• تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1386/02/06
  • تاريخ :

کپ کام و بازی سیاره گمشده!

بازی سیاره گمشده

یک قانون قدیمی بسیار پر کاربرد هست که می گوید: «هیچ کنسولی بدون بازی‌های کپ کام، کنسول نمی شود!» بازی‌های کپ کام، معمولاً از لحاظ گرافیکی و روند یک سر و گردن از دیگر هم سبک‌های خود بالاتر هستند. البته شاید بازی سیاره گمشده در حد و اندازه بازی‌های اکشن دیگری مانند Dead Rising نباشد، اما باز هم یک اکشن خوب و خوش ساخت است که از بازی کردن چند باره اش لذت خواهید برد.

به نظر می رسد یکی از شرایط استخدام بازی ساز در کپ کام، این باشد که بتوانند هیولاهای عجیب و غریب طراحی کنند و یک سناریوی سروایوال‌هارور بنویسند! سیاره گمشده هم طبق معمول، ترکیبی است از یک داستان بسیار بی سروته و درپیت ترسناک، که بهانه‌ای شده تا گرافیک بسیار خوب ایکس باکس و طراحی دشمن‌های کپ کام به رخ شما کشیده شوند. داستان در یک سیاره ناشناخته می گذرد که به خاطر توفان و سرمای سخت، شرایط زندگی در آن بسیار مشکل است تنها راه زنده ماندن در این سیاره یخ زده، استفاده کردن از مواد آلی نارنجی رنگی است که توسط ساکنان اصلی سیاره یعنی آکریدها تولید می شود. این مواد گرمازا هستند و می توانند انرژی لازم برای زندگی در سطح زمین را به انسان‌ها بدهند.

اما اصلی ترین عامل جذابیت بازی، همین آکریدها هستند. ساکنان اصلی سیاره، یک سری موجودات حشره مانند و عظیم الجثه هستند. البته از این لحاظ باید گفت که بازی سازان کپ کام قدم بسیار بزرگی در طراحی دشمن برداشته اند، هر چه باشد، حشره‌های عظیم الجثه از زامبی‌های خون آشام یا هیولاهایی که از جهنم می آیند. بسیار قابل تحمل تر هستند!

گرافیک بازی آن قدر خوب است که بعضی وقت ها انگشت به دهن می‌مانید. هنوز به گرافیک‌های نسل جدید عادت نکرده‌ایم. محیط‌های بزرگ بازی سیاره گمشده عالی از کار درآمده اند. همیشه و در همه جا برف و سرما وجود دارد. دودهای متحرک آن قدر زیبا و طبیعی هستند که شاید در دنیای واقعی دیگر از دیدن دود لذت نبرید! در مراحلی که بازی در فضای بسته رخ می دهد، همه چیز مانند فیلم های سینمایی کیفیت HD، شفاف و عالی است طوری که انتظار دارید از صفحه تلویزیون بیرون بیاید. لانه آکریدها بسیار چندش آور و ترسناک است.

بازی سیاره گمشده

بازی یک اکشن کامل است، از آنهایی که کم کم شما را وارد میدان جنگ می کند و در حالی که اول بازی با یکی دو تا حشره کوچک سروکار داشته اید، ناگهان چشم باز می کنید می بینید چند ساعت گذشته و لشکری از جانورهای کوچک و بزرگ اطرافتان را گرفته اند و شما با سرعت زیادی مشغول از پا در آوردشان هستید. احتمالاً شما هم اوایل بازی حوصله تان تا حدودی سر خواهد رفت، ولی بعد از مبارزه با اولین غول بازی، ناگهان همه چیز بر می گردد. سلاح‌هایی که به شما می دهند متنوع و خوش دست هستند و جان می دهند برای کشتار دسته جمعی حشرات بزرگ. نارنجک‌ها هم خیلی کاربرد دارند. بعد از رزیدنت اوایل 4، نارنجک در بازی‌های کپ کام حضور بسیار پررنگی پیدا کرده است.

اما مهم‌ترین نکته روند بازی این است که خط عمر شما به خاطر سرما، همواره در حال کم شدن است و اگر به موقع به جنگ آکریدها نروید و با کشتن آنها مواد گرمایی مورد نیاز برای زنده ماندن را جمع نکنید. سرما شما را از پا در خواهد آورد البته چنین خصوصیتی را قبلاً در بازی هایی مانند بلاد اومن دیده بودیم، اما در سیاره گمشده تا حد زیادی به هیجان بازی اضافه کرده کم شدن دایمی خط عمر، باعث می شود همه چیز سریع تر رخ بدهد. شما وقت کمتری را صرف گشت و گذارهای بیهوده می کنید و استراتژی‌هایی مانند این که با کلک‌های مختلف یکی یکی با دشمن ها روبه رو شوید و کم کم آن ها را بکشید، دیگر کارساز نیستند.

یکی از نقاط ضعف بازی شخصیت اول آن یعنی "وین" است. وین اصلاً مانند دانته نیست و نمی تواند با سرعت عکس العمل نشان بدهد. خیلی وقت ها از این که هیولاها خیلی سریع تر از شما هستند اعصاب تان خراب می شود. خدا عاقبت‌تان را به خیر کند که وسط یک جنگ شلوغ، یکی از عنکبوت‌ها به شما چند ضرب بزند. نه تنها تا چند ثانیه نمی توانید هیچ عکس العملی در برابر ضربات پشت سر هم او نشان بدهید، بلکه افتادن روی زمین و دوباره بلند شدن "وین" فرصت زیادی به دیگر دشمن ها می دهد تا دورش جمع بشوند و به محض بلند شدن، ضرب‌ها را ادامه بدهند.

 

منبع: روزنامه کلیک

مطالب مرتبط:

پلی استیشن 3; یک کنسولگری واقعی!

هشت بازی برای به‌کار انداختن مغز

آی بی ام و بازی حیات دوم

هنگام استفاده از رایانه دائم پلك بزنید

بازی "سودوکو"

یك بازی واقعی

UserName