• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1386/01/21
  • تاريخ :

                        

اسلام‏خواهى زنان اقلیت در آمریكا

                                            

تصویر دو زن مسلمان امریکایی

زنان آمریكایى و به ویژه زنان اقلیت از جمله گروه‏هایى هستند كه به رغم شكل‏گیرى فضاى موهوم موجود، گرایش خاصى به دین اسلام پیدا كرده‏اند. ازجمله این اقلیت‏ها، اسپانیایى تباران ساكن آمریكا هستند كه امروزه پیشتاز اسلام‏خواهى در این جامعه مى‏باشند. چنین روندى است كه به نگرانى‏هایى‏جدى در بین دولتمردان و نظریه‏پردازان غربى دامن زده است.

 

در یكى از روزهاى گرم تابستان، استفان پرادا محل كار خود را در نیویورك در حالى ترك مى‏كرد كه جلباب بلندى بر تن داشت و این در حالى بود كه دیگرزنان اسپانیایى‏تبار این شهر در آن هواى گرم با تاپ و شلوارك در خیابان‏ها تردد مى‏كردند.

پرادا 19 ساله كه تنها یك سال پیش به دین اسلام گروید سعى مى‏كند تا خود را با آداب و رسوم خاص این دین همراه سازد كه حجاب نمونه بارز آن‏است.

وى در پاسخ به این سؤال كه واكنش دوستان و خانواده وى و نگاه آن‏ها به تو چیست مى‏گوید: «آن‏ها مى‏پرسند كه در این گرما این چه چیزى است كه به‏تن كرده‏اى؟» و من هم پاسخ مى‏دهم این كارم براى خداست و مى‏دانم كه وى روزى پاداش آن را به من اعطا خواهد نمود. وى در ادامه از جمله امتیازات‏بارز این پوشش را آسودگى خیالش هنگام عبور از كنار مردان در خیابان‏ها برمى‏شمارد و مى‏گوید:

خوب مى‏دانید كه رفتار مردان و متلك‏هاى آن‏ها درخیابان چگونه است. اما امروزه با این پوشش تنها شاهد نگاه‏هاى كنجكاوشان هستم كه البته به مرور زمان كمتر شده است.

اما پرادا در بین زنان اسپانیایى تبار گرویده به اسلام تنها نیست. البته به واسطه آن كه دفتر آمار ایالات متحده اطلاعات دقیقى از مقولات مرتبط بامذهب را جمع‏آورى و منتشر نمى‏كند، تعیین میزان دقیق این گونه زنان اقلیت نو گرویده به اسلام مشخص نیست. اما برطبق برآوردهاى صورت‏پذیرفته شده توسط سازمان‏هاى اسلامى مانند انجمن روابط اسلامى آمریكا و جامعه اسلامى آمریكاى شمالى، تعداد اسپانیایى تباران مسلمان درآمریكا حدود چهل هزار نفر است كه البته تعیین دقیق میزان زنان و مردان به سادگى امكان‏پذیر نیست، اما برطبق بررسى صورت پذیرفته توسط سازمان آمریكایى داوا كه مسؤولیت آن تبلیغ اسلام در بین اسپانیایى‏تباران آمریكا مى‏باشد، نسبت زنان به مردان در این اقلیت 60 به 40 مى‏باشد.

جوان گالوان مدیر این سازمان در تگزاس توضیح مى‏دهد كه این آمار، آمارى دقیق و علمى نیست و برپایه اطلاعاتى است كه جمع‏آورى آن به سال2001 بازمى‏گردد.

وى در این‏باره مى‏گوید: تجربه شخصى من حكایت از آن دارد كه تعداد این افراد بیش از این است كه البته سهم زنان بیش از مردان است.

تنها در مركز آموزش اسلامى نورث‏هادسون، از بین 300 نفرى كه در مسجد این مركز به دین اسلام گرویده‏اند، هشتاد درصد آن‏ها را اسپانیایى‏تباران‏به خود اختصاص داده‏اند و شصت درصد این‏ها زنان مى‏باشند.

پیتر آون، استاد مطالعات اسلامى در دانشگاه كلمبیا مى‏گوید كه هیچ شكى مبنى بر رشد فزاینده گرایش این جامعه به اسلام وجود ندارد. همچنین‏لوئیس كریستلیو، انسان‏شناسى كه توجه خود را به مسایل اسلامى در دانشگاه كلمبیا معطوف نمود صریحاً خاطرنشان مى‏سازد كه شاخص‏هاى متعددى‏بیانگر گرایش فزاینده این جامعه به اسلام مى‏باشد تا آن‏جا كه حتى روزى از سال به نام «روز مسلمانان اسپانیایى‏تبار» در آمریكا نام‏گذارى شده‏است.

واقعیت آن است كه گرایش اعضاى خانواده‏ها به اسلام براى خانواده‏هایى كه عمدتاً كاتولیك مى‏باشند، تكان دهنده است به ویژه زمانى كه این‏نوگرویده‏ها زنان باشند.

پرادا مى‏گوید مادرش كه اصالتاً كلمبیایى است با تصمیم وى مبنى بر پذیرش اسلام موافقت نمود و هیچ اصرارى براى گرایش وى به كاتولیك نداشت،اما پدرش در برابر تصمیم وى ایستادگى نمود.

پرادا مى‏گوید: عمدتاً وى به نوع پوشش من حساسیت نشان مى‏دهد و مى‏گوید اگر این نوع پوشش نماد اسلام است پس من مسیحى باید صلیب برسر خود گذارم.

همچنین مى‏گوید كه پدرش دائماً به مادرم غر مى‏زند اما من توجه‏اى به آن نمى‏كنم.

وارگاس سى‏ساله از مركز آموزش اسلامى آمریكا نیز كه اصالتاً اكوادارى است در این‏باره مى‏گوید: «خانواده دیگر با مسلمان شدنم كنار آمده‏اند چرا كه‏از زمان اسلام آوردنم ده سال است كه مى‏گذرد.» اما وى از روزهاى سختى مى‏گوید كه خانواده‏اش با آگاهى از تصمیم وى شوكه شدند. وى در این‏باره‏مى‏گوید: خواهرانم دركى از این موضوع نداشتند و مى‏گفتند كه من یا دچار ناراحتى روحى شده‏ام و یا مورد شستشوى مغزى قرار گرفته‏ام.

همانند دیگر گروه‏هاى قومى، این جامعه نیز دلایلى متعدد براى گرایش و پذیرش دین اسلام دارند.

كریستلو مى‏گوید: برخى كه در نواحى شلوغ شهرى و در فقر، موادمخدر، فساد و فحشا زندگى مى‏كنند، شاهدند كه چگونه جوامع اسلامى در این مسایل‏از خود واكنش نشان مى‏دهند.

برخى دیگر همانند وارگاس از تهى بودن تعالیم مسیحیت و بى‏پاسخ ماندن سؤالات‏شان در این‏باره به عنوان دلیلى براى توجه و روى‏آوردن به اسلام ‏برمى‏شمارد.

گالون نیز از سازمان داوا یكى از دلایل بارز گرایش به اسلام را رفتار دوستان و همكاران هم‏كلاسى‏ها و دوستان و همسران آن‏ها مى‏داند.

پروفسور آون مى‏گوید كه بسیارى از افراد جامعه، در اسلام نوعى ثبات را مشاهده مى‏كنند كه روى آوردنشان به این دین مبین بازگشت آن‏ها به‏ارزش‏هاى متعالى سنتى است. به عقیده وى برخلاف عقیده رایج، اسلام نه دینى مردسالارانه و نه محدود كننده زنان است.

                                                                         نویسنده: کارمن سیزین

                                                                        منبع:ماهنامه سیاحت غرب  به نقل از  WWW.msnbs.msn.com

UserName