• تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1386/02/09
  • تاريخ :

چرا آمریکا برای حضور ایران در نشست شرم‌الشیخ اصرار می‌کند؟

نشست کشورهای همسایه عراق

 

 

مقامات كشورهای مختلف از جمله آمریكا در روزهای اخیر رسما از ایران خواستار حضور در نشست شرم‌الشیخ شده‌اند و این اصرار كه تاكید بر تاثیرگذاری ایران در مسائل عراق دارند، در حالی است كه تهران از سوی واشنگتن همواره متهم به ایجاد بحران در عراق بوده است.

  

به گزارش خبرگزاری فارس، كاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریكا در گفت‌وگویی كه با روزنامه "فایننشال تایمز" داشت از ایران خواست در نشست بین المللی عراق كه قرار است 13 و 14 اردیبهشت در شرم‌الشیخ مصر برگزار ‌شود، شركت كند.

رایس از این نشست به عنوان فرصتی برای ایران یاد كرد و در عین حال تصمیم‌گیری در این باره را به دولت ایران مربوط دانست. وی افزود: عدم حضور ایران در این نشست یك فرصت از دست رفته خواهد بود ولی روشن است كه تصمیم گیری در این باره به دولت ایران مربوط می‌شود.

در این میان دیگر مقامات آمریكایی نیز همواره از ایران خواستار حضور در نشست شرم‌الشیخ شده‌اند. مك كورمك سخنگوی وزارت امور خارجه آمریكا نیز اظهار داشت كه قطعا حضور ایران در این كنفرانس نشانه‌ای بر تمایل واقعی ایران برای داشتن عراقی موفق‌تر، با ثبات‌ و دموكراتیك‌ خواهد بود.

این در حالی است كه جمهوری اسلامی ایران حمایت‌های بسیاری را در قبال مردم عراق چه در دوران صدام و چه بعد از آن از مردم و گروه‌های مختلف عراق از شیعه و سنی گرفته تا كرد و غیره داشته و این كمك‌ها بسیار ملموس بوده به طوریكه كه در بحران‌های متعددی مانند نجف و بصره این مقامات ایرانی بودند كه برای حل قائله و ایجاد آرامش نقشی اساسی را ایفا كردند.

ایران نقشی اساسی و محوری را در مسائل منطقه‌ای دارد چنانكه جیمز بیكر مسئول گروه مطالعات عراق در گزارش خود به بوش همكاری با ایران را از محورهای اصلی ایجاد ثبات و امنیت در عراق پیشنهاد داده بود.

با توجه به شدت تاثیرگذاری كمك‌های تهران به ثبات عراق، بغداد به پاسخ مثبت ایران چشم دوخته است به طوریكه هوشیار زیباری بنا به درخواست خود به ایران سفر کرد.

جرج بوش، رئیس جمهوری آمریكا نیز از  احتمال گفت‌وگوی دو جانبه كاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه این كشور با منوچهر متكی همتای ایرانی‌اش در كنفرانس شرم‌الشیخ سخن گفته و تاكید كرده كه این گفت‌وگو خارج از مسائل عراق نخواهد بود.

آمریكا‌هایی مدعی‌اند كه ایران با ارسال تسلیحات به عراق و حمایت‌ از شبه نظامیان عراقی به بحران در عراق دامن می‌زند. البته آنها نه تنها تا كنون هیچ مدرك و سندی در این زمینه ارائه نكردند بلكه در قبال كشورهایی كه دخالت و حمایت مالی و تسلیحاتی آنها به شبه نظامیان و تروریست‌ها در عراق محرز شده، اقدامی نكرده‌اند كه این امر همواره مورد اعتراض مقامات عراقی بوده است.

آمریكا در حال حاضر با باتلاقی به نام عراق مواجه است، باتلاقی كه خود نقش اساسی در به وجود آمدن آن داشته به طوریكه به دلیل شدت عملیات‌های تروریستی و اوضاع بحرانی عراق، افكار عمومی داخل آمریكا و جهان و حتی مقامات آن خواستار خروج نظامیان آمریكایی از این كشور هستند و این امر را در با ثبات‌تر شدن عراق مهم می‌دانند.

حمله آمریكا به عراق باعث شد كه تمامی مشكلات پنهانی جامعه عراق به ویژه در زمینه تنش‌های فرقه‌ای به سطح جامعه آورده شود و اكنون تروریست‌ها در این كشور از این مسئله نهایت سوء استفاده را كرده‌اند.

كنفرانس بین‌المللی عراق قرار است سوم و چهارم ماه مه (13 و 14 اردیبهشت) در شرم‌الشیخ مصر برگزار شود و كشورهای همسایه عراق شامل ایران، اردن، كویت، عربستان سعودی،سوریه، تركیه، بحرین، مصر، اتحادیه عرب، سازمان كنفرانس اسلامی و سازمان ملل متحد برای شركت در این كنفرانس دعوت شده‌اند.

انتظار می‌رود پنج كشور عضو دائم شورای امنیت (آمریكا، انگلیس،روسیه، فرانسه و چین) و كانادا، آلمان، ایتالیا، ژاپن و اتحادیه اروپا نیز در این كنفرانس شركت كنند.

اولین كنفرانس منطقه‌ای و بین‌المللی حمایت از عراق روز شنبه 19 اسفند سال 85 با شركت نمایندگان كشورهای همسایه عراق، اعضای دائم شورای امنیت، سازمان ملل متحد، سازمان كنفرانس اسلامی و اتحادیه عرب در بغداد برگزار شد.

مقامات كشورمان هنوز تصمیم نهایی خود را برای حضور در نشست شرم‌الشیخ اعلام نكرده‌اند و آن را در دست بررسی دارند.تهران ایراداتی را بر این نشست دارد و معتقد است كه بر اساس توافقات قبلی در اجلاس تهران و نیز نیویورك اساس بر این بود كه خود عراق محل اصلی برگزاری اجلاس همسایگان آن باشد و برگزاری این نشست در مصر خلاف اصول قبلی است.

ایراد وارد دیگر این است كه دلیلی برای بین‌المللی كردن مسئله عراق وجود ندارد زیرا حل بحران این كشور و ایجاد ثبات در آن به همسایگان و نقش آنها باز می‌گردد.

مقامات كشورمان همچنین آزادی پنج دیپلمات ایرانی اسیر در دست نظامیان آمریكایی را نیز پیش شرط حضور خود قرار داده‌اند كه این امر از سوی آمریكایی‌ها رد شده است.

 

UserName