• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1387/02/10
  • تاريخ :

نشست خبري علي احمدي

برخي تغييرات در راستاي خلاقيت است

نشست خبري آموزش و پرورش در ارديبهشت ماه

وزير آموزش و پرورش از ارائه 30 راهکار براي ارتقاي منزلت و کمک به معيشت فرهنگيان خبر داد و گفت: اميدوارم با ابلاغ اين مجموعه راهکارها سرفصل نويني در ارتقاي منزلت معلم و معيشت آنها داشته باشيم.

عليرضا علي احمدي صبح امروز در اولين نشست خبري خود در جمع خبرنگاران در پاسخ به خبرنگار مهر مبني بر اينکه وقتي آمار ارائه شده از نيروي انتظامي توسط آموزش و پرورش مورد تاييد نيست پس چگونه مي توان تعامل ايجاد کرد گفت: ما هم بسياري از طرح هاي آنها را قبول نداريم مثلا شيوه برخورد آنها با خانم ها در قالب طرح اجتماعي که رسانه هاي گروهي نيز آن را منعکس مي کنند، طرح درستي نيست و به اسم اين طرح چيزهاي ديگري نيز از آن بيرون مي آيد.

عليرضا علي احمدي با تشريح برنامه هاي خود به مناسبت هفته معلم با بيان اينکه برنامه هاي گسترده و متنوعي در سطح استانها برگزار مي شود، گفت: ديدار معلمان نمونه کشوري و اهداي جوايز اين معلمان در 14 ارديبهشت توسط رئيس جمهور در شهر تهران از برنامه هاي ويژه اين هفته است.

نشست خبري آموزش و پرورش در ارديبهشت ماه

وزير آموزش و پرورش از ارائه 30 راهکار براي ارتقاي منزلت و کمک به معيشت فرهنگيان خبر داد و گفت: اميدوارم با ابلاغ اين مجموعه راهکارها سرفصل نويني در ارتقاي منزلت معلم و معيشت آنها داشته باشيم.

وي تهيه منشور حقوق ، اختيار و وظايف معلمان در نظام معلمي که هفته گذشته در شوراي عالي آموزش و پرورش تصويب شد را يکي از اين راهکارها خواند و گفت: تقدير و تشکر از معلمان محقق، کارآفرين، نوآور ، متخلق و ...، ارتقاي سطح آگاهي عمومي و تخصصي معلمان به منظور به روز شدن اطلاعات آنها براي پاسخگويي به دانش آموزان، استقرار نظام مشارکت براي بهره گيري از نظرات معلمان از جمله اقدامات وزارت آموزش و پرورش براي قشر فرهنگي جامعه است.

نشست خبري آموزش و پرورش در ارديبهشت ماه

وزير آموزش و پرورش ادامه داد: بهبود ضوابط گزينش معلمان و متمايز کردن آن از کارمندان، ايجاد شوراي حل اختلاف فرهنگيان با اداره خود آنها، افزايش ميزان سهام عدالت براي هر نفر يک ميليون يا هر خانواده 5 ميليون از جمله راهکارهاي ديگر براي ارتقاي جايگاه معلمان است.

علي احمدي از ايجاد تسهيلات در زمينه خودروي اقساطي، تعويض خودروهاي فرسوده، دو گانه سوز کردن درصدي ازخودروهاي فرهنگيان خبر داد و گفت: اين طرح ها از مباحثي است که از طريق صندوق فرهنگيان به زودي اعلام مي شود.

وي ادامه داد: براي سفرهاي گروهي بازنشستگان فرهنگي حرکت جديدي را آغاز کرده ايم که اعتباربخشي به مدارس آموزش و پرورش شهر مشهد براي استقبال از زائران حرم امام رضا (ع) يکي از آنهاست.

وزير آموزش و پرورش در خصوص عزل و نصب هاي اخير در اين وزارتخانه و تغييرات ساختاري آن گفت: در اين عزل و نصب ها چند نکته را دنبال مي کنيم که اولين آن سپردن مسئوليت هاي افراد بازنشسته به فرهنگيان ديگر است. دوم اينکه برخي از اين جابجايي ها براي ايجاد خلاقيت و از بين رفتن رکود صورت مي گيرد ضمن اينکه همکاراني که نتوانند با سرعت خودشان را به برنامه هاي ما برسانند خودشان از اين مجموعه کنار مي روند.

وي با بيان اينکه بايد رقابت عادلانه در شرايط برابر بين مدارس ايجاد شود در حالي که امروزتفاوت در مدارس غير انتفاعي و دولتي و حتي در بين خود مدارس دولتي وجود دارد، افزود: مدرسه غير انتفاعي که از نفوذ مدير کل در آموزش و پرورش استفاده مي کند و بهترين معلم ها را استخدام کرده و براي ورود دانش آموزان شرط معدل و آزمون برگزار مي کند و پول زيادي هم از والدين مي گيرد اگر نخواهد نسبت به مدارس دولتي کيفيت داشته باشد، پس بايد چه کند.

وي ادامه داد: رقابت وقتي عادلانه است که شرايط برابر باشد و ما به دنبال ايجاد شرايط عادلانه بين انواع مدرسه هستيم.

علي احمدي با بيان اينکه بايد تعداد مدارس غير انتفاعي تا پايان برنامه چهارم توسعه افزايش يابد، گفت: بنده اعلام مي کنم که هيچ وقت اين امکان وجود ندارد که تمام مدارس ما خصوصي شوند چرا که نه فرهنگ آن در جامعه وجود دارد و نه اين مسئله به مصلحت کشور است. پس بايد سيستم مدارس ترکيبي از اين دو باشد.

وزير آموزش و پرورش در پاسخ به سئوالي مبني بر فرآيند حذف کنکور و قدرت اين وزارتخانه براي برگزاري آزمون هاي استاندارد سراسري ، گفت: حذف کنکور فرايندي است که توسط قانون مجلس براي ما موظف شده است که ما براي انجام آن مرکز سنجش آموزش و پرورش را در کنار مرکز مطالعات راهبردي و تحولات بنيادين در ساختار آموزش و پرورش ايجاد کرده ايم.

علي احمدي افزود: برگزاري آزمون هاي استاندارد کار پيچيده اي است و نياز به بانک سئوالات و روش هاي مختلف آزمون که کار تخصصي و پيچيده اي است، دارد که آموزش و پرورش در حال حاضر در راستاي حل اين مشکل حرکت مي کند.اميدواريم اين کار را تا سال 1390 به پايان برسانيم.

وزير آموزش و پرورش در خصوص خريد خودرو به صورت اقساطي براي معلمان اين وزارتخانه گفت: با اغلب کارخانجات خودروسازي در اين زمينه صحبت داشتيم و قول هاي خوبي را هم گرفته ايم اما تا زماني که اين طرح عملياتي نشود در اين زمينه سخني نمي گويم.

علي احمدي از ادغام سازمان مدارس استثنايي با آموزش و پرورش شهر تهران خبر داد و گفت: قانون سال هاي گذشته ما را مکلف به اين ادغام کرده بود که در سال جاري اين کار قطعا صورت مي گيرد.

وي با بيان اينکه کتب درسي ديني اقليت هاي مذهبي تفاوت جزئي با کتب ديگر دانش آموزان دارد، گفت: تلاش ما اين است که کتابهاي ديني اين دسته از دانش آموزان را با انديشمندان فرقه هاي مذهبي گوناگون ، تاليف کنيم.

وزير آموزش و پرورش در خصوص افزايش شهريه مدارس غير انتفاعي گفت: در اين زمينه مناطق آموزش و پرورش استانها تصميم مي گيرند ولي بايد بگويم که اين مدارس به نام مردم است و از جيب مردم کمک مي گيرد.

علي احمدي با بيان اينکه معيارهاي گوناگوني در شهريه اين مدارس لحاظ مي شود، گفت: تعداد دانش آموز، کادر آموزشي آن، ميزان کمک مالي آموزش و پرورش به آنها و هزينه فضاي در نظر گرفته شده براي مدارس بر روي شهريه تاثير مي گذارد.

وي تعداد بازنشستگان پيش از موعد را در سال جاري نامعلوم اعلام کرد و گفت: برآورد دقيقي از تعداد اين افراد نداريم ولي به صورت بالقوه 250 هزار نفر مي توانند در طول سه سال تقاضاي بازنشستگي کنند که پيش بيني ما اين است که استقبال خوبي از اين طرح شود.

وزير آموزش و پرورش در خصوص تعامل وزارت آموزش و پرورش با تشکل هاي صنفي معلمان گفت: مديران ما با اين تشکل ها تعامل خوبي دارند اگر چه بعضي از اين تشکل ها از لحاظ قانوني دچار مشکل هستند و امسال در آموزش و پرورش براي اولين بار اقدام به مشاوره و تعامل با تشکل ها و بازنشستگان فرهنگي کرده ايم.

علي احمدي ادامه داد: اگر در گذشته حکمي از سوي مراجع ذيصلاح قانوني براي معلمان صادر شده است که اين حکم را قبول ندارند، مي توانند تقاضا کنند تا ما آن را در حيطه وظايفمان و به اندازه وسعمان پيگيري کنيم.

وي در پاسخ به سئوال خبرنگاري مبني بر برنامه هاي وزارت آموزش و پرورش براي پيشگيري از اعتياد گفت: اين مسئله در راستاي تعامل جامعه ، فرهنگ عمومي و مدارس بايد صورت گيرد و ما به دنبال اين هستيم که با سازمان هاي مختلف مانند نيروي انتظامي و کانون هاي فرهنگي همفکري کنيم.

 

عکس:عباس زادگان

 

منبع: خبرگزاري مهر

UserName