• تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1386/01/29
  • تاريخ :

پرسش‌هاى موسى(ع) از خدا

تسبیح

نه تنها موسى بن عمران بلكه بسیارى از پیامبران به ویژه پیامبر بزرگ اسلام پرسش‌هایى درباره معارف و حقایق از حضرت حق داشتند كه خداى مهربان پاسخ آنان را عنایت كرده است.

بخش مهمى از این پرسش‌ها در رابطه با حسنات اخلاقى بوده كه در این زمینه به یك قطعه از این پرسش‌ها كه موسى بن عمران از حضرت حق داشته و پاسخ‌هاى بسیار مهمى شنیده اشاره مى‌رود.

امام عسكرى علیه السلام مى‌فرماید: هنگامى كه موسى بن عمران با خدا سخن مى‌گفت عرضه داشت: خدایا! پاداش كسى كه شهادت دهد من فرستاده و پیامبر توام و تو با من سخن مى‌گویى چیست؟ خدا فرمود: فرشتگانم به سوى او مى‌آیند و وى را به بهشتم بشارت مى‌دهند .

موسى گفت: پاداش كسى كه در پیشگاهت مى‌ایستد و همواره نماز به جا مى‌آورد چیست؟ فرمود: به خاطر ركوع و سجود و قیام و قعودش به فرشتگانم مباهات مى‌كنم، و كسى كه به فرشتگانم به او مباهات كنم او را عذاب نخواهم كرد .

حضرت موسی از خداوند پرسید: پاداش كسى كه چشم‌هایش از خشیت تو اشك بریزد چیست؟ فرمود: چهره‌اش را از حرارت آتش دوزخ حفظ مى‌كنم و او را از روز فزع اكبر ایمنى مى‌دهم .

موسى گفت: پاداش كسى كه به خاطر خشنودیت مسكینى را طعام دهد چیست؟ فرمود: فرمان مى‌دهم ندا دهنده‌اى بر فراز همه خلایق ندا دهد فلان پسرِ فلان، از آزاد شده‌هاى خدا از آتش دوزخ است .

موسى گفت: پاداش كسى كه صله رحم كند چیست؟ فرمود: مرگش را به تأخیر مى‌اندازم و سكرات موت را بر او آسان مى‌كنم، و خزانه‌داران بهشت او را ندا مى‌كنند به سوى ما بیا و از هر درى كه خواستى وارد بهشت شو .

موسى گفت: پاداش كسى كه آزارش را از مردم نگاه دارد و نیكى و خیرش را به مردم برساند چیست؟ فرمود: روز قیامت، آتش به او ندا مى‌كند كه تو را بر من راهى نیست .

گفت: پاداش كسى كه با زبان و دلش تو را یاد كند چیست؟ فرمود: موسى! او را در قیامت در سایه عرشم قرار مى‌دهم و در حمایت خود مى‌گیرم .

گفت: پاداش كسى كه پنهان و آشكار آیات حكیمانه‌ات را تلاوت كند چیست؟ فرمود: اى موسى! چون برق بر صراط خواهد گذشت .

گفت: پاداش كسى كه بر آزار و سرزنش مردم چون وابسته به تو است صبر كند چیست؟ فرمود: او را در برابر ترس‌هاى روز قیامت یارى مى‌دهم .

حضرت موسی از خداوند پرسید: پاداش كسى كه پنهان و آشكار آیات حكیمانه‌ات را تلاوت كند چیست؟ فرمود: اى موسى! چون برق بر صراط خواهد گذشت .

گفت: پاداش كسى كه چشم‌هایش از خشیت تو اشك بریزد چیست؟ فرمود: چهره‌اش را از حرارت آتش دوزخ حفظ مى‌كنم و او را از روز فزع اكبر ایمنى مى‌دهم .

گفت: پاداش كسى كه به خاطر حیاى از تو خیانت را ترك كند چیست؟ فرمود: روز قیامت براى او ایمنى است .

گفت: پاداش كسى كه به اهل طاعتت محبت ورزد چیست؟ فرمود: او را بر آتش دوزخ حرام مى‌كنم .

گفت: پاداش كسى كه مؤمنى را عمداً به قتل برساند چیست؟ فرمود: روز قیامت به او نظر رحمت نمى‌اندازم و از لغزشش گذشت نمى‌كنم .

گفت: پاداش كسى كه كافرى را به سوى اسلام دعوت كند چیست؟ فرمود: به او درباره هر كسى كه بخواهد اجازه شفاعت مى‌دهم .

گفت: پاداش كسى كه نمازهایش را به وقت بخواند چیست؟ فرمود: درخواست‌هایش را به او عطا مى‌كنم و بهشتم را بر او مباح مى‌نمایم .

گفت: پاداش كسى كه وضویش را براى خشیت تو كامل و تمام انجام دهد چیست؟ فرمود: او را روز قیامت برمى‌انگیزم در حالى كه میان دو چشمش نورى است كه مى‌درخشد .

گفت: پاداش كسى كه روزه رمضان را به خاطر رضا و خشنودى تو بگیرد چیست؟ فرمود: او را در قیامت در جایگاهى قرار مى‌دهم كه در آن ترسى نیست .

منبع:

کتاب عبرت آموز، حسین انصاریان

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
UserName