• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • شنبه 1386/02/08
  • تاريخ :

امروزدرتاریخ(8اردیبهشت86)

امروز ، هشتم اردیبهشت ماه 1386 هجری شمسی ، برابراست با 10 ربیع الثانی 1428 هجری قمری و 28آوریل 2007 میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، بوقوع پیوسته از این قرارند:

***

ترس از خسوف باعث قطع جنگ

 2592 سال پیش در چنین روزی در سال 585 میلادی ، ترس از خورشید گرفتگی سبب قطع جنگ ایرانیان ماد با ارتش لیدی ( واقع در آناتولی ــ اصطلاحا آسیای صغیر) شد.

ماد ها پس از مهاجرت به فلات ایران در منطقه ای كه از ری ( تهران ) آغاز و سراسر غرب كشور از جمله همه آذربایجان و كردستان را شامل می شود اسكان گزیده بودند.

مادها بعدا به پایتختی همدان ( هكمتان ــ اكباتان ) دولتی تاسیس كردند تا متحدا بر ضد همسایگان غربی خود كه از پراكندگی آنان سوء استفاده می كردند و ضمن تجاوز نظامی به جمع آوری اسیر می پرداختند كه در دنیای باستان نوعی ثروت و منبع تولید بشمار می رفت مقابله كنند . آنان موفق شدند دولت آشور را كه بیش از دیگران اسیر گرفته بود مضمحل كنند.

در آن زمان بزرگترین دولت پارسها تحت عنوان كیانیان در سیستان ، كرمان و آریا فعالیت داشت و پارسهای جنوبی هم كه از هیچ ناحیه ای  تهدید نمی شدند دولت دیگری داشتند كه كوروش بزرگ ربع قرن بعد از جنگ ماد و لیدی از اتحاد اقوام ایرانی دولت واحد ایران را به وجود آورد كه از نظر تمدن و توان و پیشرفت در جهان سرآمد بود.

***

وفات حضرت معصومه (س)

وفات حضرت معصومه (س)

1227 سال پیش درچنین روزی در سال 201 ه.ق ، بنابر مشهور سالروز رحلت حضرت معصومه (س) است . نام شریف آن بزرگوار فاطمه و مشهورترین لقب آن حضرت، معصومه است. پدر بزرگوارش امام هفتم شیعیان حضرت موسى بن جعفر (ع) و مادر مکرمه اش حضرت نجمه خاتون (س) است . ایشان از اوان کودکی پس از زندانی شدن و شهادت پدر ، تحت مراقبت و تربیت برادر بزرگوارش حضرت على بن موسى الرضا (ع) قرارگرفت. یک سال بعد از هجرت امام رضا(ع) به مرو ، حضرت معصومه (س) به شوق دیدار برادر و ادای  پیام ولایت به همراه عده اى از برادران و برادرزادگان به طرف خراسان حرکت کرد و در هر شهر و محلى مورد استقبال مردم واقع مى شد. ایشان در این سفر  مخالفت خود و اهل بیت (ع) را با حکومت حیله گر بنى عباس اظهار مى کرد. بدین جهت تا کاروان حضرت به شهر ساوه رسید عده اى از مخالفان اهل بیت که از پشتیبانى مأموران حکومت برخوردار بودند، راه  را بر ایشان بستند  و با همراهان حضرت وارد جنگ شدند. در نتیجه این نبرد تقریباً همه مردان کاروان به شهادت رسیدند، حتى بنابر نقلى حضرت معصومه (س) را نیز مسموم کردند. پس از آن حضرت فاطمه معصومه (س)بیمار شدند و چون دیگر امکان ادامه راه به طرف خراسان نبود قصد شهر قم را نمود. ایشان چندین روز  در این شهر زندگى کرد و در این مدت مشغول عبادت و راز و نیاز با پروردگار متعال بود. محل عبادت آن حضرت در مدرسه ستیه به نام « بیت النور» هم اکنون محل زیارت ارادتمندان آن حضرت است.

 آن حضرت 13 روز پس از رسیدن به قم ، با دلی شکسته و غصه دار از داغ پدر و فراق برادر ، رحلت فرمودند . درعزای آن حضرت شهر قم را عزا و ماتم فرا گرفت . بدن آن حضرت را غسل داده و کفن کردند ، و بطرف باغ موسی بن خزرج مکان فعلی حرم مطهر آوردند . دو سوار نقابدار بیرون شهر آمدند و بر بدن آن حضرت نماز خواندند . آنگاه داخل سرداب شده و بدن مطهر را دفن کردند و رفتند ، و کسی آنان را نشناخت .

بنا به گفته بعضی از علما به نظر مى رسد كه آن دو بزرگوار، دو حجت پروردگار: حضرت رضا (ع) و امام جواد (ع) باشند چرا كه معمولاً مراسم دفن بزرگان دین با حضور اولیا الهی انجام شده است.

 موسی بن خزرج آن باغ را وقف حضرت معصومه ( س ) نمود ، و از بوریا و حصیر سقفی بر روی قبر مطهر آن حضرت قرار دادند . این بنا بود تا آنکه زینب دختر امام جواد (ع) قبه ای بر روی آن قرار دادند . سپس جماعتی از دختران ائمه (ع) در آن مکان دفن شدند.

هنگامی که ام محمد دختر موسی بن محمد بن علی الرضا (ع) فوت کرد در کنار آن حضرت دفن شد . روی این دو قبر یک گنبد دیگر بنا نهادند ، به گونه ای که دو گنبد چسبیده بهم بر روی قبر حضرت فاطمه معصومه (س) و ام محمد و میمونه بوده است .

بجز دختران حضرات معصومین (ع) ، دو کنیز هم دفن شده اند که در هنگام مرمت کف حرم مطهر در زمان ناصرالدین شاه ، روزنه ای به سردابی پیدا می شود و چند زن صالحه ، وارد سرداب می شوند . پیکر پاک میمونه و دو تن از کنیزان را پس از هزار سال تازه مشاهده می کنند . این سرداب جنب سرداب حضرت فاطمه معصومه (س) قرار دارد .(1)

امام صادق (ع) می فرماید :« قم کوفه صغیر است ، و بهشت دارای هشت در است که سه در آن از قم است . در آن شهر زنی از اولاد من رحلت می کند که اسمش فاطمه است ، و او دختر موسی بن جعفر (ع) است که به شفاعت او تمامی شیعیانم داخل بهشت می شوند ».(2)

***

سلطه تیموریان – توسط بابر بر هند

481 سال پیش در چنین روزی در سال 1526 میلادی ، بابر از امیر زادگان تیموری در جنگ بر پادشاه هند شمالی فائق آمد، دهلی را تصرف نمود و دودمان تیموریان هند ( معروف به مغولان ) را بنیاد گذارد.

بابر یكی از بازماندگان نسل تیمور لنگ بود كه او نیز چند قرن قبل در سال 1398میلادی به شمال هند حمله كرده بود.

بابر با لشكری از افغان ها در 21 آوریل سال 1526 میلادی در منطقه پانیپات لشكریان سلطان دهلی ابراهیم را شكست داده بود و سلسله سلاطین دهلی كه 3 قرن قبل تاسیس شده بود را منقرض كرد. وی پیش از حمله به هندوستان كابل را فتح كرده و نام شاه را بر خود نهاده بود.

بابر با فتح شمال هند سلسله شاهان مغول را تاسیس كرد كه تا اواخر قرن نوزدهم بر شمال هند حكم رانی می كردند و سپس با استعمار كامل هند توسط امپراتوری بریتانیا این سلسله منقرض شد.

***

تشکیل کنگره اوگسبورگ

452سال پیش درچنین روزی در سال 1555 میلادی ،  كنگره مذهبی معروف به اوگسبورگ به همین نام درآلمان تشكیل شد.

 این گنكره برای پایان دادند به كشمكش های مذهبی امپراتوری مقدس روم بر پا شد . زیرا در نتیجه اصلاح دینی ، اختلافاتی در این امپراتوری بوجود آمده بود . از نتایج كنگره اوگسبورگ اعطای آزادی پیروان مدهب پروتستان بود . همچنین املاك غضب شده پروتستانها رابه آنان باز پس دادند .

*** 

درخواست دولت وقت ایران ، مبنی بر  تخلیه ایران از نیروهای متفقین

62سال پیش در چنین روزی در سال 1324 ه.ش  ، دولت وقت دو روز پیش از خودكشی هیتلر ضمن یادداشتی از دولتهای انگلستان، شوروی و آمریكا خواست كه طبق وعده ای كه داده بودند نظامیان خود را از ایران خارج سازند.

 این وعده در جریان كنفرانس سران آمریكا، شوروی و انگلستان در تهران داده شده بود، ولی مرور زمان نشان دادكه استالین در این زمینه تعلل بسیار كرد و مسئله آفرید.

 متفقین در اوت 1941 با تطمیع چند افسر ارشد ایران را اشغال نظامی كرده بودند. این افسران كه بعدا به مقامهای بالاتر هم راه یافتند و پاداش خیانت خود را گرفتند، بدون اطلاع رضا شاه كه مردی سالخورده بود، با صدور یك بخشنامه، سربازان پادگانها را مرخص كرده بودند. برخی از عیوب رضا شاه، اندك بودن تحصیلات او، ندانستن زبان خارجی، ضعف او در مطالعه و نداشتن مشاوران مستقل بود.

***

کشته شدن بنیتو موسولینی

کشته شدن بنیتو موسولینی

62 سال پیش در چنین روزی در سال 1945 میلادی ، بنیتو موسولینی رهبر فاشیسم ایتالیایی پس از آنکه به دست مخالفین خود دستگیر شد ، به هلاکت رسید .

در سال 1919 میلادی نهضت فاشیسم در ایتالیا با نام" نهضت پیراهن مشکی ها" در  ایتالیا به روی کار آمد . رهبر این نهضت را  که بعدها جنایات فروانی مرتکب شد، " بنیتو موسولینی" به عهده داشت . موسولینی سه سال بعد نخست وزیر ایتالیا شد و رسما سیستم تک حزبی را در این کشور پایدار نمود .

موسولینی در سال 1883 میلادی به دنیا آمد . وی پس از طی تحصیلات مقدماتی به  روزنامه نگاری پرداخت؛  اما این امر او را اقناع نکرد و خواست که به طور عملی وارد حوزه سیاست شود. به همین دلیل تصمیم گرفت که اندیشه های خود را در قالب یک حزب سیاسی عملی سازد .

او در این دوره دست به تاسیس یک حزب ناسیونالیست افراطی زد که  اعضای آن تمامی لباس سیاه به تن داشتند و مشغول به انجام اعمال تروریستی بودند .

 موسولینی در سال 1922به مقام نخست وزیری ایتالیا رسید و در دوران زماداری خود کشورهای اتیوپی و آلبانی را متصرف شد . وی همچنین به یاری "ژنرال فرانکو" در اسپانیا شتافت و با هیتلر پیمان مودت منعقد ساخت و به این ترتیب پایه های فاشیسم را طرح ریخت . فاشیسم موسولینی بر چند اصل استوار بود که از میان آنها می توان به وجود دیکتاتوری  ایدئولوژی و سیطره آن برفرد فرد   اعضای حزب ،  مقابله  با کمونیسم ، سوسیالیسم واندیشه های  چپ گرایانه   ،  مقابله با اندیشه های مردم سالارانه ، آزادی بیان و پلورالیسم ، ایجاد وضعیت ترور و وحشت از طریق نظامی گری و سازماندهی توده ها در سازمانهای میلیتاریستی ،  مقابله با  یهودیان و یهودی زدایی از جامعه ،   ایجاد  ناسیونالیسم افراطی  ،  مخالفت با فرد گرایی و اعتقاد مفرط به روحیه جمع گرایی اشاره کرد. " فرانتس نویمان" می گوید: نهضت قاشیسیتی-نازى در طبقه متوسط اضطراب بر می انگیخت و آن اضطراب را در مجرای ویرانگری می انداخت. موسولینی پس از اتمام جنگ جهانی دوم به هنگام فرار به سویس به دست  مبارزان ایتالیایی  گرفتار آمد و در بیست و هشتم آوریل اعدام شد.

***

حمله نظامی به دومینیکن

42 سال پیش درچنین روزی در سال 1965میلادی ،  دولت امریكا به بهانه حفظ جان اتباع خود به كشوردومینیكن در آمریكای مركزی حمله كرد.

مردم دومینیكن بر ضد نظامی كه بر اریكه قدرت نشسته بودند ، قیام كردند . پس از تشکیل دولت انقلابی با حضور نیروهای مردمی در کشور دومنیکن  ، نیروهای مهاجم از این کشور به عقب رانده شدند و سرانجام آمریکا مجبور به ترک کشور دومینیکن شد .

***

شهادت علی اکبر شیرودی

 

شهادت علی اکبر شیرودی

 

 26 سال پیش درچنین روزی در  سال 1360 ه.ش ،  سروان خلبان علی اکبر شیرودی ، در جبهه های جنگ به د رجه رفیع شهادت نایل آمد .

 او پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سنگر مبارزه به جبهه های غرب رفت و در این مسیر تا در جه شهادت با متجاوزین به جهاد پرداخت . 

امیر سرافراز ارتش اسلامی سرتیپ خلبان شهید علی اكبر شیرودی، در دی ماه 1334 در شیرود تنكابن به دنیا آمد.  وی دوران ابتدایی و دبیرستان را در تنكابن پشت سر گذاشت.

 سپس به تهران رفت و سپس از طی مراحل جذب در هوانیروز و آموزش خلبانی به اصفهان اعزام شد. شهید شیرودی در طول دوران قبل از انقلاب در زمینه‌های مذهبی فعالیت می‌‌كرد و علیه رژیم شاه فعالیت‌هایی را انجام می‌داد. وی عاشق انقلاب و ولایت بود و همواره سعی می‌كرد پیوند مستحكم بین ارتش و روحانیت برقرار كند و در این راستا از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌كرد.

شیرودی عاشق پرواز بود، او برای پیروزی و نبرد علیه دشمن زمان را نمی‌شناخت و شبانه روز برای پیشبرد اهداف جنگی تلاش می‌كرد.

وی در اردی بهشت سال 1360 پس از انجام مأموریت خود در منطقه بازی دراز و شكست سنگین دشمن به درجه رفیع شهادت نائل آمد. پیكر پاك و مطهرش در گلزار شهدای شیرود به خاك سپرده شد .

***

عملیات تکمیلی والفجر 8

21سال پیش درچنین روزی در سال 1365ه.ش ، رزمندگان اسلام در ادامه عملیات والفجر 8  که با رمز یا زهرا (س) در جبهه جنوب در منطقه فاو و در وسعت 800 کیلومتر مربع از بیستم بهمن ماه 1364 آغاز شده بود ، با پیشروی در جاده استراتژیك فاو- بصره و دریاچه نمك موفق شدند كه نقاط حساس دریا چه نمك را به تصرف خود در آوردند .

این عملیات كه از اواسط بهمن با رمز یازهرا (س)آغاز شده بود ، 78روز بطول انجامید وطی این مدت نیروها ی اسلام چندین گذرگاه استراتژیك را تصرف كردند و لشگر ارتش صدام و شماری گردان وتیپ نیز منهدم شدند.

عده كشته شدگان ومجروحان دشمن دراین علمیات بیش از 50000 نفر اعلام شد، و بیش از 2000 تن از آنان به اسارت رزمندگان اسلام در آمدند .

والفجر 8، یكى از موفق ترین عملیات هاى جنگى ایران بود كه آثار نظامى، سیاسى و روانى مهمى بر عراق و منطقه و حتى معادلات جهانى در قبال جنگ گذاشت. با این عملیات ارتباط دریایى مستقیم عراق با خلیج فارس ‍ قطع شد و نیروهاى ایران به بصره و مرز عراق با كویت نزدیك شدند.

اثر این عملیات آن چنان بود كه چند روز پس از آن، شوراى امنیت به درخواست عراق و سایر اعضاى گروه هفت اتحادیه عرب تشكیل جلسه داد.

جلسات شورا دو هفته به طول انجامید و طى آن عده اى از اعضاى اتحادیه عرب و نیز دبیركل اتحادیه (شاذلى قلیبى ) در سخنرانیهاى خود ایران را متجاوز خواندند و خواستار اجراى فصل هفتم منشور در مورد جمهورى اسلامى ایران شدند. ایران در بحثهاى شورا شركت نكرد ولى نظرات خود را به طور مستقیم از طریق دبیر كل و بعضى از اعضاى شورا مطرح كرد.

روز جوان

همه ساله چنین روزی به عنوان روز جوان در جمهوری اسلامی ایران گرامی داشته  می شود . ایران به عنوان یکی از جوانترین کشور های جهان همواره مورد مطالعه جامعه شناسان قرار دارد .

جوانی، موهبتی از جانب خداوند است. جوانی، ثروتی است كه انسان باید آن را جز در بهای بهشت، خرج نكند.

جوان، كانون شور و هیجان، مركز نشاط و سلامت، قلب تپنده و سرمایه آینده یك ملت است؛ از این رو در برنامه ریزیها و سیاستهای فرهنگی و اجتماعی توجه ویژه ای به این نسل می شودو همین  امر مسوولان را برآن داشته تا علاوه بر تفکر جدی در این حوزه نسبت به رفع مشکلات جوانان گامهای عدیده ای بر دارند .

بدون تردید در بین همه مراحل عمر آدمی، هیچ مرحله ای به اهمیت مرحله جوانی نیست. واژه جوان یادآور حیاتی پر از نشاط و همراه آن تلاش و كوششی در عرصه های حیات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است. جوان مجموعه ای از استعدادهای شكوفا شده و فشرده از نیروهای ذخیره شده آماده به كار و نام و عنوانش یادآور امیدها و آرزوهاست. دامنه و نوع نیازهای جوان ممكن است فطری یا اكتسابی، طبیعی یا غیرطبیعی باشد. به هر حال انواع نیازها و پیدایش آن در جوانان، عامل تحرك و جنبش و سببی برای دستیابی به رشد، تامین سلامت جسم و روان و شادابی و نشاط آنان است و باید مورد توجه همه برنامه ریزان فرهنگی كشور قرار گیرد.

براساس برنامه سوم توسعه سازمان ملی جوانان تاسیس و طبق ماده 157 آن سه وظیفه اصلی برای آن تعریف شد. وظایف این سازمان عبارتند از :

1- برنامه ریزی و سیاستگذاری برای برطرف کردن نیازهای جوانان در بخش های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، علمی، تحصیلی و تفریحی 

2-  شناسایی و پیگیری و واگذاری برخی مسئولیت های دولت به سازمان های غیردولتی

 3-  تهیه پیش طرح برای تصویب قانون برای واگذاری وظایف دولت به تشکل های غیردولتی که نیاز به قانون دارد و حمایت این تشکل ها و سازمان های غیردولتی فعال در امور جوانان.

«طرح ملی گفت وگوی جوانان»، «طرح ساماندهی تشکل های غیردولتی»، «طرح ملی گردشگری»، «طرح ایجاد مراکز خدمات مشاوره ای» و «تهیه و ارائه گزارش های دوره ای از وضعیت جوانان کشور» از جمله طرح های این سازمان در مدت فعالیت آن بوده  است .

***

پی نوشت:

 1  بحارالانوار :ج60

2-بحارالانوار :ج95

منابع :

1- مهر

2- صداوسیما

3- روزنامک

4- ویکی پدیا

5- شهید آوینی

6- Irib

7- روزنامه جام جم

 8- تقویم شیعه

9-پایگاه اطلاع رسانی حضرت معصومه

10- سالنامه موسیقی ایران

      

 

 

UserName