• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1386/02/03
  • تاريخ :

چهل‌وهشتمین بهار زندگی قیصر امین‌پور

تصویری از قیصر امین پور

قیصر امین‌پور "دستور زبان عشق" را سرود!

قیصر امین‌پور در پنجمین مجموعه‌ی شعر خود "دستور زبان عشق" را مكتوب كرد.

تازه‌ترین مجموعه‌ی شعر امین‌پور، كه دوم اردیبهشت‌ماه 48ساله می‌شود، با نام "دستور زبان عشق" در ایام برگزاری نمایشگاه كتاب تهران منتشر می‌شود.

این مجموعه سروده‌های این شاعر را از سال 1380 به بعد، پس از مجموعه‌ی "گل‌ها همه آفتابگرانند" شامل می‌شود، كه در قالب‌های مختلفی از جمله: شعر نو، غزل، رباعی و دوبیتی سروده شده است.

"دستور زبان عشق" پس از كتاب تازه منتشرشده‌ی امین‌پور با نام "شعر و كودكی" از سوی انتشارات مروارید منتشر خواهد شد.

"تنفس صبح" و "در كوچه‌ی آفتاب" (1363)، "آینه‌های ناگهان" (1372) و "گل‌ها همه آفتابگردانند" (1380) از دیگر مجموعه‌های شعر این شاعر برای بزرگسالان هستند. "گزینه‌ی اشعار" او هم در سال 1378 منتشر شده است.

همچنین "توفان در پرانتز" (نثر ادبی) و "منظومه‌ی ظهر روز دهم" (برای نوجوانان) (1365)، "مثل چشمه، مثل رود" (برای نوجوانان) (1368)، "بی‌بال پریدن" (نثر ادبی برای نوجوانان) و "گفت‌وگوهای بی‌گفت‌وگو" (1370)، "به‌قول پرستو" (برای نوجوانان) (1375)، و "سنت و نوآوری در شعر معاصر" (1383) پیش‌تر از امین‌پور منتشر شده‌اند.

قیصر امین‌پور دوم اردیبهشت‌ماه سال 1338 در گتوند خوزستان متولد شد. تحصیلات ابتدایی را در زداگاهش گذراند و دوره‌ی راهنمایی و دبیرستان را در دزفول سپری كرد. سال 1357 در رشته‌ی دامپزشكی دانشگاه تهران پذیرفته شد؛ ‌اما یك سال بعد، از این رشته انصراف داد و به دانشكده‌ی علوم اجتماعی همین دانشگاه رفت.

در همان سال در شكل‌گیری حلقه‌ی هنر و اندیشه‌ی اسلامی با افرادی چون سیدحسن ‌حسینی، سلمان هراتی، محسن مخملباف، حسام‌الدین سراج، محمدعلی محمدی، یوسفعلی میرشكاك، حسین خسروجردی و... همكاری داشت؛ (گروهی كه بنیانگذاران جوان حوزه‌ی هنری نام گرفتند و بعدترها چهره‌هایی چون سهیل محمودی، ساعد باقری، محمدرضا عبدالملكیان، عبدالجبار كاكایی، فاطمه راكعی و علیرضا قزوه نیز به آنان پیوستند). البته هشت سال بعد یعنی در سال 1366، به‌همراه بسیاری از هم‌دوره‌یی‌هایش، از حوزه هنری خارج شد. از دیگر نهادهایی كه قیصر امین‌پور در شكل‌گیری آن‌ها نقش داشته است، به تشكیل دفتر شعر جوان در سال 1368 می‌توان اشاره كرد.

او در سال 1363 مجددا رشته‌ی تحصیلی خود را تغییر داد و در رشته‌ی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران به تحصیل مشغول شد؛ تا این‌كه در سال 1369 تحصیل در دوره‌ی دكتری این رشته را آغاز كرد و دفاع از رساله‌ی پایان‌نامه‌اش ـ با راهنمایی دكتر محمدرضا شفیعی كدكنی و همكاری دكتر اسماعیل حاكمی و دكتر تقی پورنامداریان ـ با عنوان "سنت‌ و نوآوری در شعر معاصر" در سال 1376 انجام شد.

دكتر امین‌پور كه تجربه‌ی تدریس در مقطع راهنمایی را در فاصله‌ی سال‌های 1360 تا 1362 در كارنامه‌ی خود دارد، از سال 1367 نیز به تدریس در دانشگاه الزهرا (س) پرداخت. اما شروع تدریس او در دانشگاه تهران به سال 1370 برمی‌گردد كه همچنان ادامه دارد.

او كه عضو پیوسته‌ی فرهنگستان زبان و ادب فارسی است، فعالیت‌های مطبوعاتی را نیز در كارنامه‌ی خود دارد.

 

مطالب مرتبط:

درباره قیصر امین پور

قیصر امین‌پور درباره‌ی «درآمدی بر زیبایی‌شناسی هنر سنتی و نو» سخنرانی كرد

با گزینش نهایی قیصر امین‌پور

 

 

UserName