• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1386/02/04
  • تاريخ :

مدال‌ بازی‌های 2008 طراحی شد

مدالهای طراحی شده برای المیک 2008 پکن

فاصله‌ی كمتر از 500 روز به آغاز بیست و هشتمین دوره‌ی بازی‌های المپیك – 2008 پكن – مدال‌های این بازی‌ها طراحی و به نمایش گذاشته شده است.

ماه گذشته و در فاصله‌ی بیش از یك سال مانده تا آغاز بازی‌های المپیك پكن، مسوولان برگزاری بازی‌ها، مدال‌های ساخته شده‌ی این رقابت‌ها را به همراه جعبه روبان و حكم‌های قهرمانی، رونمایی كردند.

بر اساس قوانین كمیته‌ی بین‌المللی المپیك (IOC)، میزبان‌های برگزاری هر دوره از بازی‌ها در طراحی مدال باید یك سری استانداردهای كلی را به كار برده و در سایر بخش‌ها از سلیقه‌های شخصی هنرمندان استفاده كند. در این راستا مسوولان برگزاری بازی‌های المپیك پكن در مدالی كه ارایه داده‌اند، ضمن رعایت استانداردهای المپیك از طرح‌ها، مواد و سلیقه‌های چینی استفاده كرده‌اند.

** تركیبی از طلا و ماده‌ای به نام jade

در مدال‌های طراحی شده علاوه بر مواد معمولی كه شامل طلا، نقره و برنز است، ماده‌ی دیگری به نام «جید» به كار رفته است كه این ماده ریشه در تاریخ چین باستان دارد.

به عقیده‌ی چینی‌ها این مدال‌ها سمبلی از نجابت، پاكدامنی به همراه تجسم سنت، اخلاق و فرهنگ این كشور است.

** طراحی ویژه برای المپیك پكن

طلای به كار رفته در مدال ورزشكار قهرمان كمتر از شش گرم نیست و در مدال نفر دوم نیز نقره‌ی اصل به كار رفته است.

در طرح روی این مدال كه شبیه به مدال المپیك آتن است، تصویر «نیك» الهه‌ی پیروزی یونان در ورزشگاه پاناتینایكوس نقش بسته كه نشان از ریشه‌ی یونانی بازی‌های المپیك دارد.

اما، در طرح پشت این مدال، نماد بازی‌های المپیك پكن در قسمت میانی با ماده‌ای از «جید» محصور شده است.

طرح قلاب این مدال‌ها برگرفته از الگوی افسانه‌ای «جید هوآنگ» است. (تكه‌ای جید تشریفاتی كه دو نقش اژدها و یك موش شنی بر روی آن دیده می‌شود).

«ژیائویو ژیانگ» نایب رییس كمیته‌ی برگزاری بازی‌ها در مورد این مدال‌ها می‌گوید: «مدال‌های بازی‌های پكن بخش اصلی از میراث المپیك برای چین خواهد بود. این مدال‌ها هنر اصیل و سنت دیرینه‌ی چین را نشان می‌دهد و تركیب منسجمی از فرهنگ چین و فرهنگ المپیك (المپیزم) است».

** جعبه، روبان و حكم تجسمی از چین

مدالهای طراحی شده برای المیک 2008 پکن

در طراحی جعبه، روبان و حكم‌های مربوط به قهرمانان المپیك پكن هم فرهنگ و هنر باستانی چین دیده می‌شود.

جعبه‌ی آن با طراحی‌های خاص چینی و از چوب ساخته شده است. در این جعبه‌ی مستطیلی شكل، نشانی از بهشت و زمین كه پیام شادی و آرزوی خوشبختی برای جهان دارد، همراه است.

روبان آن هم با نواری قرمز رنگ به صورت ابری شكل، القا كننده‌ی هیجان و شادی برای قهرمانان است.

اما، حكم مخصوص نفرات برتر تركیبی از كاغذهای رنگی و ابریشم نازك است كه در نهایت هنرمندی، الگوهای سنتی چین را به همراه دارد.

** بیش از یك سال تا المپیك پكن

بیست و هشتمین دوره‌ی بازی‌های المپیك – 2008 پكن – بین روزهای هفدهم مرداد تا پنجم شهریور سال 1387 با حضور بیش از 10 هزار ورزشكار و20 هزار نماینده‌ی رسانه‌های گروهی برگزار می‌شود.

مطالب مرتبط

کمک سرمایه دار مشهور هنگ کنگى به المپیک ???? پکن

نظر سنجی برای المپیک 2012

UserName