• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1386/01/27
  • تاريخ :

ایران به دلار آمریكا حمله كرده است 

 

پالایشگاه نفت

مركز تحقیقات جهانی سازی كانادا موسوم به گلوبال ریسرچ در گزارشی نوشت: در حالی كه رسانه های جهان بر ادامه برنامه هسته ای ایران متمركز شده اند، تهران از طریق كاهش ذخایر دلاری خود به مقابله اقتصادی با آمریكا ادامه می دهد.

به گزارش موج، این مركز پژوهشی با استناد به اظهارات ماه گذشته "ابراهیم شیبانی"، رییس كل بانك مركزی در اجلاس روسای بانك های مركزی كشورهای اسلامی در مالزی نوشت: تهران تصمیم گرفته كه فروش نفت خود به دلار آمریكا را متوقف كند.

در همین راستا شركت دولتی "ژوهای ژنرونگ" چین كه روزانه 240 هزار بشكه نفت از ایران خریداری می كند،  اعلام كرد كه خرید نفت ایران به ارزهای غیردلاری همچون یورو را آغاز كرده است.

"حجت الله غنیمی فرد"، مدیر امور بین المل شركت ملی نفت ایران نیز اخیرا اظهار داشت: در حال حاضر حدود 60 درصد درآمدهای نفتی كشور به ارزهای غیردلاری است.

حتی شركت های پالایش ژاپن كه روزانه 550 هزار بشكه نفت خام از ایران وارد می كنند، نسبت به خرید نفت این كشور به ین (واحد پول ژاپن) ابراز تمایل كرده اند.

گلوبال ریسرچ در ادامه با اشاره به قرارداد ایران و چین درباره میدان نفتی یادآوران نوشت: چین حدود 12 درصد نفت خام خود را از ایران تامین می كند و یك قرارداد 100 میلیارد دلاری برای توسعه میدان بزرگ نفتی یادآوران امضا كرده است. برآوردها نشان می دهد كه چینی ها می توانند در مدت 25 سال آینده 150 هزار بشكه نفت در روز از میدان یادآوران تولید كنند كه در این صورت موضع ایران به یكی از عرضه كنندگان اصلی نفت به چین در طول سال های آینده تحكیم خواهد شد.

به نوشته گلوبال ریسرچ، این احتمال وجود دارد كه چین خرید نفت ایران به یوان (واحد پول چین) را آغاز كند.

از سوی دیگر چین حدود یك تریلیون دلار ذخیره ارزی دارد و مقامات پكن اخیرا اعلام كردند كه این كشور دیگر اقدام به انباشتن ذخایر ارزی خارجی نخواهد كرد.

این خبری "بسیار بد" برای دلار آمریكا است، چرا كه حدود 70 درصد ذخایر یك تریلیون دلاری چین در حال حاضر به دلار نگهداری می شود.

پالایشگاه نفت

مركز تحقیقات جهانی سازی كانادا ادامه داد: تقاضای اخیر ایران از مشتریان نفتی خود برای پرداخت پول نفت به ارزهای غیردلاری در ادامه طرح این كشور برای بازگشایی یك بورس نفتی است كه با هدف قیمت گذاری نفت به یورو طراحی شده است.

هرچند تاكنون بورس نفت ایران راه اندازی نشده، اما از نظر اكثر كارشناسان، تقاضا برای پرداخت پول نفت كشور به ارزهای غیردلاری یك حمله مستقیم به دلار است، به ویژه اگر این تصمیم تهران با حمایت جامعه جهانی برای فاصله گرفتن از دلار به عنوان ركن ذخایر ارزی جهان روبرو شود.

از سوی دیگر "ابراهیم شیبانی"، رییس بانك مركزی ایران اخیرا تایید كرد كه سهم دلار در ذخایر ارزی كشور به كمتر از 20 درصد كاهش یافته است.

برپایه این گزارش، حركت اخیر ایران و چین برای كاهش نگهداری دلار در ذخایر ارزی بازتابی از نگرانی این دو كشور از ادامه تضعیف دلار در مقابل یورو است

ارزش دلار در برابر یورو سال گذشته 9 درصد افت كرد و در طول پنج سال گذشته نیز 35 درصد از ارزش دلار در مقابل یورو كاسته شده است.

 

 

UserName