• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1386/02/12
  • تاريخ :

امروزدرتاریخ(11اردیبهشت86)

امروز ، یازدهم اردیبهشت ماه 1386 هجری شمسی ، برابراست با 13ربیع الثانی 1428 هجری قمری و 1مَه 2007 میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، بوقوع پیوسته از این قرارند:

***

اعلام بازنشستگی داوطلبانه دیو كلتیانوس ، امپراتور روم

  1702 سال پیش درچنین روزی در سال 305 میلادی ، دیو كلتیانوس امپراتور روم كه شهرت ضدیت شدید با مسیحیت داشت بدون داشتن دشواری اعلام داشت كه ازهمین امروز خود را بازنشسته می كند و به زندگانی عادی بازخواهد گشت و بقیه عمر را به دور از صحنه سیاست و حتی محیطی سیاسی مانند پایتخت در یك نقطه ساحلی در ایلریا (آن قسمت كه امروز كرواسی خوانده می شود) خواهد گذرانید و حراست از روم از این پس بر عهده دیگران است . همچنین وی ذکر کرد که همه باید مدتی از اواخر عمر را بدون نگرانی از كار و معیشت زندگی كنند.

دیوكلس، پسر یك غلام آزاد شدة اهل دالماسی ، در سال 282 میلادی و در پی دوره‌های كوتاه مدت حكومت چند امپراتور ـ به علت مرگ و قتل توسط سپاهیان ـ به مقام امپراتوری روم برگزیده شد. و « از آن پس خود را دیو كلتیانوس نامید. »  البته وی قبل از آن « بر اثر استعدادهای درخشان و ملاحظه كاریهای با نرمشش » به مقام كنسولی، پرو كنسولی، و فرماندهی گارد سلطنتی ارتقا یافته بود. وی مردی نابغه بود كه در جنگ مهارتی نداشت اما در كشورداری خبره بود.

وی برای اداره‌ی هر چه بهتر امپراتوری، قلمرو خود را به دو قسمت تقسیم كرده و  سردار بسیار لایقی را به نام ماكسیمیانوس با خود در امپراتوری شریك ساخت.

شش سال بعد، برای اینكه ادارة امور و دفاع آسانتر شود، هر یك از دو آوگوستوس، قیصری به عنوان دستیار و جانشین خود انتخاب كردند. هر آوگوستوس تعهد می‌كرد كه پس از بیست سال به نفع قیصر خود كنار رود، و قیصرش قیصر دیگری را منصوب كندتا به نوبة خود دستیار و جانشین او باشد.

دیوكلتیانوس در مدتی كه قدرت را در دست داشت به این اقدامات دست زد:

1 ـ تقسیم قلمرو امپراتوری روم به چهار قسمت خود مختار برای اداره‌ی هر چه بهتر كشور.

2 ـ به جریان انداختن پول سالمی كه ثبوت وزن و خلوص طلای سكه‌های آن تضمین شده بود.

3 ـ تقسیم مواد غذایی میان بینوایان، به رایگان و یا به بهایی معادل نصف قیمت بازار.

4 ـ برای مبارزه با بیكاری به كارهای عام المنفعة وسیعی دست زد.

5ـ تحت نظارت گرفتن واردات و صادرات به منظور تأمین تداركات شهرها و سپاه.

6 ـ معین كردن بهای قانونی همة اجناس و مزد كارهای مهم، برای مبارزه با محتكرانی كه قیمت‌های اجناس را به ناحق بالا برده‌اند.

البته در كنار این اقدامات مشكلاتی نیز در قلمرو وی بوجود آمد كه از جمله مهمترین آنها می‌توان به وجود بوروكراسی گسترده برای انجام نظارت دقیق دولت بر امور جاری كشور و فشار بیش از حد بر مردم برای پرداخت مالیات و ... اشاره كرد.

***

قتل ابوالحسن علی ، از وزرای دربار عباسی

1116 سال پیش در چنین روزی در سال 312 قمری ، یکی از وزرای مشهور عباسی به نام ابوالحسن علی کشته شد .

وی وزیری کاردان و مورد توجه مردم بود . او در دوران وزارت خود بسیار به دفاع از شیعیان گرایش داشت و در این مسیرچندین بار از وزارت عزل شد . او شاعری با قریحه زیبا ،  نیز بود .

 ***

تصرف مجارستان توسط نظامیان عثمانی

 

مجارستان

463 سال پیش در چنین روزی در سال 1544 میلادی، نظامیان عثمانی مجارستان را به اشغال خویش درآوردند .

در حالیکه امروزه پایتخت مجارستان شهر بوداپست می باشد ، ولی در زمان حمله عثمانیان به مجارستان شهری این چنین وجود نداشت . تاریخ بوداپست با تأسیس شهر رومی آكوئینكوم در محلی كه امروز بوداپست واقع شده، در سال87میلادی آغاز شد. این شهر پایگاه یكی از لژیون‌های ارتش روم بود و در نزدیكی شهر اُبودا قرار داشت كه تا قرن چهارم میلادی مركز استان پانونیای سفلی بود.

این منطقه در حوالی سال 900 میلادی به اشغال اقوام مجار (Magyars) درآمد كه از آسیای میانه به این منطقه آمدند و اجداد مردم فعلی مجارستان به حساب می‌آیند. اقوام مجار حدود یك قرن بعد رسماً حكومت پادشاهی مجارستان را در همین منطقه پایه‌گذاری كردند.

چندی پس از حمله مغول‌ها به منطقه در سال 1241 و ترمیم خرابی‌های ناشی از حمله آن‌ها، بوداپست كه در آن زمان متشكل از سه شهر مجزای بودا، پست و اُبودا بود، وارد دوره شكوفایی خود شد. در این زمان و در سال 1361 میلادی، شهر بودا كه از قدیم محل استقرار یك قصر سلطنتی بود به پایتخت مجارستان تبدیل شد.

با فتح مجارستان به دست امپراتوری عثمانی در قرن شانزدهم، رشد و شكوفایی شهرهای منطقه دچار وقفه شد و شهرهای بودا و پست در سال 1541 به تصرف ارتش عثمانی درآمد. در این دوره بودا به استقرارگاه پاشای ترك تبدیل شد كه اداره كل ناحیه یا ولایت را بر عهده داشت، اما پست به حال خود رها شد و تا سال 1686 كه مجارستان از كنترل امپراتوری عثمانی خارج شد، تحت حاكمیت سلسله هاپسبورگ اتریش بود.

امروزه جمیعت کشور مجارستان بالغ بر یازده میلیون نفر می باشد . 88? جمیعت کشور از مجارها تشکیل شده و دیگر تیره‌های ساکن این کشور رومانیایی‌ها، صربها، کرواسی‌ها، آلمان‌ها، و شمار نسبتاً زیادی از کولی‌ها هستند. زبان رسمی مجارستان «مجاری» است. 70? مردم مسیحی کاتولیک و 25? پروتستان می اشند.

بوداپست، پایتخت مجارستان و ششمین شهر بزرگ اتحادیه اروپا، با قدمتی 2هزار ساله یكی از قدیمی‌ترین و فرهنگی‌ترین شهرهای كشور اروپا محسوب می‌شود. این شهر كه صاحب یكی از بی‌نظیرترین بافت‌های شهری جهان و بازتابی از بزنگاه‌های تاریخی كشور مجارستان است، از سال 1987 در فهرست میراث جهانی یونسكو ثبت شده است. 

***

درگذشت ابو سعید بهادرخان ، آخرین فرمانروای ایلخانان  مغول

 692 سال پیش در چنین روزی در سال 736 ه.ق ، « ابوسعید بهادر خان»  آخرین فرمانروای ایلخانان  مغول در گذشت .

 اواز سال 717 هجری پادشاه شد و در دوره پادشاهی خود توانست با همراهی  غیاث الدین محمد پسر خواجه رشیدالدین فضل الله به عنوان وزیر اعظم خود ، در مسیر رشد و بالندگی کشور و همچنین  ترویج آیین های  اسلامی گام بردارد . او شاعران و ادیبان را بسیار  گرامی می داشت و آنها را بر صدر می نهاد .

در دوره ابو سعید بهادرخان بین سالهای 1316 الی 1335 زبان ترکی زبانهای مغولی،عربی و فارسی را پشت سرگذاشته و محبوبیت بسیاری یافته بود .

در دوران ایلخانیان فتوحات و بدنبال آن اسکان ترکها در آذربایجان با انضباط خاصی صورت می گرفت .گرچه در آغاز این حرکات مشکلات بسیاری پیش آمد ولی وقتی خرابه ها و ویرانه های دولتهای قبلی جای خود را به عمران و آبادانی بخشیدند ، مردمان بیشتری به ابن مناطق سرازیر گشته و اسکان یافتند .

***

تبعید میر ویس ، رئیس قبایل منطقه قندهار به اصفهان

318 سال پیش در چنین روزی در سال 1689 میلادی ، «میر ویس» رئیس قبایل منطقه قندهار به اصفهان پایتخت آن زمان ایران تبعید شد كه البته یك اشتباه سیاسی بزرگ بود.

 بی تدبیری حاكم قندهار و تبعید میر ویس ، جنگ داخلی ایرانیان را در پی داشت. حكمران اعزامی از اصفهان به قندهار كه آشنایی كامل به وضعیت منطقه و روانشناسی مردم محل را نداشت «میرویس» را عامل بی ثباتی قندهار اعلام كرد و تحت الحفظ روانه اصفهان ساخت كه در چنین روزی در سال 1689 میلادی به دارالحكومه اصفهان تحویل داده شد.

حكمران اعزامی از اصفهان به قندهار یك گرجی بود كه تازه مسلمان شده بود. نفوذ گرجی ها در دربار صفویه یكی از عوامل زوال دولت وقت بود. بیشتر شاهزادگان صفوی همسر گرجی در حرمسرای خود داشتند كه تحت نفوذ آنان، بستگانشان را به مشاغل مهم منصوب می كردند، مشاغلی كه گرجی ها شایستگی احراز آن را نداشتند و به علاوه، نسبت به وفاداریشان به ایران تردید بود.

میرویس در طول اقامت اجباری در اصفهان متوجه این ضعف و مسائل دولتی دیگر شد كه در بازگشت به قندهار، نافرمانی و جنگ داخلی ایرانیان آغاز شد. 

***

درگذشت پروفسور گوترید آخندال ، ریاضیدان بزرگ آلمانی  

236 سال پیش درچنین روزی سال 1771میلادی ، پروفسور گوترید آخندال ریاضیدان بزرگ آلمانی درگوتینگ آلمان در گذشت .

 نام او در تاریخ علم بعنوان واضع علم آمار ثبت شده است . آخندان اولین بار علم آمار را مطرح كرد وی در فلسفه و تاریخ فلسفی نیز مطالعات بسیار داشت وآثاری هم در این زمینه تالیف كرد .

 ***

قتل ناصرالدین شاه قاجار

 

قتل ناصرالدین شاه قاجار

111 سال پیش در چنین روزی در سال 1896 میلادی ، ناصرالدین شاه قاجار از طایفه مغول تبار قاجار، در حرم شاه عبدالعظیم حسنی (ع) ، توسط میرزا رضا کرمانی به قتل رسید .

ناصر الدین شاه16 ژوئیه 1831 به دنیا آمده بود و هنگام مرگ 65 ساله بود . او مجموعا 48 سال سلطنت كرده بود.  ناصرالدین شاه نخستین شاه ایران بود كه به اروپای غربی سفر كرد، آن هم سه بار متوالی و به فاصله نسبتا كوتاهی از هم و تنها برای تماشای فرنگ ! او ندانسته، امتیازهای متعدد به خارجیان داد. به فلاكت گام گذاردن ایران عمدتا از دوران سلطنت 48 ساله ناصر الدین شاه آغاز شد. این دوران سیاه سراسر با عقب ماندگی ایران و وابستگی به بیگانگان همراه بود.

در دوران حکومت 50 ساله این شاه مستبد قاجار، وقایع مهمی همچون قتل امیرکبیر و امضای قرارداد اعطای امتیاز تنباکو که منجر به فتوای میرزای شیرازی شد اتفاق افتاد.

***

قبرس مستعمره انگلستان شد

 

قبرس

82 سال پیش در چنین روزی در سال 1925 میلادی ، قبرس مستعمره انگلستان شد.  قبرس جزیره‌ای كوچك و توریستی است كه سواحل بكر، زیبا و رؤیایی، با مناطق پوشیده از سروهای سر به فلك كشیده و جنگل‌های كاج با زیبایی بی‌نظیر آن همیشه برای گردشگران جذاب بوده است.

جزیره‌ی قبرس با وسعت 9125 كیلومتر مربع در شمال شرقی مدیترانه از نظر مساحت سومین جزیره‌ی بزرگ در دریای مدیترانه بعد از جزایر سیسیل و ساردینا محسوب می‌شود.

این كشور در حدفاصل 380 كیلومتری شمال مصر،105 كیلومتری غرب سوریه و 75 كیلومتری جنوب تركیه واقع شده است، با كشور یونان 800كیلومتر فاصله دارد و نزدیك‌ترین جزایر یونانی كارپاتوس و رودوس در 380 كیلومتری غرب این جزیره واقع هستند.

قبرس‌از لحاظ طبیعی به چند منطقه رشته كوه‌های جنوب و جنوب‌غربی ترودوس، رشته كوه‌های شمالی كارینا و جلگه‌ی مركزی سالوریا تقسیم می‌شود كه مناظر زیبایی را خلق كرده است، درجه حرارت هوا در این جزیره از حداقل 12 الی 13 درجه تا حداكثر 24 درجه (روزها) متغیر است و آب و هوای مطلوب مدیترانه‌ای را فراهم می‌آورد.

مساحت ‌كم جزیره‌ی قبرس امكان بازدید از تمامی قسمت‌های آن را ظرف چند روز به گردشگران می‌دهد، حكومت این كشور پادشاهی و واحد پول آن پاند قبرس است، قبرس دارای جمعیت حدود 707 هزار می‌باشد كه 80 درصد آن را یونانی‌ها، شامل مسیحیان ارتدوكس ارامنه مارونی‌ها، كاتولیك‌ها و یهودی‌ها تشكیل می‌دهند، البته منابع، درصد جمعیت یونانی‌نژاد را 74 درصد و جمعیت ترك‌نژاد قبرس را 26 درصد اعلام نموده‌اند.

نیكوزیا  پایتخت قبرس است و3 دروازه‌ی اصلی دارد و با دو حكومت اداره می‌شود، از مناطق دیدنی آن می‌توان به مقر حكومت اسقف ماكاریوس، كلیسای قدیمی شهر، خط سبز بین بخش ترك و یونانی‌نشین شهر و دروازه‌های باستانی فاماگوستا اشاره كرد.

***

درگذشت احمد شوقی ، از بزرگترین شاعران عرب

77 سال پیش در چنین روزی در سال 1351 ه.ق ، احمد شوقی یکی از بزرگترین شاعران دیار عرب دیده از جهان فروبست . 

وی در قاهره به دنیا آمد و در آنجا به تحصیل پرداخت . او سپس به فرانسه رفت تا حقوق بیاموزد . در همین دوره وی  در حوز فرهنگ عربی مشغول به کار شد و برای نخستین بار نمایشنامه شعری را به جامعه ادبی عرب هدیه کرد . از این شاعر بزرگ  قصاید و اشعار زیبایی به جای مانده است .

 ***

کشته شدن پل دومه رییس جمهور فرانسه  ، به دست یک روس

75 سال پیش در چنین روزی در سال 1932 میلادی ، پل دومه رئیس جمهوری وقت فرانسه به دست یك روس به نام «پل گارگالوف» كشته شد .

 گارگالوف از آنارشیست ها (معتقدان به اداره امور جوامع از طریق شوراهای انتخابی، نه افراد) بود و معتقد به اصلاح جامعه از طریق از میان برداشتن افراد بد نیت و فاسد از هر طریق، ولو ترور داشت . دومه كه هنگام مرگ 75 ساله بود در سال 1931 به ریاست جمهوری فرانسه انتخاب شده بود .

***

 دریا سالار دونیتس برجای هیتلر نشست 

62 سال پیش در چنین روزی در سال 1945 میلادی ، در پی خود كشی هیتلر و در جریان تصرف شهر برلن توسط دو ارتش از نیروهای شوروی وبه اسارت روسها درآمدن بیش از یك میلیون نظامی آلمانی، دریاسالار«كارل دونیتس » طراح حملات زیردریایی با تاكتیك «وولف پك» از اول ماه مه  ریاست رایش سوم (کشور آلمان) را برعهده گرفت و كابینه خود را اول ماه مه  در «كیل» تشكیل داد و اعلام كرد كه آلمان بدون قید و شرط آماده تسلیم شدن است.

 پیشنهاد دونیتس هفتم ماه مه 1945 از سوی فاتحان جنگ پذیرفته شد و عمر رایش سوم پایان یافت. تا آن روز هنوز باقیمانده نظامیان آلمانی در مناطق غربی این كشور و هامبورگ با نیروهای آمریكا، فرانسه و انگلستان می جنگیدند.

هیتلر ساعتی پیش از این كه خودكشی كند، دریا سالار دونیتس را به عنوان جانشین خود به عنوان رئیس کشور تعیین كرده بود. هیتلر در همان ساعت دکتر پل جوزف گوبلز وزیر تبلیغات آلمان را نیز به عنوان صدر اعظم و جانشین خود در این سمت (ریاست دولت) كرده بود.

مورخان ابتدای ریاست دونیتس بر آلمان را پیش از هفتم ماه مه نوشته و پایان آن را هنگامی ذکر کرده اند که متفقین رسما زمام امور آلمان اشغال شده را به دست گرفتند.

 دونیتس بود كه پس از جنگ جهانی اول ، در زمانی كه آلمان ممنوع از داشتن تسلیحات تعرضی بود مخفیانه طرح ساختن زیر دریایی را اجرا می كرد. باوجود تسلیم كردن آلمان، در دادگاه نورنبرگ به زندان محكوم شد و ده سال در زندان بود. وی در 1980 در 89 سالگی در گذشت .

 هواداران دونیتس مراسم تدفین او را به طرزی بسیار باشكوه برگزار كردند كه باعث حیرت جهانیان شد.

***

خودکشی گوبلز با همسر و شش فرزندش

 

گوبلز با

62 سال پیش در چنین روزی در سال 1945 میلادی ، دكتر جوزف گوبلز رئیس تبلیغات رایش سوم (دولت حزب ناسیونال سوسیالیست) كه تنها یك روز صدراعظم آلمان شده بود در پناهگاهش در برلین، نخست با كمك همسرش شش فرزندشان را مسموم كردند و سپس هردو دست به خودكشی زدند و به پیشوا (هیتلر) كه شب پیش از آن خودكشی كرده بود پیوستند.

هیتلر چند دقیقه پیش از خودكشی، دریاسالار دونتیس را به ریاست كشور (رئیس جمهوری) و دكتر گوبلز را به ریاست دولت (مقام صدر اعظمی) منصوب كرده بود، دو سمتی كه قبلا خود او داشت.

هیتلر سمت رهبری حزب (ناسیونال سوسیالیست كارگران آلمان = نازی) را به كسی تفویض نكرد و با خود به آن دنیا برد. گوبلز كه از هفته ها پیش می دانست از تولید بمب اتمی خبری نیست و شكست آلمان قطعی است، فرزندانش را به نقاط امن و دوردست نفرستاد و در پناهگاهش تا آخرین لحظه نگهداشت.

 گوبلز سیاستمداری باهوش بود که شناخت درستی از قدرت داشت و به خوبی آن را درجهت تبلیغ اندیشه های ضد بشری خود و اربابش به کارگرفت. او معتقد بود که دروغ می تواند واقعیت را بی معنی کند و باید آن را آنقدر بزرگ گفت که همه باور کنند و کسی در دروغ بودن آن شک نکند.      

***

افتتاح آرامگاه سعدی در شیراز

 

 آرامگاه سعدی

55 سال پیش در چنین روزی در سال 1331 ه.ش ، آرامگاه سعدی در شیراز توسط انجمن آثار ملی ایران با طرحی از مهندس محسن فروغی افتتاح  گردید.

آرامگاه شاعر قرن هفتم شیخ مشرف الدین بن مصلح الدین سعدی شیرازی ، در4 كیلومتری شمال شرقی شیراز، در دامنه كوه فهندژ، در انتهای خیابان بوستان و در مجاورت باغ دلگشا واقع شده است . این مكان در ابتدا خانقاه شیخ بوده كه وی اواخر عمر خود را در آنجا می گذرانیده و سپس در همانجا مدفون گردیده است. برای اولین بار در قرن هفتم توسط خواجه شمس الدین محمد صاحبدیوانی وزیر معروف آباقاخان، مقبره ای بر فراز قبر سعدی ساخته شد. در سال 998 به حكم یعقوب ذوالقدر، حكمران فارس، خانقاه شیخ ویران گردید و اثری از آن باقی نماند. تا این كه در سال 1187 ه.ق. به دستور كریمخان زند، عمارتی ملوكانه از گچ و آجر بر فراز مزار شیخ بنا شد كه شامل 2 طبقه می شد.

طبقه زیرین دارای راهروی بود كه پلكان طبقه دوم از آنجا شروع می شد. در دو طرف راهرو دو اطاق كرسی دار ساخته شده بود. در اطاقی كه سمت شرق راهرو بود، قبر سعدی قرار داشت و معجری چوبین آن را احاطه كره بود. قسمت غربی  راهرو نیز به موازات قسمت شرقی، شامل دو اطاق می شد، كه بعدها شوریده (فصیح الملك) شاعر نابینای شیرازی در اطاق غربی این قسمت مدفون شد. طبقه بالای ساختمان نیز همانند طبقه زیرین بود، با این تفاوت كه بر روی اطاق شرقی كه قبر سعدی در آنجا بود، به احترام شیخ اطاقی ساخته نشده بود و سقف آن به اندازه دو طبقه ارتفاع داشت.

این بنا در دوره قاجاریه (سال 1301 ه.ش) توسط فتحعلی خان صاحبدیوان مرمت شد و چند سال بعد نیز حبیب الله خان قوام الملك دستور تعمیر و ترمیم قسمتی از بنا را صادر كرد، و تولیت آن به ملا زین العابدین شیرازی سپرده شد.

بنایی كه در زمان كریخان ساخته شده بود تا سال 1327 ه.ش. برپا بود. در سال 1329 ه.ش به كوشش علی اصغر حكمت و توسط انجمن آثار ملی ایران، بقعه كنونی به جای ساختمان قدیمی ساخته شد و مراسم افتتاح رسمی آن در اردیبهشت ماه 1331 برگزارگردید .

***

امر طلاق در ایران به دادگاه سپرده شد 

40 سال پیش در چنین روزی در سال 1346 شمسی ، در چهلمین سالگرد آغاز به كار نظام قضایی تازه ایران كه تا حدی ترجمه از سیستم قضایی فرانسه ــ بلژیك بود ، اعلام شد كه از 24 تیرماه این سال با اختصاص یافتن پاره ای از دادگاههای مدنی به « امورخانواده » ، امر طلاق به این دادگاهها محول خواهد شد .

 پس از اعلام این موضوع ، مراجعه به محاضر طلاق افزایش یافت تا از مهلت استفاده شود كه دولت با صدور بخشنامه ، محاضر طلاق را تا اجرای قانون تازه از ثبت طلاق منع كرد .

عقوبت جدایی و طلاق بیشتر متوجه كودكان خانواده است كه دل به عنایت و مهر والدین دارند و خانه را مركز امید و پناهگاه خویش می شناسند . جدایی پدر و مادر از یكدیگر كودك را به اختلال عاطفی دچار می سازد، حالت افسردگی برای او پدید می آورد و در مواردی قدرت اراده و اندیشه را از او باز می ستاند و در كل او را چنان پریشان می سازد كه اثرات شوم آن مادام العمر عارض كودك است.

***

 سالروز درگذشت آرام خاچاتوریان 

29 سال پیش در چنین روزی در سال 1978 میلادی آرام خاچاتوریان آهنگساز بلند آوازه ارمنی اتحاد شوروی درگذشت.

آرام سالها ریاست اتحادیه آهنگسازان شوروی را برعهده داشت و با این كه عضو حزب كمونیست بود علنا از پاره ای از تصمیمات و كارهای دولت مسكو انتقاد می كرد.    وی هنگام فوت 74ساله بود.

***

 روزجهانی كارگر 

همه ساله چنین روزی( یکم ماه می برابر با 11 اردی بهشت ) ، به عنوان روز جهانی کارگر در دنیا گرامی داشته می شود . در واقع این روز ، یادمان شورش کارگران آمریکائی در اول ماه مه 1886 در شیکاگو است که هرسال در بسیاری از کشورهای جهان جشن گرفته می‌شود.

در آن روز بر اثر اعتصاب  و تجمع كارگران در شهر شیكاگو، پلیس به روی آنان آتش گشود كه شماری كشته و عده ای مجروح شدند. كارگران اعتصابی خواستار تعدیل شرایط كار و كاهش ساعات روزانه كار از ده ساعت به 8 ساعت بودند.

     در ایران نیز این روز ، همه ساله گرامی داشته می شود و تجمعاتی در جهت بزرگداشت و خواسته های صنفی این قشر زحمتکش برگزار می گردد. در ادامه بخشی از بیانیه خانه کارگر به مناسبت بزرگداشت این روز در سال 86 را ملاحظه می نمایید:

... یازدهم اردیبهشت هر سال از آن جهت برای كارگران با شكوه است كه یادآور استواری و پایمردی كارگرانی است كه برای احقاق حقوق خود، دست به اعتراض زدند، اگرچه در آن زمان محكوم به سكوت شدند و هیچ كس سخن آنان را نشنید، اما روزی را در تاریخ جهان ثبت كردند تا همه كارگران جهان از آن پس با تأسی و همراهی به آنان استوار باشند, اگر چه حرفشان و دردشان را هیچ یك از دولتمردان جهان متمدن دیروز و امروز نشنود و نبیند.

اگر آن روز معدنچیان شیكاگو در قیام خود علیه صاحبان معدن و دولت آمریكا به خاك و خون كشیده شدند و اگر از آن روز تا امروز جهان، این حركت اعتراضی را تكریم می كند، نه از باب پاسداشت خون كارگران كشته شده است، بلكه تاكید و استواری بر اصولی است كه باید به زندگی آبرومندانه كارگران ختم شود. حقوقی كه از بدیهیات حیات نوع بشر و قوانینی جهان شمول است و ساز وكار معاش را تنظیم می‌‏كند، این مسلمات البته به ثروتمندی كارگران منجر نمی شود و آنها نیز هیچگاه نمی خواهند در جهان امروز بیشترین ها را داشته باشند, بلكه بر حفظ حداقل ها تاكید دارند كه این حق قانونی آنان است.

در پاسداشت این روز بزرگ، دیدیم كه چگونه سال گذشته كارگران، دانشجویان و دانش آموزان فرانسوی با دو ماه مبارزه مستمر, راه چهل ساله را یك شبه پیموده و نشان دادند كه پایداری و استواری تا چه اندازه می تواند موثر واقع شود و این درس تاریخ است كه اگر بارها نوشته شود, بازهم باید نوشت و تكرار كرد، تا احقاق حق شود...

***

منابع :

1- روزنامک

2- مهر

3- صداوسیما

4- گوگل

5- ویکی پدیا

6- سایت رشد

7- سایت خشت و آئینه

8- سایت تاریخ آذربایجان

9- سایت خبرگزاری کار ایران

10- تاریخ تمدن، ویل دورانت

11-سایت داستانهایی از تاریخ 

12- ایرانگار

13- سایت آریا بوم

14- سایت رسانه

15- عکس بلاگ

 

UserName