• تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1385/12/28 ساعت 19:41
  • تاريخ :

چگونه یک نمایشگاه علمی برپا کنیم؟

چگونه یک نمایشگاه علمی برپا کنیم؟

برگزاری نمایشگاه ها فرصت بسیار خوبی به شما می دهد که بتوانید ارتباطی مستقیم و خارج از محدودیت های کلاس درس، با دانش آموزان برقرار کنید. در یک نمایشگاه، فضا، زمان و محتوای علمی بسیار متنوع تر از کلاس های درسی است و شما با انتخاب های مناسب می توانید محیط آموزشی - تفریحی دلخواه خود را بسازید. اما این کار سختی های خاص خودش را دارد. از هماهنگی ها گرفته تا ساختن وسایل لازم و ... . اگر تصمیمی قاطع برای برگزاری نمایشگاه گرفتید، مراحل زیر کمکتان می کند تا کار با دقت بیش تری انجام شود.

 

1- مخاطب خود را مشخص کنید: حتماً گروه سنی مخاطب خود را مشخص کنید. در غیر این صورت در هنگام تولید محتوا دچار مشکل می شوید.

2- درباره ی مکان نمایشگاه و بودجه ی موجود برای غرفه، اطلاعات کسب کنید.

3- تیم کاری خود را بچینید: معمولاً در این کارها نفراتی برای آماده کردن کارها و نفراتی به عنوان مجری نیاز است. کسانی که آماده کردن کارها را به عهده می گیرند، باید به موضوع مسلط باشند، بتوانند محتوای مناسب و جالبی برای نمایشگاه تولید کنند و بتوانند آن ها را برای استفاده در نمایشگاه آماده کنند. نفرات مجری، علاوه بر تسلط علمی، باید بتوانند به خوبی با مخاطبین ارتباط برقرار کنند. خوش اخلاق باشند و زود از کوره در نروند.

4- دست به کار تولید محتوا شوید.

چگونه یک نمایشگاه علمی برپا کنیم؟

5- با کمک تیم آماده سازی، وسایل مورد نیاز غرفه را آماده کنید.( سعی کنید این وسایل مقاوم، بزرگ و رنگی باشند. )

6- در صورت نیاز، " برگه های فعالیت " را متناسب با هر کار تهیه کنید. این برگه ها قرار است نحوه ی کار وسایل یا بازی ها را برای مخاطب توضیح دهد. یا مخاطب را قدم به قدم برای انجام یک فعالیت خاص برای رسیدن به هدفی مشخص، راهنمایی کند.

7- شیوه ی اجرا را با مجریان هماهنگ کنید. مجریان حتماً باید از پیش با یک دیگر هماهنگ باشند تا ضمن برگزاری نمایشگاه، در برخورد با مخاطب چند گانگی رخ ندهد.

8- مطمئن شوید همه چیز برای شروع نمایشگاه آماده است.

9- نمایشگاه را بچینید.

10- در روزهای برگزاری، همه ی کارها را زیر نظر داشته باشید تا اگر در جایی نقصی وجود داشت، زود آن را برطرف کنید.

11- بعد از پایان کار، وسایل را با دقت جمع آوری کنید، تا دفعات بعد بتوانید از وسایل باقی مانده استفاده کنید.

12- اجرای کار به پایان رسیده است. خسته نباشید.

13- تهیه ی گزارش را فراموش نکنید تا نکات قوت و ضعف این برنامه را برای لحاظ کردن در برنامه های بعدی بدانید. برای تهیه ی گزارش دقیق خوب است. از آغاز کار، دفتر یادداشت کوچکی با خود داشته باشید، تا مشکلات، ایده ها و ... را در هر لحظه ثبت کنید و در پایان کار با کمک این یادداشت ها گزارش نهایی را تنظیم کنید.

نمونه ای از یک نمایشگاه ریاضی را اینجا ببینید.

 

UserName