• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1386/02/11
  • تاريخ :

رمان "محمد (ص)"به روایت  ابراهیم حسن‌بیگی

 

مراسم رونمایی از كتاب محمد (ص) اثر ابراهیم حسن‌بیگی روز گذشته در سالن اجتماعات سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی درسی وزارت آموزش و پرورش برگزار شد.

مهدی نوید - رییس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی درسی وزارت آموزش و پرورش - در این نشست با اشاره به برگزاری همایش بین‌المللی سیمای پیامبر (ص) در برنامه‌های درسی كشورهای اسلامی در روزهای 29 و 30 اردیبهشت‌ماه، گفت: این همایش با استقبال كشورهای اسلامی مواجه شده است. همچنین هم‌اكنون مشغول مطالعات تطبیقی سیمای پیامبر (ص) در بین كشورهای دیگر هستیم. از جمله كشورهایی كه بررسی كرده‌ایم، اسراییل است، كه متأ‌سفانه دیده می‌شود تصویر بسیار خشنی از نبی رحمت (ص) در كتاب‌های درسی‌شان ارایه داده‌اند.

معاون وزیر آموزش و پرورش در ادامه درباره رمان محمد (ص) حسن‌بیگی اظهار داشت:‌ وظیفه ما در آموزش و پرورش این است كه اندیشه‌های آسمانی پیامبر اكرم (ص) را در افكار و رفتار دانش‌آموزان متجلی كنیم و زبان داستان و قالب رمان، قابلیت انتقال پیام حضرت محمد (ص) را به زبانی ساده دارد.

ابراهیم حسن‌بیگی - نویسنده رمان محمد (ص) - نیز با بیان این‌كه نوشتن درباره زندگی ائمه و اولیا (ع) از دغدغه‌های همیشگی‌اش بوده است، اظهار داشت: از 50 عنوان كتاب‌هایی كه تا كنون تألیف كرده‌ام، 22 عنوان به مسائل دینی ائمه (ع) مربوط بوده است.

این نویسنده نوشتن درباره زندگی ائمه اطهار (ع) و دین را توفیق الهی دانست و گفت: ضمن این‌كه نویسندگی علم و مهارت است؛ اما نوشتن درباره ائمه اطهار (ع) و دین، بدون توفیق الهی میسر نمی‌شود.

او با بیان خاطراتی از مقدمات شكل‌گیری رمان محمد (ص) گفت: من با این رویكرد اثر را به نگارش درآوردم، كه بتوان آن را به زبان‌های مختلف دنیا ترجمه كرد؛ بنابراین انتخاب ساختار ساده برای بیان داستان، خودخواسته بوده، هر چند از نظر منتقدان محل ایراد است.

در ادامه برنامه، علی‌اصغر فیض‌زاده - مدیر انتشارات مدرسه - در سخنانی گفت: تلاش ما در انتشارات مدرسه ارایه اثری ماندگار درباره شخصیت پیامبر (ص) بوده است.

او با بیان خاطراتی از همكاری این انتشارات با حسن‌بیگی اظهار داشت: برای اولین‌بار در حوزه داستان‌نویسی، رمانی متفاوت از زندگی پیامبر اكرم (ص) نگارش یافت؛ از این رو ضرورت آن احساس می‌شد كه برای این كتاب مراسم رونمایی برگزار كنیم.

همچنین علی شجاعی - مدیر كل دفتر برنامه‌ریزی و توسعه فعالیت‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - با استناد به روایتی از پیامبر اكرم (ص) گفت: رسول خدا (ص) محور جامعه دانش‌محورند و برای داشتن جامعه‌ای دانایی‌محور، راهی جز زانو زدن در برابر این در دانایی نیست، و تلاش انتشارات مدرسه و نویسنده رمان محمد (ص) از این منظر معنا پیدا می‌كند.

او در ادامه تأكید كرد: هر گونه تلاشی برای شناخت آن حضرت در واقع تلاشی برای دستیابی به جامعه دانایی‌محور است.

در پایان مراسم، از نویسندگان كتاب‌های سال جمهوری اسلامی ایران در دوره‌های مختلف، كه آثار آن‌ها توسط انتشارات مدرسه منتشر شده‌اند، تجلیل ‌شد، كه در این بین، جعفر ابراهیمی (شاهد) به‌خاطر كتاب لبخند شبنم‌ها، محمدتقی اختیاری برای كتاب حكایت و حضور، مسلم ناصری با كتاب شهر بی‌نشان، سیروس غفاریان برای از حمورایی تا امپراطوری وحشت و خانواده زنده‌یاد رسول اخروی - نویسنده مبانی زمین‌شناسی - تقدیر شدند.

 

مطالب مرتبط:

رمان " محمد (ص) " ویژه مخاطبان غیر مسلمان

ادبیات

 

UserName