• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2735
 • يکشنبه 1386/1/19
 • تاريخ :

                                                   

لغو عضویت  شیمیدانان ایرانی در  آمریکا

انجمن شیمی آمریکا در اقدامی خصمانه و بدون هیچ گونه توجیه علمی عضویت 36 دانشمند شیمیدان ایرانی خود را لغو کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در خبری که از سوی مجله ساینس منتشر شده است انجمن شیمی آمریکا (ACS) با ارایه توجیهی غیرمنطقی تحت عنوان «عدم تطابق ماهیت عضویت دانشمندان ایرانی در این انجمن با قوانین آمریکا» (!) سعی در موجه نشان دادن لغو عضویت آنها داشته است.

نکته قابل تاملی که در خبر ساینس آمده است، درج عبارت « لغو عضویت دانشمندان ایرانی از روی بی میلی» بوده است.

تصویری از یک شیمیدان

اقدام خصمانه و خارج از حیطه منطق انجمن شیمی آمریکا در حالی صورت گرفته است که دولت این کشور به دنبال ناکامی در رویارویی های سیاسی و تهدیدآمیزعلیه جمهوری اسلامی ایران در سال های اخیر به متوسل شدن به ترفندهای خارج از منطق حاکم بر روابط بین المللی همچون اعمال محدودیت های گسترده در روابط علمی با کشورهایی نظیر ایران و کوبا روی آورده است.

رئیس شاخه ایرانی انجمن شیمی آمریکا در پست الکترونیکی که در اختیار خبرگزاری مهر قرار گرفته است، ضمن اشاره به قدمت ایران و توانایی بالای دانش آموزان و دانشجویان ایرانی، اقدام آمریکا نسبت به لغو عضویت شیمیدانان ایرانی در انجمن شیمی آمریکا را محکوم کرده و از روسای این انجمن خواسته است از وارد کردن ننگ سیاسی بر پیکره مقامات فرهیخته جلوگیری کنند.

دکتر داوود رهنی در زمینه اقدام آمریکا نسبت به لغو عضویت 36 شیمیدان ایرانی در انجمن شیمی آمریکا گفت : من نیز همچون بسیاری از اعضای انجمن شیمی آمریکا و جامعه علمی این کشور به شدت نسبت به اقدام این انجمن در لغو عضویت شیمیدان های ایرانی معترضم و انتظار دارم روسای این مجمع از وارد کردن ننگ سیاسی بر پیکره مقامات فرهیخته این سازمان جلوگیری به عمل آورند.

وی با بیان اینکه شیمیدانان و انجمن مهندسان شیمی ایران جایگاه خاصی را به خود اختصاص داده اند، گفت : به نظر من فرد مرتبط با انجمن شیمی آمریکا که قبلا نیز تلاش بسیاری را در جهت تحریم مقامات علمی ایران کرده بود، روبرت بوونچولتی بود.

رئیس شاخه ایرانی انجمن شیمی آمریکا اضافه کرد : ایران که کشوری است که از تاریخچه ای غنی برخوردار است. 2 میلیون دانشجو در سیستم آموزش عالی این کشور به کار تحصیل اشتغال دارند و 60 درصد این افراد را زنان تشکیل می دهند. نرخ باسوادی در این کشور 90 درصد است که در این نقطه از جهان رقم بی سابقه ای است.

وی گفت : ایران از سال 1935 همواره به پیشرفت علم و تکنولوژی نظر ویژه ای داشته است. رازی، بوعلی سینا، خوارزمی، خیام و غیره از جمله نام آوران ایرانی هستند که در این عرصه به شهرت های جهانی دست یافته اند.

رهنی اضافه کرد : علیرغم فشارهای بسیاری بر نخبگان ایرانی برای دریافت ویزای آمریکا، برخی از بهترین فارغ التحصیلان لیگ های IVY را ایرانیان تشکیل می دهند. این لیگ متشکل از کالج ها و دانشگاه هایی در آمریکاست که به دلیل برخورداری از امتیازات بالای آکادمیک از شهرت خاصی برخوردارند.

وی گفت : دانش آموزان دبیرستان های ایران نیز همواره جایگاه خاص خود را در بین کشورهای برتر دنیا در رشته شیمی در احراز مقام حفظ کرده اند که این ویژگی خاص در دیگر المپیادهای علمی و مسابقات روبوکاپ نیز به چشم می خورد.

 

زمان ارائه اولین گزارش برجام

زمان ارائه اولین گزارش برجام

زمان ارائه اولین گزارش برجام
حق سکوت آمریکا لو رفت!

حق سکوت آمریکا لو رفت!

حق سکوت آمریکا لو رفت!
بدعت مضحک داعش

بدعت مضحک داعش

بدعت مضحک داعش
گزارش چیت چیان از قطعی برق در استان خوزستان به دولت

گزارش چیت چیان از قطعی برق در استان...

گزارش چیت چیان از قطعی برق در استان خوزستان به دولت
UserName