• تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1385/12/28 ساعت 19:53
  • تاريخ :

چوب‏ها هم آواز می خوانند؟

شاید باورتان نشود، اما واقعاً چوب ها هم آواز می خوانند. نام انگلیسی این وسیله زیگلوفون است كه از كلمه یونانی (به معنی صدای چوب) برگرفته شده است. این وسیله از یك ردیف میله چوبی تشكیل شده كه می تواند بر اثر ضربه آزادانه نوسان كند. هر میله بسته به اندازه و وزنش آهنگ متفاوتی را به صدا در می آورد، زیرا میله سبك سریع تر از میله سنگین نوسان می كند و صدای بم تری را تولید می كند. یك سنتور چوبی بسازید كه بتواند ٨ صدای اصلی ر ایجاد كند. شما بك كمك دو طبال می توانید آهنگ مورد علاقه تان را بنوازید.

توصیه می شود برای این فعالیت پژوهشی اولیاء محترم نیز كمك كنند.

 

آنچه شما نیاز دارید:

نوار چوبی به ابعاد ٣*٨سانتیمتر، خط كش، دو میله نوك تیز كه بتوان محكم به چوب پنبه وصل نمود، پایه چوبی به ابعاد ١*٣٠*٤٠ سانتیمتر، اره برش، میخ ٣ سانتیمتری، چكش، سنباده، كش حلقه ای، گیره رو میزی، خمیر مجسمه سازی، دو چوب پنبه سوراخ دار

 

 سنتور چوبی

 

 

١- دو خط اریب (همانند شكل الگوی زیر) بر روی پایه چوبی بكشید. به كمك چكش، ٩ میخ به فاصله ٤.٥ سانتیمتر از یكدیگر بر روی پایه نصب كنید

  سنتور چوبی

 سنتور چوبی

 

٢- روی هر ردیف از میخ ها یك حلقه كش بیاندازید. آنها را تا نیمه میخ بالا آورده و آنقدر بكشید تا بتواند نوارهای چوبی (به عرض ٣ سانتیمتر) را نگه دارد.

 سنتور چوبی

 

٣- به كمك اره نوارهای چوبی را به طول های داده شده در شكل زیر ببرید. آنها را بین میخ ها (روی كش ها) قرار دهید.

 

 سنتور چوبی

 سنتور چوبی

٤- به كمك سنباده لبه های چوب پنبه را صاف كنید. چوب پنبه ها را به انتهای میله های چوبی وصل كنید تا دو طبال بدست آید.

 سنتور چوبی

 

٥- با طبال ها یك آهنگ متعارف بنوازید. آنها بایستی صدا های اصلی را تولید كنند. اگر صدای هر میله چوبی خیلی بم بود، طول آن را (به مقدار كم) با سوهان كوتاه كنید. اگر صدای تولید شده زیر بود، مقدار كمی خمیر مجسمه سازی به زیر آن آن نوار چوبی اضافه كنید.

 سنتور چوبی

 

UserName