• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 4940
 • دوشنبه 1386/1/20
 • تاريخ :

نتیجه ارادت به اهل‌بیت علیهم السلام

نتیجه ارادت به اهل‌بیت علیهم السلام

یكى از خصوصیات بارز اخلاقى آیة الله مرعشی نجفی، علاقه و اظهار ارادت و توسل و تضرع شدید نسبت ‏به ائمه معصومین علیهم السلام بود. ایشان مى‏فرمودند از روزى كه ‏خودم روى پاى خودم ایستادم، هرگاه لباس نوى مى‏دوختم، نخستین بار مى‏بردم در حرم‌هاى ائمه علیهم السلام و با مالیدن به ضریح، آن را متبرك نموده، بعد از آن استفاده مى‏كردم. ساختمان كتابخانه، مدرسه، حسینیه و یا هر ساختمانى كه مستقیم زیر نظر ایشان ساخته‏ مى‏شد، وقتى گودبردارى مى‏كردند، ایشان مقدارى از تربت ‏سید الشهدا علیهم السلام را در پى‏هاى آن مى‏ریختند و مى‏فرمودند با این تربت من اینجا را بیمه مى‏كنم. در مجالس روضه‏خوانى هر كجا نام مبارك ائمه معصومین علیهم السلام برده‏ مى‏شد، ایشان واقعا بى‏اختیار اشك مى‏ریختند و آن زمان كه حالشان مساعد بود، به ‏طور ناشناس شب‌هاى عاشورا كرارا در میان جمعیت عزادار مى‏رفتند و به سینه‏زنى ‏مى‏پرداختند و مى‏فرمودند من با این سینه‏زنى خودم را در طول سال بیمه مى‏كنم .

روضه‏خوانى هر كجا نام مبارك ائمه معصومین علیهم السلام برده‏ مى‏شد، ایشان واقعا بى‏اختیار اشك مى‏ریختند و آن زمان كه حالشان مساعد بود، به ‏طور ناشناس شب‌هاى عاشورا كرارا در میان جمعیت عزادار مى‏رفتند و به سینه‏زنى ‏مى‏پرداختند و مى‏فرمودند من با این سینه‏زنى خودم را در طول سال بیمه مى‏كنم .

همچنین مى‏فرمودند من در این مدتى كه در قم هستم، هر گاه مشكلى داشتم مى‏رفتم ‏حرم مطهر حضرت معصومه علیهاالسلام و چند ساعت در آنجا دخیل مى‏شدم و معمولا گره‏گشایى مى‏شد. ایشان از روى عشق و علاقه خاصى كه به ائمه معصومین علیهم السلام داشتند؛ سعى مى‏كردند خودشان را خادم ائمه اطهار علیهم السلام بدانند. لذا داراى چندین حكم افتخارى در حرم‌هاى مشاهد مشرفه شامل منصب تدریس و خدمت افتخارى در حرم مطهر فاطمه ‏معصومه علیهاالسلام در قم، منصب خدمت افتخارى در حرم حضرت ثامن الحجج علیه السلام، منصب تدریس و خدمت افتخارى در حرم سیدالشهدا علیه السلام در كربلا، منصب‏ تدریس و نقابت ‏سادات و خدمت افتخارى در حرم حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام منصب خدمت افتخارى در حرم احمد بن الامام موسى بن جعفر علیهماالسلام معروف به‏ شاه چراغ در شیراز، منصب خدمت افتخارى در حرم حضرت عبد العظیم حسنى در شهر رى، منصب خدمت افتخارى در بقعه سید جلال الدین اشرف از احفاد امام موسى‏بن جعفر علیهماالسلام در آستانه اشرفیه گیلان، و منصب خدمت افتخارى در حرم على بن الامام ‏محمدباقر علیه السلام در مشهد اردهال كاشان بودند. لذا همیشه در پایان دست نوشته‏هایشان ‏مرقوم مى‏فرمودند: «خادم علوم آل محمد صلی الله علیه و آله»،«خادم اهل‌بیت عصمت و طهارت.‏»

آیة الله مرعشی مى‏فرمودند من در این مدتى كه در قم هستم، هر گاه مشكلى داشتم مى‏رفتم ‏حرم مطهر حضرت معصومه علیهاالسلام و چند ساعت در آنجا دخیل مى‏شدم و معمولا گره‏گشایى مى‏شد.

مرحوم والد با وجود كسالت‌هایى كه داشتند و با وجود كهولت ‏سن، در سن‏ 96 سالگى ‏هیچ‏گاه از خدمت ‏به مردم غفلت نمى‏نمودند و همین اواخر عمر و حتى در همین سال ‏آخر، روزى یك مرتبه مى‏رفتند در حرم مطهر و آنجا درس مى‏دادند. هر چه از آقا خواهش‏ مى‏شد که آقا شما این درس را در منزل برگزار كنید، نمى‏پذیرفتند و حتى ایشان همیشه‏ با تاكسى به حرم مشرف مى‏شدند. در اواخر به ایشان عرض شد آقا یك اتومبیل ‏پیكان را الآن بسیارى از مردم دارند و اگر شما بخواهید سوار شوید مساله‏اى نیست.

ایشان مى‏فرمودند:«مى‏دانم، ولى من روزى دو سه ساعت ‏بیشتر با ماشین كار ندارم، براى چه یك ماشین و یك راننده را اسیر كنم؟ من زمانى سوار اتومبیل شخصى مى‏شوم‏ كه همه بتوانند از آن استفاده كنند.»

منبع:

فقهای نامدار شیعه، عبدالرحیم عقیقی بخشایشی

 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
چه کساني رو سياه محشور مي‌شوند؟

چه کساني رو سياه محشور مي‌شوند؟

چه کساني رو سياه محشور مي‌شوند؟
 زنان اهل دوزخند یا مردان ؟!

زنان اهل دوزخند یا مردان ؟!

زنان اهل دوزخند یا مردان ؟!
عاشق چه کسی باشیم؟!

عاشق چه کسی باشیم؟!

عاشق چه کسی باشیم؟!
آثار و برکات دوستی با اهل بیت(علیهم السلام)

آثار و برکات دوستی با اهل بیت(علیهم...

آثار و برکات دوستی با اهل بیت(علیهم السلام)
UserName