• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1386/01/21
  • تاريخ :

صیاد، امیر برومند ارتش اسلام

زندگی نامه

جزئیات شهادت

آخرین سخنرانی شهید صیاد شیرازی

مصاحبه منتشر نشده امیر شهید سپهبد علی صیاد شیرازی

صیاد از نگاه دیگران

پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسبت شهادت سپهبد صیاد شیرازی

پیام تسلیت رئیس جمهوری اسلامی ایران به مناسبت شهادت سپهبد علی صیاد شیرازی

پیام تسلیت رئیس مجلس تشخیص مصلحت نظام آیت الله هاشمی رفسنجانی

مصاحبه با آقای مهندس بهروز امامی ، داماد شهید امیر سپهبد علی صیاد شیرازی

زندگی نامه

شهید امیر سپهبد علی صیاد شیرازی ، سال 1323 در شهرستان درگز از توابع استان خراسان دیده به جهان گشود . پس از اتمام تحصیلات ابتدایی و متوسطه به دانشكده افسری راه یافت و با موفقیت آن را پشت سر گذاشت . او سپس برای تكمیل دوره توپخانه به امریكا اعزام شد و بعد از دو سال آموزش شبانه روزی ، بر اثر هوش فوق العاده و توان نظامی بالا ،‌ممتازترین دانشجوی آن دوره شناخته شد و به كشور بازگشت .

شهید صیاد شیرازی در كنار تحصیل علوم نظامی و ارتقا به مدارج بالا ، ضمن شناسایی و ارتباط با نیروهای مبارز و تشكیل هسته های انقلابی در داخل ارتش ، فعالیتهای اسلامی را نیز دنبال می كرد تا آنجا كه به علت این فعالیتها توسط ساواك دستگیر و زندانی شد . با پیروزی انقلاب اسلامی ، او به طور كامل خود را وقف انقلاب و نظام اسلامی كرد و تا هنگام شهادت هیچ گاه از مجاهدت در راه خدا و خدمت به نظام و كشور اسلامی ، غافل نشد .

برخی از فعالیتهای شاخص آن شهید بزرگوار را به این شرح می توان برشمرد :

ـ طراحی و اجرای عملیات پاكسازی كردستان در سال 1358 به همراه برادران سپاه

ـ حضور مداوم در جبهه های غرب و جنوب كشور در سطوح عالی فرماندهی

ـ همكاری با سپاه پاسداران در اوایل جنگ ، علیرغم مخالفت بنی صدر

ـ دریافت درجه سرهنگی پس از فرار بنی صدر و انتصاب به فرماندهی شمال غرب كشور

ـ انتصاب به فرماندهی نیروی زمینی ارتش با حكم حضرت امام خمینی رحمه الله علیه

ـ فرماندهی كلیه عملیاتهای سپاه اسلام از سال 1360 تا 1365 به همراه فرماندهان ارشد سپاه

ـ طراحی عملیات و هدایت رزمندگان اسلام در عملیات مرصاد علیه منافقین

ـ معاونت بازرسی ستاد كل نیروهای مسلح

ـ جانشین رئیس ستاد كل نیروهای مسلح از سال 1372

سرانجام این سرباز فداكار اسلام در تاریخ 21 فروردین 1378 در حالی كه فقط چند روز از اهدای درجه سرلشگری از طرف مقام معظم رهبری به ایشان گذشته بود ،‌هدف گلوله های منافقین بزدل قرار گرفت و عاشقانه به شهادت رسید .

جزئیات شهادت سپهبد صیاد شیرازی

تیمسار سپهید علی صیاد شیرازی جانشین ستاد كل نیروهای مسلح روز شنبه 21 فروردین ماه 1378 در حوالی خانه اش مورد سوءقصد عوامل تروریست قرار گرفت و به شهادت رسید . ساعت 6 و 45 دقیقه صبح این روز ، كه تیمسار صیاد شیرازی با اتومبیل خود به قصد عزیمت به محل كارش از خانه خارج شده بود ، مورد هجوم مرد ناشناسی قرار گرفت و به شدت مجروح شد ، اهالی محل كه از این حادثه مطلع شده بودند بلافاصله او را به بیمارستان فرهنگ انتقال دادند كه متأسفانه بر اثر شدت جراحات وارده ، تلاش پزشكان برای نجات وی بی نتیجه بود و او در بیمارستان به شهادت رسید .

به گفته شاهدان ، مرد تروریست با پوشش لباس رفتگر در حوالی خانه شهید به كمین نشست و تیمسار را هنگام خروج از خانه به رگبار بست ، در این حال شهید صیاد كه سوار بر خودرو تویوتای سفید رنگ خود بود مورد اصابت گلوله تروریست واقع شد .

در پی این حادثه یك سخنگوی گروهك های تروریستی منافقین در تماس با خبرگزاری فرانسه در نیكوزیا مسئولیت این جنایت را برعهده گرفت .

آخرین سخنرانی سپهبد شهید علی صیاد شیرازی

سپهبد شهید علی صیاد شیرازی جانشین رئیس ستاد كل نیروهای مسلح در آخرین سخنرانی خود كه در جمع فرماندهان و مسئولان بلندپایه این ستاد ایراد شد ، داشتن بینش صحیح را لازمه آلوده نشدن زندگی به آلودگی و انحراف دانست و متن كامل سخنان شهید سپهبد علی صیاد شیرازی چنین است :

اعوذبالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

رب ادخلنی مدخل صدق و اخرجنی مخرج صدق و اجعل لی من لدنك سلطاناً نصیراً

اللهم كن لولیك الحجت بن الحسن صلواتك علیه و علی ابائه فی هذه الساعه و فی كل الساعه ولیاً و حافظاً و قائداً و ناصراً و دلیلاً و عیناً حتی تسكته ارضك طوعاً و تمتعه فیها طویلاً

اللهم اجعل من انصاره و اعوانه

برای شادی ارواح پاك و مطهر شهدای انقلاب اسلامی و شادی روح مطهر حضرت امام رضوان الله علیه و سلامتی و تندرستی رهبر و فرمانده معظم كل قوا سه تا صلوات بفرستید . ( اللهم صل علی محمد و آل محمد )

تذكری كوتاه دارم هم به خودم و هم به شما عزیزان و بعد با دعایی جلسه را تمام می كنیم . تذكر بر این است كه خداوند متعال به عمل صالح ما ارزش قائل است و اگر در زندگی خود دائماً در انجام عمل صالح بتوانیم به پیش برویم و بازدهی كار خودمان را افزایش بدهیم ، خداوند به ما امتیاز می دهد و زمینه عاقبت به خیری همه ما فراهم می شود . بعد از بیست سال از عمر با عزت انقلاب اسلامی این تجربه بسیار پرمعرفت نصیب همه ما شده است كه بدانیم پشتوانه عمل صالح ما در زندگی انقلابی خودمان در این نظام مقدس جمهوری اسلامی عمدتاً بر دو پایه استوار بود : یكی از انگیزه ای كه در وجود ما حاكم است و دوم بینشی كه برای شناخت راه داریم . با انگیزه سالم كه نشأت گرفته از ایمانمان به راه راست است ، خداوند متعال به ما روحیه و نشاط لازم را برای انجام عمل صالح می دهد . به طوری كه همیشه برای هر برنامه ای و هر عملی كه به عنوان وظیفه و انجام تعهدات خودمان در صحنه نظام جمهوری اسلامی می خواهیم به پا بخیزیم و تلاش بكنیم و نظارت خداوند را بر كارهایمان ببینیم . این انگیزه به ما كمك می كند كه با روحیه خستگی ناپذیر در صحنه باشیم . همان روحیه ای كه حركت میلیونی امت شهید پرورمان را در جهت به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی در تمام لحظات و تنگناهایی كه برای انقلاب خطر پیش می آمد . برای دفاع از دستاوردهای انقلاب همت گماشتیم و داشتن بینش كه از آگاهیهای ما ،در درسهای ما ، دانشهای ما ، علم ما ، ابتكاراتمان و همه آن نبوغی كه خداوند در وجود فرد ، فرد ما گذاشته است ، استفاده بكنیم كه راه را گم نكنیم ، چون برای تكامل در این مسیری كه قدم گذاشتیم حتماً نیاز به بینش داریم . بینش به ما آگاهی می دهد ، شناخت می دهد تا راه را از چاه تشخیص بدهیم . آن مسیر روشنی را كه حضرت امام رضوان الله علیه برای ما مشخص كرد و جانشین بر حق امروز سكاندار آن راه است ، راه روشنی است ولی اگر بینش قوی و عمیق نباشد ، در زندگی ما خطر آلودگی است ، خطر انحراف است و برای ادامه راه هم ما به این دو عامل قوی و مهم نیاز داریم بنابراین در پیشگاه خداوند متعال مسئلت داشته باشیم از این كه خداوند آن قدر به میزان الهی بودن انگیزه ما بیفزاید كه دائماً با روحیه و نشاط قوی بتوانیم در این فراز و نشیب ها قدم برداریم از خداوند بخواهیم كه روز به روز بینشمان را قوی تر و عمیق تر كند كه در مسیری كه قدم برمی داریم خدایی ناكرده منحرف نشویم .

بسم الله الرحمن الرحیم

من علینا بظهور ولیك و عجل یالفرج و العافیه و النصر اللهم احفظ علماء الاسلام ،اللهم وفق و ایده ، اللهم ایه آیه الله خامنه ای اللهم احفظ و وفقه و ثبته

و السلام علیكم و رحمه الله و بركاته

مصاحبه منتشر نشده امیر شهید سپهبد علی صیاد شیرازی

آنچه در ذیل می خوانید ،‌مشروح مصاحبه كوتاه و منتشر نشده ای است كه از جهتی در ارادت و عمق علاقه قلبی امیر سرافراز اسلام شهید سپهبد علی صیاد شیرازی را به معمار كبیر انقلاب اسلامی امام راحل (ره) نشان می دهد . وقتی از آن شهید والا مقام پس از مصاحبه یك و نیم ساعته ای كه داشتیم مجدد درخواست نمودیم مصاحبه كوتاه دیگری برای ستون ناگفته های دفاع مقدس داشته باشند علی رغم خستگی و حجم كاری كه داشتند با همان صفا و خلوص نیت با گشاده رویی و لبخند پرمعنایی فرمودند :

اگرچه خاطرات به یاد ماندنی را گفته ام و تقریباً ناگفته ای ندارم لاكن به یك خاطره ای كه شاید كمتر بیان كرده باشم اشاره می كنم و سپس برای این كه حقیر و همكارم را به استمرار چنین حركتی تشویق فرمایند رسماً‌از ما دعوت نمودند كه به كلاس معارف دفاع مقدس ایشان در دانشكده افسری امام علی (ع) نیز برویم و از خاطرات به یاد ماندنی آن كلاس نیز بهره مند شویم كه البته ماجرای دانشكده افسری نیز داستان مفصلی دارد كه در فرصتی مقتضی بیان خواهیم نمود . در هر صورت توجه خوانندگان محترم را به مشروح مصاحبه منتشر نشده این شهید بزرگوار بدون هیچ اصلاحیه نگارشی به منظور انتقال همان طراوت و تازگی و سادگی و خلوصی كه ایشان داشتند درج می نماییم امید است مورد رضایت حق تعالی و رهپویان راه ولایت و روح مطهرش قرار گیرد انشاالله «ق ـ ح»

من یك خاطره ای را می گویم كه كمتر گفته ام نمی گویم ناگفته است . توی این نشست یك طوری شده كه من فكر می كنم الان فضای من ، یك فضای معنوی و خوبی شده ، حالا یا توی خودم هستم و یا شما هم الحمدالله نقش دارید برای من عرض كنم یك شب در جبهه بودم به صورت خیلی ناراحت خوابیدم البته این از وضعیتی بود كه داشتم ، خیلی دلم گرفته بود ، ساعت 30/1 یا 2 نیمه شب بود كه خوابیدم و بلافاصله خوابی را دیدم ، خواب دیدم در قرارگاهی كه بودیم گفتند امام می خواهد تشریف بیاورد ، خوب من كه خیلی دلم گرفته بود و چون به امام خیلی تكیه داشتم و از امام خیلی برای حال و روحم بهره می بردم ، اسم امام را كه شنیدم خیلی تحت تأثیر قرار گرفتم گفتم كه : خیلی خوب ، حالا كه امام می آیند باید یك جوری امام را تنها گیرش بیاورم و با او درد دل كنم با خود گفتم من نمی توانم در جمع حرف دلم را بزنم كه او مرا كمك كند جمعمان هم زیاد بود تمام فرماندهان صف كشیده بودند ، خوب برخلاف همیشه كه امام ثابت می ایستادند و دیگران می رفتند دست بوسی كنند ، این بار امام از جلوی صف رد می شدند راه می رفتند و با همه خوش و بش می كردند و صحبت می كردند یك لبخند و تبسم ظریفی هم بر چهره مباركشان بود ( یكی از عكسهای امام هست كه چنین تبسمی را دارند ، جاهای مختلفی این عكس را پخش كردند ) یك تبسمی شبیه به آن عكس داشتند ، امام حركت نمودند تا به من رسیدند ، همین كه به من رسیدند ، من خودم را گم كردم ، دست و پایم را گم كردم البته من هم مثل بقیه دست بوسی كردم و امام رد شدند منتها از دو سه نفر نگذشته بودند كه یك دفعه برگشتند و به من نگاه كردند وقتی برگشتند كاملاً معلوم بود كه دیدشان مستقیم به من متمركز شده ، امام این جمله را فرمودند : شما كارتان درست می شود ، نگران نباشید .

صیاد از نگاه دیگران

سرتیپ پاسدار مصطفی ایزدی

به بهانه شهادت سپهبد صیاد شیرازی

من المومنین رجال صدقوا ما عاهدواالله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلا

زیر شمشیر غمش رقص كنان خواهم رفت

كان كه شد كشته او نیك سرانجام افتاد

سردار سرافراز جبهه توحید و بسیجی آشنای جبهه های افتخار و شرف ، سپهبد علی صیاد شیرازی این سربردار همیشه بیدار و جهادگر عرصه های پیكار و شیر بیشه شجاعت و فضیلت و عاشق بی قرار شهادت و اسوه ایثار و اخلاص و استقامت با صدق و صفا و مظلومیت پس از عمری جهاد خالصانه و جانبازی در خطوط مقدم دفاع از اسلام و ولایت اجر خویش را همچون مولایش امیرمومنان علی (ع) با فرق خونین گرفت و به دیدار معشوق شتافت و شهید شاهد جوار قرب حضرت حق گردید .

او عاشق دلسوخته ای بود كه در گستره خونین جبهه های نبرد از كردستان تا خوزستان به جهاد و نماز نیایش می پرداخت و در جهاد افضلش اوج بندگی خویش را به نمایش می گذاشت او عبادتش جهاد بود و جهادش عبادت و در اسلام و امام چنان ذوب شده بود كه میتوان او را در حقیقت گواه گویایی از موفقیت انقلاب اسلامی در تربیت انسانهایی والا دانست كه شگرف ترین سجایای اخلاقی و مدیریتی را از خود بروز می دهند . فرازهایی از وصیت نامه سراسر معرفت گویای این حقیقت است كه او انسان اسلام بود و برمبنای همین هویت چنین می نویسد :

خداوندا ! این تو هستی كه قلبم را مالامال از عشق به راهت ، اسلامت ، نظامت و ولایتت قرار دادی ، خدایا تو خود می دانی كه همواره آماده بوده ام آنچه را كه تو خود به من دادی در راه عشقی كه به راهت دارم نثار كنم كه اگر جز این نبودم آن هم خواست تو بود . پروردگارا رفتن ما در دست توست من نمی دانم چه موقع خواهم رفت ولی می دانم كه از تو باید بخواهم مرا در ركاب امام زمانم قرار ده و آنقدر با دشمنان قسم خورده دینت بجنگم تا به فیض شهادت برسم … خداوندا ولی امرت حضرت آیت الله خامنه ای را تاظهور حضرت مهدی (عج ) زنده ، پاینده و موفق بدار آمین یا رب العالمین .

ادوار زندگی سرشار از خدمتش به حق نمونه ای مجسم در خدمتگزاری بر این طریق بود و برای نیل به مقصود دمی آرامش نداشت . او فرماندهی متدین ، جدی ، امیدوار ، سخت كوش ، و با اخلاص بود ، و الگویی كم نظیر و عالی در خدمتگزاری و وفاداری به نظام و عشق به ولایت بود در واقع زندگی مشحون از مجاهدات او را می توان به عنوان هنر مردان خدا كه با شهادت به اكمال رسیده است مرور كرد و از آن انگیزه ای عالی برای تداوم راهش گرفت :

او در خانواده ای متدین و سلحشور در شمال خراسان (درگز) متولد شد . و از بدو شناخت خود در طریق اسلام گام نهاد و ورود به ارتش و طی دوره های تخصصی در خارج از كشور و توجه و جاذبه فرماندهان عالی آن زمان به وی كه به واسطه ممتاز بودنش ایجاد شده بود كوچكترین خللی در عزم جزم او مبنی بر قرارگرفتن در راه اسلام و ولایت ایجاد نكرد و از همان آغاز خدمت در شرایط سخت نیروهای مسلح آن زمان شروع به فعالیت های اسلامی نمود ، او از 25 سال پیش در شهر شهید پرور اصفهان شروع به فعالیتهای اسلامی و انقلابی با همراهی همرزمان شهید سرلشگر پاسدار شهید كلاهدوز و تیمسار شهید اقارب پرست نمود و به واسطه همین فعالیتها قبل از پیروزی انقلاب شكوهمند اسلامی محور ارتش انقلابی در اصفهان سرباز اسلام صیاد شیرازی بود كه در ایجاد كمیته دفاع شهری در اصفهان نقش كارساز داشت و از همان زمان در ارتباط با رهبر معظم انقلاب اسلامی كار ساماندهی ارتش را به انجام رساند و با آغاز بحران كردستان جزء اولین فرماندهانی بودكه وارد منطقه شد و به یاری شهید سعید دكتر مصطفی چمران شتافت و در اقصی نقاط كردستان از جمله سردشت ، حماسه ها آفرید و پس از تشدید بحران به دلیل عملكرد هیئت اعزامی از طرف دولت موقت در آغاز سال 59 نسبت به آزادسازی شهر سنندج پس از نبرد خونبار به همراه یگانهای سپاه ( و به قول خویش تركیب مقدس ارتش ، سپاه ، بسیج و نیروهای بومی ) اقدام نمودند و پس از آن ظرف مدت سه ماه با سرعت و قاطعیت با تركیب نیروهای ارتش و سپاه و حضور فعال و كلیدی ایشان مناطق مریوان ، دیواندره ، سقز ، بانه و … پاكسازی و حاكمیت موثر نظام برقرار گردید و با كیاست و هوشیاری ، تحركات رژیم بعثی را به اطلاع مركزیت نظام رساند و در این راه مجاهدات ارزشمندی را در جهت آمادگی مبادی ذیربط نمود و بی مهریها ، كوچكترین خللی در عزم و اراده او برای پیگیری اهداف مقدس انقلاب اسلامی وارد نیاورد و پس از این با وجود لغو درجه توسط بنی صدر خائن به همكاری موثر با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ( در واحد طرح عملیات ) با وجود جراحت و ناراحتی جسمانی حاصله از حضور در مناطق عملیاتی پرداخت و پس از انتخاب شهید رجایی به ریاست جمهوری با درجه سرهنگی مجدداً عازم منطقه شمال غرب شد و با همكاری سپاه ،ارتش ، نیروهای انتظامی و نیروهای بومی ، شهرهای بوكان و اشنویه را پاكسازی نمود . از كارهای برجسته این شهید سعید همكاری با سردار شهید محمد بروجردی در تأسیس قرارگاه مشترك حمزه سید الشهدا است كه نقش تعیین كننده ای در برقراری امنیت در شمال غرب كشور داشت .

او علاوه بر خدمات شایان كه در مبارزه با ضدانقلاب نمود در امر دفاع مقدس از فرماندهان برجسته و نام آور است و دوران فرماندهی این امیر سرافراز بر نیروی زمینی ارتش از مقاطع درخشان موقعیت این نیرو می باشد او فرمانده ارتش در عملیاتهای بزرگ و سرنوشت سازی هم چون طریق القدس ( آزادسازی بستان ) ، فتح المبین ، بیت المقدس ( فتح خرمشهر ) رمضان ، مسلم بن عقیل ، مطلع الفجر ، محرم ، والفجر 1 ، 2، 3 ، 4 … خیبر و بدر می باشد كه این سلسله عملیاتها از برجسته ترین مقاطع دفاع مقدس می باشد .

اقدامات و شرح مجاهدات و ایثار این سردار بزرگ در این دوران از عهده راقم این سطور خارج است ، همین بس كه امام خمینی (ره) پس از این عملیات ها ، ایشان را به نمایندگی خود در شورای عالی دفاع منصوب نموده و در حكم صادره چنین فرمودند :

… با تقدیر از زحمت های طاقت فرسای سركار سرهنگ صیاد شیرازی كه با تعهد كامل به اسلام و جمهوری اسلامی در طول دفاع مقدس از هیچ گونه خدمتی به كشور خودداری نكرده است … در این فراز از زندگی سراسر مجاهدت او ، با وجود این كه نماینده فرمانده كل قوا در شورای عالی دفاع بود ولی در تمامی صحنه های نبرد با چهره ای بسیجی و خدوم حضور می یافت و یاوری كارساز برای رزمندگان اسلام بود كه از اوج این تلاشها می توان در عملیات مهم مرصاد نام برد در این مرحله نیز بارها تا مرز شهادت پیش رفت ولی تقدیر بر این بود كه بماند و خدمات بیشتری را به امت اسلام بنماید .

او پس از جنگ و در تداوم این مسیر نورانی به فرمان مقام معظم رهبری و فرماندهی كل قوا مدظله و در راستای سازندگی نیروهای مسلح در ستاد كل نیروهای مسلح با مسئولیت معاونت بازرسی و سپس جانشین رئیس ستاد كل نیروهای مسلح با رغبت و نشاط و جدیت به خدمت مشغول شد و نقش كارسازی در سازماندهی نیروهای مسلح ایفا كرد و با شهادت ، این حركت نورانی را جاودانه نمود . الحق زندگانی سرشار از خدمت و سجایای اخلاقی و روحیات این سردار شهید به نحوی است كه آن را می توان به عنوان الگویی موفق برای نظامیان مسلمان مطرح نمود . او به حق زاهد شب و شیر عرصه نبرد بود و از همان ابتدای انقلاب كه در سردشت فرماندهی نیروهای اسلام را بر عهده داشت ،رزمندگان متوجه نمازهای شب با اخلاصش در دل كوهستانهای كردستان بودند . تقید او به روزه در روزهای دوشنبه و ‏پنجشنبه و ماههای رجب و شعبان و رعایت اخلاق و شئون اسلامی و توجه خاص او به اوامر امام در مورد عبادات از او شخصیت كاملاً ویژه ای ساخته بود . بارها و بارها از خاطره ای كه امام (ره) با اقدام خود تأكید بر انجام نماز در اول وقت نموده بودند را بیان می كرد و خود از پیشتازان این امر بود . او انسان مخلص و عاشق خدمت بود و رغبتی به مقامات دنیایی و زرق و برق آن نداشت و لذا هرجا كه امكان خدمت بود بی تكلف در خط مقدم قرار می گرفت و به جایگاه آن اهمیتی نمی داد .

رعایت این ظرایف از او انسانی نمونه و نورانی ساخته بود به نحوی كه در قلب ارتشیان ، پاسداران و بسیجیان جای داشت . شجاعت او وصف ناشدنی است چرا كه در صحنه های نبرد این مرگ بود كه از او فرار می كرد و عشق او به شهادت چنان بود كه دعای یومیه او توفیق وصال به آن به نحوی كه در این روزهای آخر از همسر همراه و وفادارش نیز خواسته بود كه او را برای نیل بدان دعا كند و سرانجام بامداد 21 فروردین ماه 78 پس از عمری مجاهدت مخلصانه ، دعایش اجابت شد .

حقاً برای سپهبد شهید صیاد شیرازی مرگ در بستر كوچك و حقیر بود و او به شرفی كه استحقاق آن را داشت رسید و اجر جهاد سترگ خویش را گرفت و در آستانه ماه محرم طریق سالار شهیدان كربلا را طی كرد و به فوز عظمای شهادت رسید و سفر آخر دنیای او قبل از این سفر جاودانی به مزار شهیدان شلمچه و تربت پاك حضرت ثامن الحجج (ع) بود .

بسیجی مجاهد تیمسار سپهبد شهید علی صیاد شیرازی با سرافرازی زیست و با مجاهدت در راه حق شهید گردید .

پیام خونین مطهر او فروزان نگهداشتن مشعل مقدسی است كه امام (ره) و صدها هزار شهید برای آن جان خویش را نثار كردند . مشعل منوری كه عزت ، شرف اسلامیت و استقلال این ملت در پرتو آن است . مشعلی كه مشعلدار آن مقام معظم ولایت ،حضرت آیت الله العظمی خامنه ای مد ظله العالی است . آنان كه رهپوی این مسیرند راهبر انقلاب ارزشی اسلام و تداوم بخش راه شهیدانند .

راهشان پر رهرو باد .

سردار سرلشگر پاسدار غلامعلی رشید معاون هماهنگ كننده ستاد كل نیروهای مسلح

شهید صیاد شیرازی یك انسان عادی نبود ، حقیقتاً یك جنبه های برجسته و بارز شخصیتی داشت كه او را از دیگران متمایز می كرد، به لحاظ شجاعت كم نظیر بود طوری كه به راحتی می دیدیم كه شجاعت در حد بالایی در وجودش موج می زد . بسیاری از سرداران و رزمندگان در جنگ ایشان را دعوت می كردند كه در عقب بماند و از رفتن به صحنه های بحرانی كه همه نوع گلوله از سوی دشمن شلیك می شد خودداری كند اما این شهید عزیز هرگز قبول نمی كرد و با شجاعت تمام دوشادوش رزمندگان می جنگید مثلاً در كنار پل سابله كه همه رزمندگان سپاهی و بسیجی و ارتشی جنگ شدیدی با دشمن داشتند صبح روز هفتم بود كه شهید صیاد شیرازی حضور پیدا كرد آن هم درست در جایی كه تیر مستقیم تفنگ ، حتی تانك و همه نوع گلوله در اطراف آن شلیك می شد بارها این حادثه تكرار می شد و این از شجاعت بسیار بالای ایشان بود یا در كنار شرق دجله در عملیات بدر كه حضور یافت و داستان مفصلی دارد باز یك تحرك و شجاعت فوق العاده ای داشتند كه اگر فیلمش را ببینید در حیرت و تعجب می مانید كه او تا چه حد شجاع بود . حتی قبل از شهادت كه تقریباً 55 سال سن داشت باز آنچنان تحرك و فعالیت داشتند گویی كه یك جوان 25 ساله است یا مثلاً زمانی كه در سمت معاون بازرسی ستاد كل نیروهای مسلح بودند از اذان صبح تا انتهای شب كار می كردند و یا 50 یا 100 نفر را به مناطق جنگی و یا مناطقی كه ارتش و سپاه هستند می برد هیچ گاه ندیدیم خسته شود و به قول یكی از برادرها صیاد شیرازی خستگی را خسته می كرد از بس كه تحرك و شادابی داشت برای خدمت سر از پا نمی شناخت و این حقیقتی است كه عرض می كنم ، من نزدیك پنج سال تمام از نزدیك در یك قرارگاه با ایشان زندگی می كردم در زمان جنگ قرارگاه مركزی كربلا یا قرارگاه مركزی خاتم الانبیا كه با هم بودیم حقیقتاً من یك بار ایشان را در حال خواب ندیدم حال كجا می خوابید و كی می خوابید ؟ واقعاً در حیرتم !

همیشه فانوسقه بسته ، با لباس مرتب و منظم ، مثل یك نظامی كامل ، حتی یك بار ایشان را ندیدم كه مثلاً جوراب پایش نباشد و در اطراف قرارگاه باشد . یك انسان قبراق ، سرحال ، شاداب ، خستگی ناپذیر ، كلت به كمر بسته ، كلاه و قطب نما و سایر تجهیزات نظامی كه بایستی به همراه داشته باشد به همراه داشت . حالا چه در قرارگاه باشد ، چه در خط مقدم و … خلاصه مجموعه اینها نشان می داد كه او استراحت بسیار مختصری داشت كه آن را هم ما ندیدیم . از نظر انضباط بی نهایت منضبط بود و شایستگی یك فرمانده مقتدر و منضبط و مدیر و مدبر را كه بایستی لشگر و تیپ و عده و بالاتر از اینها را اداره كند دارا بود . همیشه با وضو بود . اهل نماز شب ، معتقد به نماز اول را وقت به جا آوردن و خلاصه سرشار از معنویت و فضیلت حتی قبل از هر جلسه ای 2 ركعت نماز می خواند و بعد جلسه را اداره می كرد . زیارت عاشورا و ادعیه مختلف را به كرات می خواند هر فرصتی هم كه پیش می آمد تا به مكانهای زیارتی برود تا صبح در حرم می ماند و زیارت می كرد .

سردار لطفاً راجع به نقش این شهید در خصوص ایجاد وحدت بین ارتش و سپاه قدری توضیح دهید با توجه به این كه شرایط آن روزها ، شرایط خاصی بود و به راحتی نمی شد بین این دو سازمان لشگری انسجام و وحدت ایجاد كرد به نظر شما شهید صیاد شیرازی چرا و چگونه توانست به این مهم برسد ؟

سپهبد شهید صیاد شیرازی در حقیقت یك نقش تاریخی در وحدت بین ارتش و سپاه ایفا كرد و این نقش تاریخی ایشان هم فراموش نشدنی است حالا برای این كه بهتر بتوانم این سئوال شما را پاسخ بدهم اشاره ای هم به شرایط آن روزها می كنم. ببینید ، شهید صیاد در شرایطی این نقش را به عهده گرفت كه دشمن متجاوز بعثی عراق با آن همه لشگر و تیپ و با حمایت كشورهای منطقه و استكبار جهانی امریكا به میهن اسلامی ما حمله كرده بود و بخشهای زیادی از استانهای مرزی ما را اشغال كرده بود و حتی شهرهای متعددی را هم به تصرف درآورده بود در یك چنین شرایطی خوب حضرت امام (ره) فردی مانند بنی صدر كه رئیس جمهور این مملكت بود هشت ماه قبل از جنگ او را به فرماندهی كل قوا منصوب كرده بود به خاطر این كه اوضاع نابسامانی امنیتی كشور را سروسامان دهد و حدود ده یا پانزده ماه بنی صدر در رأس جنگ بود اما همانگونه كه قبلاً عرض كردم حتی نتوانست یك عملیات موفق انجام دهد و آن هم به خاطر این بود كه بنی صدرصداقت نداشت و مانع حضور سپاه و بسیج و نیروهای مردمی می شد و با چهره های خوب و حزب اللهی ارتش هم میانه خوبی نداشت ، سپهبد شهید علی صیاد شیرازی در چنین شرایطی از برجسته ترین چهره های حزب اللهی ارتش بود كه بنی صدر او را از ارتش اخراج می كند اینجاست كه ما متوجه می شویم كه این بزرگترین علامتی است كه ثابت می كند بنی صدر چه تفكری دارد و صیاد شیرازی و دوستانش چه نوع تفكری داشتند به هر حال بعد از یك سال كه بنی صدر به دلیل عدم كفایت سیاسی از سوی مجلس امام (ره) او را از فرماندهی كل قوا عزل می نماید و جبهه متحد ضد انقلاب متلاشی می شود و بنی صدر فراری می گردد در چنین اوضاع و احوالی امام راحل (ره) فردی به نام سرهنگ صیاد شیرازی را به فرماندهی نیروی زمینی ارتش برمی گزیند كه ما هرچه پیروزی می بینیم بعد از این ایام است به لحاظ تاریخی نظامی سیاسی و حتی در هنر و ادبیات به دلیل حساس بودن شرایط موفق بوده ایم ضمن این كه خواست و تقاضای مردم این بود كه دشمن را دفع كنیم و شكست بدهیم . از این رو صیاد شیرازی با وحدت بین ارتش و سپاه همه را بسیج كرد و پیروزی عزت را برای جبهه اسلام و مسلمین رقم زد . و این به خاطر تفكر بسیجی گونه و اعتماد به نفس بالای او بود كه توانست به موفقیت و پیروزی های متعددی در جنگ دست یابد .

سردار سرلشگر پاسدار سید رحیم صفوی فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

من فراوان دیدم كه ایشان با لباس شخصی به نماز جمعه می آمد و اغلب در میان مردم در میدان فلسطین می نشست همین مسائل و برخوردهای صمیمانه ای كه با مردم كوچه و خیابان و یا بسیجیان و تمامی اقشار مردم كه داشتند تماماً گویای این واقعیت است كه ایشان چهره ای كاملاً مردمی و اسلامی بودند .

در بعد خانواده چگونه ؟ در این خصوص تحلیلتان چیست ؟

در بعد خانواه انصافاً ایشان خانواده خودش را ساخته بود ، من بایددر اینجا از آن روحیه عالی و ممتاز همسر فداكار و وفادارش كه با الهام از سیره زینب كبری (س) پس از شهادت همسرش پیام زینبی داد تشكر كنم ، كلماتی كه در جهت دفاع از شهید و شهادت بیان داشته بود كه به غیر از عشق به اسلام و ولایت چیز دیگری نبود . همچنین جا دارد از فرزند بزرگوار ایشان آقا مهدی صیاد شیرازی كه با آن حركت بسیار زیبایش كه برای بوسیدن پای مقام معظم رهبری و افتادن به پای معظم له نشان داد كه همچون پدرش خودش را سرباز ولایت می داند تشكر كنم . همین روحیات معنوی و الهی است كه رابطه ای عمیق برقرار می كند تا مقام معظم رهبری پیشاپیش بوسه بر تابوت آن شهید عزیز بزند و در حقیقت قدرشناسی خودشان را از این سردار سرافراز ارتش اسلام نشان بدهند .

سردار لطفاً بفرمایید چه انگیزه ای باعث می شد كه سپهبد شهید صیاد شیرازی به بسیج و بسیجیان عشق بورزد .

برای این كه او بسیج را كانون توسعه فرهنگ اصیل اسلامی می دانست و به تفكر بسیجی سخت اعتقاد داشت ، با توجه به این روحیات بود كه فرماندهان عزیز سپاه و ارتش یا سایر مجاهدان میادین دفاع از جمله بسیجیان نیز به او علاقه ویژه ای داشتند و بسیاری از فرماندهان ارتش توفیقی را كه در امر جنگ به دست می آوردند خود را مدیون این فرمانده شهید می دیدند ، سپهبد شهید صیاد شیرازی در واقع توانست ارتش را بسیجی كند .

لطفاً از خصوصیات و ویژگی های اخلاقی و نظامی و مذهبی آن شهید شرح مختصری بدهید .

ایشان یك انسان معتقد به اخلاق الهی در بعد اسلامی بودند كه بر كسی پوشیده نیست لاكن لازم است تا مروری بر ویژگی های آن بزرگوار بنمایم كه به شرح ذیل توضیح می دهم .

مطیع محض ولایت امر و فرمانده معظم كل قوا

ایمان به هدف

قدرت و توانایی علمی و جسمی

امانتداری و درستكاری

صداقت و راستی

سعه صدر

شجاعت و قاطعیت

پاسداری از احكام شرعی

نرمش و قاطعیت

پرهیز از دنیاطلبی و مقام طلبی

روحیه خستگی ناپذیری

رازداری

آگاهی از مسائل روز و نیرنگهای دشمن

معنویت

اینها ویژگی هایی بود كه در آن شهید عزیز به خوبی و به وضوح مشاهده می شد جدای از این ویژگی ها كه ذكر نمودم خصوصیات اخلاقی بارز دیگری داشت . اما برجسته ترین ویژگی این شهید گرانقدر دو ویژگی اطاعت از ولایت فقیه و پایبندی به اصل تقوی بود كه به عنوان دو اصل محوری در رفتار و كردارش به عینه مشهود بود .

شهید صیاد شیرازی از خانواده ای نجیب ، اهل نماز و ذكر و شب زنده داری بود او یك انسان عاشق به تمام معنا بود ، انسانی كه عشق به خدمت و اسلام در وجودش موج می زد امام خمینی (ره) درباره این گونه افراد در ارتش می گوید : فرمانده ارتش حال با فرمانده ارتش سابق زمین تا آسمان در طرز تفكر ، در طرز عمل و در زندگی روزمره اش فرق دارد . و لذا باید گفت تمامی صفات شایسته را آن عزیز سفر كرده دارا بودند .

پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسبت شهادت سپهبد صیاد شیرازی

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسبت شهادت سپهبد علی صیاد شیرازی پیامی صادر فرمودند . متن پیام بدین شرح است :

بسم الله الرحمن الرحیم

من المومنین رجال صدقوا ماعاهدواالله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و مابدلوا تبدیلا

امیر سرافراز ارتش اسلام و سرباز صادق و فداكار دین و قرآن ، نظامی مومن و پارسا و پرهیزكار سپهبد علی صیاد شیرازی امروز به دست منافقین مجرم و خونخوار و روسیاه به شهادت رسید . این نه اولین و نه آخرین باری است كه دلی نورانی و سرشار از عشق و ایمان و وفاداری به آرمانهای بلند الهی ، هدف تیر خشم و عناد و عصبیت از سوی زمره جنایتكار و فاسدی كه ادامه حیات خود را در خدمتگزاری به دشمنان اسلام دانسته است قرار می گیرد و دست خائن خود فروخته ای نهال ثمربخش انسان والایی را قطع می كند .

او مانند دیگر مردان حق از روزی كه قدم در راه انقلاب نهادند همواره سر و جان خود را نثار در راه خدا بر روی دست داشتند .

سرزمینهای داغ خوزستان و گردنه های برافراشته كردستان سالها شاهد آمادگی و فداكاری این انسان پاك نهاد و مصمم و شجاع بوده و جبهه های دفاع مقدس صدها خاطره از رشادت و از خودگذشتگی او حفظ كرده است . خطر مرگ كوچكترین از آن است كه بندگان صالح خدا را از راه او بازگرداند و عشق به منال دنیوی حقیرتر از آن است كه در دل نورانی شایستگان جایی بیابد . كوردلان منافق بدانند كه با این جنایتها روز به روز نفرت ملت ایران از آنان بیشتر خواهد شد و خون مردان پاكدامن و پارسا همچون صیاد شیرازی و شهید لاجوردی بدنامی و سیاهرویی آنان را در تاریخ و در دل این ملت همیشگی خواهد كرد و سردمداران استكبار كه با وجود لافزنیهای ضد تروریستی خود به امید آن نشسته اند كه تروریستهای مزدورشان در ایران اسلامی با شهید كردن مردان استوار و مقاوم انقلاب راه تسلط بر ایران اسلامی را هموار كنند ، بدانند كه خون شهیدان راه حق ملت مومن ما را راسختر و آشتی ناپذیرتر و مقاومتر می سازد . رحمت و فضل بیكران الهی بر روح شهید عزیزمان علی صیاد شیرازی و لعنت و نفرین خدا و فرشتگان و بندگان صالحش بر ایادی منفور و مطرود استكبار .

اینجانب شهادت این بنده برگزیده خدا را به ملت ایران بخصوص به یاران دفاع مقدس و ایثارگران جبهه های نور و حقیقت و به خانواده گرامی و فداكار و بازماندگان محترمش تبریك و تسلیت می گویم و صمیمی ترین درود خود را بر روح پاك او و خون به ناحق ریخته او نثار می كنم .

والسلام علی عبادالله الصالحین .

سید علی خامنه ای

21/1/78

پیام تسلیت رئیس جمهوری اسلامی ایران به مناسبت شهادت سپهبد علی صیاد شیرازی

از سوی آقای خاتمی رئیس جمهوری به مناسبت شهادت سپهبد صیاد شیرازی پیام تسلیتی انتشار یافت ، متن این پیام بدین شرح است .

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

شهید بزرگوار سپهبد صیاد شیرازی سردار فداكار اسلام و فرزند برومند ایران به دیدار معبود شتافت و پاداش فداكاری و خدمت صادقانه خود را دریافت كرد اما ملت ، دولت و نیروهای مسلح را داغدار كرد .

تاریخ دفاع مقدس سرشار از حماسه های ماندگار مردمی ، قدرت فرماندهی و قابلیت و رشد و فداكاری و ایثار همه جانبه پاكباختگان مومن نظامی است .

سپهبد صیاد شیرازی از جمله این وارستگان فداكار و شجاع بود كه شهادت به حق زیبنده و شایسته او بود .

بدون تردید ترور این فرزند برومند اسلام و ایران نیز همچون حركات زبونانه و ضد مردمی گذشته حاصلی جز رسوایی عاملان آن نخواهد داشت و تلاش برای كشانیدن جامعه به خشونت و كند كردن روند اعتلا و عزت نظامی جمهوری اسلامی و حاكمیت و اقتدار قانون در كشور پیشاپیش محكوم به شكست خواهد بود بدیهی است پاسدارن امنیت و ثبات كشور انشاالله هرچه زودتر جنایتكاران را شناسایی و به جزای خیانتشان خواهند رساند .

من شهادت این سرباز شهید فداكار را به فرمانده معظم كل قوا و به نیروهای مسلح و ملت شریف ایران به خصوص خانواده معزز آن عزیز تسلیت می گویم .

سید محمد خاتمی

رئیس جمهوری اسلامی ایران

پیام تسلیت رئیس مجلس تشخیص مصلحت نظام آیت الله هاشمی رفسنجانی

بسمه تعالی

حادثه دلخراش و تأسف انگیز شهادت تیمسار سپهبد علی صیاد شیرازی جانشین محترم ستاد كل نیروهای مسلح به دست عوامل مزدور تروریست ، ضایعه ای دردناك و جانسوز برای كشور به ویژه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است .

شهید صیاد شیرازی همرزم دوران پرافتخار دفاع مقدس ، فرماندهی لایق و سرافراز برای ارتش اسلامی بود و در طول این دوران در كسوت یك بسیجی و یك فرمانده لایق نظامی به حق نقشی موثر و تعیین كننده در عملیاتها و فرماندهی جنگ به عهده داشت و پس از جنگ نیز با كوله باری از اندوخته های علمی و تجربی خود منشأ خدمات و بركات بسیاری برای نیروهای مسلح جمهوری اسلامی بود و سرانجام به آرزوی دیرینه خود كه همانا شهادت در راه معبود بود رسید .

اینجانب این ضایعه اسف بار را به محضر فرمانده كل قوا حضرت آیت الله خامنه ای نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ، مردم قدرشناس ایران و به ویژه به بازماندگان محترم این شهید عزیز تبریك و تسلیت می گویم .

امید است با پیگیری نیروهای انتظامی و امنیتی كشور ، عوامل مزدور و سرسپرده این عمل وحشیانه و غیرانسانی هرچه زودتر دستگیر و به سزای جنایت هولناك خود برسند .

اكبر هاشمی رفسنجانی

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام

مصاحبه با آقای مهندس بهروز امامی ، داماد شهید امیر سپهبد علی صیاد شیرازی

اگر خاطره ای از آخرین دیدار خود با آن شهید بزرگوار دارید بیان فرمایید .

بسم الله الرحمن الرحیم

درخصوص آخرین ملاقات این كه طبق روال و سنت همیشگی به اتفاق خانواده در روز عید غدیر خدمت ایشان رسیدیم و با حاج آقا و حاج خانم دیدار به عمل آوردیم . صبح آن روز حاج آقا جهت دیدار با مقام معظم رهبری خدمت ایشان رفته بودند . پس از بازگشت از بیت آقا ، به هر كی از ما یك اسكناس دویست تومانی دادند گفتند كه این عیدی آقاست . از ایشان تشكر كردیم و بعد متوجه شدیم كه درجه سرلشگری ایشان همانروز توسط مقام معظم رهبری تأیید شد . من خندیدم و گفتم : « حاج آقا ، با این حساب به عنوان شیرینی ارتقا درجه ، یك هتل استقلال میهمان شما هستیم . » ایشان خندیدند و گفتند كه ما خیلی به دنبال این نیستیم كه سرتیپ شویم ، سرلشگر بشویم و ستوان بشویم . حتی ایشان تعبیر ستوان را هم عنوان نمودند و فرمودند كه می خواهیم خدمت كنیم فرقی نمی كند كه چه درجه ای داشته باشیم . و من به شوخی گفتم البته برای ما فرق می كند و یك شیرینی درست و حسابی هم داره … بعد ایشان لبخندی زدند و همه صلوات فرستادیم .

و حاج آقا گفتند كه حالا چلوكباب امروز را من می دهم . بعد هم خندیدند و من هم گفتم چلوكباب امروز را به عنوان پیش مقدمه قبول می كنیم .

لینك:

آلبوم تصاویر سپهبد صیاد شیرازی

آلبوم تصاویر شهید صیاد شیرازی (2)

UserName