرة العرب و بیشتر از جنوب آن، به این دیار کوچیده بودند. مهمترین این قبایل که نامشان در تحولات صدر اسلام یاد شده، عبارتند از: قضاعه، سلیح، غساسنه، جذام، لخم، کلب، تنوخ و بهراء. قبایل مزبور در سرزمین آباد شامات پراکنده بوده و هر کدام در شهر و منطقه‏ای زندگی می‏کردند. اعراب مزبور، به دلیل زندگی طولانی در جوار رومیان، به مرور آداب و رسوم عربی خویش را فراموش کرده، بیشترشان کیش نصرانیت را پذیرفته بودند.

 

زادروز خواجه عبدالله انصاری

خواجه عبدالله انصاری

1001 سال پیش در چنین روزی در سال 1006میلادی ، خواجه عبدالله انصاری ادیب و اندیشمند ایرانی به دنیا آمد .

شیخ‌الاسلام ابواسماعیل عبدالله ‌بن ابی‌منصور محمد ، معروف به «پیر هرات» و «پیر انصار» و «خواجه عبدالله انصاری» و «انصاری هروی»، از مشاهیر، عرفا ، محدثین ، دانشمند و از فقهای زمان خود بود. مادرش از مردم بلخ بود و عبدالله خود در هرات متولد شد . در چهار سالگی به مکتب رفت . از كودكی زبانی گویا و طبعی توانا داشت چنانكه شعر پارسی و تازی را نیكو می‌سرود . او به جهت خدمت به دین اسلام سیاحتها کرد ، احادیث بسیاری از محدثین فرا گرفت و به قول خودش حافظ سیصد هزار حدیث با هزار سند بود.

انصاری شعر می‌سرود ولیكن بیشتر شهرت وی بجهت رسالات و كتب مشهوری است كه تألیف كرده است . از جمله تالیفات وی می توان این عناوین را نام برد :

"مناجات‌نامه، نصایح، زادالعارفین، کنزالسالکین، قلندرنامه، محبت‌نامه، هفت‌حصار، رساله? دل و جان، رساله? واردات ، الهی‌نامه و ..."

نثر خواجه عبدالله شعرگونه (همانند سخن سعدی) است. همچنین رباعیات شیخ عبدالله نیز معروفند:

عیب است بزرگ ، برکشیدن خود را

از جمله خلق ، برگزیدن خود را

*

از مردمک دیده بباید آموخت

دیدن همه کس را و ندیدن خود را

خواجه عبدالله انصاری  83  سال عمر كرد و در 22ذیحجه سال481 هجری قمری ، در شهر هرات درگذشت.

 

در گذشت خواجه قشیر ی

963 سال پیش درچنین روزی در  سال   465  هجری قمری ، « شیخ ابوالقاسم عبد الکریم بن هوازن قشیری از بزرگترین  فقها و عرفای  جهان اسلام دیده ازجهان فروبست . از ایشان آثار متعددی به جای مانده است که از میان آنها می توان به رساله قشیریه اشاره کرد . مرقد ایشان  در نیشابور واقع است .

 

درگذشت سلطان حسین بایقرا

501 سال پیش در چنین روزی در سال 1506 میلادی ، سلطان حسین بایقرا از نوادگان امیر تیمور گوركان در شهر هرات درگذشت . وی كه هنگام مرگ 68 ساله بود پس از درگذشت پدرش بر قسمتی از خراسان حكومت می كرد. هرات حاكم نشین خراسان بود.

وی از جمله نویسندگان و شاعران ذواللسانین بوده ( به فارسی و عربی شعر می گفت ) و كتاب او به نام مجالس العشاق دارای اطلاعاتی درباره بعض شعرا و متصوفه است. این كتاب در سال 908 تألیف شده و مشتمل بر یك مقدمه و هفتاد و شش مجلس است.

 

استقرار پرتقالی ها در جزایر هرمز

492 سال پیش در چنین روزی در سال 1515 میلادی ، پرتغالی ها در جزیره ایرانی هرمز مستقر شدند و فصل تازه ای در تاریخ منطقه باز شد كه عنوان آن را «مداخله غرب در خاورمیانه و استثمار این منطقه كه مهد تمدن بشر بود» قرار داده اند، فصلی كه البته هنوز هم بسته نشده است.

نکته جالب توجه این بود که پاپ الکساندر ششم چهارم مه 1493 میلادی ، خود، جزایر شرق جهان را به پرتغالی ها و سرزمین های غرب جهان (قاره آمریکا) را به اسپانیایی ها بخشیده بود!.

با آمدن پرتقالی ها به هرمزگان که به اشتباهاتی در دوران شاه اسماعیل اول صفوی نیز مربوط می گردد ، پرتقالی ها  از طریق آلفونسو د آلبو کرک در صدد گسترش سلطه استعماری خود بر کلیه مناطق جنوبی خلیج فارس برآمدند.

درزمان صفویان "پرتقالیها باسلاح جدید وشش کشتی وچهارصد وشصت مرد جنگی، با سی هزارمرد جنگی ایرانی درجزیره هرمز درآویختند وحاکم هرمز راتحت قیمومت خود درآوردند وسپس درتمامی جزایر دریای جنوب به کشتاروغارت پرداختند .

كشتی های پرتغالی دارای توپ بودند و مدافعان ایرانی هرمز فاقد آن تجهیزات بودند . در آن زمان، پیروزی استعمار اروپا تنها بر اثر برتری اسلحه و قدرت آتش صورت می گرفت .

     تصرف هرمز هشت ماه پس از جنگ چالدران روی داد. رخنه اروپاییان به خلیج فارس، شاه اسماعیل صفوی (شاه وقت) را دچار اندوهی عمیق كرده بود، زیرا كه ایران فاقد قدرت دریایی موثر بود تا از قلمرو خود دفاع كند و پرتغالی ها با استفاده از همین ضعف ایران (نداشتن توپ و كشتی توپدار)، ظرف شش سال (تا سال 1521 میلادی) بسیاری از جزایر ایرانی خلیج فارس از جمله بحرین را تصرف و به گمبرون (بندر عباس) دست اندازی كردند و دولت صفویه، تنها از طریق تحریك مردم محل به شورش و حملات پراكنده در شب، به كار مبارزه با سلطه غرب ادامه می داد.

سرانجام در سال 1622 میلادی ( 1031 قمری ) ، درزمان شاه عباس اول ، نیروهای پرتغالی ، بدست انگلیس ، که قدرت پیچیده تر و زورمندتری  بودند ، سرکوب شدند . انگلیسها دراین زمان به عنوان پاداش راندن پرتقالیها نیمی ازعواید گمرکی هرمز رامی گرفتند !

 

تیپو صاحب ، كشته شد

208سال پیش در چنین روزی در سال 1799 میلادی ، تیپو صاحب ، یكی از حاكمان محلی هند كه در برابر استعمار انگلستان ایستادگی جانانه كرد در چهارمین جنگ با نیروهای انگلیسی كشته شد. وی پسر حیدر علی بود كه پس از فوت پدرش حكمران میسورMysore هندوستان شده بود. تیپو كه یك مسلمان سنی بود مردی شجاع و در عین حال ادیب بود و شعر می گفت. وی به زبان فارسی نیز آشنا بود. تیپو در سه جنگ اول با انگلیسی ها، موفق به عقب راندن آنان شده بود. وی با جنگهای خود، تكمیل استعمار انگلستان برهند را دو دهه عقب انداخته بود. 

    

اختراع آسپرین

118 سال پیش در چنین روزی در سال 1889 میلادی ، كارخانه بایر آلمان آسپرین را كه هر چند وقت یك بار برایش یك خاصیت تازه كشف می كنند به عنوان داروی جدید الاختراع به صورت پودر به بازار فرستاد.

به این ترتیب آسپرین یكی از قدیمی ترین داروهای دوران جدید است كه در هر نقطه از جهان به دست می آید و بدون نسخه دكتر به فروش می رسد. در دهه های اخیرانواع مشتقات آسپرین با نامهای مختلف به بازار آمده است. از نظر شیمیایی، آسپرین یك نوع اسید است .

    پژوهشگران پزشكی در مصاحبه های اخیر خود گفته اند كه آسپرین برای بسیاری از بیماری ها از قلب و عروق تا پیش گیری از سرطان و سكته مغزی نافع است . آنان افزوده اند كه كارخانه های داروسازی مایل به انتشار خواص آسپرین نیستند زیرا كه مصرف این داروی بسیار ارزان و فراوان مانع از فروش داروهای گران قیمت آنها می شود كه در مقایسه با آسپرین كه فرمول آن در دسترس همه كارخانه هاست تاثیر بیشتری هم ندارند .

     

ساختن آبراه پاناما

  103 سال پیش در چنین روزی در سال 1904 میلادی ، عملیات ساختن آبراه پاناما میان دو اقیانوس اطلس و آرام آغاز شد .

كانال پاناما با 80 كیلومتر(50 مایل) اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام را به هم متصل كرده است. این كانال در پایین ترین سطح ممكن بین دامنه هاى سرزمین كوهستانى و باریكى كه آمریكاى شمالى و جنوبى را به هم وصل كرده، احداث شده است.

ارتفاع اصلى این سرزمین از سطح دریا90متر مى باشد.  به طور متوسط هر كشتى طول كانال را در مدت 8تا 10 ساعت طى مى كند و در این مدت كاركنان كشتى ها مى توانند یكى از زیبا ترین و مدرنترین طراحى هاى مهندسى را ببینند.

قسمت هاى اصلى این كانال عبارتند از : دریاچه گاتن ((Gatun lak)), بریدگى گیلارد (Gaillard cut) و3 سد متحرك (lock) به نام هاى : میرا فلورس ، پدرو میگوئل و گاتن (Mira flores, Pedro Miguel, Gatun).

طویل ترین كشتى كه كانال پاناما را طى كرده، كشتى ماركونا پروسپوكتر با طول 299 متر و عرض32/6 متر بوده است.

      

شكست نیروهای انگلیسی در كوت العماره 

90 سال پیش در چنین روزی در سال  1917میلادی ،  سربازان انگلیسی كه در جریان جنگ جهانی اول (عمدتا به خاطر نفت) وارد عراق شده بودند پس از یك نبرد 143 روزه با عساكر عثمانی، در منطقه كوت العماره به اسارت عثمانی ها در آمدند. در پایان جنگ جهانی اول كه در آن آلمان و متحد آن عثمانی شكست خوردند، بالاخره انگلستان به آرزوی خود رسید و بر بین النهرین و بسیاری از متصرفات عربی عثمانی از جمله فلسطین مستولی شد، نقشه جغرافیایی منطقه را تغییر داد، اردن را به وجود آورد، عراق را از ایالت سابق وابسته به عثمانی و با حذف پاره ای قسمتها به ویژه در جنوب این سرزمین به عنوان کشوری مستقل اعلام داشت، دو امیرزاده از حجاز را به پادشاهی اردن و عراق گمارد، قسمتی از فلسطین را اختصاص به یهودیان داد . ریشه مسائل امروز خاور میانه از همین تقسیمات است . 

 

 انحلال حزب ناسیونال سوسیالیست آلمان

62سال پیش درچنین روزی در سال1945میلادی ، انحلال حزب ناسیونال سوسیالیست آلمان معروف به حزب نازی بطوررسمی اعلام شد.

 بدین ترتیب دوران اقتدارو سلطه این حزب كه ازسال1932میلادی زمام امورآلمان را بدست گرفته بود به پایان رسید. حزب نازی درپی اوج گیری جنبش سیاسی مونیخ دراكتبر1920ایجاد شد. شماراعضای آن كه درسال1929تنها 186000نفربود یكباره درسال1933به دو میلیون تن رسید و 10سال بعد بیش ازشش میلیون نفرشد.

 این حزب پس ازشكست آلمان درجنگ جهانی دوم ازهم پاشید و قانون اساسی آلمان غربی سابق، تشكیل مجدد حزب نازی را ممنوع اعلام كرد.

 

شورش لبنانی ها بر عیله حكومت و سیاست كامیل شمعون

49سال پیش درچنین روزی در سال1958میلادی ، شورشهای خونین و جنگهای داخلی لبنان برضد حكومت و سیاست كامیل شمعون رئیس جمهورآن كشورآغازشد.

كامیل شمعون رئیس جمهور اسبق لبنان در سال 1900م به دنیا آمد. وی در سال 1929 برای اولین بار به نمایندگی مجلس لبنان انتخاب شد و در 9 دوره بعدی انتخابات این كشور، كرسی نمایندگی خود را حفظ كرد. شمعون به موازات این سمت، در این مدت، در كابینه‏های مختلف، تصدّی وزارتخانه‏های دارایی و كشور را برعهده داشت و سرانجام در سال 1952 به ریاست جمهوری لبنان دست یافت.

وی سیاست گرایش به غرب را دنبال می كرد. او پیمان بغداد موسوم به سنتو را تأیید نمود و به امریكا برای احداث پایگاه در لبنان كمك كرد. این سیاست مخالفت شدید مسلمانان لبنان را درپی داشت و هنگامیكه شمعون قصد كرد مارونی ها را برسراسرلبنان مسلط سازد جنگ داخلی آغازشد.

 شمعون ازاِمریكا كمك خواست و دولت اِمریكا نیزتفنگداران خود را درخاك لبنان مستقركرد. اما شمعون درمقابل مبارزات مردم لبنان ناچاربه استعفا شد و اِمریكا هم نیروهای خود را ازلبنان خارج كرد.

محافل سیاسی معتقد بودند كه مداخله نظامی امریكا و انگلستان در امور لبنان و اردن اشتباه بزرگ سیاسی بود زیراكامیل شمعون نارضایتی عمومی را برانگیخته بود. شمعون از دوستان نزدیك محمد رضا پهلوی، شاه مخلوع ایران بود و همواره از كمك‏های مالی و تبلیغاتی وی بهره‏مند می‏شد. شمعون هم‏چنین از مخالفان سرسخت انقلاب اسلامی ایران و حكومت آن به شمار می‏رفت و در هر فرصتی، خشم و دشمنی خود را نسبت به انقلاب ابراز می‏داشت. كامیل شمعون سرانجام در روز هشتم اوت 1987م بر اثر سكته قلبی در 87سالگی در بیروت درگذشت و با مرگ شمعون یكی دیگر از پایه‏های اساسی نظام مارونی حاكم بر لبنان از صحنه پرتلاطم سیاسی این كشور خارج شد.  ژنرال فوآد شهاب به عنوان جانشین كامیل شمعون تعیین گردید.

 

تظاهرات وسیع ضد جنگ ویتنام در واشنگتن

36 سال پیش در چنین روزی در سال 1971 میلادی ، در یكمین سالروز تظاهرات ضد ادامه جنگ ویتنام در دانشگاه دولتی كنت (ایالت اهایو آمریكا) كه ضمن آن چهار دانشجو بر اثر تیر اندازی گارد ملی كشته و گروهی نیز مجروح شدند دهها هزار آمریكایی مخالف جنگ در خیابانهای شهر واشنگتن دست به راهپیمایی زدند.

این تظاهرات كه دو روز بعد هم تكرار شد به خشونت گرایید و در جریان آن 150 تن زخمی و بیش از هفت هزار نفر بازداشت شدند. برای مراقبت از این تظاهرات، دولت علاوه بربسیج پنج هزار و یكصد مامور پلیس شهر و 500 پلیس مامور محافظت از پاركهای عمومی، 1500گارد ملی را به میدان آورده بود و ده هزار سرباز را آماده ساخته بود كه اگر پلیس و گاردملی در كار خود شكست بخورد به پشتیبانی از آنان بشتابند. تظاهرات آمریكائیان بر ضد جنگ ویتنام كه آن را بیهوده می دانستند از سال 1967 شدت یافته بود. 

 

درگذشت د کتر احمد طاهری عراقی

16 سال پیش در چنین روزی در سال 1370 ه.ش ، دکتر احمد طاهری عراقی یكی از برجسته ترین ادبا و اسلامشناسان ایران بر اثر عارضه ریوی در تهران در گذشت .

وی در اراک بدنیا آمده بود . در سال 1342 در رشته زبان و ادبیات فارسی درجه لیسانس از دانشگاه تهران گرفت و از استادانی چون شادروان جلال الدین همایی بهره برد. از سال 44 تا 48 در بنیاد فرهنگ ایران به پژوهش اشتغال داشت و از سال 1348 تا 1355 در مركز خدمات كتابداری به تحقیقات علمی كتابداری به وی‍ژه در زمینه گسترش و تكمیل طرحهای رده بندی جهانی از جمله رده بندی دهدهی، دیویی و رده بندی كتابخانه كنگره معروف به LC پرداخت.

برای پژوهش و مذاكره علمی پیرامون این طرحها و رفع نواقص آثار اسلامشناسی و ایرانشناسی، چند سفر تحقیقاتی داخلی و خارجی انجام داد و تحقیقاتی در كتابخانه دانشكده الهیات دانشگاه مشهد و دارالكتب مصریه (كتابخانه ملی مصر) و بعضی از كتابخانه ها و مراكز علمی بیروت به عمل آورد. طرح گسترش یافته های او راجع به اسلام در طبقه بندی LC در سال 1358 مستقلاً به طبع رسید. دكتر طاهری بر این اثر مقدمه بی سابقه و پرباری نگاشت كه اعجاب صاحبنظران را برانگیخت. هم چنین از جمله فعالیتهای اوگسترش رده اسلام در دو رده بندی نظام دیویی و نظام كتابخانه كنگره آمریكا (LC) است. این كار یكی از كاربردی ترین كار هایی است كه در این حوزه انجام شده است. بعدها با الگو قرار دادن كار ایشان، گسترش رده های دیگر در موضوعاتی مانند زبان و ادب فارسی، جغرافیا، تاریخ و ادبیات عرب در حوزه كتابداری ایران گسترش یافت.

دكتر طاهری از سال 1355 برای ادامه تحصیلات عالی به انگلستان رفت و تا سال 1362 در زمینه مطالعات اسلامی و زبان و ادبیات عربی نزد استادان بزرگی چون مونتگمری وات كه از بزرگترین اسلامشناسان امروز جهان است، آموزش دید. رساله دكتری او در زمینه ملل و نحل اسلامی زیر عنوان "زندقه در اوایل دوره عباسی با تاكید خاص بر شعرا" بود. وی در سال 1362 به ایران بازگشت. از سال 1363 همكاری او با بنیاد دایره المعارف اسلامی آغاز شد و در این مدت به عضویت هیأت امنا و معاونت علمی دانشنامه جهان اسلام نائل آمد. استاد فقید طاهری نخستین دفتر دایره المعارف را زیرعنوان دانشنامه جهان اسلام با همكاری جمعی از صاحبنظران و محققان انتشار داد. همچنین سردبیری مجله تحقیقات اسلامی كه از دیگر آثار همین بنیاد است با او بود. همزمان با فعالیت در بنیاد دایره المعارف به تدریس مرجع شناسی در دوره های كارشناسی و كارشناسی ارشد در گروه كتابداری دانشكده علوم تربیتی دانشگاه تهران و نیز تدریس رشته های مختلف معارف اسلامی در دانشكده الهیات اشتغال داشت.

عمر كوتاه دكتر احمد طاهری عراقی با كتاب گذشت . كتاب خواندن كار اصلی او بود و او از جمله كسانی بود كه خواندن را بر نوشتن ترجیح می داد . سرمایه ای كه از خوانده های خود اندوخته بود و بی دریع در اختیار دوستان و دانشجویان و طالبان علمی كه به او مراجعه می كردند می گذاشت .

طاهری در نوشتن وسواس داشت ، تا در موضوعی همه منابع را کاملا مطالعه نكرده بود دست به قلم نمی برد و تا از كمال نوشته ای مطمئن نمی شد آن را به چاپ نمی سپرد ، و در بسیاری از موارد تشویق و اصرار دوستان بود كه او را وادار می كرد نوشته ای را به نشریه ای بدهد .سرانجام در چهاردهم اردیبهشت ماه 1370 دارفانی را وداع گفت.

سایت بنیاد دائرةالمعارف اسلامی - سایت جامع ناشران و فروش کتاب ایران

 

 منابع :

1- مهر

2- صداوسیما

3- روزنامک

4- سایت بنیاد دائرةالمعارف اسلامی

5-  سایت جامع ناشران و فروش کتاب ایران

6- روزنامه ایران

7-سایت مبلغ

8- روزنامه شرق

9- سایت اردبیل

10- ایریب

11- سایت انصاری

12- ویکی پدیا

13- سایت هوزا

UserName