• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1386/01/29
  • تاريخ :

تدبیر محوری ، تجهیز محوری

ارتش جمهوری اسلامی ایران

همه روزه اخبار نوینی در مورد اختراع، ساخت و تولید تجهیزات جدید نظامی می شنویم ،از ساخت موشک های ضدموشک تا پرتاب ماهواره های جدید جاسوسی. نظامی گری در تفکر غرب  فضا و ویژگی های خاص خود را دارد. از منظر کسانی که تنها به عالم مادی اکتفا کرده اند سلاح و تجهیزات حرف اول و آخر را در جنگ می زند. تلاش گسترده برای دست یابی به سلاح هایی با قدرت تخریب و ویرانگری بیشتر در تفکر غرب از این اعتقاد نشات می گیرد. نظامیانی که در این تفکر تربیت می شوند نیز تنها باید به انهدام مهیب تر بیاندیشند و از همین جهت باید با رحم و مروت بیگانه باشند. انسان های تک بعدی که با اشاره سیاستمداران و بدون پرسش از چرایی مساله ،ویرانگری را آغاز می کنند.

ارتش جمهوری اسلامی ایران

در اسلام فلسفه جنگ و صلح را جهاد معین می کند در حالیکه تفکر غرب فلسفه جنگ و صلح را منافع مادی قرار داده است. بنابراین نظامی گری در تفکر اسلامی از پایه و اساسی با تفکر اومانیستی غرب در تعارض قرار دارد. نظامیان در نظام اسلامی انسان های تک بعدی نیستند و علاوه بر توان نبرد و رزم، از مروت و انصاف برخوردارند. زندگی و مجاهدات شهید سپهبد علی صیاد شیرازی که سالگرد شهادتش را گذارندیم برای این مطالعه تطبیقی مثال زدنی است.

 

نظامی گری در تفکر اسلامی برخلاف تفکر غرب که "تجهیز محور" بود،" تدبیر محور" است. تجهیزات اگرچه در صحنه نبرد موثر هستند اما عامل اصلی "تدبیر" است که در میدان نبرد چاره سازی می کند. تجهیزات عراق و حامیانش در جنگ تحمیلی با تجهیزات ایران که در تحریم هم قرار داشت قابل مقایسه نبود. تجهیزات رژیم صهیونیستی در جنگ 33 روزه تابستان گذشته با لبنان نیز در مقابل حزب الله از کیفیت و کمیت غیر قابل مقایسه ای برخوردار بود اما این برتری تجهیزات نتوانست موجب پیروزی گردد و این تدبیر ایران و حزب الله لبنان بود که کارساز شد. البته این مساله نمی گوید که بدنبال سلاح و تجهیزات مدرن نباید رفت همانگونه که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران طی چند سال گذشته به پیشرفت های مناسبی در این زمینه دست یافته اند.

ارتش جمهوری اسلامی ایران

ارتش جمهوری اسلامی ایران بر مبنای دکترین تدبیر محوری، برای نبردهای آینده دکترین" دفاع نامتقارن" را به عنوان تدبیر نوین خود انتخاب و طراحی کرده است. بر این اساس حرکت و مسابقه تسلیحاتی با حریفی که به لحاظ تجهیزات، توانایی بیشتری دارد چاره کار نیست بلکه باید با سلاح های موجود و البته پیشرفته از فرمول های دیگری در عرصه نبرد استفاده کرد.

 

دفاع نامتقارن یک دکترین قرآنی است آنجا که می گوید:(( کم من فئة قلیلة غلبت فئة کثیرة باذن الله.))

 

29 فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی ایران است. بیاد داشته باشیم که قدرت نظامی یکی از منابع اربعه قدرت ملی (سیاست، اقتصاد، فرهنگ و نظامی گری) است. ارتش جمهوری اسلامی ایران علاوه بر پیشرفت های گسترده در زمینه تجهیزات به طراحی و استفاده از تدابیر جدید در عرصه نبرد روی آورده است که قابل تقدیر می باشد.

ارتش جمهوری اسلامی ایران

منبع: تبیان- جامعه و سیاست

UserName